باغ های شیراز را بهتر بشناسید ؛ یک راهنما به بهشت

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
باغ های شیراز را بهتر بشناسید ؛ یک راهنما به بهشت

در شهر همیشه بهاری شیراز، شهر راز و حافظ و سعدی، علاوه بر مقبره‌های شعرای مختلف، پاساژها، قدم‌به‌قدم رستوران‌ها و کافه‌های مختلف باغ‌های ایرانی زیادی وجود دارد که نمی‌توان از آنها گذشت؛ زیباترین نمونه‌های باغ‌های ایران را می‌شود در دل شیراز پیدا کرد. پس با پینورست همراه باشید تا زیباترین‌ باغ های شیراز را به‌طور کامل معرفی کنیم‌.


چطور شد که باغ های شیراز تا این اندازه پرطرفدار شدند؟

وقتی اسم شیراز می‌آید یاد چه چیزی می‌افتید؟ بهار؟ اردیبهشت؟ باغ؟ حق دارید. شیراز یکی از آن شهرهایی است که باغ‌های زیادی برای گردش و گشت‌و‌گذار دارد؛ هر یک خودش دنیایی تماشایی دارد.

در باغ ارم شما می‌توانید انواع و اقسام گیاهان رنگارنگ را ببینید. در باغ جهان‌نما می‌توانید ناب‌ترین بهار‌نارنج‌ها را برای خودتان بچینید. در باغ عفیف‌آباد یک موزه نظامی وجود دارد که بسیاری از وسایل مربوط به جنگ‌های مختلف در آن نگهداری می‌شود. باغ دلگشا در نزدیکی سعدیه یکی از دلنشین‌ترین باغ‌ های شیراز است. باغ جنت و عمارت زیبایش در تمام فصول زیبا و چشم‌نواز است.

بیشتر بخوانید: باغ های ایران – گردش در ۱۱ باغ شگفت‌انگیز ایرانی

نارنجستان قوام باغی است مربوط به دوره قاجار که عمارت معروف محمد‌علی‌خان قوام به‌دستور خودش در همان باغ ساخته شده. باغ هفت‌تنان هم مثل باغ جهان‌نما در نزدیکی حافظیه قرار گرفته و به خاطر وجود مقبره هفت نفر از عارفان بزرگ در آنجا معروف شده است. باغ نظر در واقع به محوطه بیرونی موزه پارس یا همان عمارت کلاه فرنگی گفته می‌شود و در نزدیکی ورودی بازار وکیل قرار دارد. باغ ملی در نزدیکی حافظیه قرار دارد و یادآور روستای جعفر آباد مصلی است که حافظ در اشعار معروفش به آن اشاره کرده.    

راستی فراموش نکنید که اگر تصمیم دارید که برای دیدن باغ های شیراز راهی این شهر شوید می‌توانید برای رزرو سوئیت در شیراز به سایت پینورست سر بزنید.


معرفی باغ های شیراز

البته این مطلب شامل «تمااااااااااااام» باغ‌های شیراز نمی‌شود. منتها به نظر خودم این نه باغ بهترین باغ‌های شیراز هستند که هر کسی حتی اگر شده یک بار به شیراز می‌رود باید آن‌ها را از نزدیک ببیند تا بتوانید بگوید که شیراز واقعی را از نزدیک دیده و لمس کرده است.

باغ ارم

باغ ارم در بین باغ های شیراز از همه بزرگتر است؛ باغی که در اصل در اختیار بخش گیاهشناسی دانشگاه شیراز بوده. اما به‌خاطر زیبایی بی‌نظیرش بازدید از آن برای همه آزاد است. این باغ در خیابان ارم شیراز واقع شده؛ خیابان اعیان‌نشینی که پیاده‌روی در سرتاسر آن لذتی مثال‌زدنی دارد. خیابان ارم به‌خاطر وجود باغ ارم به شانزه‌لیزه شیراز معروف است؛ چرا که خیابانی است برای قدم زدن عشاق.

هر ساله در نزدیکی بهار در امتداد ضلع شرقی باغ ارم از طرف شهرداری شیراز نهال‌های تازه و رنگارنگ شب بو، داوودی و شمعدانی زیر قیمت بازار برای فروش گذاشته می‌شود. درب ورودی عمارت بزرگ باغ ارم سالها است که بر روی بازدیدکنندگان بسته است و فقط گاهی برای فیلمبرداری یک سری مراسم‌ها یا برنامه‌های صدا و سیما اجازه ورود به دست‌اندرکاران برنامه داده می‌شود.

باغ ارم شیراز

یک شربتخانه بسیار قدیمی در کنار عمارت باغ ارم قرار دارد که شما می‌توانید بعد از گشت‌و‌گذار در باغ برای استراحت به آنجا رفته و از عرقیات تازه و معروف شیراز مثل بیدمشک و نسترن نوش جان کنید. اگر چه قیمت نوشیدنی‌های این شربتخانه گران است. اما خوردن یک شربت خنک در باغ ارم آن هم در یک فضای قدیمی خاطره‌ای جذاب را برایتان به یادگار می‌گذارد.

همچنین به‌خاطر وجود گروه‌های موسیقی خیابانی در خود خیابان ارم هم‌زمان با قدم‌ زدن شما در باغ صدای این موسیقی‌ها در پس‌زمینه فضا قرار می‌گیرد و حس خوبی برایتان به‌وجود می‌آورد. برای رسیدن به این باغ کافیست در خیابان ارم قدم بزنید تا دیوارهایش را ببینید.

آدرس: شیراز، بلوار ارم، نرسیده به میدان ارم

ساعت بازدید: هر روز از 8 صبح تا 7 عصر

ورودی: نفری 5 هزار تومان


باغ جهان‌نما

این باغ در ۵۰ متری حافظیه قرار گرفته است. بهترین و باکیفیت‌ترین بهار‌نارنج‌های شیراز را می‌توانید در این باغ بخرید؛ مخصوصا در فصل اردیبهشت. خیلی از دست‌فروشان دوره‌گرد بهار‌نارنج‌هایی که از درخت‌های نارنج همین باغ چیده‌اند را خشک کرده و در بسته‌بندی‌های مرتب برای فروش آماده کرده‌اند.

قدم زدن در تمام فصل‌ها در این باغ به‌خاطر وجود درختان زیاد نارنج، همراه ‌با عطر ملایمی است که شما را مست می‌کند. اما بیشترین زمانی که عطر بهارنارنج‌ها در هوا می‌پیچد همان اردیبهشت معروف شیراز است.

باغ جهان‌نما

آدرس این باغ سر راست و راحت است. از چهارراه حافظیه به سمت شمال که حرکت کنید دیوارهای این باغ نمایان می‌شود. می‌توانید بازدید از این باغ را همراه با حافظیه انجام دهید. چون از حافظیه تا باغ جهان‌نما زیر 5 دقیقه پیاده فاصله است.

آدرس: شیراز، چهارراه حافظیه 

ساعت بازدید: هر روز هفته از 9 صبح تا 9 شب

ورودی: نفری 4 هزار تومان


باغ عفیف‌آباد (گلشن)

باغ عفیف آباد یا همان باغ گلشن در خیابان ستارخان شیراز قرار گرفته؛ درست رو‌به‌روی خیابان عفیف آباد و اسمش هم از همینجا می‌آید. در دوران پهلوی این باغ هدیه‌ای به فرح دیبا بود. اما بعدها توسط ارتش خریداری شد و به بزرگترین موزه ارتش خاورمیانه تبدیل شد. به آن موزه نظامی باغ عفیف آباد هم می‌گویند.

در گوشه و کنار این باغ ادوات جنگی و توپ و تانک‌های متنوعی از دوران مختلف را می‌توانید ببینید. هر چند سال یک‌بار هم در این باغ کنسرت‌های خاصی برگزار می‌شود. البته هزینه بلیت آنها از کنسرت‌هایی که در دیگر تالارهای شهر برگزار می‌شود گران‌تر است. ولی به نظرم می‌ارزد آدم برای قرار گرفتن توی آن محیط هم شده یک مقدار ولخرجی کند.

باغ عفیف‌آباد (گلشن)

همایون شجریان و کیهان کلهر از هنرمندان به‌نامی بوده‌اند که در این باغ کنسرت‌های روبایی برگزار کرده‌اند. کنسرت نمایش «سی» هم در این سال‌ها ۲ بار به روی صحنه باغ عفیف آباد رفته است.

در مسیری که به این باغ منتهی می‌شود تعدادی کافه مدرن وجود دارد که هوس قهوه کردید بهشان سر بزنید.. البته تعدادی بلال‌فروش هم همان اطراف می‌توانید پیدا کنید اگر خوب دقت کنید. بلال فروش‌های عفیف آباد از معروفترین بلال‌فروش‌های شهر هستند. بلال‌ها را با سس انار و مایونز مزه‌دار می‌کنند و قبل از ورود به باغ برای بازدیدکنندگان آماده می‌کنند. 

آدرس: ‌شیراز،‌ خیابان ستارخان، کوچه مصلی‌نژاد

ساعت بازدید: هر روز از 9 صبح تا 5 عصر

ورودی‌: نفری 7 هزار تومان


باغ دلگشا

این باغ یکی از باصفاترین باغ های شیراز است. همیشه در این باغ تصنیف‌های کلاسیک ایرانی پخش می‌شود که به ایرانیزه‌شدن هر چه بیشتر فضا کمک می‌کند. این باغ در فاصله 5 دقیقه‌ای سعدیه قرار گرفته و درختان نارنج زیادی دارد. اولین کلاه فرنگی ایران در این باغ قرار گرفته. باغ دلگشا باغی است که در زمان حکومت‌های متعددی مثل ساسانیان، صفویان، قارجاریان و افشاریان یکی از مکان‌های تفریحی بوده است.

باغ دلگشا

این باغ درختان نارنج و پرتقال زیادی دارد. یک استخر قدیمی هم در ضلع جنوبی عمارت باغ دلگشا قرار دارد که در گذشته به استخر آرزوها معروف بود. اما اکنون سالهاست که آب ندارد.

بیشتر بخوانید: دیدنی‌های ساسانیان در فارس ؛ گردش در باشکوه‌ترین دوره تاریخ

آدرس: شیراز، بلوار بوستان 

ساعت بازدید: هر روز از 8 صبح تا 6 عصر

ورودی: نفری 5 هزار تومان


باغ جنت

باغ جنت شیراز یکی از زیباترین پارک‌های شهری و جاهای دیدنی شیراز محسوب می‌شود. اینجا در ابتدا به‌صورت باغی به همراه عمارت درون آن توسط حاج میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک ساخته شد. با توسعه و پیشرفت در طول زمان این باغ به صورت امروزی درآمد.

باغ جنت

جالب است بدانید که این باغ هم باغ است و هم پارک. در واقع در این باغ دوچرخه‌سواری و پیک‌نیک آزاد است. تازه در این باغ دوچرخه کرایه‌ای هم وجود دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند از آنها استفاده کنند.

درختان کاج در اطراف پیاده‌رو‌ها، آبنماهای زیبا، گل‌کاری‌های باطراوات و چمن‌های سبز، زیبایی خاصی به باغ جنت شیراز بخشیده‌. از ۵۷ هکتار مساحت پارک حدود ۲۷ هکتار آن متعلق به شهرداری شیراز است.  

آدرس: شیراز، بلوار امیرکبیر

ساعت بازدید:  همه روزه به‌صورت شبانه‌روزی

ورودی: نفری 5 هزار تومان


نارنجستان قوام

تعداد زیاد درخت‌های نارنج این مجموعه آن را به نارنجستان قوام مشهور کرده. نارنجستان قوام به دستور علی‌محمد‌خان قوام ساخته شده و از دو قسمت بیرونی (موزه‌ نارنجستان) و اندرونی (خانه‌ زینت‌الملوک) تشکیل شده که به‌وسیله‌ تونل به هم مرتبط هستند.

خانه زینت‌الملوک در واقع خانه دختر محمدعلی قوام بوده که از ضلع جنوبی و از یک راهروی مخفی به حیاط نارنجستان مرتبط می‌شود. عمارت نارنجستان قوام از تعداد بیشماری آینه‌های مختلف ساخته شده که سلفی در آنها بی‌نظیر می‌شود.

نارنجستان قوام

سقف‌های نارنجستان قوام کاملا کار دست است و روی هر سقف تعداد بیشماری چهره نقاشی شده. در حیاط نارنجستان قوام افرادی با لباس محلی که شبیه‌سازی دوره قاجار است ایستاده‌اند و شما می‌توانید در آن لباس‌ها عکس یادگاری گرفته که همان موقع برایتان چاپ می‌شود. این بنا هم مثل باغ ارم اکنون تحت سرپرستی دانشگاه شیراز قرار دارد.

آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی‌خان زند

ساعت بازدید: هر روز از 8 صبح تا 8 شب

ورودی:  نفری 5 هزار تومان


باغ هفت تنان

مقبره هفت عارف گمنام در باغ هفت تنان قرار گرفته. این بنا مربوط به دوره زندیه بوده و در شب نمایی دیدنی دارد. در باغ هفت تنان شما می‌توانید از موزه کاشی و سنگ هم بازدید کنید. می‌گویند این بنا به دستور کریمخان‌ زند ساخته شده. فلسفه‌اش هم این است که کریمخان می‌خواسته یک بنای دیگر شبیه دیوانخانه بسازد. چون در آن دوره مردم عادی نمی‌توانستند به دیوانخانه وارد شوند. پس کریمخان باغ هفت تنان را بنا کرد تا کنجکاوی مردم از دیدن دیوانخانه برطرف شود.

باغ هفت تنان

در این بنا 7 سنگ یک شکل و اندازه وجود دارد که 7 عارف بی‌نام و نشان در زیر آن سنگ‌ها دفن شده‌اند. نقاشی‌های ایوان عمارت این مجموعه از شاهکارهایی با رنگ روغن بر روی گچ است که هنر آقا صادق، نقاش چیره‌دست روزگار زندیه را به رخ می‌کشند. 

آدرس: شیراز، خیابان هفت تنان

ساعت بازدید:  همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا 5 عصر

ورودی: نفری 4 هزار تومان


باغ نظر

از بزرگترین باغ های شیراز و دوره زندیه باغ نظر است. آثاری از نقاشان مختلف را می‌توانید در این باغ ببییند؛ آثاری از آقا صادق، میرزا بابا خان نقاش باشی، جعفر و … 

بازدیدکنندگان باغ نظر با قدم زدن در محوطه بیرونی موزه پارس شیراز سنگ‌هایی مربوط به کاخ خورشید را تماشا می‌کنند که با نقوش بسیار زیبای شاهنامه آراسته شده‌اند. این باغ توسط کریم‌خان بهسازی شده و درختانی مثل نارنج و سرو و کاج در آن کاشته شد.

باغ نظر

از آن جا که این باغ در مرکز شهر (نظرگاه عمومی) واقع شده بود به آن باغ نظر می‌گفتند. عمارت هشت ضلعی کلاه فرنگی این باغ برای پذیرایی از سفرای خارجی و برگزاری جشن‌ها ساخته شده و جلوه‌هایی زیبا از هنرهای زندیه را به نمایش می‌گذارد. نمای بیرونی عمارت با کاشی‌کاری‌های زیبای گل و مرغ تزئین شده و درون آن هم با حوضی مرمرین در وسط و ده مجلس نقاشی زمان زندیه با مضامینی مثل صحنه جنگ نادرشاه افشار و شاه هندی، یوسف و زلیخا، درس دادن سعدی به فرزندان اتابک، رقص و کریم خان زند در حال کشیدن قلیان تزئین شده است.

بخش دیگری از نقاشی‌هایی که در موزه باغ نظر خواهید دید داستان شیخ صنعان و دختر ترسا، داستان رعنا و زیبا (یوسف و زلیخا) و صحنه‌ای از یک مکتب خانه را به معرض نمایش گذاشته است.

جاذبه‌های موجود در عمارت این باغ موزه تمامی ندارد، پس از دیدن تمامی این جذابیت‌ها می‌توانید به سراغ مقبره کریم‌خان بروید که از مهم‌ترین قسمت‌های باغ نظر شیراز به شمار می‌رود. در سال 1313 عمارت کلاه فرنگی باغ نظر تبدیل به قدیمی‌ترین موزه استان فارس یعنی موزه پارس شد.

باغ نظر در سال‌های اخیر به‌خاطر فرسایش و به دنبال آن مرمت‌های پی‌در‌پی مدت زیادی را پشت درب‌های بسته سپری می‌کرد. اما با آخرین مرمت آن اکنون نزدیک به دو سال است که بازدید از آن به صورت محدود برای عموم باز است. 

آدرس: شیراز، خیابان زند، میدان شهدا، ضلع جنوبی بانک ملی

ساعت بازدید: هر روز از 8 صبج تا 6 عصر

ورودی: نفری 4 هزار تومان


باغ ملی

هر ساعت از شبانه‌روز را که دلتان بخواهد می‌توانید انتخاب کنید و از باغ ملی دیدن کنید. وسط این باغ میدانی احداث شده که در آن چهار حوض به شکل قلب و یک باغچه دایره‌ای ساخته شده است. آب‌نما و باغچه‌های جذاب باغ ملی شیراز نمای آن را به‌طور قابل‌توجهی بهتر از قبل کرده است. صدای فواره‌های آب و پیچیدن نسیم بین درختان ترکیبی اغواکننده است که فضای باغ ملی شیراز را جادویی می‌کند.

علاوه‌بر باغچه‌های قلبی و آب‌نما که به‌نوعی محل استراحت و  حضور خانواده‌ها کنار یکدیگر است ستونی در این محوطه وجود دارد که چهار جهت آن اشعاری از حافظ و سعدی نوشته شده است. بسیاری از شیرازی‌های ساکن اطراف این باغ پیاده‌روی‌های صبحگاهیشان را در باغ ملی انجام می‌دهند.

باغ ملی

این باغ در فصول سرد و مخصوصا روزهای بارانی‌ به‌خاطر برگ‌های انبوهی که از درختانش بر روی سنگ‌فرش‌های قدیمی می‌ریزند به یک مکان جذاب برای قدم زدن و پیاده‌روی تبدیل می‌شود. موقعیت باغ نظر که درست بین حافظیه و باغ جهان نما قرار گرفته باعث شده تا افراد قبل یا بعد از بازدید از آن، سری هم به حافظیه بزنند و فاتحهای بخوانند و تفالی بزنند. 

این باغ پیشینه تاریخی غنی دارد. اما از آنجایی که طی قرون قبلی چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته و تغییرات بسیاری داشته بسیاری معتقدند که پیشینه این باغ به دوران هخامنشیان بر می‌گردد و از آن روز این منطقه رونق خود را حفظ کرده است.

بیشتر بخوانید: دروازه های ایران ؛ از دروازه قرآن شیراز تا دروازه هزار ساله یزد

درخت‌های تنومند این باغ هم دقیقا این قضیه را اثبات می‌کنند. در همان ابتدای ورود به باغ به یک محل بازی برای کودکان برمی‌خوریم که جای امن و مفرحی برای بچه‌ها به ‌نظر می‌رسد. در ظلع غربی باغ ساختمان مدور و جالبی وجود دارد که روزگاری محل فرهنگسرا یا نگارخانه باغ ملی شیراز بود. متاسفانه در سال 1394 شهرداری شیراز از ادامه فعالیت این نمایشگاه آثار هنری جلوگیری کرد. با وجود این‌که این ساختمان این روزها میزبان آثار مختلف هنرمندان نیست معماری بنا به تنهایی دیدنی است.

حوض بزرگی که در وسط ساختمان مدور فرهنگسرا قرار گرفته زیبایی این خانه هنری را دو چندان می‌کند. بسیاری از مسافران شیرازی بعد از اتمام بازدیدهای خود از ابنیه و آثار باستانی شیراز در آخر شب‌ها از این باغ زیبا بازید می‌کنند و ریه‌های خود را از هوای پاک اطراف درختان آن‌ پر می‌کنند. 

آدرس: شیراز، چهارراه حافظیه


این بود لیست پینورست از باغ های شیراز. شما تا‌به‌حال به کدام یکی از این باغ‌ها رفته‌اید؟ کدام را از همه بیشتر دوست داشتید؟ موافق هستید که تزئینات هر کدام واقعا در نوع خود زیباست؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که برای سفر بعدیتان برنامه‌ریزی کنید می‌توانید هر زمانی که می‌خواهید برای اجاره آنلاین اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا اجاره ویلا دوبلکس در پینورست وجود دارد.

 

زهرا صفوی فرد

سلام
من زهرام
مهتاب صدام میکنن
کارشناس مدیریت جهانگردی از دانشگاه شیراز
اهل شیراز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی