آبشار دارنو ؛ دریچه‌ای مخفی به قلب سرزمین پریان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار دارنو ؛ دریچه‌ای مخفی به قلب سرزمین پریان

سرسبزی و هوای دلپذیر استان‌های شمال ایران به خصوص در فصل بهار لذت بخش است و این به خاطر نزدیکی‌ رشته کوه البرز و دریای خزر است که اقلیم بسیار ویژه‌ای را به وجود آورده است. اقلیمی پر از جنگل و زیبایی‌های طبیعی رود و چشمه و دریاچه و آبشارهای زیبا. یکی از این آبشارها که به خاطر سرسبز بودنش معروف است آبشار دارنو مازندران است.


آبشار دارنو کجاست؟

آبشار دارنو

آبشار دارنو از خاص‌ترین و سرسبزترین آبشارهای استان مازندران است و در نزدیکی شهر نوشهر قرار دارد. سفر به نوشهر، این شهر گردشگری و سرسبز، همیشه خاطره‌انگیز بوده است و این بار نیز از شگفتی‌هایش سخن می‌گوییم.

روی نقشه ببینید!

برای رفتن به آبشار دارنو می‌توانید از جاده چالوس معروف به شهر چالوس بروید و بعد به کمربندی نوشهر برسید. میان راه، پیچ و خم جاده و کوه و سرسبزی‌های مسیر چالوس را می‌توانید به تصاویر ماندگار ذهنتان اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: آبشارهای بکر ایران – ۱۰ آبشار برای عاشقان آب و طبیعت

بعد از رسیدن به کمربندی، جاده‌ی معدن سنگ نوشهر را دنبال کنید. این مسیر را ادامه دهید تا به دوراهی دریاچه فراخین برسید. این دوراهی سمت چپش به دریاچه فراخین بی‌نظیر و سمت راستش به آبشار دارنو می‌رسد. وقتی وارد مسیر راستی شدید، راه را تا جایی که ماشین می‌تواند حرکت کند ادامه دهید. سپس ماشین را پارک کنید و ادامه مسیر را پیاده بروید. بعد از ۲۰ دقیقه پیاده‌روی، به آبشار کوچکی می‌رسید.

این نشانه‌ی خوبی است، چرا که به شما یادآوری می‌کند راه را درست رفته‌اید. تنها با نیم ساعت پیاده‌روی و ادامه مسیر، به آبشار زیبای دارنو می‌رسید.

برای اینکه تمام مسیر را درست و بدون دردسر طی کنید، می‌توانید از مسیریاب‌ها و نقشه‌ها استفاده کنید. تا قبل از رسیدن به مسیر پیاده روی، شما آنتن و اینترنت خواهید داشت و می‌توانید از تلفن همراه خود به عنوان مسیریاب استفاده کنید اما به محض ورود به جنگل دیگر نمی‌توانید از گوشی همراه خود یاری بگیرید. راه دیگر هم پیوستن به تورهای گردشگری و یا افراد بومی آنجاست تا شما را به راحتی به آبشار دارنو برساند.


معرفی آبشار دارنو

آبشار دارنو

آبشار دارنو در جنگل‌های پر درخت و سبز نوشهر قرار گرفته است. شاخه‌های زیبای درختان برای آبِ زلالِ آبشار، سر خم کرده‌ و به زیبایی آن اضافه کرده‌اند. انواع بوته‌ها و درخت‌های تنومند، دورتادور آبشار را گرفته‌اند و با نغمه‌ی خروشان آب و هم‌نوازی باد می‌رقصند و سال‌هاست که با یکدیگر دوستانی قدیمی و صمیمی هستند!

آبشار دارنو از هفت آبشار پشت سرهم تشکیل شده است و یکی از خاص‌ترین آبشارهای مازندران هستند. این هفت آبشار، هر کدام یک نام منحصر به فرد برای خود دارند اما به دلیل ارتفاع زیاد دارنو نام این مجموعه را دارنو گذاشته‌اند. آبشار دارنو ۲۵ متر بلندی دارد و از ۶ برادر و خواهر دیگرش بزرگ‌تر است.

طبیعت بکر و آب و هوای خوب این منطقه هر ساله افراد زیادی را به آنجا می‌کشاند تا این عظمت و نعمت چشم‌نواز را ببینند. شما از اینکه در آغوش طبیعتی مهربان مثل آبشار دارنو و جنگل‌های سرسبز اطراف شهر هستید نهایت لذت را خواهید برد.

پوشش گیاهی رنگارنگ، جنگل‌های اطراف و آبشار منظره‌ای نقاشی گونه را ساخته است که علاقه‌مندان به عکاسی از طبیعت را همواره شیفته خود می‌کند. پیاده‌روی بین مسیرهای جنگلی، عبور از کنار آبشارها و گرفتن عکس‌های مختلف از تفریحات لذت‌بخش این آبشار است.

همچنین در اطراف جنگل می‌توانید چادر بزنید و با انداختن زیرانداز، پیک‌نیک صمیمی و گرمی با عزیزان و خانواده‌تان برپا کنید. هوای پاک این منطقه و خنکای آب، ریه‌ها و جان شما را جلا می‌دهد. آبشار دارنو از آثار طبیعی مهم و ارزشمند ایران به حساب می‌آید و دوستداران ویژه‌ی خود را دارد.

بیشتر بخوانید: تنگه دار ؛ خلاف جهت آب قدم بزنید


بهترین زمان سفر به آبشار دارنو

آبشار دارنو

بهترین فصل سفر به آبشار دارنو، مثل همیشه بهار و تابستان می‌باشد. در فصل بهار گل‌ها و شکوفه‌ها باز می‌شوند و برگ سبز درختان در کنار آب روان و خروشان و تمیز آبشارها فضای بسیار خوبی برای گردشگری و طبیعت‌گردی ایجاد می‌کند.

البته دست و دلبازی این آبشار فقط بهار و تابستان ختم نمی‌شود. فصل پاییز این منطقه گرچه کمی بارانی و سرد خواهد شد ولی از دیدن رنگ‌های قرمز و نارنجی درختان و فرش پاییزی زیر پای خود که آهنگ خش‌خش خزان را زمزمه می‌کنند، سیر نمی‌شوید.

بیشتر بخوانید: ۸ جای دیدنی برای اجاره کلبه چوبی وسط جنگل

پاییز و رنگ‌های گوناگونش، آبشار دارنو را بسیار تجملی و زیباتر می‌کند و البته برای دونفره‌ها نیز یک فضای رمانتیک و رؤیایی را می‌سازد. علاوه بر این اگر می‌خواهید کلی عکس یادگاری داشته باشید و خاطره‌های شیرینی با برگ‌های رنگارنگ و دست نخورده‌ی پاییزی با دوستانتان بسازید، رفتن به آبشار دارنو را از دست ندهید.

فصل زمستان برای سفر به آبشار دارنو چندان مناسب نیست چون که دمای هوای این منطقه در فصل زمستان بسیار پایین است و یخ‌بندان و برف زیاد، ممکن است برای شما دردسرساز شود.


وسایل مورد نیاز و لوازم ضروری سفر

دریاچه فراخین

اولین چیزی که در سفر به آبشار دارنو حرفش می‌آید، پیاده‌روی است. پس یادتان نرود که کفش مناسب بپوشید و حداقل یک کفش اضافی هم به همراه داشته باشید که در صورت گِلی شدن یا خیس شدن بتوانید کفش خود را تعویض کنید.

شما به کنار آبشاری با آبی زلال و وسوسه‌انگیز می‌روید پس قطعاً امکان خیس شدن لباس‌هایتان وجود دارد. چند دست لباس اضافی هم با خود ببرید و همچنین از برداشتن لباس‌های گرم و بارانی و کلاه و شال گردن و لباس‌های ضروری دریغ نکنید.

آبشار دارنو مکان بسیار مناسبی برای پیک‌نیک و کمپ زدن است. پس حتماً لوازم ضروری مثل پتو، کیسه‌خواب، لوازم بهداشتی، وسایل روشن‌کردن آتش، ظروف لازم و چادر مسافرتی خود را هم ببرید. بردن آب آشامیدنی، خوراکی و غذا از واجبات است چرا که در نزدیکی آبشار دارنو، چندان امکان خرید این موارد نمی‌باشد.

البته روستاهای دلسم و ویسر و کهنه ده، برای خرید مایحتاج امکاناتی را فراهم دیده‌اند اما برای رفتن به این روستاها باید از خودرو استفاده کنید.

در ابتدا و حین سفر، حتماً باک خودرو خود را نیز چک کنید و مطمئن شوید که باک خودرو از سوخت پر است که سفر بی‌خطر و بدون مشکلی را تجربه کنید.

در نهایت باید گفت که کیسه‌های جمع‌آوری زباله را نیز فراموش نکنید و پاکی دل طبیعت آبشار دارنو را حفظ کنید که این نعمت بسیار عزیز است و باید مراقب سلامتش بود و به آن آسیبی نزد. مراقب شکستن دل آبشار دارنو باشیم!


دیدنی‌های اطراف

دریاچه فراخین

از دیدنی‌های فوق‌العاده گردشگری و خوبِ اطراف آبشار دارنو، دریاچه فراخین است که در پنج کیلومتری روستای چلندر قرار دارد و بعد از روستای ویسر می‌توانید این دریاچه زیبای مازندران را پیدا کنید.

دریاچه فراخین هم مثل آبشار دارنو، میان جنگلی سرسبز و خوش آب و هوا قرار دارد و از جاذبه‌های طبیعت‌گردیِ پنهان نوشهر بوده است. طبیعت بکر و هوای سالم و پوشش گیاهی متنوع و درختان هیرکانی جذاب، دریاچه فراخین را تبدیل به عروس جنگل نوشهر کرده است. دریاچه فراخین از چشمه‌ی فراخین جان می‌گیرد و مکانی خارق‌العاده برای تفریح یک روزه‌ی شما در کنار عزیزانتان می‌باشد.

بیشتر بخوانید: شمال گردی متفاوت ؛ جاهای دیدنی و مناطق بکر شمال را دوباره کشف کنید!

قایق‌سواری، دوچرخه‌سواری، کمپ زدن، عکاسی و پیاده‌روی در اطراف دریاچه فراخین از تفریحات خاطره‌انگیز این منطقه است.

همچنین روستاهای اطراف آبشار دارنو نیز از مناطق هستند که ارزش دیدن دارند. روستاهای ویسر و دلسم بسیاری از امکانات رفاهی و گردشگری را برای توریست‌ها و گردشگران فراهم کرده‌اند و همچنین روستای کهنه ده هم به جاذبه‌های گردشگری و دیدنی اطراف آبشار دارنو ملحق شده است.


اقامت در آبشار دارنو

اگر دوست دارید یک شب زیبا را زیر سقف مهتابی آسمان داشته باشید، می‌توانید در اطراف آبشار دارنو چادر بزنید و کمپ خود را به راه بیندازید و در این فضای زیبا و دل‌انگیز در کنار آتش همراه با شنیدن یک موسیقی ملایم شب را سپری کنید. اما اگر علاقه دارید که در یک اتاق یا خانه‌ای آسوده اقامت کنید، می‌توانید روستاهای ویسر و دلسم را انتخاب کنید و اقامتگاه بومگردی در آن جا اجاره کنید.


شما پیش از خواندن این مطلب با آبشار دارنو آشنایی داشتید؟ آیا تا به حال این آبشار را از نزدیک دیده‌اید؟‌ آیا از هر هفت آبشاری که در این محدوده وجود دارد دیدن کردید؟‌ به نظر شما هم جنگل‌های اطراف آبشارها و پوشش گیاهی رنگارنگ آن بسیار دیدنی است؟ تجربه کمپ کردن و شب ماندن در طبیعت اطراف آبشار را دارید؟ آیا از دریاچه فراخین هم دیدن کردید؟ آیا در این دریاچه قایق‌سواری کردید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن آبشار دارنو و طبیعت اطرافش را برای ما بنویسید .

اگر تصمیم دارید که برای سفر و تفریح برنامه‌ریزی کنید و در مورد محل اقامتتان نگران هستید می‌توانید با ٰاجاره اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را راحت کنید. انواع مختلف اقامتگاه از بومگردی و خانه روستایی تا ویلای شیک استخردار در این سایت برای شما گلچین شده است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی