بندر لافت ؛‌ هم‌نشینی بادگیر و بندر

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
بندر لافت ؛‌ هم‌نشینی بادگیر و بندر

در دل آب‌های خلیج فارس روستایی ساحلی به نام لافت وجود دارد که با نام بندر تاریخی لات هم شناختته می‌شود. بندر لافت از آن جاهایی است که در سفر به قشم حتما باید ببینید. هیچ یک از تورهای گردشگری قشم بازدید از این روستا را از قلم نمی‌اندازند.

لافت معروف به روستای بادگیرها در جنوب ایران یک مکان عالی برای تماشای غروب آفتاب، جنگل‌های حرا و آشنایی با تاریخ قشم است. پس با پینورست همراه شوید تا با هم به این روستای تاریخی برویم و قدم در گذر‌های تنگ و باریکش بگذاریم.


بندر لافت کجاست؟ مسیر دسترسی

گفتیم که بندر لافت از جاهای دیدنی قشم است و در استان هرمزگان قرار دارد. از نظر تقسیمات کشوری هم جزو دهستان سلخ است. این روستا در شمال غربی جزیره و در شرق جنگل حرا قرار دارد.

فاصله روستای لافت تا خود شهر قشم 23 کیلومتر است. فاصله روستا تا فرودگاه بین‌المللی قشم 25 کیلومتر، تا اسکله مسافربری ذاکری 56 کیلومتر، تا درگهان 35 کیلومتر و تا اسکله لافت (جابه‌جایی با ماشین) 7 کیلومتر است.

اگر می‌خواهید به بندر لافت بروید چند راه دارد. البته وجه اشتراک همه آنها این است که باید اول خودتان را به قشم برسانید.

رفتن با هواپیما: می‌توانید به راحتی و بدون درسر در کمتر از 2 ساعت خودتان را به فرودگاه بین‌المللی قشم برسانید. از فرودگاه تا روستا با خودروی اجاره‌ای یا تاکسی حدود 24 دقیقه طول می‌کشد.

رفتن با ماشین شخصی: اول راهی شهر بندرعباس شوید. اگر می‌‌خواهید با ماشین خودتان به بندر لافت بریود باید حدود 1 ساعت دیگر رانندگی کنید تا به بندر پل برسید. از آنجا با ماشین وارد شناورهای خودرو یا لندنیگ کرافت می‌شید و به اسکله لافت می‌روید؛ هیچ محدودیتی هم برای نوع خودرو وجود ندارد و کشتی‌‌ها شبانه‌روزی کار می‌کنند. از اسکله تا روستا حدود 13 دقیقه با ماشین طول می‌کشد.

راه دیگر هم این است که ماشینتان را در پارکینگ‌های عمومی بندرعباس پارک کنید و بدون ماشین راهی روستای لافت شوید. به اسکله شهید حقاتی و بعد با اتوبوس‌های دریایی به بندر ذاکری یا درگهان بروید. ساعت کاری اتوبوس‌های دریایی همه روزه از 6 صبح تا 11:30 شب است؛ البته اگر هوا و دریا خوب نباشد اتوبوس‌ها کار نمی‌کنند. از درگهان تا مقصد حدود نیم ساعت و از بندر ذاکری حدود 50 دقیقه راه دارید.

رفتن با اتوبوس و قطار: اگر می‌خواهید از قطار یا اتوبوس استفاده کنید باید از هر جایی که هستید بلیت به سمت بندرعباس را بخرید. بعد هم به اسکله شهید حقانی بروید و از آنجا راهی شوید.


لافت؛ اولین سکونتگاه قشم

روستای بندری لافت عمر زیادی کرده و شکل‌گیری آن به هزاره اول قبل از میلاد مسیج بر می‌گردد. در هیچ منبع مکتوبی درباره تاریخچه روستا صحبت نشده. ولی گفته می‌‌شه که لافت اولین سکونتگاه انسان‌ها در قشم بوده، مدت طولانی مرکز جزیره بوده و حتی اون زمان‌ها جزیره قشم رو با نام لافت می‌شناختند.

در گذشته بندر لافت نقش مهمی در تجارت بین ایران و بقیه کشورها داشته. مردمان روستا از قدیم تا امروز با لنج‌های بادبانی اقیانوس رو می‌شکافتند و با کشورهای آفریقایی و هند تجارت می‌کردند. جالب است بدانید به خاطر همین روابط بعضی از ساکنان سالمند لافت به زبان‌های هندی، عربی، انگلیسی مسلط هستند.

سکونتگاه

خلاصه آن روزها گذشتند و به امروز رسیدیم. ولی هنوز هم هر روزه کشتی‌های زیادی در بندر لافت پهلو می‌گیرند.

روستای زیبای لافت به دلیل وجود راه دریایی و آسان بودن ارتباط دریایی، وجود جنگل‌های حرا، دسترسی به آب شیرین و وزش بادهای موسمی شرایط خیلی خوبی برای زندگی مردمانش در طول این سال‌ها داشته است. خبر خوب هم اینکه از چشم دشمنان هم دور بوده است و صحیح و سالم دارد به زندگی‌اش ادامه می‌دهد.

شما هم اگر تصمیم دارید که برای دیدن این روستای بندری جذاب راهی شوید می‌‌توانید برای اجاره اقامتگاه سنتی و بوم گردی قشم به سایت پینورست سر بزنید.


کی خوبه بریم بندر لافت؟

بندر لافت در آبه‌های گرم خلیج‌ فارس قرار دارد و همان‌طور که مشخص است آب‌‌وهوایش مثل همه شهرهای جنوبی گرم است. فصل گرما در این روستا 8 ماه (از اوایل فروردین تا آبان) و فصل سرما هم 4 ماه (از اوایل آذر تا آخر اسفند) طول می‌کشد. بیشترین دما 46 درجه و کمترین دما هم صفر درجه سانتی‌گراد است. در روستای لافت خیلی کم ولی باران هم می‌بارد. دلیلش هم جریان هوای مرطوب غرب و شمال است.

بیشتر بخوانید: جزیره های خلیج فارس؛ از خاک رنگی هرمز تا جزیره‌ای مخصوص مردها!

با توجه به این صحبت‌هایی که کردیم از اواسط پاییز تا اواسط بهار بهترین زمان سفر به این منطقه است. در این مدت آب‌وهوا معتدل است و می‌توانید از گشت‌وگذار در روستا و ساحل لذت ببرید.


معماری روستا چطوریه؟

اگر به تصاویر روستای لافت نگاه کنید در لحظه اول بادگیر‌های فراوان نظر شما را جلب می‌کند. اما چرا؟

در تابستان دمای هوای جزیره حتی از 50 درجه سانتی‌گراد هم بالاتر می‌رود و تابش آفتاب در کنار رطوبت شدید واقعا اذیت‌ کننده می‌شود. در گذشته که خبری از برق و کولر نبود؛ برای همین مردم روستا در ساختن خانه‌‌های خود از شیوه معماری مناطق کویری استفاده کردند و برای خانه‌هایشان بادگیر ساختند. همه بادگیرها ارتفاع زیادی دارند. باد وارد بادگیر می‌شود، در ارتفاع و فضای تنگ قدرت بیشتری پیدا می‌‌کند و باعث می‌شود فضای خانه خنک‌تر شود.

سبک معمای کویری در بقیه قسمت‌های خانه‌های روستا هم دیده می‌شود. یک حیاط چهارگوش در مرکز و اتاق‌های تابستانی و زمستانی در اطراف آن قرار دارند. باغچه‌ها، شکل‌ نرده‌ها، پنجره‌ها، ترکیب اتاق‌ها و راهرو‌ها و همه بخش‌های خانه نشانه‌ای از معماری کویری دارند. در قاب پنجره‌ها تصاویر حجاری شده از اشیایی مثل لاله، چراغ، قوری و شمعدان وجود دارد. پس خوب دقت کنید تا آنها را پیدا کنید.

در ساخت بام خانه‌های روستای لافت از چوب استفاده شده و دیوارها از جنس خشت و گل هستند؛ البته برای ساختن خانه‌های جدید از مصالحی مثل سیمان، آهن، بتن و آجر هم استفاده شده است. در طول این سال‌ها خیلی از خانه‌های روستا به‌طور مرتب مرمت شده‌اند و نمی‌توان به‌طور قدیق سن آنها را حدس زد.

معماری روستا چطوریه؟

یک چیز جالب در بافت روستا این است که شما میدان‌های زیادی در سطح شهر نمی‌بینید. محله‌ها پیرامون مسجد‌ها و در گذرگاه‌های تنگ و باریک شکل گرفته‌اند. به‌صورت کلی عناصر سازنده این روستا میدان مرکزی، گذرگاه ساحلی، بادگیر، گنبد، کناره، برکه و آب‌انبار، کوچه‌های باریک و سایه‌ساز هستند.

بندر لافت در دوره‌های مختلفی شکل گرفته و بافت یکسانی ندارد. اما روستا را از نظر بافت به 3 بخش تقسیم می‌‌کنند؛ بافت اصلی یعنی بافت قدیمی روستا و دو بخش دیگر یعنی بافت جدید روستا.

بافت قدیمی و اصلی

بافت قدیمی و اصلی در فاصله روستا تا دریا و تپه‌های اطراف چاه‌های آب قرار دارد. در واقع اینجا هسته اولیه و نقظه شروع شکل‌گیری روستا است؛ ساختمان‌های فشرده و نزدیک به هم، کوچه‌های باریک و بادگیر‌ها. این بخش حدود 1 کیلومتر طول و 170 متر عرض دارد و از چند راسته اصلی که همگی به موازات خط ساحلی کشیده‌ شدند تشکیل شده است.

حالا کمی بگوییم که در بافت قدیمی چه چیزهایی می‌بینید. اول هم باید یک راهنمای رنگ به شما بدهیم. رنگ سفید برای مساجد و برکه‌های آب و رنگ اخرایی برای خانه‌ها است. چهار مسجد از هفت مسجد روستا در بافت اصلی قرار دارد. مسجد‌های با مناره‌های بلند که محله‌ها پیرامونشان شکل گرفته‌اند. مسیرهای اصلی به‌صورت شمالی جنوبی کشیده شدند و مسجد‌ها را به هم وصل می‌کنند. یک مسیر ساحلی آسفالته هم وجود دارد که دسترسی را برای وسایل حمل‌ونقل راحت کرده است.

بافت جدید روستا

کمی بالاتر گفتیم که بافت جدید روستا خودش دو بخش است و حالا می‌‌خواهیم بیشتر درباره این دو بخش صحبت کنیم؛ یکی بخش جنوب شرقی و یکی هم بخش شمالی.

بخش جنوب شرقی به‌تدریج ساخته شده است؛ ساخت‌وساز‌های پراکنده با تراکم جمعیت کم در دامنه تپه‌‌ها و زمین‌های صاف اطراف روستا و با فاصله از دریا. در این بخش مسیر‌های عبوری پهن‌تر است و مسجد‌ها هم دیگر نقطه تمرکز محله نیستند. خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی و تاسیسات و تجهیزات بندر لافت هم بین بافت قدیم و این بخش در داخل تپه مرکزی قرار دارد.

بخش شمالی همان ورودی روستای لافت است؛ در شبب تندتر تپه‌‌های ماهور و البته ساخت‌وساز‌های محدود‌تر. این بخش با توجه به جنبه‌های اقتصادی توسعه پیدا کرده و امتدادش به سمت قشم است. این بخش با تمام بخش‌های دیگر روستا متفاوت است.


از مردم لافت چی می‌‌دونین؟

حدود 8 هزار نفر در بندر لافت زندگی می‌کنند. زبان مردم شبیه به فارسی بندری و گویش آنها هم به بومیان قشم نزدیک است. نکته جالب در مورد زبان مردم این منطقه وجود کلمات انگلیسی است. برای مثال مردم روستا مخصوصا سالمندان در حرف زدن روزمره جای لیون از واژه «گلس» یا جای شکلات از واژه «چاکلت» استفاده می‌کنند. احتمالا دلیلش هم به تاریخ 112 ساله استعماری منطقه مربوط است.

اگر در روستا گشت‌وگذار کنید می‌بینید که بیشتر زنان لافت لباس سنتی پوشیده‌اند. آنها از روسری‌های لیو (عری) و برقع (روبند) استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که دختران لافتی معمولا بعد از ازدواج برقع می‌پوشند. یکی دیگر از پوشش‌های جالب زنان روستا کیسه‌هایی است که موقع نماز به پا می‌کنند.

از مردم لافت چی می‌‌دونین؟

مردان روستا معمولا پوشش معمولی دارند و در موافق خاص لباس سنتی یعنی دشداشه و عمامه سفید می‌پوشند.

همان‌طور که از یک شهر بندری انتظار می‌رود ماهیگیری، لنج‌سازی و لنج‌داری یکی از شغل‌های اصلی مردم لافت است. شغل‌های دیگری مثل دامداری، تولید صنایع‌دستی، باغداری و کشاورزی (محصولاتی مثل خرما، رطب، سیب‌زمینی، مرکبات و کدو)، علف‌چینی یا سرشاخه‌چینی هم شغل‌های مردم روستا است.


آداب و رسوم بندر لافت چیه؟

مگر می‌شود که یک روستایی با سن و عمر بندر لافت آداب و رسوم خودش را نداشته باشد؟

باسک‌گویی: باسک‌گویی یک نوع مراسم آواز‌خوانی است که در آن شعرهای محلی خوانده می‌شود.

رقص ازوا: در عروسی‌ها، مراسم شاد و روزهای عید جمعی از ماهیگران، ناخدایان و مردم با ساز، دهل و طبل‌های بزرگ در روستا جمع می‌شوند و با رقص و پایکوبی شادی می‌‌کنند. این مراسم در لافت با نام‌های رقص ازوا، عضوا یا رزیف‌خوانی شناخته می‌شود و جایگاه خاصی هم در بین خودشان دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین مراکز تفریحی کیش؛ ۱۳ جای تفریحی اصلی کیش

مراسم عید فطر و قربان: عید فطر و قربان برای مردم لافت مثل تکرار عید نوروز است. اهالی روستا در این دو عید خانه‌تکانی می‌کنند، لباس نو می‌پوشند، سفره عید می‌چینند و به دیدوبازدید می‌روند.

مولودی‌‌خوانی: مراسم مولودی‌خوانی در طول سال 4 بار در بندر لافت در مساجد برگزار می‌شود؛ تولد پیامبر، شب معراج پیامبر، عید فطر و عید قربان.


سوغات و غذاهای سنتی

از بخش خوشمزه سفر یعنی غذاهای سنتی و خوشمزه بندر لافت نمی‌شه گذشت. از بین غذاهای مختلف این منطقه می‌توانیم بگیم که معروف‌ترین‌ و لذیذ‌ترین هواری‌ (نوعی خورشت جنوبی)، زی‌بن (خوراک مخصوص لافتی)، گلمبا، بریانی، ماهی برشته، کاتغیا قاتق (یکی از غذاهای چاشت بندری)، سور و قلیه ماهی اشاره کرد. اگر هم در کوچه‌های شهر بگردید با کلی خوراکی‌های محلی روبه‌برو می‌شوید؛ مثل پیراشکی محلی و نان پنیری.

سوغات و غذاهای سنتی

چاه‌های تلا

اگر می‌خواهید برای دیگران سوغاتی و برای خودتان یادگاری بخرید کلی چیزهای مختلف جالب در این روستا پیدا می‌شود؛ مصل حصیرهای تزئینی (دم‌کنی، ظروف میوه، گلدان، سینی‌های گرد و بزرگ)، محصولات گلیم‌بافی، رودوزی‌های سنتی، سوزن‌دوزی، گرگوربافی، توربافی، گلابتون‌دوزی، زری‌بافی، محصولات دریایی از صدف و حلزون تا ماهی و میگو، خرما و رطب، کیک سنتی هلر، نان تموشی و ادویه‌های جنوبی.


امکانات روستا چطوریه؟

بندر لافت یکی از جاذبه‌های دیدنی مشهور قشم است. در طول سال گردشگر‌های زیادی به این روستا سفر می‌‌کنند. همین باعث شده تا لافت امکانات رفاهی خوبی داشته باشد؛ مثل سوپرمارکت‌ها، رستوران و کافه، برق شهری، آنتن‌دهی تلفن همراه، آب نوشیدنی و لوله‌کشی، خودپرداز بانک.

یکی از امکانات خوب روستا نیمکت‌های اسکله و آلاچیق‌ها در ساحل برای تماشای غروب است.


چطوری توی لافت تفریح کنیم؟

اولین و بهترین تفریحی که می‌شود در لافت انجام داد گردش در روستا و تماشای گذر‌های باریک و خانه‌های روستایی با بادگیر‌های بلند، گرم گرفتن و معاشرت با مردم دوست‌داشتنی، استراحت زیر نخل‌های بلند و تماشای غروب در ساحل خلیج فارس است.

اگر کمی دلتان هیجان بخواهد باید سراغ قایق‌سواری آن هم با قایق موتوری در آب‌های خلیج فارس، جزایر اطراف و جنگل‌های حرا همراه با یک راهنمای محلی بروید. عکاسی از سوژه‌های مختلف از طبیعت تا معماری یا مردم محلی و کشتی‌های پهلو گرفته در اسکله هم برای خودش عالمی دارد.


جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بندر لافت

1. خانه‌های روستایی و بادگیر‌ها

گفتیم که تعداد بادگیرها آنقدر در بافت روستای لافت زیاد است که امکان ندارد متوجه آن نشوید. در واقع بادگیر‌ها مشخصه و نماد روستا هستند و بندر لافت به بندر بادگیر‌ها هم معروف است. بادگیرها به‌صورت دو طرفه یا چهار طرفه ساخته و با هنر ایرانی و تزئیناتی مثل اشکال اسلیمی (طرح‌های گیاهان و ساقه‌های مارپیچ) شدند.

خانه‌های روستا خیلی نزدیک به هم ساخته شده‌اند و روستا بافتی متراکم و فشرده دارد.

کوچه‌ها طوری طراحی شدند که معمولا به محله‌های دیگر راه دارند و بن‌بست نیستند. باریک بودن کوچه‌ها و نزدیک بودن خانه‌های دو طرف باعث می‌شود تا تابش نور آفتاب رهگذان را اذیت نکند. خلاصه که تماشای بادگیر‌های کوچک و بزرگ در کوجه‌های آشتی‌کنون با خانه‌های روستایی از آن تجربه‌هایی است که فراموش نخواهید کرد.

1. خانه‌های روستایی و بادگیر‌ها

2. بام لافت

بام لافت یکی از پرطرفدار‌ترین جاهای دیدنی روستا است و بین دو بافت قدیمی و جدید قرار دارد. در اینجا می‌توانید چهره دیروز و امروز روستا را تماشا کنید؛ بادگیر‌های قدیمی بر بام خانه‌‌ها در فاصله نزدیکی از خلیج فارس و خانه‌های مدرن‌تری که به ندرت بادگیری بر بامشان دیده می‌شود.

3. جنگل حرا

جنگل حرا یکی از خاص‌ترین جاذبه‌های طبیعی در قشم است که با رفتن به بندر لافت هم شانس دیدن آن را دارید. از اسکله بندر سوار قایق می‌شوید و به دل آب‌های شور خلیج فارس می‌زنید. زیبایی جنگل حرا زمانی که درختان مانگرو در آب فرو رفته باشند به اوج خودش می‌رسد.

4. قلعه نادری لافت

اگر می‌خواهید از قله نادری لافت دیدن کنید باید به جنوب روستا بروید؛ بنایی مخروبه که مردم محلی به آن نادرشاهی هم می‌گویند. این قلعه مربع شکل است و از آن هم ابهتی که داشته تنها بارو، 30 حلقه آب شیرین، سه برکه آب، دو آب‌انبار قدیمی و بقایای 4 برج به‌جا مانده. جالب است بدانید که قلعه نادری لافت تنها قلعه ایرانی در جزایر خلیج فارس است.

گفته می‌شود که قدمت این قلعه مربوط به 250 سال پیش است؛ زمانی که لطیف‌خان، امیرالبحر نادرشاه برای حفاظت از تنگه خوران (راه ارتباطی بین بندر کنگ، بندر لنگه و بندرعباس) دستور ساخت آن را دارد. بعضی هم می‌گویند که زمان ساخت قلعه خیلی قدیمی‌تر است و این قلعه بر روی پایه‌های دژ‌های باستانی قبل از اسلام ساخت شده.

 

5. قلعه پرتغالی‌ها

قلعه پرتغالی‌ها در کنار گورستان قدیمی بندر لافت قرار دارد. این قلعه در سال 1507 میلادی به دستور آلفونسو آلبرکوک، دریانورد پرتغالی ساخته شد. اون جزایر دهانه خلیج فارس را تصرف کرد و برای 110 سال فرصت تسلط روی بازرگانی دریایی بین کشورهای اروپایی و هند را به پرتغال داد. در طول این سال‌‌ها بناهای زیادی در جنوب ایران ساخته شد.

6. چاه‌های تلا

چاه‌های تلا یا تلاو یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردگشری روستای لافت هستند. این چاه‌ها نمونه‌ خلاقانه معماری برای ذخیره آب باران است و با عمق 3 تا 6 متر در دامنه بام لافت بین مسجد جامع و قلعه نادری به سمت شرق روستا قرار دارد.

گفته می‌‌شود که در کل 366 حلقه چاه دارای آب شیرین، شور، گرم یا سرد در روستای لافت وجود داشته. اهالی روستا هم می‌گن که این چاه‌ها توسط فردی به نام خواجه کریم یا خواجه کرم ساخته شدند. این چاه‌ها در فصل باران از آب پر می‌شدند و آب روستا را در طول سال تامین می‌کردند.

کارشناس‌ها می‌گن که قدمت این چاه‌ها مربوط به دوره هخامنشی یا ساسانی است. امروزه فقط 33 عد از چاه‌ها تلا باقی مانده و هر کدام با توجه به شکل و نوع آب اسم متفاوتی دارد.

7. زیارتگاه‌‌های لافت

در خود روستای لافت و اطراف آن زیارتگاه‌های زیادی وجود دارد؛ مثل زیارتگاه شیخ موسی، زیارتگاه شیخ شمس‌الدین و زیارتگاه سید حسن منصور.

در نزدیکی لافت یک جزیره کوچک به نام شیخ اندرآبی وجود دارد. هیچ کس در این جزیره زندگی نمی‌کند. در زمان مد دریا هم قسمت‌هایی از آن زیر آب می‌رود. زیارتگاه شیخ اندرآبی در شمال این جزیره است و برای ماهیگیران و دریانوردان مکان مقدسی است.

بیشتر بخوانید: برای غواصی در قشم کجا بریم؟

8. مسجد‌های لافت

گفتیم که مسجدها نقش مهمی در معماری روستا دارند. این روستا 7 مسجد دارد که همگی دقیقا در مرکز اجتماع خانه‌ها قرار دارند. همه هم به‌صورت تک‌ مناره (در مذهب سنی مسجد‌ها یک مناره دارند) به سبک معماری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ساخته شدند.

مهم‌ترین مسجد هم مسجد جامع لافت (مسجد حضرت رسول)، مرکز اصلی روستا است. 6 مسجد دیگر هم مسجد ابوبکر صدیق، مسجد عمر ابن‌الخطاب، مسجد عثمان ذی‌النورین، مسجد امیرالمومنین علی، مسجد حسین و مسجد امام شافعی نام دارند. 

8. مسجد‌های لافت

9. آب انبارها

آب‌انبارهای بندر لافت سقف‌های گنبدی شکل و سفید رنگ دارند. شکل خاص سقف آنها در برابر گرمای هوا مقاومت و از تبخیر شدن آب جلوگیری می‌کند. در سواحل جنوبی ایران به آب‌انبار، برکه به معنی محل ذخیره آب باران هم می‌گویند. در لافت و اطرافش حدود 34 آب‌انبار وجود دارد. 

برکه سنگی لافت یکی از زیباترین آب‌انبارها در جنوب است. این برکه در کنار چاه‌های تلا و قلعه نادری قرار و حدود 400 سال سن دارد. عمق برکه 10 متر و قطر دهانه آن 12 متر است. آب باران بعد از سرازیر شدن به درون این برکه به سمت چاه‌‌‌ها تلا هدایت می‌شود و آنها را پر می‌کند.

10. گورستان‌‌ها

گورستان‌های لافت جزو دیدنی‌‌های تاریخی روستا هستند. بعضی قبرهای این گورستان‌ها مربوط به هزاران سال قبل هستند. یکی از این گورستان‌ها گورستان لافت کهنه در نزدیکی زیارتگاه شمس‌الدین است. با توجه به تکه‌‌ها شکسته شده سنگ قبرها قدمت آنها را به 2 هزار سال پیش ربط می‌دهند.

قبرستان دارالمغفره در نزدیکی زیارتگاه سید حسن یکی دیگر از مکان‌های جالب روستا است. نکته جالب این قبرستان این است که روی خیلی از قبرها کوزه و خمزه گذاشته‌اند. تقریبا هیچ قبری را پیدا نمی‌کنید که رویش ظرفی مثل کوزه،‌ خمره، پارچ،‌ تنگ و حتی فلاسک اب وجود نداشته باشد.

11. اسکله باستانی بندر لافت

در طول تاریخ اسکله‌های زیادی در بندر لافت ساخته شده است. این اسکله‌های نقش مهمی در رفت‌و‌آمد مردم و واردات و صادرات کالاها داشتند.

اسکله باستانی با سنگ‌های لبه‌دار ساخته شده و قدمت به دوران مادها، هخامنشان یا ساسانیان می‌رسد. اسکله 130 متر طول دارد و ضخامت اصلی کف به 7 متر و دیوارهای روی اسکله به 3 متر می‌رسد. از هر کسی که بپرسید آن را به شما نشان می‌دهد.

12. ساحل لافت

ساحل لافت یکی از بهترین مکان‌ها برای لذت بردن از چشم‌انداز خلیج فارس، کشتی‌ها و قایق‌های کوچک و بزرگ و استراحت با صدای موج‌ها است. اگر در زمان غروب یا طلوع آفتاب به این ساحل بروید می‌توانید بازی‌ رنگ‌ها را در آسمان ببینید.

ساحل لافت

13. نخلستان

نخلستان‌ها یکی از دیدنی‌ها لافت هستند. زیر سایه آنها بنشینید و دیدن مناظر اطرافتان حسابی لذت ببرید.

14. موزه لافت

موزه لافت در قسمت قدیمی روستا و دقیقا روبه‌روی بندرگاه قرار دارد. با رفتن به این موزه می‌توانید یکی از جذاب‌ترین تجربه‌ها را داشته باشید. زندگی مردم بومی و معماری سنتی خانه‌ها را تماشا کنید و با جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی منطقه، باورها، آداب و روسم و فرهنگ مردم و جنگل‌های حرا آشنا بشوید.

یکی از جذاب‌ترین بخش‌‌های موزه اتاقی به نام بادگیر است که با رفتن به داخل آن با چگونگی کار کردن بادگیر آشنا خواهید شد.


اگر تابه‌حال به بندر لافت سفر کرده‌اید که هیچ ولی اگر نه به هیچ وجه سفر به این روستای تاریخی را از دست ندهید. شما در سفرتان و گشتن در این روستا جذاب کدام بخش را بیشتر از همه دوست داشتید؟ گشتن در کوچه‌های باریک و خانه‌های روستایی یا گشتن در طبیعت و ساحل؟ کدام غذای محلی لافت را امتحان کردید؟ آن را به بقیه هم پیشنهاد می‌کنید؟ تجربه شرکت در کدام یک از مراسم سنتی روستا را دارید؟ حتما برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که به سفر بروید می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه در همه شهرهای ایران به سایت پینورست سر بزنید. در پینورست انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا ویلا استخردار ارزان با کیفیت عالی برای شما گلچین شده است. تیم پشتیبانی هم در تمام لحظات در کنار شماست تا بهترین تجربه خودتان را داشته باشید.

بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها