بندر انزلی در یک صبح تا شب؛ از بازار ماهی فروشان تا تالاب انزلی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
بندر انزلی در یک صبح تا شب؛ از بازار ماهی فروشان تا تالاب انزلی

بندر انزلی همیشه حال‌وهوای خاص خودش را دارد. شهر کوچکی که به اندازه رشت توریستی و پربازدید نیست، اما از آن شهرها هم نیست که دیدنش با ندیدنش فرقی نداشته باشد. تماشای انزلیِ آرام، گشت‌زدن در بازار ماهی‌فروش‌ها، راه رفتن در بلوار و قایق‌سواری در مرداب انزلی، از آن دست کارهایی نیست که بشود در شهرهای دیگر هم تجربه‌اش کرد.

منظره‌ای از اسکله بندر انزلی

حتی اگر مقصد اصلی‌تان در استان گیلان، بندر انزلی نیست، سعی کنید حداقل یک نیم‌روز را به بازدید از انزلی اختصاص دهید.

اگر زمانی تصمیم گرفتید که به بندر انزلی یا سایر شهرهای استان گیلان سفر کنید به یاد داشته باشید که می‌توانید برای رزرو ویلا نزدیک ساحل به سایت پینورست سر بزنید.

روی نقشه ببینید!


جاهای دیدنی بندر انزلی

انزلی آنقدر کوچک است که برای دیدنی‌هایش شاید همین نصف روز کافی باشد، اما اگر بیشتر هم در آن ماندید، باز جا برای خوش‌گذشتن دارید. این راهنمای سفر برای یک از صبح تا عصر گشتن بندرانزلی مناسب است تا شهر را خلاصه و مفید و البته با پای پیاده بگردید.

قدم‌زدن روی پل قدیم انزلی

گشت نیم‌روزی ما از پل قدیم انزلی شروع می‌شود. قدم‌زدن روی پل انزلی به شما یک نمای کلی و کوچک از شهر می‌دهد. اگر روی پل انزلی به سمت شمال قدم بزنید، زیر پایتان رودخانه‌ای که به سمت مرداب جریان دارد را می‌بینید.

روی پل بندر انزلی

بیشتر بخوانید: شمال گردی متفاوت ؛ جاهای دیدنی و مناطق بکر شمال را دوباره کشف کنید!

میدان اصلی شهر و نمای مناره‌ی انزلی یا برج ساعت هم روبه‌رویتان است. به انتهای پل که برسید، دست چپتان بازار ماهی‌فروشان و شنبه بازار قرار دارد و دست راستتان قایق‌های بزرگ ماهی‌گیری را می‌بینید. اگر خوب همه‌جا را نگاه کردید و بوی شهر در سرتان پر شد، از پله‌های انتهای پل پایین بروید تا سری به بازار ماهی فروشان و شنبه بازار انزلی بزنید.

بازار ماهی فروشان انزلی و شنبه بازار

بازار ماهی فروشان و شنبه بازار و بازار میوه و تره‌بار با فاصله خیلی کمی از هم زیر پل انزلی قرار دارند. در قسمت بازار ماهی، ردیف ماهی‌فروشان بساط کرده‌اند و انواع ماهی‌های دریای شمال را برای فروش گذاشته‌اند. معمولا محلی‌های انزلی ماهی‌شان را از اینجا می‌خرند؛ چرا که فروشندگان، یا خودشان صیادند یا ماهی‌های تازه را مستقیم از صیادان تحویل می‌گیرند.

برای بازدید از این بازار حتما نباید بهانه‌ای مثل خرید ماهی داشته باشید؛ بازار قلب تپنده‌ی شهر است و چرخیدن در آن حال و هوای واقعی بندر انزلی را برایتان تداعی می‌کند. اینجا می‌توانید بافت محلی شهر را خیلی خوب درک و لمس کنید.

بازار ماهی فروشان بندر انزلی

اگر شنبه به این قسمت شهر سر بزنید، فروشندگان بیشتری می‌بینید که انواع محصولاتشان را بساط کرده‌اند؛ از تخم مرغ و اردک گرفته، تا سبزی و ظرف و ظروف و صنایع دستی. روزهای عادی هفته هم، میوه و سبزی تازه با انواع ترشی‌های شمالی اینجا پیدا می‌شود. اگر صبحانه نخورده‌اید هم می‌توانید در یکی از قهوه‌خانه‌های بازار که پاتوق محلی‌ها و بازاری‌هاست، صبحانه‌ای مختصر میل کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ تا از ارزان‌ترین بازارهای مرزی ایران را بشناسید


میدان امام خمینی یا «میدون» اصلی انزلی

بعد از گشت و گذار در بازار، دوباره پله‌های پل انزلی را بالا بروید تا وارد خیابانی شوید که به میدان انزلی می‌رسد. میدان امام خمینی انزلی را خود محلی‌ها «میدون» صدا می‌کنند و اگر هرجای انزلی شنیدید «میدون» بدانید درباره میدان امام خمینی که میدان اصلی شهر است صحبت می‌کنند.

به سمت میدان که می‌روید، مناره انزلی یا برج ساعت همچنان خودنمایی می‌کند. برجی که قبلا حکم فانوس برای دریانوردان را داشته و حالا به ساعت شهر تغییر کاربری داده است. به میدان که برسید، دور میدان هتل گل‌سنگ را می‌بینید که جزو آثار تاریخی شهر به حساب می‌آید. ساختمان قدیم دادگستری هم با نمای سفیدش دور همین میدان جا خوش کرده است.

برج ساعت در میدان اصلی

مسیر چپ و راست میدان دو دنیای متفاوت از هم دارند. اگر میدان را به چپ بروید، بافت مدرن شهر را با بوتیک‌ها و مغازه‌های امروزی می‌بینید و اگر به راست بروید، می‌رسید به بلوار ساحلی بندرانزلی و دنیای خودش. انتخاب ما برای این سفر کوتاه، سمت راست میدان است.


بلوار ساحلی بندر انزلی

میدان انزلی را که به راست بپیچید، با کمی پیاده‌روی به بلوار ساحلی می‌رسید. محلی‌ها به اینجا «بلوار» می‌گویند. در مسیر بلوار، باید بعضی جاها مکث کنید و با دقت بیشتری تماشا کنید. مثلا ساختمان شهرداری انزلی، قدیمی‌ترین ساختمان شهرداری ایران، از مکان‌های معروف شهر است که جزو نمادهای انزلی هم حساب می‌شود. بعد از آن، مجسمه شیرسنگی و حافظیه انزلی، از دیدنی‌های دوست‌داشتنی انزلی هستند.

اما بلوار ساحلی انزلی، مقصد اصلی ما در این بخش از انزلی‌گردی‌مان؛ بلواری که در یک سمتش دریا قرار دارد و در سمت دیگرش کافه‌های کوچک. در وسط بلوار هم ردیف درختان، منظره‌ای چشم‌نواز به آن داده است. اینجا، یکی از تفریح‌گاه‌های اصلی انزلی‌ست. مردم شهر، عصرها دسته‌جمعی به بلوار می‌آیند تا کنار دریا قدم بزنند و چای بنوشند. انتهای بلوار به موج‌شکن انزلی می‌خورد و در تمام طول بلوار، نمای کشتی‌ها و کانکس‌های رنگی را می‌بینید که خیلی‌ها انزلی را به این تصویر می‌شناسند.

اسکله بندر انزلی

بعد از پیاده‌روی نسبتا طولانی‌تان از پل انزلی تا اینجا، حالا وقت خوبی‌ست تا کمی استراحت کنید؛ برای استراحت، هم می‌توانید دکه‌ها و کافه‌های خود بلوار را انتخاب کنید و هم می‌توانید روی نیمکت‌های بلوار یا سنگ‌های کنار ساحل بنشینید و منظره‌ی دریا و مرغان دریایی را تماشا کنید.

اگر دوست دارید تالاب انزلی را هم ببینید، می‌توانید از طریق یکی از ایستگاه‌های همان‌جا سوار قایق شوید و به دل تالاب بزنید؛ تفریحی که خیلی از توریست‌ها به‌خاطرش تا انزلی می‌روند و ارزش حداقل یک‌بار امتحان کردنش را دارد. مرداب انزلی، دشت نیلوفرهای آبی و منطقه محافظت‌شده‌ی پرندگان، جاهایی هستند که با این قایق‌ها می‌توانید ازشان بازدید کنید. بعد از این و در همین بلوار، گشت نیم روزه‌مان در انزلی تمام می‌شود و فقط می‌ماند ناهار!

ایستگاه گشت‌زنی در تالاب انزلی

بیشتر بخوانید: ‌لیست رستوران‌های معروف رشت


کجا ناهار بخوریم؟

انزلی رستوران خوب کم ندارد، اما اگر بخواهید در همان محدوده غذای خوب بخورید، می‌توانید رستوران گیلان (آندرانیک) را امتحان کنید. رستوران آندرانیک، روبه‌روی ساختمان شهرداری‌ست و غذاهای محلی مثل ماهی، انواع کباب و خورشت‌های گیلانی را دارد و هم محلی‌ها و هم مسافران از کیفیت غذایش راضی هستند.

کباب ترش شمالی

بیشتر بخوانید: بهترین رستوران‌های انزلی کدامند؟

اگر قصد داشتید برگردید سمت بازار و دوست داشتید کنار خود مردم بندر انزلی غذا میل کنید، رستوران کامران را حتما امتحان کنید. از همان بازاری‌ها اگر بپرسید، همه‌شان رستوران کامران را می‎شناسند و آدرس دقیق را نشانتان می‌دهند. کامران یک رستوران خیلی کوچک در کوچه پس‌کوچه‌های بازار است که بازاری‌ها برای ناهار آنجا می‌روند و انواع غذاهای گیلانی را به قیمت مناسب دارد. نباید توقع یک جای شیک و تمیز را داشته باشید، اما مطمئن باشید غذای خوشمزه با کیفیت خوب می‌خورید. معمولا توریست‌های کمی گذرشان به رستوران‌های کوچک بازار می‌افتد؛ اما تجربه‌ی هم‌نشینی و هم‌صحبتی با بازاری‌های انزلی، از آن لحظاتی‌ست که به یاد می‌ماند.

بیشتر بخوانید: قصه شمالبازی (قسمت پنجم در لنج ویلا بندر انزلی) ناخدای کشتی خودت باش!


آیا شما تا به حال بندر انزلی سفر کرده‌اید؟ آیا بر روی پل قدیمی انزلی قدم زدید تا در کنارش نمای شهر را هم ببینید؟ آیا برای خرید ماهی به بازار ماهی‌فروشان رفتید؟ ماهی مورد علاقه شما چیست؟ از برج ساعت و میدان اصلی شهر دیدن کردید؟ به نظر شما هم قدم زدن و نوشیدن چای کنار ساحل و دریا بسیار لذت‌بخش است؟ به تالاب انزلی رفتید؟ شما کدام رستوارن را برای صرف ناهار در انزلی انتخاب کردید؟ تجربه و نظر خودتان از سفر به انزلی را حتما برای ما بنویسید.

اگر هر زمانی تصمیم گرفتید که برای تفریح، کار یا هر چیز دیگری سفر کنید می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه در شهر مورد نظرتان به وب سایت پینورست سر بزنید. در این سایت انواع اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب برای شما گلچین شده است.

بیشتر از اینکه عاشق سفر باشم، عاشق تجربه سفر به سبک خودم هستم. سعی می‌کنم به اطرافم با نگاه خودم معنا بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی