ارمند رود ؛ بهترین جا برای رفتینگ و هیجان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
ارمند رود ؛ بهترین جا برای رفتینگ و هیجان

از زیباترین جاذبه های طبیعی برای انسان‌ها و علاقه‌مندان به طبیعت و طبیعت‌گردی، پیدا کردن یک محیط با فضای سبز همراه با درختان و آب و رودخانه‌ها بوده است. ارمند رود در استان چهار محال بختیاری و از زیبا‌ترین جلوه‌های طبیعت، هر دوی این جاذبه‌ها را در خود جای داده است.


ارمند رود کجاست چه‌طور جاییه؟

رود ارمند از مهم‌ترین رود‌خانه‌ها در استان چهارمحال و بختیاری حساب می‌شود. این رود از نواحی کوهستانی در مناطق مرتفع شرق و دشت‌های مرکز‌ چهار محال و بختیاری سر‌‌ریز می‌شود و  نهایتا مسیر این آب به رودخانه باز‌فت رسیده و وارد سد کارون ۴ می‌شود.

در این محل دیدنی ترکیبی از پل، تنگه، رودخانه‌ی طولانی و درختان کوهستانی وجود دارد. ارمند رود در اطراف شهرستان خوش آب و هوای لردگان قرار دارد. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم این استان از آب و هوای خوبی بهره‌مند است و چیزی نزدیک به ده درصد از آب‌های رودخانه‌ای و چشمه‌های ایران در این استان واقع شده‌اند.

ارمند رود این طبیعت و زیبایی آن را دو چندان دلنشین‌تر کرده و جایی برای به دست آوردن همزمان آرامش و هیجان شده است. ارمند رود به ‌نام رود کارون عُلیا هم شناخته می‌شود.

تقریبا از نیمه دهه هشتاد شمسی مسئولان و مردم این منطقه، فعالیت‌های گردشگری را در این منطقه افزایش دادند به‌طوری که ارمند رود امروز به پای ثابت مناطق پیشنهادی برای گردش مردم توسط تور‌های گردشگری شده است.

بیشتر بخوانید: آبشار زرد لیمه ‌؛ یکی از عریض‌ترین آبشارهای ایران


جاذبه‌ها و اکوتوریسم در رود ارمند

در ارمند رود به جز رود خروشان، که در نقاطی ترسناک به‌نظر می‌رسد جاذبه‌های چشم‌نواز دیگری هم وجود دارند.

اطراف این رودخانه درختان و جنگلی مملو از بلوط و زالزالک تا آبشار‌های مرتفع و صخره‌های سر‌سبز در هر گوشه‌ دیده می‌شود. با رفتن به اروند رود این جاذبه‌ها را در هر نطقه‌ای که سر بگردانید خواهید دید.

طبیعت ارمند رود

این محیط دست نخورده در اطراف رود ارمند، با پوشش‌های گیاهان متنوع بازدید مسئولانه‌ای را نیز برای ما موجب می‌شود. در سفر به این منطقه مراقبت از منابع طبیعی و اکو سیستم از الویت اصلی مسافران باید باشد. مراقبت از این منطقه‌ی زیبا و حفظ آن برای نسل‌های بعدی تا وابستگی بسیاری از مردم محلی اهمیت این وظیفه را دو‌برابر می‌کند.

بیشتر بخوانید: رود کارون ؛ داستان رودخانه‌ای که اهواز را زنده نگه داشته


جاذبه‌ها و فعالیت تفریحی در رود ارمند

فعالیت بسیار جالب و هیجان‌انگیز در ارمند رود، همان که دلیل اصلی بسیاری از مردم و به ‌خصوص جوانان برای رفتن به این منطقه است و عنصر اصلی تبلیغ تور‌های گردشگری، رفتینگ در رودخانه ارمند و آب خروشان آن به‌حساب می‌آید. رفتینگ که صورت امروزی آن یک ورزش مدرن است در حقیقت به همان معنای کَلَک سواری قدیمی به‌حساب می‌آید.

اگر در دوران کودکی کتاب یا کارتون  هاکلبری‌فین را دیده باشید حتما در خاطر دارید که او دوستش نیز قسمت زیبایی از کتاب را با یک کَلَک در امتداد رودخانه به ماجرا‌جویی می‌پردازند. زمان انجام این ورزش ترس و هیجان و آدرنالین را در وجود خود احساس خواهید کرد. رفتینگ در معنای کلی به قایق‌سواری در رودهای خروشان یا اصطلاحا آب‌های سفید است.

رفتینگ در رودخانه ارمند چهارمحال بختیاری

بیشتر بخوانید: ۱۰ پیشنهاد تفریح و سفر متفاوت برای طرفداران بازی و ورزش

این فعالیت یکی از جدید‌ترین تفریحات توریستی در ایران محسوب می‌شود. برای این کار باید سوار قایق‌های بادی مخصوص می‌شوید و در مسیر یک رود پر‌خروش حرکت می‌کنید. طول مسیر ارمند رود تقریبا ۲۰ کیلومتر است. این رود به‌خاطر مختصات، عمق و عرض مناسبش محل خوبی برای قایق سواری است. رفتینگ بر روی ارمند چیزی نزدیک به ۳ تا ۵ ساعت طول می‌کشد. در طول این ساعات اما هرگز گذر زمان رو به‌علت طبیعتی بسیار زیبا که در اطراف شما قرار دارد احساس نخواهید کرد.

در تمامی جهان آب‌های خروشان بسته به میزان شدت و خطرناکی آن با اعداد ۱ تا ۶ مشخص می‌شوند که یک کم‌خطر و ۶ بسیار خطرناک محاسبه می‌شود. عدد ابتدایی مناسب کودکان در کنار خانواده‌هایشان است و بالاترین درجه آن که به رودخانه مرگ شهره گشته و فقط قایق سواران خیلی حرفه‌ای ممکن است از پس سر‌کشی‌های آن بر‌بیایند همان عدد ۶ است. درجه خطر رودخانه ارمند از ۵/۲ آغاز می‌شود و تا به ۴ می‌رسد. این سطوح افراد برای مبتدی تا حرفه‌ای مناسب محسوب می‌شود. برای استفاده از رفتینگ به لوازم زیادی نیاز ندارید. جز جلیقه که قبل از سوار شدن به شما می‌دهند و مهم‌ترین وسیله همراه محسوب می‌شود لازم است کفش ضد‌آب، حوله، کوله، لباس اضافه به‌علت خیس شدن هنگام رفتینگ، کرم و عینک ضدآفتاب را همراه داشته باشید. چنانچه دوست داشتید شبی را در اطراف ارمند رود بگذرانید به کیسه خواب نیاز پیدا خواهید کرد و بهتر است برای خواب از رودخانه بسیار فاصله بگیرید.


بهترین زمان برای سفر به رود ارمند

اگر قصد رفتن به ارمند رود را داشتید بهتر است شش ماه اول سال و به‌خصوص بهار را برای سفر انتخاب کنید. در بهار هوا کمی بهتر و میزان آب و خروش رودخانه هم بیشتر می‌شود. تابستان اوضاع رودخانه کمی آرام‌تر است و بیشتر مناسب خانواده‌ّها به‌خصوص همراه با کودکانشان است چون دمای هوا هم کمی بالاتر می‌رود و از خنکی و گاهی سرمای بهاری در ارمند رود خبری نیست.


نکات ایمنی در سفر به رود ارمند

همان‌طور که متوجه شدید رفتینگ چند ساعته از جذاب‌ترین فعالیت‌ها در ارمند رود محسوب می‌شود. برای داشتن تجربه خوب از این ورزش پر هیجان لازم است نکاتی مثل: حضور داشتن راهنما و قایق‌رانی که هم تخصص کافی در زمینه تجهیزات و همچنین هدایت و کنترل قایق را داشته باشد.

رفتینگ ارمند رود

بیشتر بخوانید:‌ چادگان ؛ تفریح و خوش‌گذرانی در بهشت اصفهان


بهترین مسیر دسترسی برای رفتن به رود ارمند

از تهران برای رفتن به ارمند رود با خودروی شخصی حدود هشت ساعت که مصافتی حدودا ۶۶۰ کیلومتری را شامل می‌شود فاصله دارید. در این مسیر باید وارد جاده قم شده و مسیر خود را تا کاشان و اصفهان ادامه دهید.

ارمند رود

از اصفهان به طرف جاده‌ی شهر مبارکه حرکت خود را پی بگیرید. در طول راه از شهر بروجن و بعد از آن بلداجی، چغاخور، ناغان، دورک عبور خواهید کرد. پس از رد کردن شهر آخر به سمت روستای دره یاس برانید تا به رودخانه ارمند برسید. اگر شب قصد ماندن در آن اطراف را دارید می‌توانید به همین روستای دره یاس بروید. در این روستا امکانات رفاهی و هتل وجود ندارد اما در زمینی تقریبا هزار متری کمپی مخصوص برای اسکان دادن مسافران در نظر گرفته شده است.


دیدنی‌های اطراف ارمند رود

در نظر اول شاید سفر به رود ارمند و ماندن در آنجا کمی دشوار به‌نظر بیاید اما زیبایی‌های استان چهار محال و بختیاری فقط به این منطقه‌ی دیدنی محدود نمی‌شود. در آن حوالی رفتن به تالاب چغا‌خور که از مشهور‌ترین و زیبا‌ترین تالاب‌های بین‌المللی محسوب می‌شود را از دست ندهید.

تالاب چغا‌خور نزدیک ارمند رود

چغاخور در تمام طول سال میزبان انواع پرندگان ایرانی و مهاجر می‌شود. از نزدیک مشاهده‌ی لک‌لک سفید، قو، فلامینگو، اردک کله سبز و خروس کولی جزو جذابیت‌های دیگر این تالاب است. در صورت علاقه به کوهنوردی به کوه‌های پیرامون چغاخور و قله کلار هم می‌توانید بروید.

جاذبه‌های آن اطراف فقط به دیدنی‌های طبیعی ختم نمی‌شود. مجموعه زیبایی از آثار باستانی مانند: شیر‌های سنگی، امامزاده حمزه‌علی، باغ خان و رودخانه‌ّهای زیبای دیگری چشمه خان نیز در این استان قرار دارند.


اگر به استان چهار محال و بختیاری سفر کردید اوقات خوشی را برای شما امیدواریم. البته حتما تجربه قایق سواری در صورت رعایت نکات ایمنی و احاطه شدن با آب زیبای رود و گیاهان آن منطقه برای شما تصویری خاطره‌ساز خواهند ساخت. شما چه‌طور این تجربه را داشته‌اید؟ برای رفتن به این منطقه و انجام بازی‌هایش چه نکاتی را باید بدانیم؟ برای ما زیر همین مطلب بنویسید.

راستی اگر به اصفهان سفر کردید پیشنهاد ما به شما این است که اجاره اقامتگاه در پینورست انجام دهید و در سایت پینورست بهترین اقامتگاه‌ها را در شهر موردنظرتان پیدا کنید.

آرش
آرش روحی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها