باداب سورت؛ چشمه های رنگی دیدنی کنار دریاچه چورت

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
باداب سورت؛ چشمه های رنگی دیدنی کنار دریاچه چورت

چشمه‌های پلکانی باداب سورت یکی از شگفتی‌های ایران و مازندران به شمار می‌آیند. باداب سورت در همه فصل‌ها، به خصوص پاییز دیدنی است و آسمانی صاف و پرستاره دارد. دریاچه چورت هم فاصله زیادی با این چشمه های رنگی ندارد. در ادامه در این مطلب پینورست درباره آدرس و قدمت باداب سورت و جاهای دیدنی اطرافش حرف می‌زنیم.


باداب سورت کجاست؛ آدرس و مسیر دقیق

باداب سورت در استان مازندران است. بعد از این که به سمنان رسیدید، وارد بزرگراه شهید شوکت‌پور شوید و مسیر را ادامه بدهید.

قبل از رسیدن به چهار میدان، از جاده کمربندی به خیابان ساری بروید. بعد وارد جاده کیاسر و شهمیرزاد می‌شوید.

قبل از رسیدن به کُردمیر، سمت راست جاده روستای اروست را می‌بینید. این جاده شما را به باداب سورت می‌رساند.

چشمه‌های پلکانی باداب سورت

فاصله تهران تا باداب سورت: 346 کیلومتر. 4 ساعت و نیم طول می‌کشد تا به چشمه‌ها برسید.

فاصله ساری تا باداب سورت: 121 کیلومتر. حدودا 2 ساعت در راه خواهید بود.

5 کیلومتر قبل از چشمه‌ها جاده خاکی می‌شود. شیب هم آنقدر زیاد است که ماشین‌های معمولی نمی توانند از جاده بالا بروند. می‌توانید بقیه راه را پیاده بروید. اگر هم بخواهید ماشین‌هایی هستند که شما را به چشمه‌ها می‌رسانند.

آنجا چند نیسان و تراکتور هست که با دریافت مبلغی مسافرها را بالا می‌برند. بعد از نیم ساعت که چشمه‌ها را دیدید، باید با همان ماشین‌ها پایین بروید.

اگر تصمیم دارید که برای دیدن باداب سورت به استان مازندران سفر کنید می‌توانید همین حالا برای رزرو ویلا ساحلی در تاریخ مورد نظرتان به به سایت پینورست سر بزنید.


آیا باداب سورت خشک شده است؟

نه، اینجا هیچ وقت خشک نمی‌شود. چاه زیرزمینی که در چشمه سورت هست، هنوز آب دارد. مشکل از راه رفتن آدم‌ها روی حوضچه‌ها است.

چشمه های رنگی باداب سورت

خیلی از گردشگرها روی حوضچه‌ها راه می‌روند و عکس می‌گیرند. همین مسئله به طبیعت منطقه آسیب می‌زند و حوضچه‌ها را کم‌آب‌تر می‌کند.

اگر از رسوب‌ها خوب محافظت شود، باز هم اینجا را پر از آب خواهیم دید. البته اینجا حالا هم آب دارد اما به خوبی قدیم‌ترها نیست.


درباره چشمه های رنگی و قدمت باداب سورت

قدمت باداب سورت به دوره دوم زمین شناسی می‌رسد، چندین میلیون سال پیش. این چشمه از نفوذ آب‌های سطحی به سنگ‌های آهکی شگل گرفته است. بعد از چندین سال هم آب‌ها از سنگ‌های آهکی خارج شدند و اینجا را شکل دادند.

حوضچه‌های چشمه سورت از جنس تراورتن هستند. این مکان بعد از کوه دماوند، دومین میراث طبیعی ایران به شمار می‌آید.

چشمه‌های باداب سورت

باداب سورت بین مردم و گردشگرها به چشمه‌های رنگی معروف است. این اسم علت جالبی دارد.

آب این چشمه از دو جا تامین می‌شود. یکی چشمه‌ای پرآب و شور که بیشتر خاصیت درمانی دارد و مردم برای درمان از آن استفاده می کنند.

دیگری اما آب قرمزرنگی دارد و مزه‌اش ترش است. این دو چشمه در کنار هم منظره‌ای فوق‌العاده شکل می‌دهند. برای همین اینجا به چشمه های رنگی باداب سورت معروف شده است.


بهترین زمان بازدید از چشمه های رنگی باداب سورت

هر فصلی که بارندگی بیشتر باشد، برای تماشای چشمه سورت بهتر است. در تابستان به علت گرمای هوا و بارش‌های کم، حوضچه‌ها خیلی آب ندارند. راهنماهای معمولی می‌گویند در فصل بهار و پاییز که بارندگی بیشتر است، اینجا زیباتر به نظر می‌آید.

عکس چشمه های باداب سورت

بهتر است قبل از این که حرکت کنید، وضعیت آب و هوا را چک کنید و بعد با خیال راحت برنامه بریزید.

در زمستان هم امکان دیدن چشمه هست. ولی باید سختی های راه و سرمای زیاد منطقه را تحمل کنید.


تماشای ستاره‌ها در آسمان صاف

این منطقه به خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش، آسمان صافی دارد. برای همین گروه‌های ستاره‌شناسی و علاقه‌مندها به نجوم، به چشمه سورت می‌آیند تا ستاره‌ها را تماشا کنند.

امکان چادر زدن و شب خوابیدن هست. ولی توصیه می‌شود برای اقامت در باداب سورت به روستاهای اطراف بروید و در خانه‌های بومگردی بمانید.

در خود کوه و کنار چشمه‌ها امکانات خاصی وجود ندارد و ممکن است اذیت شوید. ولی در روستا مردم با غذاهای محلی خوشمزه از شما پذیرایی می‌کنند.


دریاچه چورت مازندران؛ مکانی دیدنی در نزدیکی باداب سورت

دریاچه چورت خیلی طرفدار دارد و گردشگرها بعد از دیدن چشمه‌های رنگی دوست دارند به دریاچه هم سر بزنند. فاصله باداب سورت تا دریاچه چورت 88 کیلومتر است.

نمایی از غروب دریاچه چورت

چطور از باداب سورت به دریاچه چورت برویم؟

وارد جاده شهمیرزاد شوید و مسیر را ادامه بدهید. قبل از رسیدن به قالی کلا، جاده دریاچه چورت را می‌بینید.

درباره علت شکل‌گیری دریاچه حرف‌های زیادی گفته می‌شود. ولی به نظر یک زلزله اینجا را به وجود آورده است. محلی‌ها می‌گویند زمین لرزه 100 سال پیش، راه چشمه را بسته و برای همین دریاچه چورت درست شده است.

عکس دریاچه چورت

دریاچه چورت و جنگل‌های اطرافش، منظره‌ای کم‌نظیر درست کرده‌اند. اینجا پر از درخت‌های گردو و ازگیل است.

گردشگرها در دریاچه قایق‌سواری می کنند و عده‌ای هم به ماهیگیری مشغول می‌شوند. دریاچه چورت در پاییز فوق‌العاده زیبا می‌شود.

دریاچه چورت یک مکان خانوادگی است و برای کمپ زدن شرایط خوبی دارد. می‌توانید بعد از چشمه سورت کنار دریاچه چادر بزنید و حسابی استراحت کنید.


جاهای دیدنی اطراف باداب سورت

می توانید کمی از چشمه ها فاصله بگیرید و مکان های گردشگری اطراف را هم ببینید.

غار آهکی دربند

یکی از بزرگترین غارهای آهکی ایران را در مهدی شهر می‌بینید.  غار دربند 140 میلیون سال قدمت دارد.

غار دربند یک تالار 100 متری بزرگ دارد. از قسمت‌های باریک که بگذرید، به یک محوطه بیضی‌شکل می‌رسید. اینجا ستون‌ها و قندیل‌های آهکی کم‌نظیر غار را می‌بینید.

سد سلیمان تنگه

قبل از این که به باداب سورت بروید، می‌توانید نزدیک به سمنان از این سد زیبا دیدن کنید. سد سلیمان تنگه دریاچه‌ای زیبا دارد و خیلی از گردشگرها برای قایق‌سواری و کمپ زدن به اینجا می‌آیند.

سد سلیمان تنگه

چشمه‌های سورت و اطرافش واقعا خاص و دیدنی هستند. سفر به اینجا به همه گردشگرها و طبیعت‌دوست‌ها توصیه می‌شود.


آیا شما تا به حال از باداب سورت دیدن کرده‌اید؟ به نظر شما هم آب رنگی و شکل خاص چشمه‌ها منظره‌ای بسیار دیدن و فوق‌العاده به وجود آورده؟ تجربه چادر زدن و شب خوابیدن در این منطقه را دارید؟ آیا تا به حال برای دیدن ستاره‌ها و آسمان شب به اینجا رفته‌اید؟ شما به کدام یک از مکان‌های دیدنی اطراف باداب سورت رفتید؟ مکان دیدنی و جاذبه طبیعی دیگری در نزدیکی این چشمه‌های می‌شناسید که بخواهید دیدنش را به بقیه پیشنهاد دهید؟

اگر تصمیم دارید که برای سفر کردن و دیدن مکان‌های جدید برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین در شهر و تاریخ مورد نظرتان به وب سایت پینورست سر بزنید. امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از ویلای نزدیک به ساحل و آپارتمان لوکس تا اجاره کلبه جنگلی در این سایت وجود دارد.

بیشتر از اینکه عاشق سفر باشم، عاشق تجربه سفر به سبک خودم هستم. سعی می‌کنم به اطرافم با نگاه خودم معنا بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی