چالیدره؛ همه چیز درباره منطقه نمونه گردشگری مشهد

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
چالیدره؛ همه چیز درباره منطقه نمونه گردشگری مشهد

دریاچه سد چالیدره مشهد اول برای فراهم کردن آب مورد استفاده کشاورزان و باغ‌های طرقبه‌ای به وجود آمده بود. بعد از مدتی مردم به خاطر طبیعت و هوای خوب اطراف دریاچه برای دور بودن از شلوغی‌های شهر و تفریح کردن به اینجا آمدند.

کم کم باعث شد مسئولین و سرمایه‌گذاران به چشم یک مکان دارای پتانسیل‌های مناسب گردشگری به اینجا نگاه کنند؛ به خاطر همین امکانات تفریحی زیادی دور و بر این دریاچه ساختند و برای محیط اطرافش فضاسازی کردند.

الان چالیدره طرقبه به یکی از مناطق تفریحی خوب برای مردم استان خراسان رضوی به خصوص مردم شهر مشهد تبدیل شده است. 

با هم بیشتر درمورد چالیدره و امکانات تفریحی‌اش صحبت می‌کنیم.


چالیدره کجاست؟

چالیدره حدود 30 کیلومتری جنوب غرب مشهد و نزدیک طرقبه است.

برای رسیدن به چالیدره از مشهد، اگر با ماشین شخصی می‌خواهید بروید باید از کمربندی امام خمینی به سمت طرقبه بیایید و بعد از رسیدن به میدان طرقبه، وارد جاده نغندر شوید و بعد از چند کیلومتر دریاچه را در سمت غربی جاده می‌بینید.

چالیدره

 راه دیگری هم برای رسیدن به چالیدره وجود دارد که می‌توانید با یک تاکسی از مشهد به طرقبه بیایید و از طرقبه با تاکسی دیگری به چالیدره بروید.

روی نقشه ببینید!

اگر زمانی به مشهد سفر کردید حتما به این منطقه تفریحی هم سر بزنید و فراموش نکنید که می‌توانید برای اجاره سوئیت روزانه در مشهد به سایت پینورست سر بزنید.


امکانات تفریحی چالیدره

اینجا امکانات زیادی برای سرگرم شدن شما وجود دارد؛ مثل تله کابین، بانجی جامپینگ، ترن کوهستان، زیپلاین، تله سیژ.

تازه اینجا مراکز قایق سواری و غواصی هم دارد که همه این‌ها را برایتان توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: ۱۰ پیشنهاد تفریح و سفر متفاوت برای طرفداران بازی و ورزش

تله کابین و تله سیژ چالیدره

تله کابین دویست و هفتاد متری چالیدره در مسیر خود به سمت کوه می‌رود و همچنین از روی دریاچه چالیدره هم می‌گذرد.

همچنین تله سیژ چالیدره هم از نظر کاربردی خیلی شبیه تله کابین است. شما را تا کوه برده و سپس برمی‌گردد. فرق‌اش این است که در تله‌ سیژ فضای اطراف شما به طور کامل باز است و می‌توانید لذت بیشتری از فضا ببرید.

تله سیژ چالیده و طبیعت اطرافش

تله کابین و تله سیژ چالیدره و فضایی که از بالا می‌بینید خیلی به درد عکاسی از طبیعت و عکس‌های خانوادگی می‌خورد؛ پس عکس گرفتن را فراموش نکنید.

ترن کوهستان

ترن کوهستان یکی دیگر از امکانات تفریحی است که با نشستن در یک ترن، به سمت کوه رفته و از کوه بالا می‌رود و سپس برمی‌گردد. بعضی از ترن‌های کوهستان با سرعت برمی‌گردند اما بعضی‌هایشان مسیر را به آرامی می‌روند تا بتوانید از منظره لذت بیشتری ببرید.

بانجی جامپینگ و زیپ لاین چالیدره

این تفریح پریدن از ارتفاع بالا به وسیله طناب و معلق شدن در هواست. البته کارمندان حاضر در بانجی جامپینگ اقدامات لازم را انجام می‌دهند، اما اگر قلبتان ضعیف است بانجی جامپینگ را بیخیال شوید.

زیپ لاین هم معلق شدن و پایین آمدن توسط قرقره از طنابی است که سر بالایی آن بر روی کوه است و سر دیگر آن در ارتفاع پایین قرار گرفته.

تفریحات آب مجموعه

 تفریحات آبی که در چالیدره وجود دارد قایق سواری و غواصی است. اینجا به شما قایق‌های پدالی هم اجاره می‌دهند.

قایق سواری در دریاچه چالیدره

یکی دیگر از تفریحات دریاچه چالیدره هم  امکان اجاره کردن قلاب ماهیگری و ماهیگیری کردن در دریاچه سد است. اگر به ماهیگری علاقه‌مندید، چالیدره قطعا یکی از بهترین مکانهای مناسب برای ماهیگیری در خراسان رضوی است.

اینجا تعدادی سالن سلامتی و ماساژ هم دارد. از جمله ماساژ ماهی که توسط ماهی‌های ریز خاصی برای پاکسازی پوست انجام می‌شود. 

بیشتر بخوانید: لیست ۹ تایی از پارک های آبی ایران – لذت آب‌تنی و هیجان سقوط آزاد


بهترین فصل چالیدره

زیباترین فصل برای رفتن به چالیدره، مثل خیلی از مراکز تفریحی ایران، فصل بهار است چون کوهپایه‌ها و دشت‌های اطراف سد دریاچه با گیاهان و چمن خودرو پوشیده می‌شود و دمای هوا هم متعادل است.

اما مردم مشهد فصل تابستان اینجا را هم خیلی دوست دارند؛ چون هوای آن در تابستان هم خنک است.

در شش ماه دوم سال، اگرچه امکان بازدید از چالیدره وجود دارد اما هوای منطقه سرد است و همچنین بارش برف در آن زیاد است و توصیه می‌کنیم در صورت بارش برف از ایمنی خودروی خود مطمئن شوید تا گردشتان تبدیل به خاطره بدی نشود.

هزینه ورودی به محوطه سد چالیدره ۷۰۰۰ تومان بوده و پارکینگ و جای پارک کافی برای اتومبیل هم دارد.

البته هزینه امکانات تفریحی هم هرکدام متفاوت بوده و جدا از هزینه ورودی است. ساعت بازدید از مجموعه چالیدره هر روزه 9 صبح تا ۱۲ شب است. 

بیشتر بخوانید: گردشگاه بابا امان بجنورد، توقفی خاطره انگیز برای زائران مشهد

 


شکم‌گردی در چالیدره

اگر علاقه زیادی به غذاها و رستوران‌های خوب دارید. چالیدره در این زمینه تنوع زیادی دارد.

از رستوران‌های قرار گرفته در منطقه چالیدره می‌توانیم هم رستوران‌هایی با منوی ایرانی و هم رستورانهای با منوی خارجی را ببینیم.

 رستوران گردان چالیدره هم از جاذبه های ویژه چالیدره است. همچنین باغ‌رستوران‌های زیادی در نزدیکی چالیدره در منطقه طرقبه هستند که می‌توانید در آنجا کباب‌های معروف شاندیز خراسان را امتحان کنید.

رستوران گردان چالیدره

اگر کافه رفتن را دوست دارید در کنار دریاچه سد چالیدره کافه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید چند ساعتی را در آنجا بنشینید و وقت بگذرانید.


دیدنی‌های نزدیک چالیدره

دره ارغوان هم یکی از دره‌های حوالی طرقبه است و خیلی به چالیدره نزدیک است. دره ارغوان در فصل بهار به دلیل رویش گل‌های وحشی رنگارنگ و گیاهان مختلف دارویی، خیلی دیدنی می‌شود.   

دره ارغوان مشهد

همچنین دریاچه چالیدره در دامنه‌های شمال شرقی کوه‌های متصل به قله سیاه‌ خانی است. کوه سیاه خانی یکی از مقصدهای اصلی کوهنوردان خراسانی است.

کوه سیاه خانی و روستاهای بکری که اطرافش وجود دارند امروزه از مراکز مورد توجه بوم‌ گردی هستند. از این روستاها می‌توانیم روستای ابرده را نام ببریم که با داشتن رسم و رسومات مخصوص و همچنین گویش ویژه مردمش و پوشاک و خوراک‌های محلی، یکی از جاذبه‌های بوم‌گردی جالب است.

یکی دیگر از دیدنی‌های نزدیک چالیدره، پیست اسکی شیرباد است. پیست اسکی شیرباد از تنها پیست‌های اسکی نزدیک شهر مشهد است و به خاطر بارش برف سالانه، گاهی ممکن است تا اوایل تابستان هم برف داشته باشد.

 پیست اسکی شیرباد از تجهیزات و امکانات پایه‌ای برخوردار است و تجهیزات مدرن و زیادی ندارد. اما پیست‌های اسکی ایران همیشه جزو پیست‌های اسکی به‌صرفه برای گردشگران خارجی محسوب می‌شوند.

به خاطر این‌که هزینه یک مسافرت زمستانی برای انجام ورزش‌های زمستانی در یک کشور خارجی مثل سوئیس، خیلی زیاد است. اما هزینه مسافرت در ایران به نسبت خیلی از کشورهای دیگر کمتر است. 

پیست اسکی شیرباد

پیست اسکی شیرباد، مقصد خیلی خوبی برای گردشگران، خصوصا گردشگرانی که از کشورهای عربی برای زیارت به مشهد می‌آیند، است. تجربه بودن در پیست اسکی و داشتن ورزشهای زمستانی در بسیاری از کشورهای جهان ممکن نیست و ایران از این نظر نیز موهبت ویژه‌ای دارد. 

روستاهای دیدنی اطراف

از روستاهای نزدیک چالیدره اول از همه می‌شود به روستاهای طرقبه، شاندیز و نغندر در نزدیکی دریاچه چالیدره اشاره کرد، که برای گذراندن وقت و رفتن به باغ‌رستورانهای متعدد آن و هوای خوششان، سال‌هاست که در بین خراسانی‌ها و حتی مسافران و گردشگران هم شناخته شده است

روستای کنگ هم یکی از مناطق مورد علاقه علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت محسوب می‌شود. با وجود اقامتگاههای بوم‌گردی هم در روستا و طبیعت کوهستانی آن، مقصد بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به بوم‌گردی است.

 فرهنگ مردم کنگ نیز، فرهنگی بکر و زبان آنها نیز ریشه دار در زبان پارتی است.

برای علاقه‌مندان به کوهنوردی، کوه‌های اطراف روستای کنگ، مقصد بسیار مناسبی برای کوهنوردی مخصوصا در فصل بهار است.

 روستای زٌشک نیز یکی دیگر از مناطق دیدنی و روستاهای با پتانسیل بوم‌گردی است. اسم این روستا به معنای چشمه‌های جوشان است و دارای چشمه‌ها و رودخانه  و باغ‌های سرسبز زیبایی‌ست.

بیشتر بخوانید: آرامگاه نادرشاه کجاست؟ ناپلئون ایرانی و فاتح هند را بیشتر بشناسید


شما تا به حال به منظقه توریستی چالیدره رفته‌اید؟ آیا در دریاچه غواصی یا قایق‌سواری کردید؟ سوار ترن کوهستان شدید؟ زیپ‌ لاین و بانجی جامپینگ را امتحان کردید؟ به کدام دیدنی‌های اطراف چالیدره سر زدید؟ حتما نظر و تجربه خودتا را با در میان بگذارید.

اگر زمانی قصد داشتید برای سفر به مشهد یا سایر شهرهای ایران برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای رزرو آنلاین اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب در این سابت برای شما گلچین شده است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی