دریاچه چورت؛ دریاچه‌ای در آغوش جنگل

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
دریاچه چورت؛ دریاچه‌ای در آغوش جنگل

وقتی اسم شمال را می‌شنویم، تصویری از دریا و جنگل در ذهن‌مان نقش می‌بندد. دریاچه چورت همان جایی است که می‌توانیم دریا و جنگل را در کنار هم داشته باشیم. اگر تا حالا قصدتان از رفتن به شمال، دیدن دریای خزر یا بازدید از مناطق جنگلی بوده است، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را با دقت بیشتری بخوانید و با خواهرخوانده دریای خزر، یعنی دریاچه چورت، بیشتر آشنا شوید؛ دریاچه بیضی‌شکلی که در اثر زلزله به وجود آمده است.

در سال ۱۳۱۸خورشیدی، بر اثر زلزله و رانش زمین، دریاچه‌ای در دل جنگل‌های شمال شکل می‌گیرد. آب چشمه‌ای که در منطقه مورد نظر وجود داشت، در اثر رانش زمین مسدود می‌شود و با تجمع آن، یک دریاچه جنگلی زیبا به نام چورت شکل می‌گیرد. اگر شما هم مثل من شیفته این مجموعه بی‌نظیر شدید، بهتر است که چمدان‌های‌مان را ببندیم و سفر فرضی‌مان را آغاز کنیم.

 


مسیر رسیدن به دریاچه چورت

بخش چهاردانگه ساری مقصد ماست. دریاچه چورت که نام دیگر آن میانشه است، به وسعت دو و نیم هکتار بوده و فاصله آن از سطح دریا ۱۳۰۴ متر است.

این دریاچه در فاصله ۱۰ کیلومتری روستای چورت، بین ساری و کیاسر استان مازندران قرار دارد و فاصله آن تا تهران ۳۵۰ کیلومتر و تا ساری ۵۰ کیلومتر است. باید به مازندران سفر کنیم و به روستای چورت برویم.

دریاچه چورت محصور با درختان

برای رسیدن به دریاچه، هم می‌توانیم از ماشین شخصی خود و هم از ماشین‌هایی که در روستا برای رساندن مسافران حاضر هستند، استفاده کنیم.

روی نقشه ببینید!


چرا دریاچه چورت مازندران؟ 

ترکیب جنگل و دریا مهم‌ترین ویژگی‌ای است که می‌توانیم برای دریاچه چورت در نظر بگیریم. جنگل‌های سرسبز اطراف دریاچه و خود دریاچه که زیر نور آفتاب برق می‌زند، هم طراوات و سبزی جنگل را به ما می‌دهد و هم آبی بیکران و آرامش دریا را.

آرامش آب در کنار جنگل کیاسر

ترکیب آب، جنگل، پوشش گیاهی سرسبز، طراوات و هوای خوب، دسترسی آسان و تعداد زیاد اقامتگاه‌ باعث می‌شود که سفر خیالی ما به منطقه چهاردانگه ساری و اقامت در کنار دریاچه چورت، به آسانی به حقیقت تبدیل شود.

 


باداب سورت را فراموش نکنیم

در مسیر رسیدن به دریاچه چورت، نباید باداب سورت را فراموش کنیم، اصلا حیف است که بدون دیدن این چشمه پلکانی چشم‌مان را باز کنیم. پس سفر خیالی‌مان را به سمت روستای ارست در بخش چهاردانگه ساری ادامه می‌دهیم و از یکی از بی‌نظیرترین چشمه‌های پلکانی جهان هم دیدن می‌کنیم.

باداب سورت در ساری

تماشای مجموعه‌ای از چشمه‌های پلکانی با آب‌هایی که از نظر رنگ، بو، مزه و حجم، متفاوت هستند، تجربه‌ای است که حتی تصور آن هم لذت‌بخش است. رنگ‌های آبی، نارنجی و قرمز از آب‌هایی که به صورت پلکانی جمع شده‌اند، تصویر بی‌نظیری را خلق کرده است و در کنار آنها پوشش گیاهی اطراف چشمه که درختچه‌های زرشک هستند و درختان سوزنی‌برگی که در ارتفاعات بالاتر قرار دارند، ادامه این سفر خیالی را رویایی‌تر می‌کنند.

در بازدید از باداب سورت این موضوع را فراموش نکنید که نباید روی حوضچه‌ها راه بروید و عکس بگیرید این کار به محیط زیست آن‌ منطقه صدمه می‌زند و حوضچه‌ها را کم‌آب می‌کند. این‌جا یک اثر طبیعی ثبت شده است و جز آثار ملی به حساب می‌آید. قدمت این منطقه انقدر زیاد است که آدم را به دیدن آن ترغیب می‌کند. فصل‌های بارندگی هم این‌جا پرآب‌تر و زیباتر است و برای سفر جذاب‌تر.

بیشتر بخوانید: باداب سورت؛ چشمه های رنگی دیدنی کنار دریاچه چورت


چه زمانی به چورت سفر کنیم؟

تنوع پوشش گیاهی در اطراف دریاچه چورت مازندران، این منطقه را به یک مقصد قابل توجه برای تمام فصول تبدیل کرده است. در بهار و تابستان می‌توانید از سرسبزی و هوای معتدل این طبیعت استفاده کنید و در فصل‌های سرد و خصوصا پاییز، جادوی رنگ‌ها شما را به ذوق می‌آورد.

دریاچه چورت در پاییز

اگر به دنبال بهترین زمان سفر به این دریاچه هستید، پیشنهاد ما به شما بهار و پاییز است. در فصل بهار، درختان و گل‌های رنگارنگ فرش راه شما خواهد بود و چشمه‌های پر آب باداب سورت را خواهید دید، در فصل پاییز هم رنگ‌های عجیب و زیبای دریاچه را می‌بینید که خالی از لطف نیستند.

 


تنوع گیاهی و جانوری دریاچه چورت

دریاچه چورت بر خلاف جوان بودن، از پوشش گیاهی و جانوری متنوعی برخوردار است. زندانی بودن‌اش در میان درختان جنگلی، پوشش درختی متنوعی را ایجاد کرده است و درختان زیادی مانند راش و توسکا در اطراف این دریاچه روییده‌اند.

پوشش گیاهی مخصوصا در فصل پاییز، بسیار چشم‌نواز و منحصر به فرد است. در حالی که هوای آسمان، ابری و مه‌آلود است، اطراف دریاچه را رنگ‌های زرد و قرمز و نارنجی احاطه کرده‌اند که خیلی دیدنی‌اند.

در کنار درختان سر به فلک کشیده، اگر نگاه‌تان را به سطح زمین هم بیندازید، گل‌ها و گیاهان زیبایی را مشاهده می‌کنید که در رنگ و عطر فوق‌العاده هستند. درختان گردو و ازگیل جنگلی در بالای سرتان قرار دارند و گل‌های رنگارنگ در کنار پای‌تان. تازه باید به این مجموعه بی‌نظیر، پونه‌های خوش‌ عطر و بو و آویشن‌های درمان‌گر را هم اضافه کنید.

پوشش گیاهی فراوان در جاذبه‌های ساری

به لطف وجود پناهگاه حیات وحش در منطقه چهاردانگه، باید این نوید را به طرفداران حیات وحش بدهیم که گونه‌های جانوری زیادی در اطراف این دریاچه زندگی می‌کنند. خرس قهوه‌ای، پلنگ، گرگ، شغال، مارال و گربه‌های وحشی، جزو گونه‌های جانوری دریاچه چورت مازندران به شمار می‌روند که در کنار پرنده‌های زیبایی مانند قرقاول، در این منطقه زندگی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: زیباترین مسیرهای ریلی ایران – تماشای لفور و آبشار بیشه از قاب قطار


از پیاده‌روی تا آفرود سواری و ماهیگیری 

تماشای این دریاچه و طبیعت اطراف اش خیلی آرامش‌بخش است، اما نباید اینطور تصور کنید که دریاچه چورت فقط یک محیط آرام برای تمدد اعصاب است. در کنار طبیعت بکر و آرامش ناشی از آن، تفریح و هیجان هم چاشنی این زیبایی شده است.

اگر اهل هیجان رانندگی در جاده‌های جنگلی هستید، آفرود سواری اطراف دریاچه را از دست ندهید. ماهیگری هم یکی از دیگر از تفریحاتی است که در انتظار شماست، پس اگر اهل ماهیگیری هستید، ابزار ماهیگیری خود را فراموش نکنید.

ماهیگیری در دریاچه میانشه

این دریاچه می‌تواند یک مقصد مناسب برای علاقه‌مندان به پیاده‌روی هم باشد. راه رفتن در زیر درختان زیبای این منطقه فرصتی برای تفکر، تنفس هوای سالم و آرامش را به وجود می‌آورد که هر انسانی برایش دلچسب است.

مناظر خود دریاچه هم به تنهایی برای سرگرم شدن کافی است. چادر مسافرتی به همراه داشته باشید و چند ساعتی در اطراف دریاچه کمپ بزنید و از این مناظر زیبا لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: با خودمان چه چیزهایی به سفر ببریم – یک راهنمای خلاصه برای لوازم سفر


اقامتگاه‌های روستای چورت در انتظار شماست

تصور کنید در دل یک روستای سرسبز و در یک خانه روستایی، با صدای خروس و زنگوله گوسفندها و چهچه پرندگان از خواب بیدار شده‌اید. پنجره را باز می‌کنید و هوای پاک صبح‌گاهی را به ریه‌های‌تان می‌کشید و صبحانه‌ای با طعم طبیعت میل می‌کنید. این تصور، چندان هم دور از واقعیت نیست.

اقامتگاه‌ها و خانه‌های اجاره‌ای که در روستای چورت وجود دارند، این تصویر رویاگونه را به واقعیت تبدیل کرده‌اند.

میانشه

انتخاب یک اقامتگاه مناسب در سفر خیلی مهم است. شاید تا چند سال پیش، قبل از رفتن به سفر، لیستی از هتل‌های نزدیک به مقصد را در مقابل خود قرار می‌دادیم، اما امروزه به لطف وفور اقامتگاه‌های بومگردی و خانه‌های روستای، اجاره ویلا و اقامتگاه متنوع‌تر شده است.

روستای چورت که در ۱۰ کیلومتری دریاچه میانشه یا چورت قرار دارد، مناسب‌ترین مکان برای اجاره ویلا و خانه روستایی به شمار می‌رود. مردمان خونگرم این روستا پذیرای مسافران هستند و شما می‌توانید یک اقامت‌گاه روستایی دنج را با قیمت مناسب انتخاب کنید و چند روزی را به دور از هیاهوی شهر، در آرامش طبیعت بگذرانید.

 


در سفر به چورت این توصیه‌ها را جدی بگیرید

شاید محیط بکر دریاچه که توسط جنگلی زیبا احاطه شده، شما را وسوسه کند که شبی را در آنجا بگذارنید؛ اما یادتان باشد که این منطقه زیبا، وسایل رفاهی مانند سرویس بهداشتی و …را ندارد. پس اگر قصد اقامت شبانه دارید، حتما وسایل ضروری مانند چادر مسافرتی و … را به همراه داشته باشید. همچنین در صورت روشن کردن آتش، حتما نسبت به خاموش شدن آن مطمئن شوید.

یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی که باید آویزه گوش‌مان کنیم این است که وسوسه شنا را از خودمان دور کنیم. این دریاچه به رغم زیبایی خیره‌کننده و آب زلالی که دارد، اصلا برای شنا مناسب نیست.

دریاچه میانشه در ساری

باقی‌مانده تنه درختان و بوته‌هایی که در کف آن وجود دارد، شرایط شنا را سخت کرده و شنا کردن به هیچ عنوان توصیه نمى‌شود. البته دریاچه چورت در کنار دیگر دیدنی‌های زیبای این منطقه مانند باداب سورت، به اندازه کافی جاذبه‌های سرگرم‌کننده دارد که از خیر شنا کردن در آن بگذریم.


شما هم به دیدن دریاچه چورت رفته‌اید؟ چه نکات ایمنی دیگری را باید در سفر به آن در نظر بگیریم؟ در این منطقه چه تفریحی بیشتر از همه به شما چسبیده است؟ چه جاهای دیدنی اطراف آن پیشنهاد می‌کنید؟ از دیدنی‌های دیگر بخش چهاردانگه ساری برایمان بنویسید.

من یه نویسنده عاشق سفرم. اگه فرصت سفر پیش نیاد با نوشته‌هام سفر می‌کنم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی