دشت ارژن؛ یک گردش کامل در دشت زیبای شیراز

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
دشت ارژن؛ یک گردش کامل در دشت زیبای شیراز

اگر می‌خواهید در سرزمینی پوشیده از درختان بلوط، نرگس‌زارهای پهناور با چشم‌اندازهای وسیعی از رشته‌کوه‌های زاگرس، وقت بگذرانید و ساعاتی را در طبیعت بگذرانید، به دشت ارژن بروید.

اما دشت ارژن در کدام استان است؟ پاسخ، یک گزینه جذاب است؛ گزینه‌ای به نام استان فارس. جایی که همه ‌چیز دارد؛ از آثار افتخارآمیز باستانی گرفته تا دشت‌های پر از لاله‌های واژگون و نرگس‌زارهای زیبا.

دشت ارژن تفریحگاهی در طبیعت این سرزمین است و افراد بسیاری شیفته گذراندن اوقات فراغت خود در آن هستند. دشت ارژن که با نام‌‌‌‌‌های دشت ارجن یا دشت ارزن هم شناخته می‌شود، یکی از مقاصد تفریحی و مکانهای دیدنی شیراز و کازرون به‌شمار می‌رود. 

از جاذبه‌های این منطقه می‌توان به دریاچه و تالاب ارژن، آبشار چرونیز، بازارچه‌های آن و سبک زندگی عشایری اشاره کرد. علاوه بر دشت، بافت قدیمی خود روستا، کوچه‌باغ‌ها و خانه‌های گلی‌‎اش هم دیدنی‌ هستند و از جاده اصلی فاصله کمی دارند و به‌راحتی به آنها دسترسی خواهید داشت. 

 


دشت ارژن کجاست؟

این روستای زیبا، بین شهرهای شیراز و کازرون قرار دارد. فاصله دشت ارژن تا شیراز، مسیری یک ساعته است؛ یعنی از شیراز، برای رسیدن به دشت ارژن، باید ۶۰ کیلومتر در مسیر کازرون رانندگی کنید بعد تابلوی دشت ارژن را مشاهده خواهید کرد. فاصله دشت ارژن با شهر کازرون ۲۰ کیلومتر است. 

دشت ارژن

اگر در شیراز هستید و می‌خواهید به این دشت بروید یا از شهرهای شرقی کشور قصد این سفر را دارید، باید اول خود را به بلوار امیرکبیر شیراز برسانید و وارد اتوبان شیراز-قائمیه شوید یا به‌عبارت ‌دیگر، باید مسیر پلیس‌راه کازرون شیراز را دنبال کنید. بعد از چند کیلومتر رانندگی به حسین‌آباد و خیرآباد می‌رسید و بعد از آن به منطقه «خان‌ زنیان»؛ وقتی از منطقه خان زنیان عبور کردید، حواس‌تان باشد که به‌سمت «چهل چشمه» نروید؛ بلکه باید مسیر جنوب غرب را در پیش بگیرید. پس از تقریبا ۶۰کیلومتر از شیراز، به دشت می‌رسید.

اگر از کازرون یا بوشهر به‌سمت این مقصد سفر می‌کنید، بهتر است مسیر عبوری از کنار دریاچه پریشان را دنبال کنید.

روی نقشه ببینید!

اگر تصمیم دارید که برای دیدن دشت زیبای ارژن راهی شهر شیراز شوید می‌‌توانید برای اجاره یا رزرو سوئیت ارزان قیمت به سایت پینورست سر بزنید.


کجا اقامت کنیم؟

به دلیل فاصله یک ساعته این دشت تا شیراز و فاصله ۲۰ کیلومتری این روستای گردشگری تا شهر کازرون، معمولا بیشتر گردشگران، از هتل‌ها و مسافرخانه‌های موجود در این شهرها برای اقامت استفاده می‌کنند.

البته از جذاب‌ترین محل‌های اقامتی در اطراف دشت ارژن و شهر کازرون، اقامت‌گاه‌های بومگردی هستند. با اقامت در این محل‌های گردشگری، هم از غذاهای محلی برخوردار می‌شوید و می‌توانید طعم لذیذشان را بچشید و هم اینکه با سبک زندگی محلی در آن منطقه آشنایی پیدا می‌کنید.

طبیعت دشت ارژن شیراز

بیشتر بخوانید: بهشت گمشده شیراز؛ چطور تنگ بستانک بهشت شد؟

میتوانید برای یک روز پیک نیک در طبیعت، این دشت را انتخاب کنید. اگر یک آپارتمان مبله شیراز را برای اقامت انتخاب کردهاید، از شب قبل وسایل پیک نیک را آماده کنید و در ماشین قرار بدهید و صبح روز بعد، برای صرف یک صبحانه در طبیعت رهسپار دشت ارژن شوید.  

 


طبیعت دشت ارژن

به خاطر قرارگیرفتن دشت ارژن در کنار ارتفاعات زاگرس، به زاگرس فارس مشهور است و جزو ارتفاعات زاگرس جنوبی محسوب می‌شود.

این دشت به دلیل پوشش گیاهی و جانوری ارزشمند خود در سال ۱۳۵۳ از طرف سازمانهای بینالمللی بهعنوان یکی از ذخیرهگاههای زیست کره انتخاب شده است. در این دشت زیبا که با انبوه درختان سرو و جنگلهای زیبای بلوط آراسته شده است، جلوههای طبیعی بسیار زیبایی بهچشم میخورد.

سرتاسر دشت ارژن را پوششهای گیاهی گوناگون فراگرفته است. علاوه بر درختان بلوط، داغداغان، زالزالک و بادام، در فصول پاییز و زمستان بخشی از این دشت وسیع به نرگسزاری بیبدیل تبدیل میشود که شگفت‌انگیز هستند.

طبیعت و گونه هی زیستی ارژن

دشت ارژن تا چند دهه قبل محل زندگی شیر و آهوان ایرانی بوده است. اما حالا اثری از شیر ایرانی نیست و متاسفانه به‌کلی منقرض شده است. در سالهای اخیر یک قلاده گوزن زرد در منطقه حفاظت‌شده «میان کتل» دشت ارژن رهاسازی شده تا به زاد و ولد پرداخته و از خطر انقراض نجات یابد.

 الان هم در این منطقه بز، کل و پلنگ زندگی میکنند.

مجموعه این زیباییها موجب شده که امروزه، دشت ارژن بهعنوان یکی از مکانهای تفریحی شیراز شناخته شود و پذیرای گردشگران زیادی باشد. 

بیشتر بخوانید: دریاچه پریشان ؛ بهشت کازرون برای تفریح و خوش‌گذرانی


بهترین وقت سفر به دشت ارژن

وقتی از روستا حرف می‌زنیم، معمولا باید به فکر سفر در ماه‌هایی از فصل بهار باشیم. چون طبیعت بکر روستاها در این فصل از خواب زمستانی بیدار می‌شود و هر چه زیبایی در چنته دارد، بیرون می‌ریزد. دشت ارژن هم از این قائده مستثنی نیست. از اواسط فروردین تا میانههای اردیبهشت، لالههای واژگون در دشت ارژن میرویند و پوششی رنگی و سرخ را در دل دشت ایجاد میکنند که منظره‌ای خیرهکننده است و عکسهای بسیار زیبایی میتوان از این منظره ثبت کرد.

لاله های دشت ارژن

در صورتی که به این دشت و بازدید از لالههای واژگون میروید، برای حفظ این همه زیبایی، لالهها را نچینید و مراقبشان باشید.

از اواخر بهار تا نیمه‌های تابستان، دشت ارژن میزبان کوچ قشلاقی عشایر است. برای آشنایی با سبک زندگی ایلیاتی و تماشای زیبایی‌های این نوع زندگی، می‌توانید در این روزها به سمت دشت ارژن بروید. البته یادتان باشد که به محدوده زندگی عشایر وارد نشوید و اختلالی در زندگی عادی آنها ایجاد نکنید.  

بیشتر بخوانید: شیراز کجا بریم؟ – ۱۳ پیشنهاد ویژه برای شیرازگردی که قبل از سفر باید بخوانید


امکانات گردشگری و تفریحی دشت ارژن

بهدلیل توریستی‌بودن دشت ارژن و تردد مسافران زیاد در این منطقه، بازارچههای محلی در آن احداث شدهاند. در این بازارچهها انواع خوراکیها بهویژه خوارکیهای محلی را میتوانید تهیه کنید. اگر شیراز را با اناردانه و لواشک‌های خوشمزه‌اش می‌شناسند، پس بدانید که همین خوراکی خوش‌آب‌ورنگ را می‌توانید در بازارچه‌های محلی این روستای زیبا هم خریداری کنید. 

ترشیهای خانگی، قره قوروت، لواشکهای محلی، بادام کوهی و… در این بازارچهها فروخته میشود. کنگر از محصولاتی است که تقاضای بسیار زیادی برای آن وجود دارد. همچنین سوپرمارکت هم در این بازارچه برای خرید مایحتاج گردشگران موجود است.

خیلی از اهالی روستای دشت ارژن از فروش در همین بازارچه به امرار معاش میپردازند و بیشتر محصولاتی که ارائه میشوند، با تلاش و زحمت خود اهالی روستای دشت ارژن تولید شده. 

رستوران های دشت ارژن

جالب است بدانید در دشت ارژن مکانی به نام قهوهخانه وجود دارد که پر از رستوران و قهوهخانه است. پس خیال‌تان راحت باشد که بعد از یک روز دشت‌گردی و صحراگردی، یک فنجان قهوه‌ داغ یا یک استکان چایی‌ شیرین در انتظارتان است.

در اطراف دشت ارژن، رستورانها و باغ‌رستوران‌های زیبایی هم وجود دارد که در صورت تمایل میتوانید یک وعده غذایی در آنها صرف کنید. بعضی از رستورانها در کنار آبشار قرار دارند. شنیدن صدای آبشار هنگام خوردن یک غذای لذیذ، حس و حال بسیار خوبی به شما منتقل خواهد کرد. پس این تجربه به یادماندنی را از دست ندهید.  

بیشتر بخوانید: راهنمای شکم گردی شیراز ؛ کدام رستوران‌های شیراز را نباید از دست داد؟


مناطق گردشگری اطراف دشت ارژن

دشت ارژن شیراز تفرجگاههای زیبایی در نقاط مختلفش دارد؛ همچون چشمه فاطی در دشت قره چمن، چشمه خارنگان، چهل چشمه کرونی، شاه ابوالخیر، چشمه خونه حاجی در دهستان کوهمره سرخی، سر بهاره، آبشار چراب، چشمه سرخون، هفت برم و… 

آبشار ارژن

آبشاری به نام آبشار ارژن در این دشت وجود دارد. مردم محلی به این آبشار چراب میگویند. این آبشار در ۵ کیلومتری دشت ارژن قرار گرفته و بخشی از زیباییهای دشت ارژن است که حتی در زمستان هم بسیار دیدنی است و علتش این است که با سرمای هوا، آب آبشار به کریستالهای یخی تبدیل میشود و منظرهای شگفتانگیز ایجاد میکند.

آبشار زیبای دشت ارژن در شیراز

بیشتر بخوانید: آبشار مارگون و ماجرای رودخانه‌ای که از دل کوه می‌گذرد

آب این آبشار به سوی دشت راهی میشود و به سرسبزی دشت کمک میکند. همین نکته هم باعث شده تا دشت ارژن همیشه سرسبزی ویژه خود را داشته باشد. 

یک دریاچه آب شیرین و تالابی به نام ارژن هم در این منطقه وجود دارد که مکانی مناسب برای پرندگان مهاجر است. رودخانه دالکی در زمان پرآبی به این تالاب می‌ریزد. به دلیل خشکسالیهای پیا‌پی، از میزان آب این دریاچه و تالاب کم شده بود ولی با بارندگیهای اخیر، این تالاب جانی دوباره گرفته و همچنان با زیبایی خیره‌کننده‌اش می‌درخشد.

برای دیدار از آبشار زیبای ارژن، از شهر شیراز حرکت کنید تا پس از طیکردن حدود ۹۰ کیلومتر (حدود یک ساعت و نیم ساعت رانندگی) به این بهشت زمینی میرسید.

پیشنهاد دیگری هم برای شما داریم و آن این‌که در نزدیکی این دشت زیبا حتما سراغی هم از روستاهایی مثل  دهنوقلندری و چراب بگیرید و از طبیعت زیبای آنها هم لذت ببرید. در روستای چراب، زیباترین جاذبه گردشگری، همان آبشار چراب است. 

دریاچه پریشان

یکی از مکان‌های زیبای موجود در نزدیکی دشت ارژن، دریاچه پریشان است.

دریاچه پریشان شیراز

حدودا ۵۰ دقیقه بعد از دشت ارژن، دریاچه پریشان قرار دارد. برای رسیدن به این دریاچه، مسیر پرپیچ وخمی را باید پشت سر بگذارید. داخل این دریاچه آب شیرین، ماهی‌هایی مثل ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی، کپور، ماهی فیتوفالک و آمور زندگی می‌کنند. البته بخش عظیمی از این دریاچه هم مثل تالاب ارژن خشک شده و جز قایق‌های خالی از سرنشین، روی زمین خشک آن چیزی باقی نمانده است. با این حال مسیر دریاچه بسیار زیبا و در فصل بهار سرسبز است.

این دریاچه فاصله نزدیکی تا کازرون دارد.


شما پیش از خواندن این مطلب چیزی در مورد دشت ارژن شنیده بودید؟ آیا تا به حال به این دشت رفته‌اید؟‌ آیا از بازارچه‌های محلی خرید کردید؟ شما اهل اناردانه و لواشک ترش هستید؟ شما برای خوردن غذا به کدام رستوران رفتید؟ آن را به بقیه هم پیشنهاد می‌کنید؟ آیا از آبشار ارژن دیدن کردید؟ به دریاچه پریشان هم سری زدید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از رفتن به این دشت را برای ما بنویسید.

فراموش نکنید که اگر تصمیم دارید برای سفر به شیراز و یا سایر شهرهای ایران برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین به وب سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب در این سایت برای شما گلچین شده است.

طاهره خواجه گیری

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی