غار چال نخجیر ؛ از شگفت انگیزترین غارهای آهکی جهان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر

یکی از زیباترین شگفتی‌های خلقت که چشم هر بیننده‌ای را جذب خود می‌کند، غارهای طبیعی است. در این سفر به یکی از زیباترین غارهای ایران می‌رویم. مقصد ما غار چال نخجیر در استان مرکزی است.

غار چال نخجیر کجاست

غار چال نخجیر در نراق ، یکی از روستاهای شهرستان دلیجان در (در نزدیکی شهر اراک – استان مرکزی) قرار گرفته است. این غار یکی از حیرت‌انگیزترین جاذبه های طبیعی ایران است. برای دسترسی به غار نخجیر، از طریق جاده سلفچگان، خود را به شهر دلیجان برسانید. پس از آن وارد جاده نراق شوید. پس از عبور از مسیری 15 کیلومتری، تابلوی غار چال نخجیر را مشاهده خواهید کرد. این غار در یک کوهپایه قرار گرفته است. پس از تهیه بلیط، به غار بروید و از تماشای شگفتی‌های آن لذت ببرید.

فاصله غار چال نخجیر تا دلیجان: 26 کیلومتر. حدودا 45 دقیقه در راه خواهید بود.

فاصله تهران تا غار چال نخجیر: از تهران تا اینجا 300 کیلومتر مسافت را باید طی کنید. تقریبا 3 ساعت و نیم در طول می‌کشد تا به چال نخجیر برسید.

فاصله اصفهان تا غار چال نخجیر: 200 کیلومتر از اصفهان تا اینجا راه است. می‌شود 2 ساعت و نیمه خودتان را به غار برسانید.

غار چال نخجیر عکس

آدرس: استان مرکزی، شهرستان دلیجان، روستای نراق، غار چال نخجیر

اجاره آپارتمان مبله در سرتاسر ایران

ساعت کار غار چال نخجیر : 09:00 تا 17:00

شماره تماس غار چال نخجیر: 09191581591

قیمت بلیط غار چال نخجیر : 10.000 تومان

غار چال نخجیر شگفتی ها

تاریخچه غار نخجیر

چال نخجیر به معنی پایین‌تر از شکارگاه است. منطقه نخجیر در گودالی قرار داشت و شکارچیان، شکار خود را به گودال می‌فرستادند تا شکار نتواند فرار کند.

از لحاظ قدمت، عمر این غار به دوران سوم زمین شناسی، حدود 70 میلیون سال قبل برمی‌گردد. در سال 1367، برای دسترسی به آب آشامیدنی منطقه، انجام پروژه‌ای در دامنه کوه تخت آغاز شد. با حفر قسمت‌هایی از کوه در طی این پروژه، غار چال نخجیر کشف شد. این غار در سال 1384 به ثبت ملی رسید.

غار چال نخجیر جاهای دیدنی

شگفتی های غار نخجیر

پس از تهیه بلیط، در سالن انتظار می‌نشینید تا نوبت به غارگردی شما برسد. سپس با یک راهنما و عبور از پلکانی، به زیرزمین و ابتدای مسیر غار وارد می‌شوید. یکی از شگفتی‌های غار چال نخجیر، تهویه هوا از طریق روزنه‌های کوچک غار است. دمای غار در فصول مختلف سال بین 7 تا 14 درجه سانتی‌گراد متغیر است.

غار چال نخجیر

از همان ابتدای مسیر می‌توان زیبایی‌های چال نخجیر را تماشا کرد. پیشنهاد می‌شود با راهنمای غار همراه شوید و با نهایت دقت بخش‌های مختلف غار را مشاهده کنید.

اگر قدرت تخیل بالایی داشته باشید، می‌توانید اشکال مختلفی مانند انواع حیوانات را میان رسوبات آهکی پیدا کنید. حیواناتی همچون لاک‌پشت، کرگدن و عقاب که با تابلوهایی مشخص شده است.

تالارهای متعددی در بخش‌هایی از غار دیده می‌شود که به دلیل وجود اشکال مختلف آهکی در آن، نام خاصی دارند. تالار درخت کاج با انبوهی از درختان کاج آهکی، تالار آبشار گلی و هیولا که شما را محو تماشایش می‌کند.

در میان مسیر صدای چکه‌های آب بر کف غار را می شنوید. این آب‌ها در برخی قسمت‌ها جمع شده و حوضچه‌های کوچکی تشکیل داده است. به دلیل وجود برخی املاح سمی در آب غار، از آشامیدن آن خودداری کنید.

در انتهای مسیر تالاری به نام تالار کنفرانس قرار دارد. این تالار بر روی سکویی قرار گرفته است. بی شک سجده بر این همه زیبایی خلقت در انتهای مسیر، پایان خوش غارگردی شما خواهد بود.

امکانات غار چال نخجیر

امکاناتی همچون پارکینگ، سرویس بهداشتی و بوفه مواد غذایی در اطراف چال نخجیر وجود دارد. امید می‌رود بتوان در سال‌های آینده، شاهد امکانات رفاهی بیشتری در این منطقه بود. چرا که با افزایش این امکانات، صنعت گردشگری در منطقه رونق چشمگیری خواهد یافت.

جاهای دیدنی اطراف غار جال نخجیر

در گوشه کنار غار چال نججیر می‌شود مکان‌های گردشگری دیگری هم پیدا کرد.

معبد خورهه؛ جایی پر از داستان های تاریخی

معبد خورهه

غار چال نخجیر و معبد خورهه انگار سرنوشتشان به هم گره خورده. از غار که دیدن کردید، حتما به این معبد زیبا هم سر بزنید.

وارد کمبرندی دلیجان بشوید و بعد که به دودهک رسیدید، از کبربندی به سمت معبد خورهه حرکت کنید. از غار تا اینجا 62 کیلومتر راه است و یک ساعته می‌شود به معبد رسید.

معبد خورهه قدمتش به دوران اشکانی‌ها برمی‌گردد. اینجا زمانی داشت بازسازی می شد، اما حالا به حال خود رها شده و هیچ حفاظتی هم از آن نمی شود.

معبد خورهه 3 هزار متر مربع است و در آن دو ستون که از چند قطعه سنگ درست شده‌اند و بقایای دیوارهای سنگی و قبرها دیده می‌شود. راستی معنی خورهه را می‌دانید؟

خورهه را به دو کلمه معنی کرده‌اند؛ یکی محل برآمدن خورشید و دیگری منطقه‌ای ییلاقی. اینجا قصر پادشاهان نبوده، خانه یکی از ثروتمندان آن زمان بوده که حالا فقط ستون‌ها و بقایایش باقی مانده.

قلعه نشست آباد

در شهر دلیجان، قلعه‌ای هست که قدمت زیادی دارد و معماری درونش خیلی دیدنی است. قلعه نشست آباد 1700 سال قدمت دارد و ساسانی‌ها آن را ساخته‌اند.

قلعه در گذشته ساختمان های زیادی داشته، اما حالا فقط چهار دیوار اصلی‌اش سالم باقی مانده. با این حال دیدن قلعه ارزشش را دارد که خودشان را برایش به زحمت بیاندازید.

غار بابا جابر

غار بابا جابر

اینجا در 64 کیلومتری غار چال نخجیر است و از مکان های خوب برای دیدن و تفریح به شمار می‌آید.

چون ورودی های غار در بالای دو پرتگاه قرار دارند، باید کمی سنگ‌نوردی انجام بدهید تا بتوانید غار را از نزدیک ببینید.

در غار یک سری آثار باستانی پیدا شده که می‌شود از آنها نتیجه گرفت که اینجا زمانی محلی برای انجام مراسم مذهبیی و آیینی بوده است.

غار بابا جابر ایمنی زیادی ندارد و فقط با همراهی آدم‌های حرفه‌ای می‌شود در آن به گشت و گذار پرداخت.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها