آبشار دریوک در دشت نمارستاق چرا معروف است؟

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار دریوک در دشت نمارستاق چرا معروف است؟

آبشار دریوک، در منطقه نمارستاق لاریجان قرار گرفته. اگر هوس کردید سفری کوتاه به مازندران داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را بخوانید تا با زیبایی‌ها و ویژگی‌های این آبشار زیبا آشنا شوید. 


آشنایی با آبشار دریوک؛‌ کجاست و چرا قشنگه؟

 این آبشار نزدیک شهرستان آمل است. به سمت این آبشار که حرکت کنید، منظره‌های باحالی  می‌بینید که یکی از آن‌ها خود همین  آبشار است که به کوهره معروف است. قشنگی این آبشار در این است که آب آن روی تخته سنگ‌های درخشان جاری است و به رودهای دشت‌های اطرافش می‌ریزد. 

برای اینکه به این آبشار بروید، باید نصف جاده‌ جادویی هزار را طی کنید تا به ییلاقات منطقه البرز مرکزی برسید.

آبشار دریوک

پس از گذشتن از چند آبادی، به منظره‌های چشم‌نواز روستای نمارستاق می‌رسید و می‌توانید در کنار رودخانه‌ی خروشان آن نفسی تازه کنید و از طبیعت آرامش‌بخشش لذت ببرید؛ بعد از این‌که کمی در این منطقه‌ی کوهستانی استراحت کردید، با یک ساعت پیاده‌روی از منطقه نمارستاق به دشت کوچک و دنج دریوک می‌رسید و آن‌جاست که باید منتظر دیدن آبشاری بلند و پرآب باشید.

به سمت آبشار که حرکت کنید، صدای برخورد آب زلال آن را با سنگلاخ‌های سختش می‌شنوید، دیگر رسیدید.

بیشتر بخوانید: آمل ؛ گردشی کامل در شهری با تاریخ سه هزار ساله


ویژگی‌های آبشار دریوک

منظره آبشار دریوک و چشم‌اندازهای اطرافش، شبیه به کارت پستالی است که آبشار، رودخانه، دشت و کوه را یک‌جا در کنار هم قرار داده.

نکته جالبی که من درباره این آبشار متوجه شدم این است که ظاهر متفاوت و پله‌پله آبشار دریوک باعث شده که این آبشار به عنوان کشیده‌ترین آبشار زمینی ایران شناخته ‌شود. این آبشار سنگی بیش از 100 متر ارتفاع دارد و شما می‌توانید در اطراف آن چند چشمه آب معدنی مشاهده کنید که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به چهل چشمه و چشمه لهرا اشاره کنم؛ با رسیدن به این چشمه‌های زلال می‌توانید از ‌آب آن‌ها بنوشید و خستگی راه را از تن بیرون کنید. 

دشت دریوک و آبشار جذابش، برای عکاسی مکان بسیار مناسبی است. حس عکاسی‌تان را نگه دارید تا به این‌جا برسید.

همچنین از آن‌جا که این منطقه هوایی دلنشین دارد، آن را برای پیک نیک و کمپ زدن هم انتخاب می‌کنند. اگر به کوهنوردی علاقه دارید، حتما تجهیزات کوهنوردی با خود داشته باشید که این منطقه جان می‌دهد برای کوهنوردی. 

بیشتر بخوانید: برای کوهنوردی چه وسایلی با خود ببریم؟


جاذبه‌های دیدنی اطراف آبشار

کوهستان‌های صخره‌ای و جنگلی اطراف آبشار دریوک، جزو جاذبه‌های دیدنی منطقه هستند. علاوه بر این آبشار شیب‌دار، می‌توانید برای گشت‌و‌گذار به سراغ آن‌ها هم بروید و با کوهنوردی بر کوه‌های بلند آن، علاوه بر تفریح کمی هم ورزش کنید و انرژی بگیرید.

اسب‌های وحشی و گیاهان رنگارنگ دشت دریوک هم از دیدنی‌ها این منطقه به حساب می‌‌آیند که شما با دیدن آن‌ها، از بودن در این منطقه سرسبز لذت بیشتری خواهید برد. در نزدیکی آبشار، می‌توانید سری هم به چشمه اشتلک و دشت سفید بزنید.

دشت نمارستاق

اگر هم دوست دارید پس از بازدید از آبشار دریوک با 40 دقیقه رانندگی به شهر آمل بروید و از جاهای تماشایی و تفریحی آن هم دیدن کنید؛ غارهای دستکند آمل، پل دوازده چشمه، خانه عبادی، آتشکده و موزه تاریخ آمل را ببینید.

بیشتر بخوانید: بهترین جاهای ایران برای رفتینگ


اقامت در اطراف آبشار دریوک؛ کجا دنبال اقامتگاه باشیم؟

اگر شما هم مثل من عاشق طبیعت هستید، اولین راهی که برای اقامت در این منطقه به ذهنتان می‌رسد، این است که چادر مسافرتی خود را در دشت دریوک و نزدیکی آبشار سرپا کنید؛ اما اگر با شب ماندن در طبیعت مشکل دارید، می‌توانید به اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستاهای اطراف بروید و یا حتی یکی از اقامتگاه‌های شهرستان آمل را که در نزدیکی آبشار دریوک قرار گرفته، برای اقامت خود انتخاب کنید.

اگر هم از تهران به سمت این جاذبه طبیعی سفر می‌کنید و نمی‌خواهید برای مدت طولانی در این منطقه بمانید، بهتر است صبح زود به سمت دشت و آبشار دریوک حرکت کنید و غروب با دو ساعت و نیم رانندگی به تهران برگردید.  


بهترین زمان سفر به آبشار دریوک

از آن جا که آبشار دریوک در منطقه کوهستانی البرز قرار گرفته، زمستان‌های بسیار سردی دارد، به صورتی که در بیشتر روزهای زمستان، آب آبشار به شکل قندیل‌هایی درخشان، در زیر نور خورشید می‌درخشد و اگر دوست دارید از منظر برفی آبشار دیدن کنید، حتما لباس گرم و مناسب به همراه داشته باشید؛ اما پیشنهاد می‌کنیم که برای بیشتر لذت بردن از آبشار و طولانی ماندن در دشت دریوک، بهتر است که از اواسط فصل بهار تا اواخر فصل تابستان که هوا معتدل‌تر است سفر کنید و به تفریح و گشت‌و‌گذار در آن بپردازید.

این منطقه در اواخر بهار و اواسط تابستان که آب و هوای بسیاری از شهرها بسیار گرم می‌شود، خنک است و برای صرف عصرانه‌ای دلچسب در طبیعتی چشم‌نواز، مکان بسیار مناسبی در دل آمل به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید: آبگرم رینه ؛ اینجا یک چشمه آبگرم معمولی نیست!


توصیه‌های ضروری برای سفر به این آبشار

اگر اهل کمپ کردن در طبیعت هستید، خودتان بهتر می‌دانید که برای رفتن به چنین منطقه‌ای نیاز است که تجهیزات و وسایل ضروری به همراه داشته باشید؛ اما ما برای یادآوری باز هم گوشزد می‌کنم که وسایلی مثل چادر مسافرتی، چند دست لباس، کفش و کلاه مناسب طبیعت‌گردی، داروهای شخصی، شارژر موبایل، تجهیزات کوهنوردی مثل طناب، وسایل آشپزی در طبیعت و جعبه کمک‌های اولیه را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید: امامزاده هاشم ؛ گنبد طلایی بر فراز جاده هراز

به یاد داشته باشید که قبل از سفر، حتما وضعیت جاده‌ها و آب‌و‌هوا را هم چک کنید تا سفری راحت‌تری را تجربه کنید؛ همچنین اگر دوست دارید که پس از رسیدن به آبشار در رودخانه‌های زلال و شاخه شاخه شده‌ی اطراف آبشار آبتنی و بازی کنید، بهتر است که از قسمت‌های کم عمق وارد آب شوید؛ چون به دلیل شدت آب و سنگ‌های لیزی که در کف رودخانه‌ها قرار دارند، امکان آسیب ‌دیدن در این منطقه وجود دارد؛ پس بهتر است که با احتیاط در درون آب رودخانه‌ها و آبشار قدم بگذارید و با ایمنی بیشتر و خیالی راحت‌تر از سفر خود لذت ببرید.


چگونه به آبشار دریوک برسیم؟

برای رسیدن به آبشار زیبای دریوک در مسیر جاده هراز شروع به حرکت کنید، به 40 کیلومتری جنوب شهرستان آمل که رسیدید به سمت شرق بروید و پس از آن 18 کیلومتر تا روستای نمارستاق رانندگی کنید تا دو تابلو راهنمای شهدای نمارستاق و امامزاده عبدالمناف را بر سر جاده ببینید؛ بعد از رسیدن به روستا و استراحتی کوتاه در آن، با یک ساعت پیاده‌روی به سمت دشت دریوک به آبشار تماشایی آن خواهید رسید.


شما هم این آبشار را دیده‌اید؟ چه دیدنی‌های نزدیک این‌جا پیشنهاد می‌کنید؟ برای رفتن به این آبشار چه وسایلی حتما باید همراهمان باشند؟ برای ما بنویسید. اگر در سفر به این منطقه هوس اجاره بوم گردی هم کردید می‌توانید در سایت پینورست بهترین اقامتگاه‌ها را پیدا کنید.

معصومه غنائی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها