راهنمای انتخاب چمدان و کوله برای کوچ‌نشین‌های مدرن

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
راهنمای انتخاب چمدان و کوله برای کوچ‌نشین‌های مدرن

یک سری‌ هستند که می‌شود بهشان گفت: کوچ‌نشین مدرن. یعنی اهل آرام گرفتن در هیچ خانه‌ای نیستند و مدام چمدان دست می‌گیرند و کوله به دوش از این خانه به آن خانه می‌روند.

خیلی‌ از کوچ‌نشین‌های مدرن فری‌لنسر هستند، فروشگاه‌ آنلاین دارند، مترجمند، کدنویس هستند، طراحند و در کل شغلی دارند که بهشان اجازه می‌دهد توی سفر هم کار کنند.

بین کوچ‌نشین‌های مدرن بعضی‌ها فلسفه‌شان این است که «باید کل زندگی آدم توی یه چمدون/کوله جا شه».

جا کردن وسایل توی چمدان به هر حال فیزیک هسته‌ای نیست ولی قلق‌هایی وجود دارد که بعد از یک عمر مسافرت و گشت و گذار خودتان متوجهش می‌شوید. از این که اصلا چه کوله و چمدانی به درد این سفر می‌خورد؟ چی توی چمدان و کوله بگذاریم و چی نگذاریم و چطور همه‌ی چیزهایمان را جا کنیم.


کدام چمدان به دردم می‌خورد؟

چمدان

 

وقتی قرار باشد به سفر بروید کل زندگی‌تان به همان چمدان‌تان خلاصه می‌شود. خیلی وقت‌ها خوشحالی و ناراحتی‌تان در آخر سفر به همین انتخاب درست چمدان برمی‌گردد.

چمدان معمولاً به درد مواقعی می‌خورد که خانه‌ی فک و فامیل می‌خواهیم برویم یا بحث سفر کاری و مأموریت در میان است. یا البته سفرهای اتوبوسی و بین‌شهری.

به هر حال هیچ‌کسی توی خانه‌اش هزار مدل چمدان ندارد.

تعداد چرخ‌ها

چمدان چرخ

 بعضی چمدان‌ها دو تا چرخ دارند، بعضی‌ها چهارتا چرخ (بیایید در مورد آن‌هایی که چرخ ندارند خیلی صحبتی نکنیم). یادتان باشد که هر چقدر چمدان‌تان تعداد چرخ‌هایش بیشتر باشد قدرت مانورتان بیشتر می‌شود. چمدان‌ها دوچرخه یکذره موقع چرخاندن و کشیدن بددست هستند و خب بعضی‌ وقت‌ها اینقدر به چرخشان فشار می‌آید که خراب می‌شوند.

بادوام‌ها و کم‌دوام‌ها

نرم

 

 اگر خیلی سفر می‌کنید باید سراغ چمدان‌های با دوام‌تر بروید. هر چقدر چمدان‌تان مارک‌تر باشد و جنس الیافش بهتر باشد، احتمالا باید پول بیشتری هم برای خریدنش خرج کنید. البته بعضی چمدان‌ها فقط خوشگلی دارند که این به خودتان بستگی دارد که تا چه حد حاضرید برای خوشگلی چمدان‌‌تان پول خرج کنید. بعضی از برند‌ها ضمانت هم دارند که همین مورد پوئن مثبت محسوب می‌شود. البته اگر واقعاً دائم در سفر نیستید خیلی هم پول خرج این‌چیزها نکنید و به یک مدل متوسط قناعت کنید.

چمدان‌های سفت و چمدان‌های نرم

سخت

 هر کدام‌شان یک خوبی‌ای دارد. چمدان‌هایی که سفت‌ترند معمولا از وسایل تویشان بهتر محافظت می‌کنند اما از طرفی خودشان زودتر پاره و خراب می‌شوند. از طرف دیگر هر چه چمدان جنسش سخت‌تر باشد، وسایل کم‌تری هم تویش جا می‌شود (نسبت به ابعاد). البته مدل‌های جدیدی که پلی‌کربناتی هستند به این راحتی‌ها خط و خش نمی‌خورند و ‌آن‌قدرها هم سنگین نیستند. چمدان‌های نرم یک خوبی دیگر دارند و آن هم این است که کلی جیب بیرونی هم دارند. بعضی از سفربازها از این جیب‌های بیرونی برای لباس‌های دم‌دستی و کتاب و این‌طور چیزها استفاده می‌کنند.


کدام کوله‌ به دردم می‌خورد؟

چمدان

 

اندازه‌ی کوله‌ها را معمولاً بر حسب لیتر مقایسه می‌کنند. مثلاً کوله‌ی ۸۰ لیتری ‌ته‌ِ‌تهِ کوله‌ی گنده حساب می‌شود. کوله‌ها هم هر چقدر جنس‌شان نرم‌تر باشد، وسایل بیشتری را می‌توانند جا بدهند.

برای سفرهای کوتاه که به چند دست لباس نیاز نباشد، کوله‌ی ۳۵ لیتری کاملاً کافی است.

اگر به فکر کوله‌های بزرگتر هستید در نظر داشته باشید که یک کوله‌ی ۴۵ لیتری پرگاهی تا ده دوازده کیلو وزنش می‌شود (مخصوصا اگر لپ‌تاب و دوربین هم در کار باشد).

مهم این است که کوله‌تان به مدل‌ سفرتان بخورد. مثلاً اگر قرار است هیچ‌هایک کنید کوله‌ای به درد می‌خورد که جیب برای بطری آب داشته باشد و خیلی سنگین نباشد و بندهای کوله نرم و قابل تنظیم باشد تا شانه‌ها و کمرتان از کار نیفتد. اگر سفر کاری می‌روید باید کیف و کوله‌تان طوری باشد که در فضای اداری عجیب‌غریب به نظر نرسد. مثلاً یک کوله‌ی مشکی ساده برای این‌طور ‌آدم‌ها مناسب‌تر است.

اگر بار سفرتان را بسته اید و در مرحله بعدی مقدمات سفر یعنی اجاره آنلاین اقامتگاه هستید، می‌توانید یک سر به پینورست بزنید و هر مدل اقامتگاهی که دوست داشته باشید را پیدا کنید.

کوله‌های کوهنوردی چرخ‌دار

چرخ دار

به درد کوهنوردها و وزرشکارها و آدم‌های ماجراجو و هیچ‌هایکرها و اهل سفرها می‌خورد. بعضی از کوله کوهنوردی‌ها و کوله چریکی‌ها تا ۱۳۰ لیتر جا دارند. عملاً اگر دانشجو باشید می‌توانید کل زندگی‌تان را توی همچین کوله‌ای جا بدهید و هرطور که خواستید بین خوابگاه و دانشگاه و خانه‌ی پدری جابه‌جا شوید. این مدل‌کوله‌ها هم چرخ دارند، هم دسته و هم خیلی الیاف‌شان سبک است. راستی برای خریدن کوله‌های چریکی و کوله‌های تاکتیکال یک سر به فروشگاه‌های لوازم نظامی یا لوازم شکار هم بزنید. حتی گاهی در بازارهای دست‌دوم‌فروشی بازار گمرک تهران یا بازارهای شهرهای نواحی مرزی این‌طور کوله‌ها به اسم کوله‌ی سرباز آمریکایی هم پیدا می‌شود.

کوله‌ها و کیف‌های لپ‌تابی

کوله لپتاپی

 

 

برای آدم‌هایی که فقط می‌خواهند توی شهر جابه‌جا شوند و قصد سفر خاصی ندارند. این‌طور افراد جان‌شان به لپ‌تاب‌شان بسته است. کوله‌های این مدلی معمولاً برای محافظت از لپ‌تاب‌های ده‌اینچی تا ۱۷ اینچی طراحی‌های مختلفی دارند. جیب‌هایشان هم برای نگه‌داری از کابل و شارژر و امثالهم مناسب‌سازی شده. این‌طور لپ‌تاب‌ها برای کتاب‌خوان‌های الکترونیکی (کیندل و …) و تبلت‌ها هم مناسب هستند.

اگر می‌خواهید سفرهوایی بروید دقت کنید بیشتر ایرلاین‌ها اجازه‌ نمی‌دهند که کوله‌های بزرگتر از ۲۲ اینچ در ۱۴ اینچ در ۹ اینچ را توی هواپیما بروید. چون احتمالاً بالای سرتان جا نمی‌شود. پس این حدود اندازه را هم حتماً توی ذهن‌تان داشته باشید چون اگر کوله‌تان را بتوانید بالای سر بگذارید قطعاً خیلی حس بهتری نسبت به سفرتان خواهید داشت.

در ضمن اهل سفرهای هوایی حتی باید به وزن کوله‌شان هم حساس باشند. جنس‌های فوق سبک که خیلی گران هستند ولی کوله‌های سنگین و دست‌وپاگیر هم ممکن است باعث شوند هزینه‌ی اضافه‌بار بدهید. پس دنبال کوله‌ای باشید که در عین سبکی، راحت و ارزان هم باشد.


این بود راهنمای‌های پینورست  در مورد انتخاب کوله سفر! شما هم درگیر انتخاب کوله هستید؟ در این زمینه نکته‌ای بوده که ما نگفته باشیم؟ برای ما در قسمت نظرات تجربیات خودتان را بنویسید.

محمدرضا ایدرم
بقیه‌ نوشته‌ها

فکر کنم نویسنده‌ حساب بشم و چندتا کار دیگه. خیلی عشق سفرم و پینورست داره نویسندگیم رو به سفربازی‌م گره می‌زنه.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها