همه چیز درباره گردشگاه بش قارداش بجنورد

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
همه چیز درباره گردشگاه بش قارداش بجنورد

آتشکده، غار، معماری قجری، چشمه آب معدنی و یک مجموعه تفریحی. همه این‌ها را با هم ترکیب کنید. کمی طبیعت و زیبایی هم به عنوان چاشنی کار اضافه کنید تا در نهایت مجموعه تفریحی بش قارداش را بسازید. جایی که هم تاریخ، هم افسانه، هم امکانات مدرن و هم طبیعت را در کنار یکدیگر نگه داشته است. 

امروز با هم به بجنورد و تماشای این مجموعه تفریحی و تاریخی می‌رویم تا ببینیم بِش قارداش چه چیزی برای ارائه دارد. 


درباره بش قارداش

اینجا امروزه یک مجموعه تفریحی و گردشگری در هفت کیلومتری شهر بجنورد در استان خراسان شمالی است. مجموعه‌ای گردشگری که به صورت فضای باز ساخته شده است.

استخر بش قارداش

اما این منطقه چیزی بیشتر از رستوران و دریاچه است. در پشت این مجموعه قصه‌ها و داستان‌هایی است که باعث می‌شود اصیل و جذاب باشد. 

بیشتر بخوانید: گردشگاه بابا امان بجنورد، توقفی خاطره انگیز برای زائران مشهد


بش قارداش چه‌طور جایی است؟ 

این مجموعه در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. منطقه‌ای سرسبز و با آب و هوای پاکیزه و دوست داشتنی قرار دارد. در اینجا هم چشمه طبیعی وجود دارد و هم استخر برای شنا کردن. هم آلاچیق‌هایی برای نشستن است و هم بنایی تاریخی از دوران قاجار. در مجموع می‌توانید اینجا هم از تاریخ لذت ببرید، هم استراحت کنید و هم تفریحات مختلفی را انجام دهید.

شنا در استخر بجنورد

تا قبل از دوران قاجار اینجا یک مجموعه طبیعی بود که ارزش دینی و مذهبی داشت. در دوران قاجار و در زمان ناصرالدین شاه قاجار توجه بیشتری به این نقطه شد. یک دروازه و در کنار آن یک بنای آرامگاهی ساخته شد. خوشبختانه این دروازه و بنای قاجاری هنوز هم پابرجا و سالم هستند. 

در سال 1382 نیز این منطقه دوباره گسترش پیدا کرد و تبدیل به یک تفرجگاه و منطقه گردشگری شد. 


داستان منطقه گردشگری ۵ برادر

اگر حتی کمی به زبان ترکی مسلط باشید می‌دانید که معنی این جا “پنج برادر” است. 

قصه‌ها و روایت‌هایی سینه به سینه منتقل شده است که در سال‌های دور حکومتی ظالم بر سر کار بوده است. پنج برادر تصمیم به فرار از دست این حاکم ظالم می‌گیرند که در نهایت مسیرشان به دامنه کوه می‌رسد. در این زمان این پنج برادر از خدا طلب کمک می‌کنند و در پاسخ پنج غار یا حفره برای این پنج برادر باز می‌شود تا در آن پنهان شوند. پس از مدتی نیز چشمه‌هایی زلال از دل این غارها بیرون می‌آید که آبی شفابخش و درمانگر داشته است.

اما این منطقه تاریخی قدیمی‌تر و عمیق‌تر از این روایت هم دارد. سال‌ها پیش و در زمان اشکانیان و ساسانیان این منطقه محل زندگی دائمی مغ‌ها یا همان بزرگان دین زرتشت بوده است و به چهار مغان مشهور بود. به همین خاطر آتشکده و ممانهایی برای عبادت در آن ساخته شده بود. اما پس از روایت پنج برادر این منطقه به بش قارداش مشهور شد. 

بیشتر بخوانید: شهر تاریخی بلقیس ؛ قدمگاه افسانه‌های فراموش‌شده


دیدنی‌های بش قارداش

حالا بیایید کمی درباره اینجا دقیق‌تر شویم و ببینیم چه چیزهایی برای دیدن و لذت بردن دارد. با هم گشت و گذاری در مجموعه بش قارداش داشته باشیم تا وقتی به اینجا رفتیم چیزی را از دست ندهیم. 

چشمه 

چشمه‌های بش قارداش در واقع پنج چشمه مجزا هستند که از پنج شکاف در دل کوه بیرون می‌زند. این شکاف‌ها در قسمت پایینی کوه قرار دارند اما اگر کمی دقت کنید می‌بینید که شکاف‌ها و مسیرهایی در بالاتر قرار دارند که در گذشته آبریز اصلی این چشمه‌ها بودند. آب این چشمه‌ها در نهایت به دریاچه‌ای در این مجموعه هدایت می‌شود که فضایی آرام و دوست داشتنی دارد. 

استخر و چشمه طبیعی بش قارداش

این آب خواص معدنی و درمانی دارد. تحقیقات مختلف نشان داده که این آب می‌تواند در درمان بیماری‌های تغذیه‌ای، کبدی، صفرایی و دستگاه ادراری کمک کند. آب این چشمه‌ها در سال‌های گذشته به صورت بسته بندی و تحت نام سحا وارد بازار شد که البته بعد از چندی به آب معدنی گلستان تغییر نام پیدا کرد. 

دیدنی‌های تاریخی

در سمت چپ دریاچه و چشمه‌ها یک ساختمان قاجاری را می‌بینید. این ساختمان در زمان ناصرالدین شاه و به دستور او ساخته شده است و در واقع یک آرامگاه بوده است. 

کتیبه‌ای در این مجموعه وجود دارد که بر روی آن پند ارزشمند زرتشتی “پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک” حکاکی شده است. بر روی کتیبه سال 1300 خورشیدی نوشته شده است اما این کتیبه در دهه اول 1300 تراشیده شده و هنرمند آن، اسماعیل جزمی به خاطر راحت تر بودن، این تاریخ را بر روی آن ثبت کرده است. 

یک دروازه 200 ساله نیز در این مجموعه قرار دارد که درست به سمت قبله ساخته شده است و متعلق به دوران قاجاریان است. 


امکانات بش قارداش

علاوه بر تمام دیدنی‌های تاریخی و طبیعی این مجموعه تفریحی امکانات دیگری هم دارد. از چیزهای ضروری مانند سرویس بهداشتی، آلاچیق، فروشگاه و نمارخانه گرفته تا استخرهای مختلف.

منطقه گردشگری بش قارداش خراسان شمالی

اما این استخرها معمولی نیستند و در واقع آب آن‌ها از همان آب معدنی چشمه تامین می‌شود. سه استخر مختلف در اینجا قرار دارد که یکی مخصوص زنان است. 

بیشتر بخوانید: شاه چراغ ؛ روشنایی امید در دل زائران


بهترین زمان سفر به بش قارداش

این مجموعه در نزدیک به کوه قرار دارد و منطقه‌ای سر باز است. بنابراین پاییز و زمستان سردی خواهد داشت.

اگر  طرفدار سرما نیستید بهتر است در بهار و تابستان به اینجا بروید. البته اگر در تابستان رفتید کرم ضد افتاب و عینک دودی را فراموش نکنید. اگر هم می‌خواهید از تمام امکانات و تفریحات این مجموعه مانند استخرها استفاده کنید پس حتما بهار و تابستان را انتخاب کنید.از سوی دیگر چشمه‌های بش قارداش نیز در بهار بیشترین میزان آب را دارند که در کنار طبیعت بهاری لذت بیشتری دارند. 

اگر خوش شانس باشید در بهار نمایشگاه و بازارهای سنتی نیز در اینجا برگذار می‌شود که یک تیر و دو نشان خواهد بود. 


آدرس و دسترسی 

برای رفتن به این مجموعه تفریحی ارزشمند باید اول خود را به شهر بجنورد در خراسان شمالی برسانید. 

بعد از وارد شدن به این شهر در جنوب بجنورد خیابان چمران قرار دارد که در انتهای جنوبی خیابان جاده بجنورد به اسفراین را می‌بینید. بعد از طی کردن چند کیلومتر و بعد از جاده ارکان، در سمت چپ خود مجموعه تفریحی بش قارداش را می‌بینید. 

اگر با خودرو شخصی به اینجا رفتید اصلا نگران امنیت و پارک نباشید. این مجموعه پارکینگ خوب و امنی دارد که با هزینه کمی می‌توانید خودرو خود را پارک کنید. 

آدرس: خراسان شمالی، بجنورد، کیلومتر هفت جاده بجنورد به اسفراین، مجموعه تفریحی گردشگری بش قارداش

بیشتر بخوانید:‌ امامزاده عینعلی و زینعلی ؛ زیارتگاهی سرسبز و کمتر شناخته‌شده


مجمعه بش قارداش در 11 دی ماه سال 1380 به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است. مجموعه‌ای که تاریخ و تفریح را با هم ترکیب کرده است. علاوه بر جذابیت‌های گردشگری این مجموعه، چشمه‌های آب معدنی آن نیز خواص درمانی بسیاری دارد که ارزش این مجموعه را چند برابر می‌کند. ظرفیت‌های این مکان بسیار بیشتر از چیزی است که امروز می‌بینیم اما خب فعلا همین هم خوب است و می‌تواند یک مقصد خوب برای یم سفر تفریحی و حتی درمانی باشد.

شما این منطقه گردشگری را دیده‌اید؟ چه زمنی را برای سفر به آن مناسب می‌دانید؟ امکانات آن را چه‌طور می‌بینید؟ چه جاهای دیدنی دیگری نزدیک بش قارداش می‌شناسبد؟ از تجربه طبیعت‌گردی خود برای ما بنویسید.

راستی برای اجاره هرنوع اقامتگاه می‌توانید روی پینورست حساب کنید. اگر اهل طبیعت‌گردی و اقامت در بوم گردی های هستید هم می‌توانید برای اجاره اقامتگاه بوم گردی وارد سایت ما شوید و با یک جستجوی کوچک اقامت دوست‌داشتنی خود را پیدا و رزرو کنید.

من یه نویسنده عاشق سفرم. اگه فرصت سفر پیش نیاد با نوشته‌هام سفر می‌کنم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی