بریس ؛ بندر صیادی و ساحل تراسی چابهار

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
بریس ؛ بندر صیادی و ساحل تراسی چابهار

خیلی از ما وقتی صحبت از ساحل زیبا در ایران می‌شود به یاد خلیج فارس یا دریای خزر می‌افتیم اما ساحل‌ها و بندرهای حاشیه درکی مکران یا همان دریای عمان در سیستان و بلوچستان هم بسیار دیدنی هستند. تا حدی که برخی شاید زیباترین ساحل‌ها و بندرهای ایران را متعلق به این استان بدانند.

حتما تصویرهایی از یک بندر پر از قایق را دید‌ه‌اید که بارها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. خیلی از افراد از اینکه همچین مکانی در ایران وجود دارد متعجب می‌شوند ولی باید بگوییم که این تصویر‌ها مربوط به بندر بریس در نزدیکی چابهار است. 

احتمالا در آگهی‌های خرید و اجاره مسکن دیده‌اید که به ویو ابدی اشاره می‌کنند؛ بندر بریس یا اسکله بریس یکی از معدود جاهایی است که واقعا ویو ابدی دارد. به خاطر همین منظره و چشم‌انداز شگفت‌انگیز، اسکله بریس جان می‌دهد برای عکاسی و ثبت تصویر.

اما ساحل و اسکله بریس دقیقا کجاست؟ با ما همراه باشید تا در این مطلب پینورست بیشتر با این بندر آشنا شویم. 


بریس کجاست و چگونه به این بندر برویم؟

از لحاظ تقسیمات استانی روستای بریس از توابع دهستان نگور و بخش دشتیاری چابهار است. ساحل و اسکله بریس در ۶۰ کیلومتری شرق چابهار قرار دارد و فاصله آن تا نگور حدود ۴۰ کیلومتر است.

فاصله بریس تا تهران حدود ۲۰۰۰ کیلومتر است. برای رفتن به این بندر با توجه به روحیه یا شرایطتان می‌توانید سفر هوایی، قطار و یا جاده‌ای را انتخاب کنید. اگر دارید به سفر جاده‌ای فکر می‌کنید مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد و این مسافت ارزشش را دارد. در طول سفر منظره‌هایی را خواهید دید که پیش از این شاید تنها در فیلم‌ها دیده باشید و برخی از آن‌ها را هم هیچ کجا!

بندر بریس

اول باید با هواپیما، قطار یا ماشین شخصی به چابهار بروید و از آنجا خودتان را به بندر بریس برسانید. 

مسیر چابهار تا بریس یکی از زیباترین مسیرهای کنار ساحل کشور است که از یک‌ طرف با دریای عمان و از طرف دیگر با کوه‌ها احاطه شده است. به دلیل این شرایط جغرافیایی منحصربه‌فرد جاذبه‌های طبیعی در طول مسیر شکل گرفته‌اند که بعضی از آنها مثل کوه‌های مریخی چابهار بسیار مشهور هستند.

روی نقشه ببینید!


بخش‌های مختلف بریس

اسلکه بریس

اسکله بریس معروفترین بخش بریس است. این اسکله با تصاویر مملو از قایق‌ها و لنج‌‌ها شناخته می‌شود و عامل اصلی جذب توریست به این منطقه است. این بندر نقش مهمی در اقتصاد منطقه دارد و از قدیم محل صید انواع ماهی و شاه‌میگو بوده است.

در حوالی اسکله منظره‌های تماشایی زیادی وجود دارد که افراد زیادی را به خاطر عکاسی به بریس می‌کشاند؛ منظره‌هایی که شبیه به آن را در هیچ کجای دیگر از کشور نخواهید دید!

اسکله بندر بریس

صخره‌های بریس

صخره‌های بریس جدا از اسکله نیستند و در واقع مکمل این بخش از ساحل هستند. در اینجا هم به دلیل شکل خاص صخره‌ها و هم منظره‌ای که فراهم می‌کنند زیبایی بریس به اوج خودش می‌رسد. خیلی از افراد فقط برای تماشای غروب خورشید از این صخره‌ها و به اصطلاح بوسیدن دریا و خورشید به بریس سفر می‌کنند.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید بحث امنیت بر روی این صخره‌ها است. صخره‌های مرجانی برخلاف ظاهرشان استحکام زیادی ندارند و بی احتیاطی برای یک سلفی گرفتن یا ثبت تصویری از منطقه ممکن است به یک فاجعه‌ ختم شود. بنابراین حتما به توصیه‌های ایمنی راهنمایان گوش کنید!

بیشتر بخوانید: عجیب ترین گورستان‌ های ایران که فقط ترسناک نیستند

روستای بریس

روستای بریس تقریبا تازه تاسیس است و در ۵ کیلومتری روستای قدیم بریس قرار دارد. بقایای روستای قدیم و خانه‌های متروکه را می‌توانید در کنار ساحل ببینید. مسجد بریس را به عنوان قدیمی‌ترین بنای اینجا می‌شناسند. با توجه به بعضی روایت‌ها این منطقه از ۵۰۰ سال پیش محل زندگی بلوچ‌ها بوده است. به ساکنین این منطقه مید گفته می‌شود. مید به ماهیگیران و صیادانی گفته می‌شود که اوضاع مالیشان خوب است.

 ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۰ متر است. همان طور که گفتیم بیشتر ساکنان این روستا را صیادان تشکیل می‌دهند. هر ساله به مدت کمی در حدود دو ماه طوفان‌های استوایی انجام ماهیگیری و صید را برای قایق‌های کوچک دشوار می‌کنند. اما مردمان سخت‌کوش این منطقه ناامید نمی‌شوند؛ یا راه خود را پیدا خواهند کرد یا راهی خواهند ساخت.

بریس از یک طرف با کوه‌های مریخی در شمال و از سوی دیگر با دریای عمان احاطه شده است. تالاب بریس هم در نزدیکی آن قرار دارد. میزان بارندگی در این حوالی چندان قابل توجه نیست و بیشتر باعث پر شدن تالاب می‌شود. حضور مرغان دریایی در این روستا رنگ و بوی خاصی به اینجا بخشیده است.


بریس به چه دلیل اهمیت دارد؟

گفتیم که اهمیت اسکله بریس بیشتر به دلیل صید ماهی و میگو است. بیش از ۲۰۰ سال است که کار صید در این اسکله رونق دارد. پدیده طبیعی موج‌فشان که در فصل تابستان در بریس اتفاق می‌افتد از دیگر دلایل اهمیت این بندر است. هر ساله جمعیت زیادی به هوای تماشای این پدیده طبیعی شگفت‌انگیز به بریس سفر می‌کنند. موج‌فشان به فواره شدن آب دریا و موج از بین سوراخ‌های ساحل سنگی گفته می‌شود. در هنگام وزش شدید باد ارتفاع موج‌فشان‌ها افزایش می‌یابد و صحنه‌های جالب‌تری رقم می‌خورد.

صید ماهی و شاه میگو بریس

تماشای طلوع و غروب خورشید در این اسکله و از بالای صخره‌ها یکی دیگر از دلایل اهمیت و توجه به این روستا در چند سال گذشته است. خیلی‌ها در ساحل جادویی بریس کمپ می‌کنند تا بتوانند این صحنه‌ها را از نزدیک ببینند؛ تصویرهای چشم‌نواز طبیعی که در ترکیب با صدای مرغان دریایی و بوق لنج یا کشتی در دوردست خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را خلق می‌کنند. راستی فراموش نکنید که اسکله بریس نزدیک‌ترین اسکله در خاک ایران به اقیانوس هند محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: چرا بازار رسولی زاهدان معروف است؟


بریس به چه معنا است؟

در منابع تاریخی معنای مشخصی برای بریس نیامده است. تنها چیزی که مشخص شده این است که این روستا از قدیم به نام بریس معروف بوده است. جالب است بدانید که روستای دیگری در استان اردبیل با همین نام وجود دارد که دلیل نامگذاری و معنای آن هم مشخص نیست.

بریس چابهار
نام دیگر ساحل بریس، ساحل تراسی است؛ شکل صخره‌های کنار اسکله و منظره‌ای که دارند دلیل این نامگذاری است.

بیشتر بخوانید: سواحل مکران؛ جایی که صحرا و دریا با هم یکی می‌شوند


اسکله‌های نزدیک چابهار

اسکله چابهار

اسکله بندر چابهار بدون شک مهم‌ترین اسکله نزدیک به ساحل بریس است که حدود ۶۰ کیلومتر با آن فاصله دارد. اسکله چابهار مهم‌ترین و بزرگترین اسکله استان سیستان و بلوچستان است. این اسکله اهمیت بالایی از نظر تجاری و توریستی  دارد.

منطقه آزاد چابهار

هر ساله جمعیت زیادی برای دلایل مختلفی مثل تجارت و تفریح به سمت اسکله چابهار سفر می‌کنند. چابهار یک منطقه آزاد تجاری هم به حساب می‌آید و همین امر باعث شده جذابیت زیادی برای مسافران داشته باشد. برای بازدید از از دیدنی‌ها و زیبایی‌های سیستان و بلوچستان، چابهار نقطه شروع خوبی برای گشت‌وگذار و سیر و سیاحت است.

اسکله تیس

اسکله تیس که به عنوان اسکله‌ای تاریخی شناخته می‌شود و از زمان قدیم و دوران هخامنشیان مورد توجه قرار داشته دیگر اسکله نزدیک به چابهار است. در سال‌های اخیر شهر جدید تیس در کنار این ساحل تاسیس شده است و یکی از شهرهای ساحلی ایران به شمار می‌آید.

فاصله تیس تا چابهار 20 کیلومتر است و این اسکله در شمال چابهار قرار گرفته است. ساحل مرجانی زیبای تیس یکی از دلایل شهرت آن است. تیس هم یک اسکله و بندر ماهیگیری محسوب می‌شود و لبریز از قایق‌ و لنج و کشتی ماهیگیری است.

بیشتر بخوانید: دریاچه هامون؛ اینجا گهواره قصه‌های شاهنامه است

اسکله کنارک

اسکله کنارک چابهار

اسکله کنارک در غرب چابهار و با مسافتی حدود 50 کیلومتر، دیگر اسکله زیبا و توریستی منطقه است. این اسکله که در نزدیکی گل‌فشان‌های چابهار قرار دارد هر ساله عده زیادی از گردشگران استان را به سمت خود جذب می‌کند. این ساحل هم در حاشیه دریای عمان یا مکران قرار گرفته است و محیطی کم و بیش شبیه به بریس دارد.

اسکله پزم تیاب

در 60 کیلومتری غرب چابهار بندر و اسکله پزم تیاب قرار دارد که شبیه به یک شبه جزیره‌ای کوچک است. این اسکله در نزدیکی روستای کنارک قرار دارد.

اسکله رمین

در 12 کیلومتری شرق بندر چابهار اسکله دیگری با نام رمین وجود دارد که بسیار به تالاب صورتی لیپار نزدیک است.

بیشتر بخوانید: روستای تیس و اسراری که در دلش نگه داشته!


آیا شما پیش از خواندن این مطلب با بند ربریس آشنایی داشتید؟ تا به حال به چابهار و بریس سفر کرده‌اید؟ شما چه راهی را برای رسیدن به این شهر انتخاب کردید؟ آیا با ماشین شخصی به بریس رفتید؟ از جاده و مناظر زیبای آن لذت بردید؟ آیا از کوه‌های مریخی هم دیدن کردید؟ به نظر شما هم صخره‌های بریس منظره‌ای بسیار جذاب و دیدنی دارند؟ آیا تجربه کمپ کردن در ساحل بریس و دیدن طلوع یا غروب آفتاب را در اینجا دارید؟ شما دیگر کدام یکی از اسکله‌های نزدیک به چابهار و بریس را دیده‌اید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از سفر به چابهار و بندر بریس را برای ما بنویسید.

افراد زیادی به سفر کردن و دیدن و کشف جاهای جدید علاقه دارند. پیدا کردن و انتخاب محل اقامت یکی از دغدغه‌های اصلی در سفر است. شما می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین به وب سایت پینورست سر بزنید. امکان اجاره انواع مخلف اقامتگاه از بومگردی و کلبه جنگلی تا اجاره ویلا دربست در این سایت امکان‌پذیر است.

همایون حاجی‌خانی
همایون حاجی خانی
بقیه‌ نوشته‌ها

من دانشگاه سوره ادبیات نمایشی خوندم. تخصصم ساختن فیلم کوتاهه و تا حالا ۴ فیلم کوتاه ساختم و توی پروژه‌های فیلم‌سازی و مستندسازی زیادی هم در نقش‌های مختلفی حضور داشتم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها