تنگه چاهکوه قشم ؛ جاذبه‌ای طبیعی که متعجب‌تان می‌کند

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
تنگه چاهکوه قشم ؛ جاذبه‌ای طبیعی که متعجب‌تان می‌کند

تنگه چاهکوه قشم یکی از جاذبه‌های طبیعی این جزیره است و می‌شود اسمش را در لیست عجایب هفت‌گانه قشم هم دید. این تنگه در ۷۰ کیلومتری قشم قرار دارد و برای رفتن به آن می‌توانید از میدان درگهان جزیره مسیرتان را شروع کنید. اما برای درک موقعیت دقیق‌تر این تنگه می‌توانید آن را روی نقشه در نزدیکی روستای چاهوی شمالی و در ژئوپارک قشم ببینید.

تنگه چاهکوه در منطقه‌ای حفاظت‌شده قرار دارد. پس مهم است که زمان بازدیدتان تا قبل از پنج عصر باشد. به جز این‌ برای وارد شدن به محوطه تنگه باید ورودی پرداخت کنید.

اگر عاشق مسیرهای سخت و دشوار اما بکر و دیدنی هستید، با پینورست به درون تنگه چاهکوه قشم قدم بگذارید.


زیبایی تنگه چاهکوه قشم چطور شکل گرفت؟

میلیون‌ها سال قبل و یا به طور دقیق‌تر حدود دو میلیون سال قبل وقتی قسمتی از کوه که روی گسل بود دچار شکستگی شد فضای داخل شکستگی کم‌کم بزرگ و عمیق شد و به صورت تنگه درآمد. باد و باران هم به این اتفاق کمک کردند و میلیون‌ها سال بر روی این شکستگی باریدند و وزیدند. سنگ‌های قسمت داخلی این تنگه هم رفته رفته فرسایش پیدا کردند و به شکل‌های متفاوت و عجیبی درآمدند که امروز می‌بینید. شیارهای عمیق و بلند در دیواره‌های تنگه و انواع حفره‌های عدسی، قاشقی و کروی و جوی‌های سنگی در کف دره هم نتیجه این فرسایش است. سنگ‌های تنگه چاهکوه از انواع سنگ‌های رسوبی آهکی هستند و از نظر شباهت به سنگ‌های تشکیل‌دهنده کوه‌های زاگرس شبیه هستند.

زیبایی تنگه چاهکوه قشم چطور شکل گرفت؟

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Ali Davoudian

بیشتر بخوانید: ۱۰ تا از جاهای دیدنی قشم که باید حتما ببینید!

گاهی آدم‌ها از ظاهر این سنگ‌ها و شکل رسوب آن تصویری بیرون می‌کشند. مثلا قسمت ورودی تنگه چاهکوه سنگ‌ها به شکل سر سه نگهبان شبیه هستند. این تصویر آن‌قدر واضح و جالب است که همه ورودی تنگه را به همین اسم می‌شناسند.

این منطقه پر از چاه‌ها و چاله‌های آب است. اسم تنگه هم به همین دلیل به چاهکوه معروف شده است. این چاه‌های آبی باعث رشد گیاهان و بوته‌های زیادی شده‌اند و جانوران مختلفی هم در کنار این تنگه و اطراف آن زندگی می‌کنند.


قدم زدن در تنگه چاهکوه قشم

شاید فیلم «اژدها وارد می‌شود» ساخته مانی حقیقی را دیده باشید. آن فیلم هم در جزیره قشم فیلمبرداری شد و بخش‌هایی از آن دقیقا در تنگه چاهکوه ضبط شده است. شاید شما هم موقع تماشای فیلم از جذابیت بعضی تصاویر و صحنه‌ها لذت برده باشید. ولی وقتی از نزدیک و در دل تنگه چاهکوه قدم بزنید، احساسی که پیدا می‌کنید عمیق‌تر است. وقتی که با هر قدم شکل سنگ‌ها و صخره‌ها شما را به خیره شدن وادار می‌کند و دل‌تان می‌خواهد از بین تورفتگی‌ها و بیرون‌زدگی سنگ‌ها تصویرهایی بیرون بکشید.

قدم زدن در تنگه چاهکوه قشم

منبع: گوگل‌مپ R P

رد فرسایش سنگ‌ها و رنگ‌های گرم صخره‌ها که در طیف‌های نزدیک به هم زیبایی درون تنگه را بیش‌تر می‌کند. همین طور که از شمال به جنوب تنگه پیش بروید، کم‌کم متوجه می‌شوید که عرض تنگه کم‌ و کم‌تر می‌شود. تا جایی که در نهایت عرض تنگه به نیم متر می‌رسد.

بهتر است تا قبل از رسیدن به این نقطه تا می‌توانید سوژه‌های عکاسی را شکار کنید و برای تماشای جزئیات تنگه بایستید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید.


امکانات در تنگه چاهکوه قشم

بیش‌تر افرادی که به تنگه چاهکوه سفر می‌کنند، مجهز هستند و همه‌چیز با خودشان برمی‌دارند. اما می‌شود امکاناتی مثل سرویس بهداشتی، سوپرمارکت و رستوران و فروشنگاه صنایع دستی و حتی اقامتگاه بومگردی را در روستای چاهوی شرقی پیدا کنید.

امکانات در تنگه چاهکوه قشم

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Erni Konz

بیشتر بخوانید: به قشم که می‌آیید بگذارید موج زندگی شما را با خود ببرد!

اما بعد از خروج از روستا و در مسیر تنگه و حتی در محوطه تنگه امکاناتی وجود ندارد و به خاطر بلند بودن دیواره‌های تنگه احتمالا آنتن گوشی‌ موبایل‌تان هم از دسترس خارج می‌شود. پس اگر بدون امکانات سفر کرده‌اید، در روستای چاهو هر چیزی که نیاز دارید را تهیه کنید.


نکاتی که باید قبل از رفتن به تنگه چاهکوه بدانید:

برای گشت‌وگذار در دره چاهکوه بهتر است دو سه ساعتی را در نظر بگیرید تا اگر برای بعد از بازدید از تنگه برنامه‌ای دارید، زمان‌بندی‌تان مشکل پیدا نکند. خیلی‌ها با خودشان می‌گویند یک تنگه است دیگر، مگر چقدر زمان می‌برد؟ اما بعد وارد تنگه چاهکوه می‌شوند و آن‌قدر غرق جذابیت‌های آن می‌شوند که دیگر نمی‌توانند ازش دل بکنند. یادتان باشد که اغلب بازدید از جاذبه‌های طبیعی زمان‌بر است و اگر بخواهید خوش بگذارنید حداقل دو ساعتی را برای دیدن و قدم زدن در آن صرف می‌کنید.

نکاتی که باید قبل از رفتن به تنگه چاهکوه بدانید:

منبع: گوگل‌مپ عکاس: MOHAMMAD KHALIL NEJAD

محوطه دره چاهکوه گرم و آفتابی است. اگر در روزها و یا ساعتی از روز که آفتاب مستقیم می‌تابد به این منطقه بیایید، ممکن است دچار آفتاب‌سوختگی و یا گرمازدگی شوید. در نیمه دوم سال و یا اواخر پاییز به بعد زمان بهتری برای بازدید از تنگه چاهکوه است. به همراه داشتن کلاه آفتاب‌گیر و کرم ضدآفتاب هم در هر صورت لازم است و از آفتاب‌سوختگی احتمالی جلوگیری می‌کند.

راه رفتن درون تنگه مسیر ساده و صافی نیست. پیشنهاد می‌کنیم بچه‌ها و کسانی که مشکل زانو یا درد مچ پا دارند را با خودتان نبرید تا دچار دردسر نشوید. خیلی‌ها با هدف صخره‌نوردی به این منطقه می‌آیند و به طور کلی نمی‌شود گفت که دیدن تنگه چاهکوه برای همه آدم‌ها راحت است.


در سفر به قشم کجاها را حتما ببینیم؟

اگر قرار است به قشم سفر کنید و دل‌تان می‌خواهد جاهای مختلف آن را ببینید، ما چند تا پیشنهاد برایتان داریم. بازدید از این مکان‌ها در کنار رفتن به تنگه چاهکوه سفرتان را به قشم را خاطره‌انگیز می‌کند.

روستای شیب دراز قشم ؛ سکونتگاه لاکپشت‌ها

روستای شیب دراز در چهل کیلومتری قسمت جنوبی قشم قرار دارد. یکی از جالب‌ترین اتفاقاتی که در ساحل این روستا می‌افتد، تخم‌گذاری گونه خاصی از لاکپشت به نام لاکپشت پوزه عقابی است. به همین دلیل با ورود به این روستا می‌توانید مجسمه بزرگی ببینید که از یک لاکپشت سبز ساخته شده است.

روستای شیب دراز

منبع: گوگل‌مپ عکاس: mahdi nasr

خیلی از مسافران برای رفتن به جزیره هنگام به این روستا می‌آیند. اما خود روستا هم به تنهایی جای مناسبی برای اقامت است. ساحل روستا حتی بدون در نظر گرفتن لاکپشت‌هایش جایی خوبی برای اقامت کردن و تماشای دریاست.

غار خربس ؛ جاذبه‌ای در دل صخره‌ها

غار خربس در پانزده کیلومتری قشم قرار دارد. شکل متفاوت این غار باعث شده که باستان‌شناسان آن را عبادتگاهی باستانی بدانند که اعمال مذهبی مربوط به آیین میترائیسم در آن برگزار می‌شد. در این غار بخش‌هایی به شکل اتاق و یک تالار بزرگ وجود دارد. در طاقچه‌های سنگی آن هم جایی برای گذاشتن چراغ به وجود آمده است. به‌جز تاریخچه‌ای که درباره این غار وجود دارد، ویژگی‌های زمین‌شناختی آن هم جالب توجه است. مثلا این‌که غار خربس به خاطر رسوب سنگ‌ها به شکل طبیعی به وجود آمده است. اما کم‌کم آدم‌ها هم درون آن را تغییر داده‌اند تا بتوانند از فضای داخل آن استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: دره ستارگان قشم ، آیا واقعاً ارواح در این دره رفت و آمد می‌کنند؟

غار خربس

منبع: گوگل‌مپ Ario Barzan

از آن‌جایی که این غار در ارتفاع قرار دارد، باید برای وارد شدن به آن کمی کوهنوردی کنید. اما وقتی به دهانه غار برسید و در ارتفاع قرار بگیرید، تماشای دریای آبی از ارتفاع هم نظرتان را به خود جلب می‌کند. خیلی‌ها قبل از غارنوردی کمی در ارتفاع می‌ایستند و دیدنی‌های اطراف غار را تماشا می‌کنند. بعد از ورود به غار می‌توانید در دهلیزهای آن بگردید. گفته‌اند که در درون غار گونه خاصی از خفاش زندگی می‌کند. اما نگران نباشید آن‌ها کوچک و بی‌خطر هستند. تازه در اطراف این غار می‌توانید فروشگاه صنایع دستی و سوپرمارکت هم پیدا کنید.

روستای لافت و چاه‌های تلا

روستای لافت یکی از روستاهای مهم و دیدنی قشم است. فاصله این روستا با تنگه چاهکوه حدود ۵۵ کیلومتر است. موقع ورود به این روستا احتمالا معماری خانه‌های روستا با بادگیرهای بلندشان نظرتان را به خود جلب می‌کند. اما این روستای تاریخی جاذبه‌های دیگری هم دارد که کم‌کم با آن‌ها آشنا می‌شوید. مثلا این‌که در ساحل لافت پرندگانی مثل حواصیل و لک‌لک زندگی می‌کنند و اگر کمی بیش‌تر دقت کنید گونه‌های مختلفی از قورباغه‌ها و مار دریایی را هم می‌بینید.

روستای لافت و چاه‌های تلا

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Altra Arghami

بیشتر بخوانید: بندر لافت ؛‌ هم‌نشینی بادگیر و بندر

چاه‌های تلا هم در روستای لافت شهرت زیادی دارند. مردم محلی می‌گویند شخصی به نام خواجه کرم در گذشته‌های دور این چاه‌ها را با عمق سه تا شش متر حفر کرده است. در ماه‌هایی از سال که باران‌های شدیدی در جزیره می‌بارید، این چاه‌ها پر از آب می‌شد. مردم روستا هم دهانه هر چاه را می‌پوشاندند و بعد از آن هر روز از آب یکی از چاه‌ها استفاده می‌کردند. قبلا تعداد این چاه‌ها ۳۶۶ تا بود ولی امروز حدود سی چاه باقی مانده است. جالب این‌که هر چاه اسم به خصوصی دارد. مثلا سردو، لوبنی، ستبی، ریگی و … . تلا هم که اسم کلی این چاه‌هاست در اصل تلاو بوده که از دو بخش تل به معنی تپه و آو به معنی آب تشکیل شده است. چاه‌های تلا در روستای لافت و در کنار قلعه تاریخی آن قرار دارند.


سوالات متداول

تنگه چاهکوه کجاست؟

در تنگه هرمز قرار دارد و برای رسیدن به آن اول باید به بندر عباس بروید.

چرا به این‌جا چاهکوه می‌گویند؟

این‌جا پر از چاه و چاله‌های آب است، به‌خاطر همین به چاهکوه معروف است.

امکانات تنگه چاهکوه چیست؟

در چاهکوه امکاناتی مثل رستوران و سوپرمارکت، اقامتگاه‌های بومگردی و سرویس بهداشتی را می‌توان پیدا کرد.


سفر به قشم همیشه پر از تفریح و خاطره است. به هر جای این جزیره که بروید، باز هم کلی جاهای دیدنی باقی می‌ماند که باید به سفرهای بعدی موکولشان کرد. شما برای سفر به قشم اول به دیدن کدام جاذبه این جزیره می‌روید؟

وب سایت پینورست می‌تواند مشکل اقامت‌تان در قشم را حل کند. فقط کافی است قبل از سفر برای اجاره بوم گردی قشم به سایت سر بزنید و از بین کلی اقامتگاه متنوع و باکیفیت، اقامتگاهی را انتخاب کنید با برنامه سفرتان تناسب بیش‌تری دارد و از نظر مکانی دسترسی شما را به جاذبه‌های قشم راحت‌تر می‌کند. 

وبسایت | بقیه‌ نوشته‌ها

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی