جنگل حرا ؛ عجیب‌ترین جنگل غرق‌آبی جهان در جزیره قشم

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
جنگل حرا ؛ عجیب‌ترین جنگل غرق‌آبی جهان در جزیره قشم

اگر با این پدیده طبیعی آشنایی نداشته باشید و تصاویری از آن ببیند ممکن است تصور کنید که جنگل حرا به کره دیگری مربوط می‌شود و یا نتیجه جلوه‌های ویژه بسیار حرفه‌ای یک فیلم هالیوودی علمی تخیلی است. جنگل‌هایی که باید با قایق در میان آن‌ها گشت و گذار کنید و درختانش از آب شور تغذیه می‌کنند.

جزیره سحرآمیز قشم دیدنی‌های فراوانی دارد و از جنگل حرا به عنوان یکی از عجایب هفتگانه آن یاد می‌شود. در هنگام غروب هم اگر با تمام اعضای خانواده به قایق سواری در جنگل حرا بروید، روز خاطره‌انگیزی را رقم خواهید زد. در این نوشته از مجله گردشگری پینورست در مورد جنگل حرا در قشم بیشتر بخوانید.


جنگل حرا چیست؟

جنگل حرا یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی است که مناظر بدیعی و چشمنوازی را ایجاد می‌کند. در جنوب ایران و جزایر استان هرمزگان در خلیج فارس چند نمونه از این جنگل‌ها وجود دارد.

معروف‌ترین جنگل حرا در ایران جنگل‌ حرا قشم است که هر ساله بسیاری از گردشگران را به سمت خود فرا می‌خواند.

جنگل حرا

بزرگترین و شگفت‌انگیز‌ترین نمونه این جنگل‌ها در ایران در خلیج نای‌بند قرار دارد که با 390 هکتار بزرگترین نمونه این اکوسیستم در جنوب غربی آسیا محسوب می‌شود. جنگل حرا چابهار، کیش، هرمز  و … از دیگر نمونه‌های این زیستگاه اعجاب‌آور در ایران هستند.

نام علمی این نوع از جنگل (Avicennia marina)  است که به افتخار ابوعلی سینا دانشمند ایرانی نامگذاری شده است.


جنگل حرا کجاست؟

برای این‌که بدانید جنگل حرا کجاست و کسب اطلاعات لازم دیگر برای سفر با ما همراه باشید.

همانطور که اشاره کردیم در نقاط مختلف جنوب ایران نمونه‌هایی از این جنگل‌ها وجود دارد که بیشترشان در خلیج فارس و جزایر استان هرمزگان قرار گرفته‌اند. ما در این مطلب می‌خواهیم جنگل حرای قشم را به شما معرفی کنیم.

برای گشت و گذار در این جنگل اول باید خودتان را به جزیره قشم برسانید. اگر اهل ماجراجویی هستید با قطار یا ماشین شخصی خودتان را به بندرعباس برسانید و از آن‌جا با لنج یا کشتی عازم قشم شوید. حتما شنیدید که برای خیلی‌ها اصل سفر در مسیر رسیدن به مقصد است و خب چی بهتر از سفر جاده‌ای به همین منظور؟

اما اگر به دلیل کمبود زمان یا هر مساله دیگری قطار یا ماشین شخصی انتخاب شما نیستند با هواپیما از شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و دبی می‌توانید به قشم بروید.

بیشتر بخوانید: چند ویژگی فوق العاده از گنبد نمکی ، شاهکار طبیعت و عروس کوه های جهان

در جزیره هم برای دیدن حرا باید به سمت شمال غربی آن بروید و از یکی از اسکله‌های موجود با قایق عازم این جنگل بشوید.

جنگل مانگرو در تنگه خوران، بین قشم و بندر خمیر قرار دارد. شما از طریق بزرگراه خلیج فارس می‌توانید خودتان را به یکی از اسکله‌های تفریحی جزیره برسانید. تور دریایی جنگل حرا معمولا حدود 1 ساعت است و هزینه چندانی ندارد.


ویژگی‌های جنگل حرا

 جنگل حرا از درختان مانگرو تشکیل شده و این درخت نواحی گرمسیری از گونه شاهپسند است. یکی از ویژگی‌های شگفت‌انگیز مانگرو قابلیت سازگاریش با آب شور است. ریشه‌ درختان مثل یک دستگاه تصفیه آب طبیعی عمل کرده و آب شور را شیرین می‌کند. به دلیل این خاصیت ویژه درختان حرا امکان رشد در محیطی پر از آب شور را دارند و شاید بتوان گفت که تهدید‌ها را به فرصت تبدیل می‌کنند!

در نگاه اول ممکن است از چوب‌هایی که پای هر درخت ریخته‌اند تعجب کنید؛ اما این چوب‌ها در اصل ریشه این درخت هستند که ظاهرشان متفاوت است.

جنگل حرا

بیشتر بخوانید: حوضچه نمکی انگوران؛ استخری که هرگز در آن غرق نمی‌شوید

مانگرو برگ‌های بیضی شکل و باریک و گل‌های بسیار ریزی دارد که به سختی دیده می‌شوند. طول این درخت‌ها تا 6 متر هم می‌رسد و همیشه سبز هستند.

جالب اینکه دامداران از شاخه‌ و برگ‌های این درختان به عنوان علوفه خشک استفاده می‌کنند. شاخه و برگ‌های مانگرو بسیار مغذی و سرشار از مواد معدنی هستند.

عمق آب این جنگل حدود 5/1 متر است و در زمان جزر بسیار کم عمق می‌شود.

به غیر از پرندگان و موجودات آبزی موش تنها جانوری است که در جنگل حرا فراوان وجود دارد.

بیشتر بخوانید: جزیره های خلیج فارس؛ از خاک رنگی هرمز تا جزیره‌ای مخصوص مردها!

باوری افسانه‌ای در بین محلی‌ها وجود دارد که پیدایش این جنگل را به اشک‌های آدمیان نسبت می‌دهد.


بهترین زمان بازدید از جنگل حرا قشم

مثل بقیه مناطق جنوبی و به دلیل گرمای هوا بهترین زمان سفر به جزیره قشم در زمان پاییز و زمستان یا اوایل بهار است که دمای هوا بالا نیست و گرمای آزاردهنده وجود ندارد.

جنگل حرا

 

باید در نظر داشته باشید که بازدید از این جنگل‌ها به جزر و مد دریا بستگی دارد که هر 6 ساعت یکبار اتفاق می‌افتد و در زمان جزر ممکن است قایق در خشکی گیر کند. البته جای هیچ نگرانی‌ای نیست چون اسکله‌های تفریحی و قایقرانان و ناخدا‌های‌شان به خوبی با این قانون طبیعت آشنایی دارند و از زمان دقیق آن مطلع هستند.


در جنگل حرا چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

طبیعتا اصلی‌ترین تفریح در این جنگل‌ها قایق‌سواری است. حتی تصور اینکه با قایق در میان جنگل دارید پرسه می‌زنید هم رویایی است، چه برسد به تجربه آن.

خیلی از اهالی جزیره در این جنگل‌ها ماهیگیری می‌کنند. شما هم اگر اهل ماهیگیری هستید، حتما قلاب و سایر تجهیزات لازم را با همراه داشته باشید و تا لذتش را ببرید. ماهیگیری در جنگل هم از آن عبارت‌هایی است که اگر کسی نداند شاید فکر کند شوخی و یا سرکاری است؛ اما خوشبختانه حقیقت دارد و در جنگل حرا اتفاق می‌افتد.

جنگل حرا همچنین زیستگاهی منحصر به فرد برای انواع پرندگان به شمار می‌آید و اگر به تماشای گونه‌های مختلف پرندگان علاقه دارید با بردن دوربین و تجهیزات لازم می‌توانید به رصد آن‌ها بپردازید.

وقتی داریم درباره چنین محیط اعجاب‌آوری حرف می‌زنیم قطعا یکی از کارهایی که می‌توانید در آن انجام دهید عکاسی و تصویربرداری است.  زیبایی‌هایی و شگفتی‌های بسیاری در انتظار شما هستند تا آن‌ها را ثبت کنید. پس دوربینف لنز و یا پاوربانک را فراموش نکنید.


نکاتی که پیش از بازدید از جنگل حرا باید بدانید

اولین مساله‌ای که باید به آن توجه کنید همان زمان جزر و مد است. به همین خاطر حتما باید با کسی که منطقه را به طور کامل می‌شناسد به قایق‌سواری بروید تا خدای ناکرده مشکلی برای‌تان پیش نیاید.

مثل هر محیط طبیعی دیگری در این جنگل هم به طبیعت احترام بگذارید و زباله نریزید.

این منطقه زیستگاه گونه‌های جانوری گوناگونی است پس سعی کنید تا سر و صدای زیادی ایجاد نکنید و آرامش صاحبان اصلی جنگل را بر هم نزنید.

جنگل حرا

اگر لانه پرنده یا جانور دیگری را دیدید به آن‌ها دست نزنید و مزاحم‌شان نشوید. پرندگان گرمسیری بسیاری مثل حواصیل هندی، سلیم خاکستری، حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری،گیلانشاه، کاکائی و … در این جنگل‌ها آشیانه دارند.

ما دوست نداریم غریبه‌ای که وارد محله یا محیط زندگی ما شده مزاحمتی ایجاد کند، پرندگان و سایر موجودات جنگل هم مثل ما از رهگذران مزاحم دل خوشی ندارند، پس در محله آن‌ها سر به زیر باشیم!

برای اجاره سوئیت ارزان قیمت ، اجاره روزانه آپارتمان یا… هرنوع اقامتگاه دیگری در کیش و قشم و هر شهری در ایران به پینورست سر بزنیدو اقامتگاه‌های گلچین‌شده آن‌ را ببینید. حتم اقامتکاه مناسب خود را از جهت قیمت، لوکیشن، تمیزی و کیفیت و… پیدا می‌کنید و می‌توانید آن را رزرو کنید.


عجایب هفتگانه قشم

جزیره زیبای قشم در آب‌های نیلگون خلیج فارس آنچنان سرشار از زیبایی و شگفتی است که برخی از این دیدنی‌ها را به نام عجایب هفتگانه قشم فهرست می‌کنند. یکی از این عجایب هفتگانه جنگل حرا است که به طور مفصل به آن پرداختیم و در ادامه سایر این شگفتی‌ها را مختصر شرح می‌دهیم.

ژئو پارک قشم به عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه در سال 2006 در فهرست ژئو پارک‌های جهانی ثبت شده است. به طور کلی ژئوپارک به منطقه‌ای گفته می‌شود که چند پدیده شاخص زمین شناختی،  زیستی، تاریخی، طبیعی و میراث فرهنگی همزمان در آن وجود داشته باشند. این منطقه سحرآمیز در نزدیکی جنگل‌ حرا قرار دارد.

ژئوپارک قشم

غار نمک هم مورد دیگر در فهرست عجایب هفتگانه جزیره است. این غار تماشایی در بلندترین نقطه جزیره هست که به آن کیش کوه می‌گویند.

تنگه چاهکوه هم یکی از زیبایی‌های منحصر به فرد طبیعی قشم محسوب می‌شود. این تنگه در نزدیکی روستای چاهکوه قرار دارد و بر اثر نزدیکی دو دره و تاثیرات فرسایش بر روی دیواره‌های آنان مناظر بدیعی در آن شکل گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: ترسناک ترین جاهای ایران ؛ راهنمایی کوتاه برای طرفداران سینمای وحشت

 

بام قشم چشم‌انداز وسیعی از جزیره و خلیج فارس فراهم می‌کند که باعث شده در کنار دیگر موارد این فهرست به عنوان یکی از شگفتی‌های قشم قرار بگیرد.

دره ستارگان هم یکی از مشهورترین نقاط دیدنی جزیره است که باز هم مانند تنگه چاهکوه بر اثر فرسایش زیبایی‌ها منحصر به فردی در آن تشکیل شده‌اند و همچنین وزش باد در این دره صدای خاصی ایجاد می‌کند که بسیار شنیدنی است. شب دره ستارگان چیز دیگری‌ست. تماشای آسمان تمیز و پرستاره آنقدر که انگار فاصله‌ای با شما ندارند واقعا هیجان‌انگیز است.  برای رفتن به دره ستارگان بهتر است دسته جمعی باشید و مواد غذایی و چراغ قوه و تجهیزات را فراموش نکنید.

محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های جزیره در بین علاقمندان به گونه‌های جانوری و طبیعت‌دوستان بسیار پر طرفدار است. در فصل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها بسیاری تنها به همین خاطر راهی قشم می‌شوند.


شما هم جنگل حرا را دیده‌اید؟ چه تفریحاتی در این منطقه انجام داده‌اید و از کدام خاطره بهتری دارید؟ پرنده‌نگری را بیشتر دوست دارید یا قایق سواری؟ این‌جا امکان هردو این‌ها است شماکدام را انتخاب می‌کنید؟ ما در بخش نظرات منتظر شما هستیم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی