آبشار دودوَزن؛ آبشاری در دل جنگل و مه

1 هفته پیش
    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر

آبشار یک پدیده طبیعی است که هرکجا باشد آنجا را به یک محل تفریحی تمام و کمال تبدیل می‌کند. آبشار دودوزن هم یک آبشار سن و سال‌دار و قدیمی‌ست که می‌خواهیم بهتان معرفی کنیم.

آبشارها هم خودشان دیدنی هستند و هم هوای اطرافشان را خنک و مطبوع می‌کند.

جدا از همه این‌ها در محل زیر خودشان چاله‌ای به‌وجود می‌آورند که شرایط را برای حیات وحش آسان‌تر کرده و در وجود ما هم وسوسه آب‌تنی می‌اندازد.

آبشار دودوَزن را فقط به خاطر این‌که یک آبشار را دیده باشید پیشنهاد نمی‌دهیم؛ این آبشار در دل جنگل است و شما با رفتن به دودوزن یک تیر و چند نشان می‌زنید. 

شاید قبل از هرچیزی که بخواهیم بگوییم نام این آبشار برایتان جالب باشد. دلیل نام‌گذاری این آبشار مه دودمانندی‌ست که در بعضی اوقات سال و بیشتر در زمان بارندگی اطراف آن را می‌گیرد.

 


آبشار دودوَزن کجاست؟

 این آبشار  24 کیلومتری مرکز شهر شفت و در روستایی به نام خرمکش شفت قرار دارد.

آبشار دودوزن در ناحیه کوهستانی سیاهمزکی قرار دارد. اگر از تهران به ‌سمت گیلان حرکت می‌کنید می‌توانید در دوراهی رشت-سنگر، وارد خروجی سنگر و بعد وارد جاده فومن شوید. با گذشتن از این جاده، به غرب استان گیلان می‌رسید و اول صومعه‌سرا را پشت سر خواهید گذاشت و بعد از آن شفت قرار دارد. 

برای طی کردن این مسیر باید چند روستا را پشت سر بگذارید. مسیر حرکت شما بسیار سرسبز و در دل طبیعت است اما آبادی‌های زیادی در راه وجود دارد و مغازه‌ها و کسب و کارهای محلی نیز رونق خوبی دارد.

آبشار دودوزن روستای شفت

در آخر به روستای خرمکش خواهید رسید که پایان راه است و کمی جلوتر جایی که مسیر آسفالت تمام می‌شود تابلوی آبشار را مشاهده خواهید کرد.

بعد از یک راهپیمایی کوتاه  به مسیر انتهایی آبشار خواهید رسید، این مسیر سنگفرش شده است و طی کردن آن خیلی ساده خواهد بود. با این حال این مسیر برای افراد دارای معلولیت و یا سالمندان مناسب‌سازی نشده است.

روی نقشه ببینید!

 


امکانات رفاهی آبشار دودوزن 

این آبشار محل بازدید و تفریحگاه معروفی است پس نگران خوراکی و نوشیدنی نباشید. در مسیر هم مغازه‌ و هم دست‎فروشانی هستند که بتوانید مایحتاج خود را تامین کنید.

چند رستوران محلی هم در حوالی آن وجود دارد که می‌تواند در ‌آن‌ها ناهار میل کنید. تازه قهوه خانه برای استراحت و نوشیدن یک فنجان نوشیدنی گرم هم پیدا می‌کنید.

محل آبشار در روستای خرمکش

مردم بومی منطقه خوراکی‌های محلی و سالم خود را به شما عرضه خواهند کرد. دست‌فروشانی هم هستند که می‌توانید از آن‌ها پنیر و عسل و نان محلی بخرید.

اینجا آخر هفته‌ها خیلی شلوغ می‌شود و برای رفاه حال مسافرها در نزدیکی محل سرویس بهداشتی وجود دارد.

نمازخانه و یک مسجد هم از امکانات دیگر این گردشگاه است.

 


چه فصلی به دودوزن برویم؟

این آبشار در دل منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد و به خاظر همین در زمستان با برف و یخبندان روبرو خواهید شد.

سرسبزی و خنکی آن اما در بهار و تابستان دلچسب است. اما اگر اهل طبیعت‌گردی در فصل سرد سال هستید می‌توانید با تجهیزات کامل و کفش و پوشش مناسب در زمستان هم به این منطقه بروید.

بیشتر بخوانید: آبشار لاتون؛ راهنمای سفر به بلندترین آبشار گیلان

 


تفریح و سرگرمی در آبشار دودوزن

 ویژگی اصلی آبشار دودوزن ماندن در دل طبیعت و لذت بردن از صدای آبشار است. عکاسی و فیلمبرداری هم به خاطر زیبای طبیعی‌اش یادگار خوبی از سفر برای شما به جا خواهد گذاشت. اما برای دوچندان شدن لذت سفر فراموش نکنید که یکی دو دست لباس اضافه با خود ببرید تا بتوانید در حوضچه‌ی پایین آبشار آبتنی کنید.

مراقب باشید که از قرار گرفتن در لبه‌های خطرناک آبشار خودداری کنید تا دچار حادثه نشوید. همچنین برای راه رفتن در کف حوضچه بهتر است از کفش یا دمپایی استفاده کنید تا سنگ‌های تیز پاهای شما را زخمی نکنند.

آبتنی در آبشار دودوزن

 اگر یک شناگر حرفه‌ای هستید شرایط برای شیرجه زدن شما وجود دارد. همینطور فرود از آبشار برای افراد حرفه‌ای که با تجهیزات مخصوص خود به دیدن آبشار می‌آیند تجربه‌ی هیجان‌انگیزی خواهد بود.

 یک پل چوبی روی عرض رودخانه در پایین آبشار قرار دارد که قدم زدن روی آن و تماشای رودخانه و آبشار را برای مسافران ممکن می‌سازد. این قسمت هم خوراک عکاسی است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ پیشنهاد جذاب کمپینگ نوروزی به همراه دوستان

 


نزدیک آبشار دودوزن چه مناطق گردشگری دیگری وجود دارد؟

قلعه رودخان

قلعه رودخان یک قلعه‌ی تاریخی باقی‌مانده از زمان ساسانیان است. از ویژگی‌های جالب این قلعه طول دیوار آن است که در حدود ۱۵۰۰ متر ادامه می‌یابد و بیش از ۶ هکتار مساحت دارد.

معماری این قلعه و محل احداث آن بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند. این قلعه که از آثار دیدنی اطراف فومن است در آثار ملی ایران ثبت شده.

عکس از داخل قلعه رودخان

تنها ۳۰ کیلومتر با آبشار دودوزن فاصله دارد. برای دیدن اینجا که ۶۵ برج برای نگهبانی دارد باید از روستای رودخان ۱۶۲۰ پله را بالا بروید چرا که قلعه در ارتفاع ساخته شده است. در نزدیکی قلعه، رودخانه‌ای به همین نام هم وجود دارد.

اگر خاطرتان باشد ما یک مقاله کامل درمورد جزئیات قلعه رودخان داشتیم که می‌توانید اینجا بخوانید.

امامزاده ابراهیم

روستای امامزاده ابراهیم از دیدنی‌های شفت است. گذراندن یک شب در این روستا با اجاره اقامتگاه ارزشش را دارد.

ویژگی‌ای که این روستا را منحصر به فرد می‌سازد معماری خاص و ویژه‌اش است. در این روستا خانه‌ها با چوب ساخته شده اند.

خانه‌های چهار، پنج یا شش طبقه که با پرده از هم جدا شده‌اند و شاید نمونه‌اش را در جای دیگری نبینید. اهالی این روستا به دیوار اعتقاد چندانی ندارند و ترجیح می‌دهند فضاها را با پرده و پارچه از هم جدا کنند. این‌طوری هم مناظر بیشتری برای دیدن دارند و هم احساس صمیمیت و گرمای حضور دیگران را حس خواهند کرد.

امامزاده ابراهیم روستای شفت

جمعیت این روستا در فصل گرما بیشتر است و در زمستان تنها ۸۰ خانوار در آن ساکن باقی می‌مانند. زندگی شبانه‌ی این روستا هم از دیگر ویژگی‌هایش است. این روستا همیشه بیدار است و زندگی در آن جریان دارد.

بیشتر بخوانید: سه شهر ایران که زندگی شبانه دارند؛ از ضیافت کباب‌ها تا آواز زاینده رود

روستای امامزاده ابراهیم در ۴۶ کیلومتری آبشار دودوزن واقع است.

بقعه امامزاده اسحاق

این امامزاده روی نوک قله‌ی کوه سیاه‌کوه واقع شده است. مقبره امامزاده اسحاق و خواهرش خیرالنسا در ارتفاع ۱۰۰۰متری از سطح دریاست و در ۲۵ کیلومتری شفت قرار دارد.

مسیر زیبای این بقعه و خانه‌های چوبی که بر سر راه آن واقع است از دیدنی‌های این مکان به حساب می‌آید.

استخر طبیعی چماچا

این استخر طبیعی در روستای چماچا از توابع شفت است. آب آن از بارندگی‌ها تامین می‌شود.

این استخر ۱۴ هکتار وسعت دارد و در بعضی نقاط با حصارهای چوبی محصور شده است. این مکان زیبای طبیعی استراحتگاه و منظره‌ای برای گشت و گذار است همچنین چند گونه‌ی جانوری در اطراف این استخر زندگی می‌کنند.

بنابراین شما با بازدید از آبشار دودوزن با یک تیر چند نشان خواهید زد و در منطقه‌ای کوچک چندین تفریحگاه و مکان دیدنی پیدا می‌کنید.

 

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

نمایش همه

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها