آوا سنتر ؛ برنده جایزه ساختمان تجاری ۲۰۱۸

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آوا سنتر ؛ برنده جایزه ساختمان تجاری ۲۰۱۸

آوا سنتر ساختمانی شیشه‌ای در دامنه رشته کوه البرز است که اول کار قرار بود یک ساختمان معمولی باشد که تمرکز آن بیشتر در تامین پارکینگ منطقه باشد. اما در نهایت ساختمانی که قرار بود بیشتر یک پارکینگ باشد تبدیل شد به ساختمانی مدرن در قلب اقدسیه که جایزه ساختمان تجاری سال، در مسابقه بین المللی معمار خاورمیانه سال ۲۰۱۸ را برنده شد. 


آوا سنتر کجاست؟ راه‌های دسترسی به این مجتمع تجاری

این مجتمع تجاری در تهران، منطقه اقدسیه، خیابان موحدی دانش و نبش خیابان فیروز بخش قرار دارد. 

ایستگاه اتوبوس اقدسیه کمی جلوتر از این مجتمع قرار دارد. اتوبوس‌های خط ۲۲۰ (تجریش به ازگل) و خط ۳۸۷ (میدان قدس به رسالت) در این ایستگاه توقف می‌کنند. 

اگر می‌خواهید با مترو به مجتمع آوا سنتر برسید باید بدانید که هیچ ایستگاهی نزدیک به این میدان نیست و نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این مجتمع، یکی تجریش و دیگری میدان نو بنیاد است. در مقابل هر دوی این ایستگاه‌های مترو می‌توانید از خطوط تاکسیرانی استفاده کنید و به راحتی در مقابل این مجتع پیاده شوید. 

براب کسانی که می‌خواهند با خودروی شخصی به این مجتمع بروند باید بگوییم که هیچ محدودیت ترافیکی‌ای وجود ندارد و شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی به این مجموعه بروید و البته خیالتان از وجود جای پارک نیز راحت باشید زیرا این مجتمع یک پارکینگ طبقاتی و بزرگ دارد که می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

ورودی پارکینگ در سمت شرق مجتمع و در خیابان فیروز بخش است. 

روی نقشه ببینید!

 


راه‌های ارتباطی با آوا سنتر

  • شماره‌های تماس: ۲۶۱۲۲۴۲۶-۲۶۱۲۲۶۲۸
  • ساعات کاری: هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب
  • وبسایت: www.ava-center.com
  • صفحه اینستاگرام مجموعه: https://instagram.com/avacenteria
  • صفحه اینستاگرام آرت سنتر: https://instagram.com/avaartlevels

 


معماری آوا سنتر؛ سرگذشت مجتمعی که قرار بود پارکینگ باشد!

آوا سنتر از ابتدا قرار نبود یک مجمتع تجاری چند کاره باشد بلکه زمینی۲۵۰۰ متری بود که قرار بود ۴ طبقه تجاری و ۴ طبقه پارکینگ در زیر خود داشته باشد. شهرداری طی مذاکره با مالکان قبول کرد تا دو طبقه تشویقی به این مجتمع بدهد اما در عوض این مجموعه باید نیاز پارکینگ منطقه را تامین کند. 

طراحی و اجرای پروژه‌ای که هم پارکینگ مناسبی داشته باشد و هم ارزش تجاری خود را حفظ کند، کار ساده‌ای نیست. شرکت “حرکت سیال” با معماری کاترین اسپریدونف و رضا دانشمیر این سازه شیشه و فلز را طراحی کردند. 

در معماری این مجتمع ۶ طبقه زیر زمین، ۱ طبقه همکف و ۱۰ طبقه روی آن قرار دارد.

آوا سنتر اقدسیه

یکی از چالش‌های این پروژه ادغام پارکینگ و فضای تجاری بود به طوری که این پارکینگ ضربه‌ای به فضای تجاری نزند و البته این پارکینگ‌ها باعث کم نور شدن کل مجتمع نشود. به همین خاطر طراحان پروژه، دو نورگیر (وید عمودی) را در قسمت غربی و شرقی ساختمان تعبیه کردند.

این نورگیر‌ها وظیفه تامین نور تمام قسمت‌های مجتمع مخصوصا طبقات زیرین را دارد. همچنین آسانسورها و پله‌های برقی در این نورگیرها قرار دارد که دیدی پاناروما دارند. این نورگیرها سقفی شیشه‌ای دارند که چشم‌اندازی زیبا به محیط بیرون ایجاد می‌کنند و در فصل‌های مختلف سال می‌توانید نمای زیبایی از بیرون و تغییرات فصلی مانند باران یا برف را تماشا کنید که همین مساله معماری مجموعه را خاص و دوست داشتنی می‌کند. 

معماری این مجموعه توانست در سال ۲۰۱۸ عنوان ساختمان تجاری سال را از مسابقه بین‌المللی معمار خاورمیانه کسب کند و همچنین در همان سال در مسابقه بین المللی معماری Architecture Master Prize، تقدیرنامه دریافت کند. 

بیشتر بخوانید: ۱۲ مال محبوب تهران – نکته‌های مثبت و منفی (از تیراژه تا ایران مال)


طبقات آوا سنتر ؛ در هر طبقه چه خبر است؟

این مجتمع تجاری در کل ۹۱ مغازه یا فروشگاه دارد که از ۲۲ متر تا ۱۵۰ متر متغیر هستند. این فروشگاه‌ها در طبقات همکف و اول قرار دارند که برندهای مختلفی در زمینه‌های مختلف مانند پوشاک، آرایشی و بهداشتی، طلا و جواهر و … را می‌توانید در بین آن‌ها پیدا کنید.

از آنجایی که آوا سنتر در منطقه شمالی تهران و محدوده‌ای است که معمولا قشر مرفه زندگی می‌کنند نباید در این مجموعه به دنبال کالاهایی با قیمت اقتصادی باشید. 

اما این تمام چیزی نیست که آوا سنتر دارد. در طبقه پنجم و منفی این پاساژ می‌توانید سراغ مشاغل خدماتی مانند خشکشویی، کارواش، خیاطی، کفاشی، آرایشگاه، پت شاپ و حتی اسپا (خدمات ماساژ) بگردید. 

همچنین اگر به هنر علاقه دارید بدون معطلی به طبقه هشتم بروید و در آرت سنتر این مجتمع گشت و کنید و از آن لذت ببرید. در این طبقات می‌توانید گالری‌ها، نمایشگاه، پرفورمنس یا نمایش‌های هنری مختلف را ببینید و درباره هرچه مربوط به هنر است جستجو کنید. 

آرت سنتر آوا سنتر، محل برگزاری نمایشگاه

پارکینگ میانی این مجتمع که از طبقه دوم تا هفتم را شامل می‌شود همیک پارکینگ معمولی نیست و در آن برنامه‌های مختلفی مانند نمایشگاه، جمعه بازار، رویداد، گالری و حتی کنسرت خیابانی برگزار می‌شود.

این پارکینگ دیواره‌هایی شیشه‌ای دارد که همین مساله ظاهر متفاوتی به آن می‌بخشد. این پارکینگ دیدی باز به شهر و کوه دارد و نور مناسبی را از همین شیشه‌های اطراف می‌گیرد. شاید به همین خاطر باشد که پارکینگ آوا سنتر یک پارکینگ ساده نیست.

پارکینگ زیرین مجموعه از طبقه منفی شش شروع می‌شود و تا طبقه منفی سه ادامه دارد که نور خود را همان نورگیرهای عمودی مجموعه تامین می‌کند. یکی دیگر از نکات جالب درباره پارکینگ آوا سنتر، جت فن‌های هوشمندی است که سطح مونوکسید کربن را اندازه می‌گیرند تا در صورت نیاز شروع به فعالیت کنند. همچنین در مواقع آتش‌سوزی به صورت خودکار سیستم اطفاء حریق مجموعه فعال می‌شود. 

هیچ مجتمعی بدون فود کورت و رستوران کامل نمی‌شود. آوا سنتر هم از این قاعده مستثنی نیست. در این مجتمع فود کورت‌ها از رستوران‌ها جدا هستند. فود کورت مجتمع در طبقه منفی یک و منفی دو قرار دارد. در کنار این فود کورت‌ها می‌توانید بوک لند را نیز پیدا کنید و در کنار صرف غذا، چرخی در دنیای کتاب‌ها نیز بزنید. 

بوک لند مجتمع تجاری آوا سنتر

بیشتر بخوانید: ۱۰ رستوران تهران که برای قرار ملاقات بی‌نظیر هستند

در بخش فود کورت غذاهای اقتصادی‌تری را پیدا می‌کنید اما غذاهای ارزان زیاد در آن پیدا نمی‌شود. در این بخش می‌توانید تنوع زیادی از غذاها را در محیطی با دکور متفاوت تجربه کنید. از ساندویچ و پیتزا گرفته تا سوشی، از آبمیوه و سالاد گرفته تا محصولات ارگانیک در این فودکورت پیدا می‌شود. برند‌های مختلفی مانند گریل، بامیکا، بالن رژ و سوشی در این بخش مشغول هستند. 

رستوران‌های مجتمع نیز دیدی کامل به شهر و البته دامنه کوه دارند. در این طبقات می‌توانید رستوران‌های معروفی مانند چیز فکتوری، داریان یا چهلستون را پیدا کنید و تجربه صرف غذا و دید کامل به شهر را داشته باشید. غذاهای سنتی، ایتالیایی یا ایرانی در این طبقه به راحتی پیدا می‌شود. 

در بخشی از طبقه نهم هم فضای باز و تراسی وجود دارد که می‌توانید بر روی مبلمان آنجا استراحت کنید و حتی قرارهای کاری خود را آنجا بگذارید. 


کلام آخر اینکه آوا سنتر نه یک پاساژ معمولی بلکه یک مجموعه چند کاربره است که حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، دیدن معماری خاص آن لذت بخش است. نظر شما درباره این مجموعه چیست؟ آیا وجود چنین مجموعه‌هایی می‌تواند برای بافت شهری مفید باشد؟

راستی به هرکجا ایران که سفر کردید می‌توانید برای رزرو آنلاین اقامتگاه سراغ سایت پینورست بروید و در آن انواع اقامتگاه‌های گلچین‌شده را ببینید و با هر سلیقه و بودجه‌ای که دارید اقامتگاه خود را پیدا و رزرو کنید.

محمد عمرانی

من محمدم. عاشق عکاسی و کسی که می‌نویسه چون دوست داره یاد بگیره. برای من نوشتن مثل یک کلاس می‌مونه که چیزای جدیدی یاد میگیرم ازش. بر خلاف اینکه آدم کم‌حرفی هستم، نوشتن برام خیلی راحت‌تره البته نه درباره خودم

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی