لباس در سفر ؛ چه لباسی ببرم؟ چه لباسی بخرم؟

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars
0نظر
لباس در سفر ؛ چه لباسی ببرم؟ چه لباسی بخرم؟

آدم‌ها وقتی می‌خواهند به مسافرت بروند، یکی از این دو سوال را در مورد لباس از خودشان می‌پرسند: چه لباسی ببرم؟ یا چه لباسی بخرم؟ از هر یک از این دو دسته هم که هستید، باز توصیه می‌کنم این مطلب پینورست را بخوانید!

لباس بخشی جدانشدنی از زندگی ما است. در سفر باشیم یا در خانه خودمان، به هر حال به لباس نیاز داریم. لباس ما را از خجالت، حرارت و برودت و دیگر عوامل محیطی محافظت می‌کند. زمانی که از زندگی عادی قرار است خارج شویم، احتمالا نیاز به لباس‌های غیر از آن چیزی داریم که در زندگی عادی می‌پوشیم. اما این همه ماجرا نیست؛ گاهی به مسافرت می‌رویم تا لباس جدید بخریم. ارتباط لباس با سفر درهم‌تنیده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد.


لباس مناسب سفر یا سفر مناسب لباس

لباس در سفر

اگر زمستان سفر می‌کنید، باید دو چیز را در مورد لباس به ذهن بسپرید: ممکن است نیاز به لباس‌های گرم و مناسب بارندگی داشته باشید، یا ممکن است به حراج فصلی لباس‌فروشی‌ها بربخورید.

لباس سفر باید مناسب سفر باشد. بدیهی است که اگر در زمستان به اردبیل می‌روید، باید گرم‌ترین لباس‌های کمدتان را همراهتان ببرید و اگر در تابستان عازم قشم هستید، بهتر است بارتان را با لباس گرم سنگین نکنید. اگر در مقصد قصد شنا دارید باید مایو همراه داشته باشید و اگر ماموریت کاری می‌روید، باید لباس مناسب کار داشته باشید. اما همیشه انتخاب لباس این قدر آسان نیست. زمانی که می‌خواهیم به طبیعت برویم و یا به منطقه‌ای که آداب و سنن آن را نمی‌شناسیم باید چه لباسی داشته باشیم؟

بیشتر بخوانید: با خودمان چه چیزهایی به سفر ببریم – یک راهنمای خلاصه برای لوازم سفر

سوال دیگر این است که اگر می‌خواهیم به جایی برویم که لباس‌های ارزان، مرغوب یا مشهوری دارد باید چه کنیم؟ چه مقدار فضا در چمدانمان باید برای خرید لباس کنار بگذاریم؟ اصلا چه زمانی و به چه فروشگاهی برویم؟چه کنیم که بهترین خرید را با کمترین هزینه انجام دهیم؟


برای انتخاب لباسی که می‌برید…

لباس می‌برید

سرما و گرما عناصر مهمی در انتخاب لباس مناسب سفر است؛ اما همه چیز نیست. اگر لباس بیش از حد نیاز سنگین یا حجیم باشد، دردسر زیادی در طول سفر به شما تحمیل خواهد کرد. از طرف دیگر، بعضی مقاصد نیازمند لباس‌های خاصی است. مثلاً اگر به قصد اسکی سفر می‌کنید، باید فکری به حال لباس مخصوص آن کرده باشید. اگر به طبیعت می‌روید، باید لباسی مناسب که حسب مورد هم‌رنگ طبیعت و یا متفاوت از آن است و یا می‌تواند از شما در برابر حیوانات موذی محافظت می‌کند به هماره ببرید. طبیعتاً لباس طبیعت کوهستانی با لباس مناسب طبیعت کویری متفاوت است. می‌توانید در صورتی که راهنمای سفر دارید، از او مشورت بگیرید و یا راهنماهای سفر در اینترنت را ورق بزنید. ولی به هر حال این را باید به یاد داشته باشیم که لباس ما باید از ما بیشترین و مناسب‌ترین حفاظت را از ما انجام دهد.

مساله دیگر این است که سفر فقط عوامل محیطی طبیعی ندارد. انسان‌ها همه جا هستند. حتی در سفر به دورافتاده‌ترین مقاصد طبیعت‌گردی هم ناچاریم انسان‌ها را ببینیم. تا اینجا که مساله‌ای نیست. مساله اصلی از اینجا آغاز می‌شود که ما به محیط زندگی کسانی سفر می‌کنیم که ممکن است فرهنگی متفاوت داشته باشند. حتی در سفرهای درون‌استانی ممکن است با کسانی مواجه شویم که از نظر اعتقادی، فرهنگی یا پوششی با ما متفاوت هستند. دیدن گردشگرانی که لباس‌هایی بسیار متفاوت از لباس‌های متعارف در آن منطقه می‌پوشند، ممکن است احساس خوبی در جامعه میزبان ایجاد نکند. گاهی هم ممکن است لباسی که می‌پوشیم، حس تفاوت در سطح اقتصادی بین گردشگر و جامعه محلی را القا کند.

بیشتر بخوانید: موقع سفر از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید! ۵ پیشنهاد ساده برای حفظ طبیعت

از طرف دیگر، پوششی که در یک کلان‌شهر ممکن است متعارف در نظر گرفته شود، ممکن است در شهری کوچک‌تر یا روستا غیرمتعارف یا حتی مغایر شئون فرض شود. در بسیاری از مقاصد در سال‌های اخیر، مشکلاتی میان مردم محلی و گردشگران به وجود آمده که ناشی از همین مساله بوده است. هر چقدر هم بخواهیم خود را در انتخاب سبک زندگی یا پوشش آزاد بدانیم، زمانی که جامعه میزبان از آن احساس راحتی نکند، ما حق نداریم اسباب اذیت آنها را فراهم کنیم. انتخاب لباس سفر، گاهی دشوارتر از آن می‌شود که به نظر می‌رسد.


برای انتخاب لباسی که می‌خرید…

در سفر

خرید از تفریحات بسیاری از ما است. گاهی هم ضرورتی پیدا می‌کند که دیگر گریزی از آن نیست. برای من خرید لباس تفریح محسوب نمی‌شود و تا جایی که بتوانم از آن فرار می‌کنم. اما زمانی که در سفری بخشی از لباسم پاره شد، چاره‌ای نداشتم جز آنکه به‌سرعت و از اولین فروشگاه یکی دیگر بخرم. چه کنیم که بهترین خرید را در مقصد داشته باشیم؟

بعضی از مقاصد گردشگری به مراکزی معروف شده است که در آنها لباس ارزان یافت می‌شود: در روزگار دورتر کیش و قشم و چابهار، در روزگار کنونی استانبول. بعضی هم به داشتن تاناکورا معروف شده است: کردستان، گلستان و سیستان و بلوچستان. هر کدام از این مقاصد برای کسانی جاذبه لباسی دارد. اما چه بخریم و از کجا بخریم؟

بیشتر ما وقتی لباس‌های متنوع را در سفر می‌بینیم، هیجان‌زده می‌شویم و غریزه خریدمان قدرت می‌گیرد. ممکن است حتی از قیمت آن لباس‌ها در نزدیکی محل زندگی خودمان بی‌خبر باشیم و با فراغتی که در سفر داریم و شادی ذاتی سفر، ذوق بر ما چیره شود. همین می‌شود که لباسی می‌خریم که چه بسا در شهر خودمان ارزان‌تر بوده است. گاهی دیدن عدد کمتر بر روی یک لباس، اگر ارزی خرید می‌کنیم، ناخودآگاه ما را به سوی خرید لباسی هل می‌دهد که اگر حساب کنیم، با پول خودمان و در کشور خودمان ارزان‌تر است. گاهی هم ممکن است اطمینان زیادی به فروشنده کنیم و بابت علامت درج شده روی لباس پول گزافی بدهیم؛ غافل از اینکه علامت را روی لباس جعل کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: سفر ارزان؛ چطور با کمترین هزینه سفر کنیم؟

توصیه من این است که اگر قصد خرید دارید، از خانه خودتان و پیش از سفر برنامه‌ریزی کنید که دچار اشتباه یا هیجان نشوید. به‌راحتی می‌توانید با نگاه کردن به وب‌سایت‌های فروش لباس، از قیمت آن در محل زندگی خودتان  آگاه شوید. از طرف دیگر، بهتر است بدانید دقیقاً چه چیزی می‌خواهید بخرید که غیر از مورد نیاز یا بیشتر از آن خرید نکنید.

به هر حال هر کدام از آن دو سوال را از خودتان می‌پرسید، تایید خواهید کرد که لباس و سفر با هم مرتبط‌اند. از هر زاویه‌ای به این دونگاه کنیم، چه سفر برای لباس و چه لباس برای سفر، می‌توانیم بیشتر به آن فکر کنیم و حتی از لباس سفر هم لذت ببریم!

علیرضا گودرزی
علیرضا گودرزی
سال‌ها است که بامناسبت و بی‌مناسبت سفر می‌کنم. گاهی راهنمای طبیعت‌گردی هستم، گاهی ماموریت کاری می‌روم، گاهی برای تفریح و گاهی هم فقط می‌روم. انتظارم از سفر محدود است:
هر چه خود سفر توانست به من بدهد با منت می‌پذیرم و به‌دنبال بیشترش هم نیستم. البته که معمولاً سخاوتمندتر از چیزی است که انتظارش را دارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی