مرکز تبادل کتاب ؛ کتاب‌هایی که همیشه خوانده می‌شوند!

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
مرکز تبادل کتاب ؛ کتاب‌هایی که همیشه خوانده می‌شوند!

تا به حال شده به این فکر کنید که ای کاش می‌شد کتاب‌هایی که در خانه دارید و دیگر نمی‌خوانید را با کتابی دیگر که دوست دارید عوض کنید؟ مخصوصا با توجه به قیمت‌هایی که امروز در بازار کتاب می‌بینیم، اگر می‌شد کسی را پیدا کنیم که کتاب دلخواه‌مان را با کتابی که داریم عوض کند عالی می‌شد. فکر کنید بعد از پایان ترم تحصیلی که دیگر کتاب‌های درسی‌مان بدون استفاده می‌شود، آن‌ها را با کتاب دلخواه خود یا حتی کتاب‌های درسی ترم بعد خودمان عوض کنیم و هزینه‌ای بسیار بسیار کمتر پرداخت کنیم امروز می‌خواهیم درباره مرکز تبادل کتاب صحبت کنیم، جایی که قرار است کتاب‌ها را به هدفی برساند که برای آن ساخته شده‌اند، یعنی خوانده شدن. 


مرکز تبادل کتاب چه جور جایی‌ است؟

در سال ۱۳۹۴ مرکزی به نام مرکز تبادل کتاب در تهران راه انداخته شد. این مرکز توسط سازمان بسیج شهرداری راه‌اندازی شد و هدف آن کمک به فرهنگ کتاب‌خوانی و بازگرداندن کتاب‌های بی‌استفاده در خانه‌ها، به چرخه خوانده شدن بود. 

مرکز تبادل کتاب

در واقع شما در این مرکز می‌توانید کتاب‌هایی که سال‌ها در گوشه خانه باقی مانده‌اند را به چرخه کتاب‌خوانی برگردانید و همچنین هزاران جلد کتاب را با قیمت یک دوم یا حتی یک سوم قیمت اصلی از این مرکز تهیه کنید. 

طبق ادعای سایت مرکز تبادل کتاب تا امروز (تیر ماه ۱۴۰۰) حدود ۲۴۰ هزار کتاب در این مرکز مبادله شده است. یعنی ۲۴۰ هزار کتابی که قرار بود در گوشه خانه خاک بخورند دوباره به چرخه مطالعه برگشتند و این کار بزرگی است. 

بیشتر بخوانید: چند ایده برای سرگرمی در اتوبوس؛ تو راه بودیم خوش بودیم!


دسترسی به مرکز تبادل کتاب

این مرکز در ابتدای خیابان برادران مظفر شمالی است. این خیابان در غرب چهار راه ولیعصر قرار دارد. برای رسیدن به این خیابان:

  • اولا می‌توانید سوار خط ۳ مترو (آزادگان به قائم) یا خط ۴ مترو (کلاهدوز به اکباتان) تهران شوید، در ایستگاه تئاتر شهر پیاده شوید، کمی به سمت غرب بروید و به خیابان برادران مظفر شمال برسید. 
  • همچنین می‌توانید سوار اتوبوس BRT خط یک (آزادی-تهرانپارس) شوید و در ایستگاه چهارراه ولیعصر پیاده شوید. سپس کمی به سمت غرب بروید تا به خیابان برادران مظفر برسید. 
  • اگر هم قصد رفتن به مرکز تبادل کتاب با وسیله شخصی دارید، اولا باید بدانید که این مرکز در طرح ترافیک قرار دارد و دوما اینکه می‌توانید مسیر شرق به غرب خیابان انقلاب را طی کنید، پس از گذر از چهار راه ولیعصر، به خیابان برادران مظفر می‌رسید که خیابانی سنگفرش شده و زیبا است. 
  • مرکز تبادل متاب در خیابان مظفر

روی نقشه ببینید!

این مرکز هرروز روزه از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب باز است اما در جمعه‌ها از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۸ شب فعالیت می‌کند. 

با توجه به محدودیت‌های کرونایی ممکن است ساعات کار این مرکز متفاوت باشد که بهتر است از طریق اینستاگرام https://instagram.com/tabadolketab یا سایت خود مرکز https://tabadolketab.com/ این تغییرات را جویا شوید. 


این‌جا روند واگذاری کتاب چه جوری است؟

اگر کتابی در خانه دارید که دیگر نمی‌خوانید، سالم است و مثلا خط خوردگی یا پارگی ندارد می‌توانید به این مرکز مراجعه کنید و از دو طریق کتاب خود را بفروشید و وارد سیستم کنید. 

در روش اول این خود شما هستید که روی کتاب‌تان قیمت می‌گذارید و کتاب شما پس از ثبت و برچسب خوردن وارد سیستم فروش و مبادله می‌شود. 

در روش دیگر ممکن است شما قیمت کتاب خود را ندانید، در این‌جا کارشناسان مجموعه وارد می‌شود و با بررسی دقیق کتاب شما آن‌را قیمت گذاری می‌کنند و کتاب شما وارد سیستم فروش و مبادله می‌شود. این روش معمولا برای کتاب‌های خیلی قدیمی و یا نفیس انجام می‌شود که قیمت مشخصی ندارند. 

در صورتی که تعداد کتاب‌های شما زیر ۵۰ جلد است باید خودتان آن‌ها را به مجموعه ببرید اما اگر بیش‌تر از ۵۰ جلد کتاب دارید می‌توانید درخواست پیک رایگان کنید و توسط خود مجموعه کتاب‌ها را منتقل کنید. 

مرکز تبادل کتاب

گاهی ممکن است کتاب شما ممیزی خاصی داشته باشد یا دچار پارگی و خط‌خوردگی زیاد باشد که در این صورت مجموعه از دریافت و قبول کتاب شما خودداری می‌کند. در این حالت می‌توانید از این مرکز بخواهید که کتاب شما را بازیافت کند تا دوباره وارد چرخه نشر و چاپ شود و به این وسیله از بریده شدن درخت‌های بیشتر جلوگیری کند و محیط زیست را خوشحال کنید یا اینکه می‌توانید کتاب خود را پس بگیرید و دوباره به خانه ببرید. 

زمانی که کتاب شما وارد سیستم شد تا دو هفته با همان قیمتی که مشخص شده در معرض فروش قرار می‌گیرد. اگر در این دو هفته کتاب شما فروش رفت اعتبار حساب شما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید معادل اعتبارتان از مجموعه خرید کنید. اگر در دو هفته کتاب شما فروش نرود، در هفته سوم ۳۰% و در هفته چهارم ۵۰% تخفیف بر روی کتاب شما اعمال می‌شود. 

اگر در آخر هفته چهارم هم کتابتان فروخته نشود ۷۲ ساعت وقت دارید کتابتان را پس بگیرید و یا رضایت بدهید که کتاب شما به مناطق محروم سفر کند و مهمان خانه کسانی شود که نمی‌توانند برای خرید کتاب هزینه کنند. 

پس از واگذاری کتاب خود می‌توانید وضعیت کتاب را از طریق سایت و پنل کاربری خود جویا شوید. 

اگر کتاب شما فروخته شود به شما پولی پرداخت نمی‌شود بلکه معادل آن در این مجموعه اعتبار ریالی دریافت می‌کنید و می‌توانید از این اعتبار برای خرید کتابی که دوست دارید استفاده کنید. 

اگر می‌خواهید به عنوان یک خریدار به این مجموعه مراجعه کنید و کتابی برای مبادله ندارید هم نگران نباشید. می‌توانید به راحتی کتاب خود را انتخاب کنید و به صورت نقدی خرید کنید. 

اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید در مناسبت‌های خاص حتی تا ۷۰% هم تخفیف بگیرید و ممکن است کتابی ارزشمند را با قیمتی بسیار پایین تهیه کنید. این مرکز دو دستگاه اتوبوس هم در اختیار دارد که به صورت چرخشی و سیار و به مناطق مختلف تهران سفر می‌کنند تا فاصله این مرکز با سایر نقاط شهر کمتر شود و مردم به راحتی بتوانند به تبادل کتاب بپردازند. 

شاید از خودتان بپرسید هزینه‌های این مرکز چطور اداره می‌شود؟ در پاسخ باید بگوییم این مرکز ۸ درصد از قیمت هر کتاب را به عنوان کارمزد و برای تامین هزینه‌های خود بر می‌دارد. یعنی مثلا اگر کتابی ده هزار تومان فروخته شود این مرکز ۸۰۰ تومان را برای خودش بر می‌دارد که مبلغ ناچیزی است اما می‌تواند برای چرخاندن این مجموعه کمک خوبی باشد. 

بیشتر بخوانید: یک راهنمای مختصر در مورد کتابفروشی‌های تهران – از انقلاب تا نمایشگاه کتاب مصلی


امکانات مرکز تبادل کتاب ؛ کتاب‌ها غافلگیرتان می‌کنند!

این مرکز تنها یک کتاب‌فروشی و جایی برای تبادل کتاب نیست.

یکی از بخش‌های جالب این مرکز درست در کنار پیشخوان اصلی قرار گرفته که تعدادی کتاب به صورت کادوپیچ قرار گرفتنه‌اند و بالای آن‌ها نوشته شده “ اجازه بده این‌بار کتاب‌ها تو را غافلگیر کنند” همانطور که از این متن مشخص است شما کتابی را بدون اینکه بدانید چیست انتخاب می‌کنید و به خودتان هدیه‌ای غافلگیر کننده می‌دهید. 

این مرکز فضایی آرام و خوب دارد که می‌توانید در آن بشینید، کتاب‌ها را ورق بزنید و چند صفحه‌ای را مطالعه کنید تا ببینید با این کتاب دوست هستید یا نه. 

مرکز تبادل کتاب

همچنین در اینجا یک گلخانه زیبا وجود دارد که تنوع زیادی از گیاهان و گل‌های زیبا و زینتی  را می‌توانید تهیه کنید. همیشه ترکیب طبیعت و کتاب یک ترکیب عالی بوده است. 

در قسمتی دیگر از این مرکز می‌توانید به سراغ فروشگاه صنایع دستی و تزئینی بروید و تنوع زیادی از صنایع دستی مناطق مختلف ایران را مشاهده و انتخاب کنید. 

در بخش دیگر این مرکز فروشگاه لوازم تحریر قرار دارد که می‌تواند شما را ساعت‌ها به خود مشغول کند. 

این مرکز بخش مخصوصی برای کودک و نوجوان دارد که کتاب‌های مخصوص آن‌ها را در خود جای داده و حتی میز و صندلی‌های کوچکی قرار داده تا بچه‌ها بشینند و به راحتی کتابی که دوست دارند را مطالعه کنند. 


مرکز تبادل کتاب در شهرهای دیگر

متاسفانه تنها مرکز تبادل کتاب رسمی فقط در تهران است و هنوز این مرکز شعبه دیگری ندارد. بنابراین اگر به دنبال تبادل کتاب در این مرکز هستید باید به تهران مراجعه کنید. اما می‌توانید قبل از مراجعه به سایت مرکز مراجعه کنید و عنوانی که می‌خواهید را جستجو کنید تا با خیال راحت به سراغ این مرکز بروید. 

کلام آخر اینکه این مرکز یک کتاب فروشی دست دوم نیست بلکه مرکزی برای برگرداندن کتاب‌های تنها به چرخه مطالعه است. جایی برای اینکه کتاب‌ها یک زندگی رویایی داشته باشند و همیشه خوانده شوند و البته کتاب‌خوان‌ها هم بتوانند با قیمتی بسیار مناسب کتاب دلخواه خود را پیدا کنند. 

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم ها با موضوع سفر ؛ ۲۲ فیلم که به شما انگیزه‌ی سفر می‌دهند!


نظر شما درباره این مرکز چیست؟ آیا کتابی دارید که بخواهید به این مرکز واگذار کنید؟ تا حالا به این مرکز سر زده‌اید؟ اجازه داده‌ای کتابی آن‌جا شما را غافلگیر کند؟ نظرتان درباره سیستم کاری این مرکز چیست؟ برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

محمد عمرانی

من محمدم. عاشق عکاسی و کسی که می‌نویسه چون دوست داره یاد بگیره. برای من نوشتن مثل یک کلاس می‌مونه که چیزای جدیدی یاد میگیرم ازش. بر خلاف اینکه آدم کم‌حرفی هستم، نوشتن برام خیلی راحت‌تره البته نه درباره خودم

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی