آبشار درازکش ؛ حتی در تابستان هم پرآب است

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار درازکش ؛ حتی در تابستان هم پرآب است

 در این مقاله می‌خواهیم شما را با یکی از این آبشارهای پرآب و روان در استان مازندران به اسم آبشار درازکش آشنا کنیم.

با پینورست پلتفرم تخصصی اجاره ویلا استخردار در شمال همراه بشوید تا به شما بگوییم چه فصلی به آبشار درازکش سر بزنید و چه نکته‌های خیلی مهمی را باید حتما قبل از سفر توی ذهنتان باشد.


آبشار درازکش ؛ حتی در تابستان هم جاری است

آبشار درازکش

اگر قصد سفر به مازندران را دارید حتما طوری برنامه‌ریزی کنید که وقتی را به بابل و زیبایی‌های طبیعت اطراف آن اختصاص دهید. بابل یکی از آن شهرهایی است که کمتر مسافر فصلی دارد. ولی یک منطقه طبیعی به اسم منطقه بندپی دارد که پر از جنگل است.

در منطقه بندپی شرقی و دقیقا توی دل جنگل آبشار ۷ متری درازکش را پیدا می‌کنید. درازکش در واقع اسم روستای نزدیک این آبشار است. تلفظ درست آن هم: dErAz kAsh یا درازکَش است.

جریان آب این آبشار ابتدا به حوضچه‌ای بزرگ می‌رسد و بعد به صورت رودخانه در جهت شمال به مسیر خود ادامه می‌دهد. برای همین یکی از آن آبشارهایی است که برای آبتنی هم مناسب است.

با اینکه عمق حوضچه در بعضی قسمت‌ها یکهو خیلی زیاد می‌شود اما اگر هوا خوب باشد برای چند دقیقه‌ای می‎‌توانید توی حوضچه شنا کنید.

البته دقت کنید که تقریبا هیچ امکانات خاصی در اطراف آبشار وجود ندارد. برای همین برای آبتنی وسایل کافی همراه داشته باشید و در ضمن خیلی مواظب بخش‌های عمیق آبشار باشید.

 اگر از علاقمندان طبیعت‌گردی هستید رفتن به این مقصد گردشگری یکی از هیجان‌انگیزترین و خاطره‌انگیزترین تجربه‌های شما می‌شود. جنگل انبوه، دشت و کوهستان. چه کسی می‌تواند به گذراندن وقت در این محیط و پیک‌نیک کردن در اینجا نه بگوید؟ پهن کردن زیرانداز در نزدیکی این آبشار و به تماشای طبیعت نشستن و شنیدن نغمه پرندگان و صدای شرشر آب، قدم زدن کنار رودخانه، تنی به آب زدن در حوضچه و نفس کشیدن در هوایی که خنکای آن شادی‌بخش است همه و همه تجربه ناب زندگی در لحظه حال و دور شدن از دغدغه‌ها و آلودگی‌های فکری و ذهنی را با کمترین هزینه به همراه دارند.


چطوری خودمان را به آبشار درازکش برسانیم؟

آبشار درازکش

برای رسیدن به آبشار همانطور که گفته شد باید به بند پی شرقی در ۲۵ کیلومتری بابل بروید.

پس اگر از سمت تهران سفرتان را شروع می‌کنید اول باید خودتان را از آبعلی به فیروزکوه و از آنجا به قائم‌شهر برسانید و بعد به سمت بابل بروید.

تا اینجای مسیر خیلی آسان است. از روی گوگل مپ هم خیلی ساده می‌توانید خودتان را به بابل برسانید. توی مسیر هم از زیبایی طبیعت لذت ببرید و هم آرام و ایمن به پیش بروید. به هر صورت عجله نداشته باشید چون دیدنی‌های طبیعی زیاد است.

حالا باید به سمت بند پی شرقی بروید. برای این کار حدود ۲۵ کیلومتر باید رانندگی کنید تا از بابل به شهر گلوگاه برسید. در گلوگاه دو مسیر اصلی دارید. یکی ولیعصر و یکی امام خمینی. جاده امام خمینی به سمت روستای فیروزجاه می‌رود. ولی به هیچ وجه از این سمت نروید! به جایش به سمت جاده ولیعصر بروید و وارد جاده فیروزجاه شوید!

خیلی عجیب است نه؟ جاده فیروزجاه و روستای فیروزجاه قبلا به هم می‌رسیدند. ولی الان اسم بخش انتهایی این جاده به خاطر عبور از وسط گلوگاه عوض شده است.

خلاصه پس از گلوگاه همینطور توی جاده فیروزجاه به پیش بروید. کمی که در جاده به پیش بروید می‌رسید به یک دوراهی. یک مسیر ادامه جاده فیروزجاه و دیگری جاده درازکش است. سمت چپ را پیش بروید تا به درازکش برسید.

اینجا آن‌جایی است که باید دنبال پارک کردن ماشین‌تان باشید. بیشتر مسافرها و کسانی که برای دیدن آبشار می‌آیند ماشین خودشتان را نزدیک تکیه روستا پارک می‌کنند. ولی کاملا احتمال دارد به قدری شلوغ باشد که نتوانید توی خود تکیه ماشین را پارک کنید.

ولی بعد از آن که جای پارک پیدا کردید باید حدود ۸۰۰ متر توی جاده جنگلی پیاده‌روی کنید. دست آخر به یک دوراهی دیگر می‌رسید و اگر اینجا هم به سمت چپ بپیچید به آبشار زیبای درازکش می‌رسید.

بیشتر بخوانید: آبشار کلیره، تجربه دلچسب خنکای بهار


بهترین فصل سفر به آبشار درازکش

آبشار درازکش

آبشار درازکش بابل در همه سال آب دارد اما بهترین زمان برای سفر کردن به این آبشار و تجربه گردشگری آن نیمه اول سال است. در بهار و تابستان این آبشار به یکی از اصلی‌ترین مقصدهای طبیعت‌گردی و پیک‌نیک تبدیل می‌شود. 

 همیشه شنیده‌ایم که  فصل بهار برای تماشای همه جا و همه چیز زمان خوبی است. آبشار درازکش هم از این قاعده مستثنا نیست چون در این فصل غیر از شادابی و تر و تازگی جنگل بیشترین میزان حجم و شدت این آبشار را می‌بینید.

صدای جریان آب، چهچه پرندگان، نسیمی که از بین برگ‌های جوان درخت‌های این جنگل انبوده عبور می‌کند و شما را نوازش می‌کند تجربه آرامش‌بخش و دلنشینی است که این طبیعت زیبا به شما هدیه می‌دهد. 

در فصل تابستان حتی تصور حضور در کنار این آبشار هم هیجان‌انگیز است. چه چیزی بهتر از آبتنی کردن در حوضچه، قدم زدن در کنار رودخانه زیر سایه درختان، تماشای دشت و کوهستان و دور شدن از گرمای تابستان؟

در فصل پاییز هم آب آبشار با شدت بیشتری نسبت به تابستان و با حجم زیادی به حوضچه می‌ریزد و در کنار آن رنگ‌های پاییزی زیبا چشم و روح شما را نوازش می‌کند.

پس اگر شما هم مثل ما از تماشای آبشارهای پرآب لذت می‌برید اوایل پاییز و اواسط بهار وقت خوبی برای رفتن به آبشار درازکش است.


قبل از سفر مطمئن شوید که:

نزدیک روستای درازکش

تماشای آبشار درازکش رایگان است و ورودی ندارد.

برای عبور از جاده و مسیری که به آبشار منتهی می‌شود  نیاز به ماشین آفرود نیست و با ماشین سواری هم می‌شود آن را طی کرد. اما نکته‌ای که مهم است به آن توجه کنید این است که رسیدن به آبشار درازکش بابل حدود هشتصدمتر پیاده‌روی در جنگل دارد و مسیر انتهایی خاکی، با پیچ و خم و شیب‌دار است. برای همین سعی کنید از کفش مناسب پیاده‌روی استفاده کنید تا اذیت نشوید.

 از آنجایی که این آبشار در طبیعت بکر و دست‌نخورده مازندران قرار دارد ممکن است برای رسیدن به آن دچار سردگرمی شوید.

برای اینکه گمراه نشوید ابتدا باید خودتان را به روستای درازکش در 25 کیلومتری بابل برسانید و بعد آبشار زیبای درازکش را به کمک مردم بومی و نقشه پیدا کنید.

آبشار درازکش را روی نرم‌افزار مسیریابی که روی تلفن همراهتان نصب است مشخص کنید و طبق راهنمایی جی‌پی‌اس پیش بروید.

 در طول مسیر ممکن است از چند آبشار دیگر هم بگذرید که به خاطر شرایط محیطی و وجود گل و لای زیاد رسیدن به آن‌ها آسان و ایمن نیست. به وسوسه‌‌های درونی که ممکن است شما را از ادامه مسیر متوقف کنند و بخواهید کنار این آبشارها بمانید، توجهی نکنید. صبوری کنید و خودتان را به آبشار درازکش برسانید و از طبیعت جذابی که منتظرتان است لذت ببرید و خوش بگذرانید.

بیشتر بخوانید: آبشارهای بکر ایران – ۱۰ آبشار برای عاشقان آب و طبیعت


گشت و گذار در آبشار درازکش چقدر زمان می‌برد؟ 

بستگی به میزان علاقه شما به طبیعت‌گردی و خوش گذراندن در طبیعت زیبای این منطقه دارد. چیزی که مسلم است از سه ساعت کمتر نخواهد بود و چون هیجان، آرامش و لذت عمیقی دارد و خبری از مشکل انت‌دهی تلفن همراه نیست ممکن است دل کندن از آن همه حس و حال خوب ان‌قدرها هم آسان نباشد. 

در کل اگر نظر ما را بخواهید پیشنهاد می‌کنیم خیلی خودتان را درگیر مدت زمان محدود نکنید و یک روزتان را برای این آبشار زیبا و طبیعت اطرافش بگذارید چون در استان مازندران شهرها و روستاها به هم نزدیکند و گاهی فاصله‌ای بین آن‌ها نیست و همین موضوع باعث می‌شود گذشتن از مسیری که شما را از بابل به آبشار درازکش می‌رساند جذاب باشد و بخواهید آهسته‌تر از آن بگذرید. 


با یک تیر چند نشان بزنید‌ ؛ جاهای دیدنی همان نزدیکی

آبشار درازکش

آبشار درازکش تنها جذابیت دلربای این قسمت از استان مازندران نیست. در نزدیکی بابل علاوه بر آبشار درازکش، جاهای دیدنی و مقصدهای گردشگری و تفریحی زیادی وجود دارند. مانند هفت آبشار تیرکن، آبگرم ازرود که به آبگرم آرزو هم معروف است، روستای ییلاقی فیلبند، آبشار شی الیم، آبشار کیمون، پارک جنگلی بابلکنار، سده شیاده، موزه مردم‌شناسی بابل، کاخ سلطنتی؛ که با توجه به سلیقه گردشگری و زمانی که دارید می‌توانید به این جاها هم بروید.

اگر هدف اصلی گردشگری شما طبیعت‌گردی است و دوست دارید آبشارهای دیگر این نواحی از استان مازندران را تجربه کنید پیشنهاد می‌کنیم آبشارهای کیمون، شی الیم و هفت آبشار تیرکن را از دست ندهید. 

آبشار شی الیم در وسط جنگل و در نزدیکی روستای گاوزن محله قرار دارد. این آبشار مانند آبشار درازکش در بخش بندپی شرقی واقع شده است و برای رسیدن به آن باید از جاده بابل به گلوگاه؛ همان مسیری که برای رفتن به آبشار درازکش طی می‌شود، عبور کنید.

آبشار کیمون در دل جنگل و در 30 کیلومتری بابل و در بخشی به همین اسم قرار دارد. برای رفتن به این آبشار از چند روستا عبور می‌کنید و همین جذابیت مسیر را برایتان بیشتر می‌کند.

هفت آبشار تیرکن همان‌طور که از اسمش هم پیداست یکی از منطقه‌های بسیار زیبای استان مازندران و حتی ایران است که در اطراف روستای تیرکن جایی بین بابل و سوادکوه است و  هفت آبشار بزرگ و کوچک دارد. اگر فصل بهار و اوایل پاییز را برای رفتن به آبشار درازکش انتخاب کردید به هفت آبشار تیرکن هم سری بزنید. زمستان را برای هوای سرد و برفی منطقه و تابستان را به خاطر رطوبت زیاد پیشنهاد نمی‌کنیم. 

بیشتر بخوانید: هفت  آبشار ؛ پیاده‌روی دلچسب تا آبشار هفتگانه تیرکن


در این مقاله تلاشمان را کردیم تا جاذبه گردشگری و طبیعت‌گردی آبشار درازکش را به شما معرفی کنیم و از جذابیت‌های آن برایتان بگوییم. درازکش واقعا یکی از پرآب‌ترین آبشارهای مازندران است.

امیدواریم به زودی لحظات خوبی را در کنار این آبشار تجربه کنید و خاطرات فراموش نشدنی قشنگی را بسازید. قبل از سفر هم فراموش نکنید حتما وب سایت پینورست را چک کنید شاید بتوانید همان نزدیکی آبشار اقامتگاه‌های خیلی خوبی در بابل پیدا کنید.

اگر هم قبلا  به ابشار درازکش رفته‌اید خوشحال می‌شویم از حس و حال خودتان برایمان بنویسید.

نگار سیدین
بقیه‌ نوشته‌ها

سلام من نگارم. اگه بخوام خودم رو معرفی کنم باید بگم که: «مسافری که از نوشتن لذت می‌برد.»

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی