پارک ملی بمو ؛‌ پیاده‌روی در کنار حیوانات

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پارک ملی بمو ؛‌ پیاده‌روی در کنار حیوانات

وقتی صحبت از شیراز می‌شود همه یاد بناهای تاریخی و کوچه‌باغ‌های سبز آن می‌افتند. به طبیعت شیراز کمتر توجه شده است؛ ولی خب اگر آن را بشناسید می‌بینید که طبیعت زیبایش هم چیزی از آثار تاریخی‌اش ندارد. یکی از پارک‌های ملی ایران یعنی پارک ملی بمو در نزدیکی شیراز قرار دارد؛ پارکی که خانه انواع گیاهان و حیوانات است.

اگر دوست دارید که به این پارک بروید و در کنار حیوانات قدم بزنید تا آخر این مطلب با پینورست همراه باشید.


بیاین با پارک ملی بمو بیشتر آشنا شیم

همان‌طور که گفتیم پارک ملی بمو یکی از پارک‌های ملی ایران و جزوی از خاک استان فارس است. از نظر موقعیت جغرافیایی این پارک در روستای زرقان در شمال شرقی شیراز قرار دارد. نامش هم از کوه بمو گرفته شده است.

محدوده‌ای که امروزه به‌عنوان پارک ملی بمو شناخته می‌شود در سال 1341 به‌عنوان منطقه شکار ممنوع توسط کانون شکار ایجاد شد. پس از تاسیس سازمان شکاربانی و نظارت بر صید در سال 1346 نام اینجا از منطقه شکار ممنوع به پارک وحش بمو تغییر کرد. در نهایت در سال 1354 این منطقه با مساحت حدودی 48 هزار هکتار با نام پارک ملی بمو ثبت شد.

بیاین با پارک ملی بمو بیشتر آشنا شیم

در این فضای بزرگ کلی حیوانات و گیاهان مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند و مطمئنا دیدنشان از نزدیک برای خیلی‌ها جالب است. آب‌وهوای خوب منطقه هم یکی دیگر از دلایلی است که مردم به این منطقه می‌آیند.

بیشتر بخوانید: حمام وکیل ؛ از حمام بازاری‌ها تا موزه مردم‌شناسی

در داخل فضای پارک شما هیچ مرکز مسکونی و تجاری و فروشگاهی را نمی‌بینید. اما در اطراف پارک نزدیک به 30 روستا و شهرهای مختلف وجود دارد که افراد زیادی در آنها مشغول زندگی و گسترش کسب‌و‌کار خود هستند. شغل اکثر بومی‌ها و اهالی این منطقه کشاورزی، باغداری و دامداری است. در واقع در این منطقه کمتر شغل و فعالیت اقتصادی مدرنی را می‌بینید و افراد بیشتر مشغول فعالیت‌ها سنتی هستند.


مسیر رسیدن به این پارک چطوریه؟

فاصله پارک ملی بمو تا شهر شیراز حدود 30 کیلومتر است و جاده شیراز اصفهان آن را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند. اگر می‌‌خواهید از این پارک دیدن کنید باید از شیراز به سمت روستای زرقان حرکت کنید. نرسیده به زرقان در قسمت پل غیر هم‌سطح پالایشگاه به سمت راست بروید. به مسیرتان ادامه دهید تا تابلوی پارک ملی بمو را ببینید.

راستی برای رفتن به اینجا حتما باید ماشین شخصی داشته باشید و نمی‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

اگر تصمیم دارید که برای دیدن این پارک ملی راهی شیراز شوید می‌توانید همین حالا برای رزرو اقامتگاه شیراز به سایت پینورست سر بزنید.


پوشش گیاهی و جانوری پارک ملی بمو

پارک ملی بمو هم مثل هر مکان مشابه دیگری پوشش گیاهی و جانوری مخصوص خودش را دارد. از نظر تنوع پوشش گیاهی و جانوری این پارک ملی بعد از دو پارک ملی گلستان و ارومیه قرار دارد. در این منطقه حیوانات زیادی مثل قوچ،‌ میش،‌ بز، گربه وحشی و جنگلی و کفتار و پرندگان مختلفی مثل عقاب طلایی و جغد زندگی می‌کنند. به‌طور کلی بمو خانه 112 گونه جانوری شامل 69 گونه پرنده، 21 گونه پستاندار، 19 گونه خزنده و 3 گونه دوزیست است.

پوشش گیاهی و جانوری پارک ملی بمو

در سال 92 اعلام شد که 6 قلاده پلنگ در این پارک زندگی می‌کنند.

ما در پارک ملی بمو خیلی با گونه‌های گیاهی متفاوتی روبه‌رو نیستیم. البته در اینجا باید این نکته را بگوییم که دلیل کم بودن تعداد درختان و پوشش گیاهی در این منطقه تخریب پارک و استفاده نامناسب از آن است. اما گیاهان و درختچه‌هایی مثل هوم، پیچک، پیچک پیکانی، گیاه دارویی انزروت، جوسیخ و گون را زیاد در فضای پارک می‌بینید. تعداد عناصر گیاهی پارک بیشتر از 300 گونه نمی‌شود.

در این پارک تعدادی چشمه زلال و روان هم وجود دارد که در گذشته از آنها برای آبیاری گیاهان استفاده می‌شد.


دیگه نوبت گشت‌وگذار توی پارکه

پارک ملی بمو به دو بخش تقسیم می‌شود؛ در یک بخش تفریحگاه و موزه حیاط وحش و و در بخش دیگر هم یک تفریحگاه وسیع وجود دارد. اگر بخواهید از بخش اول دیدن کنید به مجوز یا بلیت خاصی نیاز ندارید؛ البته باید قبلش چک کنید که چه زمانی امکان بازدید وجود دارد. اما اگر بخواهید به بخش دوم پارک بروید باید حتما از سازمان حفاظت محیط زیست استان فارس مجوز رسمی بگیرید و این اجازه به همه داده نمی‌شود.

دیگه نوبت گشت‌وگذار توی پارکه

با این وجود بارها پیش آمده که افرادی بدون داشتن هیچ‌‌گونه مجوزی وارد منطقه محافظت‌شده شده‌اند. ولی بهترین و آسان‌ترین راه برای بازدید راحت و بدون دغدغه از تمام بخش‌های پارک ملی و لذت بردن از زیبایی آن همراه شدن با تورهای گردشگری است. این تورها مجوز بازدید از این منطقه را دارند و دیگر هیچ مانعی برای رفتن به تمام بخش‌های سبز تفرجگاه سر راهتان وجود ندارد. پس اگر تصمیم دارید که از این پارک دیدن کنید یا دنبال تور باشید یا خودتان از قبل بروید و مجوز قانونی بگیرید تا با مشکلی روبه‌رو نشوید.

کمی‌ قبل‌تر گفتیم که یکی از دلایلی که افراد زیادی به این پارک می‌آیند این است که بتوانند گیاهان و جانوران مختلف را از نزدیک ببینند. شما می‌توانید ساعت‌های طولانی در دل طبیعت پیاده‌روی کنید و اگر هم شانس داشته باشید بعضی از حیوانات را از نزدیک ببینید. البته حواستان باشد که مزاحمشان نشوید و آنها را نترسانید؛ چون اینجا خانه آنهاست و شما مهمان هستید.

بیشتر بخوانید: دریاچه مهارلو ؛ شعبده‌بازی رنگارنگ طبیعت

یکی دیگر از کارهایی که باید در پارک ملی انجام دهید عکاسی است. پس دوربینتان را همراه ببرید و گوش به زنگ باشید تا با دیدن سوژه مورد نظر خیلی سریع آن لحظه را ثبت کنید.

گفتیم که کوه بمو یکی از جاذبه‌های این پارک است.  اگر اهلش باشید که حتما وسایلتان را با خود می‌برید تا از کوه بالا بروید. چشمه فیلی در کنار کوه بمو قرار دارد و می‌توانید مدتی در کنارش بنشینید و استراحت کنید. حیوانات برای نوشیدن آب به کنار این چشمه می‌آیند.


موزه پارک ملی بمو

ساختمان موزه درست در ابتدای ورودی پارک قرار گرفته است. در این پارک شما حیوانات تاکسیدرمی شده و بومی منطقه را می‌بینید.

این نکته را باید بگوییم که اگر می‌خواهید از موزه پارک دیدن کند باید به‌صورت گروهی باشید و نه تکی. در ضمن درهای موزه فقط در عید و روزهایی که اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اعلام می‌کند به روی مردم باز است.


آب‌وهوای پارک چطوریه؟

از نظر شرایط آب‌وهوایی پارک ملی بمو آب‌وهوای نیمه خشک سرد همراه با بارندگی در فصل‌های سرد و زمستان دارد. پوشش گیاهی پارک هم تا حد زیادی تحث تاثیر این آب‌وهوا است. تعداد درختان همیشه سبز و سوزنی مخصوص هوای سردسیر در این منطقه خیلی زیاد است.

میانگین بارندگی این منطقه حدود 392 میلی‌لیتر و دمای آن هم نزدیک به 18 درجه سانتی‌گراد است. به‌طور کلی این منطقه زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرمی دارد. بهترین فصل برای رفتن به پارک ملی بمو پاییز و بهار است که هوا معتدل‌تر و لذت‌بخش می‌شود.


کوه بمو

این کوه ادامه رشته‌کوه‌های زاگرس است و در آن سه رشته‌کوه از شرق تا غرب کشیده شده است. بلندترین قله کوه بمو قله‌ کل اسد است. کوه بمو منطقه‌ای کوهستانی و تپه‌ ماهوری است و می‌توانید آن را از شهر زیبا و تاریخی شیراز ببینید.  این کوه دشت شیراز را از دشت مرودشت جدا می‌کند.

کوه بمو

آب رکن‌آباد که حافظ هم در شعرش به آن اشاره کرده یکی از معروف‌ترین جویبارهای شیراز است. این رود در سمت غربی کوه قرار دارد و آب گوارا و زلال آن همیشه در جریان است.

بین این رشته‌کوه‌ها دشت‌های باریکی وجود دارد. یکی از آنها به دلیل سرسبزی و پوشش گیاهی متنوع زیستگاه آهو‌ها است. در تپه ماهورهای وسیع و گسترده بین دشت و کوه تعداد زیادی قوچ و میش دیده می‌شود که مشغول چرا هستند.

بیشتر بخوانید: آبشار مارگون و ماجرای رودخانه‌ای که از دل کوه می‌گذرد

پرتگاه‌ها دامنه جنوبی کوه بمو و ناحیه‌های صخره‌ای پارک هم منطقه خوبی برای زندگی بز و پازن‌ها است. پس با همه این صحبت‌هایی که کردیم تنوع جانوری این منطقه زیاد است. باید به این جانوران اهمیت زیادی دارد و از آنها محافظت کرد. 


شما پیش از خواندن این مطلب چیزی درباره پارک ملی بمو در شیراز شنیده بودید؟ تابه‌‌حال از این پارک دیدن کرده‌اید؟ شانس دیدن کدام حیوانات را در این منطقه داشتید؟ خودتان به تنهایی از این پارک دیدن کردید یا با تورهای گردشگری همراه شدید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که به شیراز یا سایر شهرهای ایران سفر کنید می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه در سرتاسر ایران به وب سایت پینورست سر بزنید. در پینورست امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا اجاره ویلا ساحلی ارزان وجود دارد.

 

محمدرضا اسدی

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی