روستای باغو کیش ؛‌ گردش تاریخی جزیره کیش

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
روستای باغو کیش ؛‌ گردش تاریخی جزیره کیش

روستای باغو کیش یکی از جاهای دیدنی تاریخی کیش است. اگر برای کشف دوباره میش به این جزیبه سفر می‌کنید و نمی خواهید همه زمانتان را به خرید بگذرانید، دیدن این روستا یکی از کارهای جالب برای شماست. می‌گویید چرا؟ بخوانید.


معرفی روستای باغو

بخش شهرنشین کیش به قدری جذاب است که هر گردشگری که به کیش سفر می‌کند، تمام وقت خود را در مجتمع‌ها تجاری، مراکز خرید و مراکز تفریحی آن می‌گذارند؛ در صورتی که بافت سنتی هر جایی یک‌جور دیگر زیباست.

اگر از تماشای منظره‌ها بومی لذت می‌برید از روستای باغو غافل نشوید. اغلب افراد برای دیدن کشتی یونانی معروف کیش به این منطقه می‌روند؛ اما از زیبایی خود این روستا جا می‌مانند و سریعا به ادامه گشت و گذار در شهر کیش  برمی‌گردند. شما اما متفاوت کیش را کشف کنید.

جاهای دیدنی تارخی کیش

بیشتر بخوانید: جاذبه‌ های تاریخی کیش – یک راهنمای جامع + عکس

به یکی از قدیمی‌ترین روستاهای کیش خوش‌آمدید. در زمان قدیم، مردم بومی کیش در سه ناحیه شرقی، شمال شرقی و جنوب غربی این جزیره زندگی می‌کردند. اما روستای باغو تنها روستایی است که از این سه روستا به جا مانده و همان شکلی است.

اگر می‌خواهید که به طور کامل از این روستا بازدید کنید، بهتر است حداقل یک روز کامل را به این گشت و گذار اختصاص دهید. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا نام این روستا باغو است؟

اسم این روستا به یک افسانه قدیمی مربوط می‌شود. این افسانه‌ها دهان به دهان چرخیده و میراثی با ارزش برای این مرز و بودم به حساب می‌آید. ننه باغو نام پیرزنی صد ساله بوده که در زمان اسارت این منطقه توسط پرتغالی ها در این روستا زندگی می‌کرده است. ننه باغو در این زمان به مردم مژده آزادی می‌داده.


گشت و گذاری در روستای باغو کیش

زمانی که به روستای باغو کیش می‌رسیم، احتمال اینکه با ساربان‌هایی که گله‌ای از شتر به همراه دارند مواجه شوید کم نیست.

ساربان های بومی کیش، معمولا از شترهای خود کسب درآمد می‌کنند؛ از شیر آن‌ها برای تهیه دوغ، ماست و پنیر برای استفاده خود و همچنین فروش به گردشگران استتفاده می‌کنند.

شترسواری در جزیره کیش

هوای گرم منطقه جنوب کشور در این نقطه در جریان است و به دلیل تبخیر آب دریا، آب و هوایی شرجی در این منطقه وجود دارد.

زمانی که در این روستا قدم می‌گذارید، احتمالا با سیاه چادرهایی مواجه می‌شوید که متعلق به عشایر این منطقه است. این سیاه چادرها اغلب برای اجرای جشنواره و جشن‌هایی بر پا می‌شود که هدف آن آشنا کردن بیشتر مردم با شیوه زندگی مردم بومی این روستا است.

در این سیاه‌چادرها، بانوان زحمت‌کش باغویی را مشاهده می‌کنید که مشغول پختن نان هستند.

روستای باغو کیش

بعضی از بانوان نیز مشغول دوشیدن شیر از گوسفند و شترها خود هستند؛ پس از دوشیدن شیر حیوانات خود، با آن پنیر، کره، دوغ و ماست درست می‌کنند.

این کار هم برای مصرف شخصی آنان بوده و هم از طرفی باعث کسب درآمد برای آنان می‌شود؛ گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند، ترجیح می‌دهند که برای یک بار هم که شده مزه متفاوتی را حس کنند.

تعداد خانه‌ها این روستا به سختی از تعداد انگشتان دست عبور می‌کند. روستای باغو، روستای پرجمعیتی نیست و مردم کمی در آن زندگی می‌کنند. این منطقه به دلیل داشتن خاک حاصلخیز، پتانسیل کشاورزی خوبی دارد. به‌خاطر همین چندنفراز مردم این منطقه مشغول کشاورزی هستند.

ممکن است با کندوهای عسل  برخورد داشته باشید؛ تولید عسل یکی از شغل‌هایی است که در بین مردم این روستا رواج دارد و عسل تولید شده در آن از کیفیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید: معرفی ۱۰ اقامتگاه کیش که از همه نظر عالی هستند


جاهای دیدنی روستای باغو

چون این‌جا یک روستای تاریخی است می‌توانیم چیزهایی ببینیم که سن‌وسالشان خیلی زیاد است و کلی داستان در دلشان دارند.

یکی از  اینجاذبه‌ها تاریخی و سن و سال‌دار روستای باغو، درختان لور است. درختان لور که بومی مناطق جنوبی ایران مخصوصا کیش و روستای باغو هستند، از کمیاب‌ترین درخت‌ها جهان محسوب می‌شوند.

این گونه از درختان به درخت سبز نیز شهرت دارند و بومیان این منطقه برای آن اهمیت زیادی قائل هستند. بومیان باغو و شهرها جنوبی کشور، برای گرفتن حاجت خود به این درخت دستمال‌هایی گره می‌زنند.

درخت سبز کیش

درخت لور، هم‌خانواده انجیر هستند و برگ‌ها آن بیضی شکل است.

میوه این درخت، به اندازه فندق و قرمز رنگ است. این درختان بسیار کهنسال بوده و عمر بالایی دارند. عمر کهنسال‌ترین درخت لور، حدود 600 سال تخمین زده شده است. با توجه به این اطلاعات، می‌توان ادعا کرد که این درختان در زمان تیموریان یا ایلخانیان به ایران وارد شده.

بیشتر بخوانید: درخت سبز کیش با 500 سال سن

یکی از مراکز تفریحی که می‌توانید درختان لور زیادی در آن مشاهده کنید پارک طبیعت دلیران نام دارد. این پارک یکی از اماکن تازه‌ساز کیش به شمار می‌رود. این پارک در زمینی بالغ بر 60 هکتاری بنا شده و خیلی بزرگ است.

پارک طبیعت دلیران  با داشتن خدمات رفاهی، مکانی مناسب برای گشت وگذار در کیش است. این پارک زیبا توانسته کمی مردم را از بخش شهرنشین بیرون بکشد و با جاهای کم شناخته شده‌تر آشنا کند.

حوالی پارک آهوان زیادی زندگی می‌کنند که در صورت خوش شانس بودن می‌تواند آن ها را ببینید. جاذبه دیگر این روستا، مسجد النبی است که تاریخ ساخت آن به سال 981 قمری باز می‌گردد. این بنای تاریخی یک مناره بیشتر ندارد که خبر از ساده‌زیستی مردم آن زمانه دارد. حیاط این مسجد، دیوار‌ها کوتاهی دارد که می‌توان به راحتی داخل حیاط را مشاهده کرد.


کشتی یونانی، جاذبه اصلی گردشگری مجاور باغو

کشتی یونانی که اتفاقا در فاصله بسیاری کمی از روستای باغو قرار دارد، یکی از اصلی‌ترین جاهای گردشگری جزیره کیش است.

مرداد ماه سال 1345 بود که یک کشتی عظیم با تعداد زیادی خدمه و بار نفت در ساحل جزیره کیش به گل نشست. کسی از علت این اتفاق خبر نداشت و بسیاری از خدمه‌ها کشتی آن‌ را ترک کردند.

درباره به گل نشستن این کشتی بزرگ در آن زمان نقل می‌شد که دلیل این کار عشق میان ناخدا و دختری به نام مریم بوده. گفته شده است که ناخدا برای اینکه کنار مریم بماند این کشتی را به گل نشانده است. اما برخی هم اعتقاد دارند هوای مه آلود دلیل اصلی این اتفاق است.

کشتی یونانی کیش نزدیک روستای باغو

هر تفکری که درباره تاریخ این کشتی صورت بگیرد، حقیقت این است که این کشتی بیش از 50 سال است که در این جزیره مانده. به جز خود کشتی یونانی، در نزدیکی آن و در نزدیکی روستای باغو، تفریحات زیادی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را تجربه کنید.

مطمئنا در حوالی کشتی یونانی، ساربان‌هایی را خواهید دید که شترهایی در کنار خود دارند. شما می‌توانید با پرداخت مبلغ نه چندان زیادی  شتر سواری در سواحل کیش را امتحان کنید.

یکی از آرامش‎‌بخش‌ترین لحظاتی که می‌توانید از آن لذت ببرید، تماشای غروب آفتاب در کنار صدای امواج خلیج فارس است. تصویری که عکاسی در کنار آن می‌تواند تصاویر بسیار زیبایی را خلق کنید و برای خود به عنوان یادگاری نگه دارید. کافه و رستوران‌هایی هم در نزدیکی این کشتی وجود دارند.


تفریحات نزدیک به روستای باغو کیش

 انواع تفریحات آبی را می‌توانید در این جزیره زیبا پیدا کنید. شما با کمتر از یک ربع رانندگی از مبدا روستای باغو، می‌توانید به تفریح مورد علاقه خود برسید. اگر علاقمند به تفریحات آبی پرهیجان و یا تفریحات با آرامش هستید، هر چیزی باب سلیقه شما در این جزیره پیدا می‌شود.

از پرطرفدار‌ترین تفریحات آبی جزیره می‌توان به غواصی در خلیج همیشه فارس اشاره کرد. تفریحی سراسر لذت که هم برای آقایان و هم برای بانوان در دسترس است.

غواصی را پس از آموزش توسط مربی متخصص و با استفاده از کپسول اکسیژن و لباس غواصی شروع خواهید کرد. همراه شما به وسیله دوربین عکاسی ضدآبی که به همراه دارد، از شما عکس‌ها بی نظیری خواهد گرفت که می‌توانید پس از اتمام سفرتان، آن‌ها را به عنوان تجدید خاطره نگاه کنید.

پاراسل نام یکی دیگر از تفریحات موجود در جزیره کیش است. اگر که شما هم به پرواز و هم به تفریحات آبی علاقمند هستید، پاراسل یک انتخاب بسیار عالی برای شما خواهد بود.

در پاراسل، شما در حالی چتر دارید، به وسیله یک طناب به طول 150 متر به یک قایق موتوری وصل می‌شوید. راننده قایق با سرعت رو به جلو حرکت می‌کند، به مرور زمان شما در آسمان به پرواز درخواهید آمد. کل مدت این تفریح هیجان انگیز حدود یک ساعت زمان می‌برد؛ پرواز شما به مدت 6 تا 7 دقیقه در اوج خود خواهد بود که طی این زمان شما در ارتفاع 150 الی 300 پرواز خواهید کرد. امکان استفاده از پاراسل برای یک نفر، دو نفر و سه نفر وجود دارد. شما پس از اقامت خود در روستای باغو، باید به ساحل مرجان، ساحل سیمرغ، ساحل اسکله تفریحی و ساحل دامون بروید.

بیشتر بخوانید: بهترین مراکز تفریحی کیش؛ ۱۳ جای تفریحی اصلی کیش


بهترین راه  و زمان برای مسافرت 

روستای باغو به دلیل قرار گرفتن در جنوبی‌ترین نواحی کشور، در بیشتر مواقع سال هوایی گرم و شرجی دارد.

در فصول گرم سال که آفتاب دمای بیشتری را روی دریا می‌تاباند و تبخیر بیشتری صورت می‌گیرد، هوای شرجی شدت بیشتری خواهد داشت؛ این آب و هوا برای مردمی که در نواحی خشک زندگی می‌کنند کمی سنگین است.

پس بهتر است که در مواقع سردسیر سال به این روستای زیبا سفر کنید. بهترین زمان برای سفر روستای باغو، بازه زمانی اوایل دی ماه تا آخر فروردین ماه است. در این زمان هوای سبک‌تر و خنک‌تری را تجربه خواهید کرد. شما برای رفتن به روستای باغو از شهر خود، دو راه خواهید داشت. یک راه هوایی و یک راه از طریق خودرو و مسیر جاده‌ای و دریایی را پیش روی خود خواهید داشت.

در مسیر هوایی، شما باید که توسط یک آژانس هواپیمایی و یا تماس مستقیم با فرودگاه محل زندگی خود، بلیطی به مقصد جزیره کیش رزرو کرده و یک سفر سریع و راحت را به مقصد جزیره زیبای کیش را تجربه کنید.

پس از پیاده شدن از هواپیما، تاکسی‌ها شما را به مقصد مورد نظر خواهند رساند. اما در راه دوم، اگر قصد سفر به روستای باغو از طریق خودروی شخصی را دارید، ابتدا باید خود را به بندر چارک برسانید. وقتی که به این بندر برسید، لنج‌ها خودرو بر همه روزه آماده خدمت رسانی به شما هستند. رفت و آمد از این طریق حدود 300 هزار تومان برای شما هزینه دارد. سفر با شناورها حمل خودرو از بندر چارک به مقصد کیش، حدود 2 ساعت و نیم زمان می‌برد؛ اگر شرایط آب و هوا نامساعد باشد، این زمان بیشتر خواهد شد.


شما به دیدن جاهای تاریخی علاقه‌مندید یا مکان‌های مدرن؟ خرید کردن را از کیش بیشتر دوست دارید یا گشت‌وگذار در بافت سنتی جزیره را؟ برای اجاره اقامتگاه در کیش کدام ار ترجیح می‌دهید؟ یک سوئیت کوچک و خوش‌قیمت یا ویلا در کیش؟ برای ما بنویسید.

محمدرضا اسدی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها