سفر ارزان؛ چطور با کمترین هزینه سفر کنیم؟

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
سفر ارزان؛ چطور با کمترین هزینه سفر کنیم؟

مسافرت رفتن هزینه‌های مختلفی دارد. وسیله‌ای که با آن سفر می‌رویم، جایی که برای اقامت انتخاب می‌کنیم و کارهایی که در مقصد انجام می‌دهیم، همه برایمان خرج دارند. ولی می‌شود با رعایت چند نکته هزینه را کاهش داد و سفر ارزان داشت.

اگر در این فکر هستید که به خاطر هزینه‌های زیاد نمی‌توانید مسافرت بروید، این مقاله را تا آخر بخوانید. اینجا بهتان می‌گوییم چطور یک سفر ارزان داشته باشید و هزینه‌های سفر را کاهش دهید.

برای این که بهتر موضوع را درک کنید، سفر را به چند بخش اصلی از جمله حمل و نقل، اقامتگاه و هزینه‌های مقصد، تقسیم می‌کنیم و راه‌های ارزان‌تر کردن هر کدام را توضیح می‌دهیم.

برای سفر ارزان هزینه‌های حمل و نقل را کم کنید

اگر وسیله نقلیه را درست انتخاب کنید، سفرتان از همیشه ارزان‌تر می‌شود.

اتوبوس سفرتان را 70 درصد ارزان‌تر می‌کند!

اتوبوس در مقایسه با قطار و هواپیما هزینه کمتری دارد. قیمت بلیط اتوبوس از بلیط هواپیما و قطار خیلی ارزان‌تر است.

لزومی ‌ندارد همیشه با هواپیما سفر کنید. بعضی مسافرت‌ها با اتوبوس بیشتر خوش می‌گذرد. با اتوبوس از جاده‌های بکر عبور می‌کنید و مقصدهای جدیدی کشف می‌کنید.

بیشتر بخوانید: چند ایده برای سرگرمی در اتوبوس؛ تو راه بودیم خوش بودیم!

سفر ارزان با اتوبوس

نگران راحتی سفر و این جور چیزها هم نباشید. حالا اتوبوس‌ها بهترین امکانات و راحت‌ترین صندلی‌ها را دارند.

پس در سفر بعدی‌تان اتوبوس را حتما جزو گزینه‌هایتان در نظر بگیرید و با 30 درصد هزینه قبلی مسافرت بروید. این شکلی یک سفر ارزان و متفاوت خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای سفر با پای پیاده؛ چطور پیاده سفر کنیم که سلامت جسمی‌مان به خطر نیفتد

بهترین قطار را با نصف قیمت هواپیما سوار شوید

قطار هم انتخابی عالی برای داشتن یک سفر ارزان است. قطارها حالا چند ستاره شده‌اند و بهترین امکانات را دارند.

می‌توانید بلیط یک قطار چهارستاره را نصف قیمت بلیط معمولی هواپیما بخرید. سفر با قطار هم تجربه جدیدی است، هم هزینه مسافرت را نصف می‌کند.

سفر ارزان با قطار

چند وقتی است که قطارهای گردشگری هم راه افتاده‌اند. هم در مسیر بیشتر خوش می‌گذرد، هم سفرتان ارزان‌تر می‌شود.

بعضی وقت‌ها هست که مجبوریم به علت‌های مختلف مثل سفر کاری یا سفر به کشوری دیگر، با هواپیما مسافرت برویم. شاید بپرسید چطور می‌شود هزینه‌های سفر با هواپیما را کمتر کرد؟ برای این موضوع هم راه‌هایی هست.

سفر ارزان با هواپیما؛ راه‌های کاهش 30 درصدی هزینه‌ها

بعضی نکته‌های به ظاهر بی اهمیت هستند که هیچ کس به آنها توجهی نمی‌کند. ولی همین نکته‌ها می‌توانند هزینه‌های سفر با هواپیما را کمتر کنند. اینجا چند موضوع را به شما می‌گوییم:

در ساعت‌های ارزان‌تر بلیط بخرید: اگر به قیمت بلیط هواپیما در ساعت‌های مختلف نگاه کنید، متوجه تفاوت زیاد آنها می‌شوید. بلیط هواپیما در زمان‌های پرطرفدار، ممکن است حتی دو برابر شود. پس همیشه سعی کنید ساعت‌ها و زمان‌های خلوت‌تر را انتخاب کنید.

حواستان به اضافه بار باشد: همیشه به این نکته دقت کنید. مقدار بار مجاز برای شما بین 25 تا 30 کیلوگرم (بسته به ایرلاین) است. اگر وزن وسایل بیشتر شود، باید به ازای هر کیلوگرم بار اضافی هزینه پرداخت کنید. پس این موضوع را همیشه مد نظر داشته باشید.

سفر ارزان با بلیط هواپیمای ارزان

بلیط اکونومی ‌بخرید: سفر با بلیط فرست‌کلاس هزینه‌های زیادی دارد. می‌توانید با خرید بلیط اکونومی، هزینه‌های سفر را کمتر کنید. در انتخاب ایرلاین‌ها هم دقت داشته باشید. بعضی ایرلاین‌ها بلیط‌هایشان را ارزان‌تر می‌فروشند. ارزان‌تر بودن همیشه به معنی پایین‌تر بودن کیفیت نیست. بعضی از شرکت‌ها در کل قیمتشان کمتر از بقیه است.

وسط هفته سفر کنیدآخر هفته‌ها به علت تعطیلی‌ها بلیط هواپیما گران‌تر است. اگر دنبال سفر ارزان هستید، وسط هفته بلیط بخرید. بعضی وقت‌ها قیمت‌ها 50 درصد کمتر از آخر هفته‌ها هستند.

سفر هیچهایکری؛ رایگان به مقصد برسید!

این نوع سفر رفتن از عهده هر کسی بر نمی‌آید. وقتی می‌خواهید هیچهایکری سفر کنید، باید با یک سری چیزها کنار بیایید.

سفر ارزان هیچهایکری

مثلا این که احتمالا پیاده‌روی زیادی در پیش دارید. یا اینکه خیلی سخت می‌شود ماشین پیدا کرد و سوارش شد، به خصوص در ایران. ولی هیچهایکرها به این جور چیزها توجهی ندارند. آنها دنبال تحول در سفر هستند. دنیال این که بعد از سفر آدم دیگری شوند.

به هر حال، حمل و نقل در این سفر معمولا رایگان است. کنار جاده می‌ایستید، دست تکان می‌دهید و بالاخره یک ماشین سوارتان می‌کند. خوش‌برخورد بودن و رفتار خوب، شانس‌تان را برای پیدا کردن ماشین بیشتر می‌کند.

برای سفر هیچ هایکری خیلی باید حواستان جمع باشد آن هم از چند نظر! یکی این‌که سوار چه ماشینی بشوید یا اینکه حواستان باشد به راننده پیشنهاد نصف هزینه بنزین را بدهید یا راه‌های حفظ سلامتی در سفر هیچ هایک را بلد باشید. فکر کردن به همه این‌ها قبل از شروع سفرتان خیلی مهم است و می توانید در لینک زیر درباره آن بیشتر بخوانید.

سفر ارزان با انتخاب درست اقامتگاه

بعد از این که هزینه حمل و نقل را کمتر کردید، باید به فکر هزینه اقامتگاه باشید. برای این مسئله هم راه‌هایی وجود دارد.

سراغ خانه‌های بومگردی و آپارتمان‌های مبله برویدتا چند وقت پیش وقتی به فکر جایی برای ماندن بودیم، فقط می‌توانستیم سراغ هتل‌ها برویم. ولی حالا شرایط فرق دارد.

تعداد آپارتمان‌های مبله و اقامتگاه‌های بومگردی هر روز بیشتر می‌شود. این اقامتگاه‌ها هم ارزان‌تر هستند، هم مشکلات هتل‌ها مثل پر شدن و دسترسی نامناسب را ندارند. امکانات خانه‌های مبله از هتل‌ها هم بهتر است. پس هم جای بهتری اقامت می‌کنید، هم یک سفر ارزان خواهید داشت.

سفر ارزان با انتخاب اقامت ارزان

نزدیک به جاهای دیدنی اقامت کنیداگر فاصله‌تان با مکان‌های گردشگری زیاد باشد، همه‌اش باید برای رفت و آمد و تاکسی گرفتن هزینه کنید. ولی اگر نزدیک جاهای دیدنی باشید، خرجتان کمتر می‌شود. پیاده می‌توانید هر جایی که بخواهید را ببینید.

در فصل مناسب سفر کنیددر فصل‌های شلوغ اقامتگاه‌ها و هتل‌ها گران‌تر هستند. اگر بتوانید در روزهای وسط هفته با فصل‌های خلوت مسافرت بروید، هزینه اقامت کمتر می‌شود. پاییز و زمستان موقع مناسبی برای سفر رفتن است.

دسته‌جمعی اقامتگاه بگیریدسفر دسته‌جمعی یک مزیت عالی دارد. هزینه اقامتگاه بین چند نفر سرشکن می‌شود و هزینه سفر برای همه کاهش پیدا می‌کند. اگر شرایط‌تان جور شد، با دوست‌ها و خانواده مسافرت بروید تا سفر ارزان‌تری داشته باشید.

چطور در مسافرت کمتر خرج کنیم و بیشتر خوش بگذرانیم؟

تا اینجا هزینه‌های حمل و نقل و اقامتگاه را کمتر کردیم. حالا وقتش است بهتان بگوییم چطور می‌شود با خرج کمتر در مقصد، بیشتر خوش گذراند.

در انتخاب جاهای گردشگری دقت کنید

وقتی تصمیم می‌گیرید جایی را ببینید، حواستان باید به یک سری نکته‌ها باشد. مثلا اینکه ارزشش را دارد به خاطر دیدن اینجا کلی هزینه کنم؟ یا اینکه هزینه حمل و نقل تا جایی که می‌خواهید ببینید، چقدر است.

گاهی وقت‌ها می‌شود سفر ارزان و متفاوتی داشت. مثلا به جای رفتن به مکان‌های گران، جاهای کمتر شناخته شده و ارزان‌تر را برای دیدن انتخاب کنید. این شکلی سفرتان هم نسبت به قبل متفاوت می‌شود.

می‌شود به جای انتخاب محل‌هایی که ورودیه دارند یا مسیرشان خیلی از شما دور است جاهای طبیعی گردشگری را ببینید.

خریدهایتان را از بازارهای محلی انجام دهید

خرید از پاساژها فکر خوبی است، ولی کلی خرج روی دست‌تان می‌اندازد. پیشنهاد می‌دهیم بازارهای محلی و جمعه بازارها را پیدا کنید و خریدهایتان را از این جور جاها انجام بدهید.

در بعضی شهرها، شب‌ها هم می‌شود جاهای خوبی برای خرید پیدا کرد. دستفروش‌ها روی زمین بساط می‌کنند و ارزان‌ترین چیزها را می‌فروشند. خیلی وقت‌ها کیفیت جنس‌ها شبیه به پاساژها است، ولی مرکزهای خرید به خاطر ظاهر شیک‌شان آنها را گران‌تر می‌فروشند.

بازار رشت

حواستان باشد که هیچ وقت خرید سوغاتی و این جور چیزها را از فرودگاه انجام ندهید. در فرودگاه به علت زیاد بودن اجاره فروشگاه، جنس‌ها خیلی گران‌تر از جاهای دیگر فروخته می‌شوند. همیشه از خود شهر و بازارها خرید کنید. اگر دنبال سفر ارزان هستید، این نکته‌ها را رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: بازارهای سنتی ایران – ۱۵ بازار با معماری چندصد ساله

خودتان غذا درست کنید

بد نیست برای چند وعده غذایی در مسافرت، دست به کار شوید و آشپزی کنید. این شکلی هزینه‌ها کمتر می‌شود و یک سفر ارزان خواهید داشت. بعد می‌توانید غذاهای محلی را با دستپخت خانگی نوش جان کنید. آشپزی در سفر تجربه خیلی خوب و متفاوتی است.

بیشتر بخوانید: خوراکی ها در سفر – در سفر چه خوراکی‌هایی همراه خود ببریم؟


این بود راهنمای سایت پینورست برای ارزان‌تر کردن سفر! شما چه راه حلی برای سفر ارزان‌ سراغ دارید؟ قلق‌های سفر شما چیست؟ از ترفندها و تجربیات خودتان برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

بیشتر از اینکه عاشق سفر باشم، عاشق تجربه سفر به سبک خودم هستم. سعی می‌کنم به اطرافم با نگاه خودم معنا بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی