روستای بلبر هورامان ؛ روستای پلکانی با گویش‌های متنوع

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
روستای بلبر هورامان ؛ روستای پلکانی با گویش‌های متنوع

روستای تاریخی بلبر در دل رشته‌کوه زاگرس و منطقه اورامانات استان کردستان قرار دارد. بیشتر مردم این ناحیه که اورامان را هورامان هم می‌نامند، به زبان اصیل هورامی صحبت می‌کنند.

درباره ریشه تاریخی نام هورامان نظرات متفاوتی وجود دارد. مثلا بعضی از کارشناسان هورامان را «سرزمین اهورا» می‌دانند و یا بعضی دیگر آن را به قوم «هوری‌ها» نسبت می‌دهند.

از آنجایی که روستای بلبر در منطقه‌ای باستانی قرار دارد، سابقه تاریخی غنی‌‌ای دارد که برای هر گردشگری می‌تواند جذاب باشد. ولی این روستا علاوه بر تاریخ‌‌ش، با داشتن معماری پلکانی، طبیعت بکر و مردمانی خونگرم با گویش متفاوت خودش را در دل بازدیدکنندگانش جا کرده است.

در این روستا چشمه‌ای محلی به نام «وله ساجی» و رودخانه ای به‌نام «چم گران» جاری است که از رود سیروان سرچشمه می‌گیرد. رود سیروان در واقع طولانی‌ترین رودخانه کردستان، کرمانشاه و هورامان است و در مسیر خود منطقه اورامان را به دو بخش تقسیم می‌کند.

جاده رسیدن به روستای بلبر یک مسیر پر پیچ‌وخم است که بازکنندگانش را به‌یاد جاده چالوس می‌اندازد. برای رسیدن به این روستا دو راه دارید، هم می‌توانید از طریق سنندج و جاده مریوان به سمت اورامات تخت بروید و هم از سمت کرمانشاه و مسیر پاوه به سمت جوان رود برسید.

 

همه‌چی از اونجایی شروع شد که چرخیدم و رسیدم به حرف بچگیم؛ نوشتن دوای هر دردیه :‌)

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی