ارفع‌ ده ؛ تجربه‌ای تازه برای جنگل‌دوست‌ها

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
ارفع‌ ده ؛ تجربه‌ای تازه برای جنگل‌دوست‌ها

ارفع ده جنگلی است با رؤیایی‌ترین منظره؛ ترکیبی از درخت‌های انبوه و هوای مه‌آلود با بوی جنگل باران‌خورده و آسمانی یک‌دست آبی و صاف. این جنگل که در شهر سوادکوه قرار گرفته برای طبیعت‌گردی و جنگل‌نوردی گزینه خیلی خوبی است. از طرفی فاصله آن چندان از شهر تهران زیاد نیست و می‌توانید برای سفری کوتاه‌‌مدت روی این جنگل حساب کنید.

معمولا مسافرها به دو دلیل به شمال ایران سفر می‌کنند. دیدن دریا، گشتن در جنگل. اگر از دسته دوم باشید، جنگل ارفعده مقصدی است که به شما تجربه خوبی از گشت‌وگذار در جنگل می‌دهد.

اگر می‌خواهید با جزئیات ارفع ده بیش‌تر آشنا شوید، در این جنگل‌نوردی با پینورست همراه باشید.


ارفع‌ده دقیقا کجاست؟

ارفع‌ده در شهرستان سوادکوه و در ۹۰ کیلومتری شهر ساری قرار دارد. این جنگل در ارتفاع ۱۵۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد و فاصله آن با تهران ۱۵۰ کیلومتر است. اگر از روی نقشه یا گوگل‌مپ به این نقطه نگاه کنید، آن را درست وسط سبزترین قسمت‌های شمالی کشور پیدا می‌کنید.

ارفع ده دقیقا کجاست

منبع: گوگل‌مپ عکاس:Fateme Akhlaghi

بیشتر بخوانید: چطور سه روزه به سوادکوه سفر کنیم ؛ بهشتی مه آلود در شمال کشور

یکی از ویژگی‌های ارفع‌ ده این است که نسبت به جنگل‌های شمال کشور کم‌تر شناخته شده و مسافران کم‌تری به آن سفر کرده‌اند. همین موضوع باعث می‌شود که سفر به ارفع‌ده مسئولیت بیش‌تری برای مسافرانش به وجود بیاورد. اگر قرار باشد به جایی سفر کنید که نسبتا بکر است باید بیش‌تر از همیشه حواستان به حفظ طبیعت باشد.


مسیریابی ارفع‌ده از تهران

برای رفتن به ارفع‌ده از شهر تهران باید به جاده دماوند فیروزکوه بروید. بعد از باید از روستاهای شورآب و ورسک هم رد شوید. دو کیلومتر بعد از روستای سرخ‌آباد به ورودی روستای ارفع‌ده می‌رسید.

مسیریابی ارفع‌ده از تهران

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Davod Kosari

برای رفتن به جنگل بهتر است ماشین شخصی‌تان را در روستا پارک کنید و بقیه مسیر را پیاده طی کنید. خیلی‌ها که قبلا به این روستا رفته‌اند، پیشنهاد می‌کنند که ماشین را در نزدیکی امامزاده روستا پارک کنید که فضای مناسب‌تری دارد.


جنگل‌نوردی در ارفع‌ده

اگر قصدتان از سفر به ارفع‌ده این است که مثل حرفه‌ای‌ها جنگل‌نوردی کنید، پس توصیه می‌کنیم که کفش مناسب بپوشید. در فصل‌هایی از سال مثل بهار و یا پاییز که احتمال بارش باران در جنگل بیش‌تر از هر زمان دیگری است، مسیر پیاده‌روی در جنگل احتمالا گل‌آلود است. بدون داشتن کفش مناسب طی کردن این مسیر برایتان سخت است و حتی ممکن است لذت‌تان از سفر را هم کم کند.

پوشش گیاهی در جنگل ارفع‌ده شامل درختان زرشک، آلاش و افرا، راش و… است. البته قرار نیست همه آدم‌ها مثل گیاه‌شناس‌ها با درخت‌ها برخورد کنند و مثلا نام علمی همه آن‌ها را بدانند و با شکل برگ‌هایشان آشنا باشند. اما دانستن این‌که مثلا تعداد زیادی درخت افرا در این جنگل وجود دارد باعث می‌شود که خاطرات‌تان از جنگل‌نوردی را با جزئیات بیش‌تری به ذهن بسپارید.

بیشتر بخوانید: جنگل توسکستان؛ جایی درمیان ابرها و درختان بلوط

جنگل‌نوردی در ارفع ده

منبع: گوگل‌مپ عکاس: ali ghalambor

از طرفی آشنایی با پوشش گیاهی جنگلی که در حال قدم زدن در آن هستید به شما احساس مسئولیت بیش‌تری می‌دهد و حواستان هست که شاخه‌ای را نشکنید یا به تنه درختی آسیب نزنید. در کنار همه این‌ها وقتی می‌دانید درختان کهنسال جنگل ارفع‌ده چه نامی دارند و چطور می‌توانند با شاخه‌های بلند و گسترده‌شان گرمای تابستان را کم‌تر و سوز زمستان را بی‌رمق کنند، شاید احساس نزدیکی بیش‌تری با طبیعت پیدا کنید. در این جنگل آبشار، دره و چشمه هم وجود دارد و اگر مسیر درستی را انتخاب کرده باشید، می‌توانید این دیدنی‌ها را هم ببینید.

برای دیدن جاذبه‌های طبیعی بهتر است با گروه‌های امن و مطمئن همراه شوید. این موضوع درباره جنگل ارفعده هم صدق می‌کند. به خصوص این‌که جنگل ارفعده معمولا مه‌گرفته است و مه می‌تواند روی دیدتان تأثیر بگذارد. اگر دفعه اولی است که به این جنگل می‌روید حتما راهنمایی را انتخاب کنید که به مسیر جنگلی آشنا باشد. در طول جنگل‌نوردی گروهی هم سعی کنید از گروه جدا نشوید. اگر می‌خواهید عکس بگیرید و یا یک درخت یا گیاه خاصی را تماشا کنید، بهتر است راهنمای گروه را باخبر کنید تا همه در جریان موقعیت شما قرار بگیرند.


چشمه پراو ؛ از دل زمین تا همه جای جنگل

چشمه پراو از پرآب‌ترین چشمه‌های مازندران است. خیلی‌ها برای بازدید از این چشمه مسیری را انتخاب می‌کنند که در نهایت به ارفع‌ده و روستای آن برسد. این چشمه در ارتفاعات جنگل ارفع‌ده قرار دارد و آبی که از آن می‌جوشد به شکلی پلکانی از ارتفاع پایین می‌آید. تماشای جریان آبی که از چشمه می‌جوشد یکی از دلایلی است که خیلی‌ها را به بازدید از چشمه پراو مشتاق می‌کند. این آب از دل زمین می‌جوشد و بعد از آن در جنگل جاری می‌شود، گیاهی را سیراب می‌کند و احتمالا دوباره به دل زمین برمی‌گردد.

چشمه پراو از دل زمین تا همه جای جنگل

منبع: گوگل‌مپ عکاس: ali ghalambor

فاصله روستای ارفع‌ده تا چشمه حدود سه ساعت است. اما مسیر آن چندان سخت نیست و با پاکوب هم مشخص شده است. اگر در طول مسیر جذب طبیعت سبز جنگل شوید و به آواز پرندگانی که در جنگل ساکن‌ هستند گوش بدهید، این مسیر برایتان کوتاه‌تر می‌شود.


خوش‌وبش با مردم ارفع‌ده

موقع سفر به ارفع‌ده از روستای ارفع‌ده هم دیدن کنید. البته منظور این نیست که چشم بچرخانید و طبیعت آن را تماشا کنید. منظور این است که سعی کنید کمی بیش‌تر از یک مسافر معمولی که از مبدأ به مقصد می‌رود و برمی‌گردد رفتار کنید. این البته یک پیشنهاد دوستانه است تا سفرتان شکل و حال دیگری به خود بگیرد. گپ زدن با مردم ارفع‌ده، شنیدن حرف‌های آن‌ها و داشتن برخوردی دوستانه می‌تواند در کنار طبیعت‌گردی، تجربه ارتباط با آدم‌هایی که سبک زندگی‌شان شبیه شما نیست را برایتان داشته باشد.

بیشتر بخوانید: افراتخته ؛‌روستایی در دل جنگل‌های هیرکانی

خوش و بش ما مردم ارفع ده

منبع: گوگل‌مپ عکاس: ali ghalambor

مردم در ارفع ده کشاورزی می‌کنند و گندم و جو از محصولات آن‌هاست. باغ‌های گردو هم در ارفع ده زیاد است و خیلی‌ها با همین موضوعات ساده اولین جرقه‌های معاشرت با آدم‌های روستا را می‌زنند.


دیدنی‌های دیگر ارفع ده؛ کوله‌بار سفرتان را پُرتر کنید

حالا که زمان گذاشته‌اید و به ارفع‌ده رفته‌اید بد نیست به دیدنی‌های دیگر این منطقه هم سر بزنید. بعضی از این دیدنی‌ها طبیعی‌اند و بعضی‌هایشان هم تاریخی. اما همه‌شان جالبند و دیدنشان در کنار طبیعت‌گردی می‌تواند کوله‌بار خاطره‌های سفرتان را پرتر کند. در ادامه چند تا از این دیدنی‌ها را معرفی می‌کنیم.

امام‌زاده سام و لام

امام‌زاده‌ای که در روستای ارفع‌ده قرار دارد، بقعه دو امامزاده‌ است که در کنار هم دفن شده‌اند. در کنار امامزاده سام و لام درخت کهنسالی قرار گرفته و خیلی از مردم به شاخه‌های بلند و قطور این درخت دخیل بسته‌اند. روستایی‌ها در محل ورود به این امام‌زاده دو مناره نصب کرده‌اند که باعث می‌شود مسافران در ورود به روستا آن‌ها را ببینند.

امام‌زاده سام و لام ارفع ده

منبع: گوگل‌مپ عکاس:Hamideh M

در این امام‌زاده اتاق‌هایی برای اقامت مسافران وجود دارد که می‌توانید با ورود به روستا آن‌ها را اجاره کنید.

آتشکده ارفع ده

آتشکده ارفع ده در تپه‌ای باستانی در مرکز این روستا قرار دارد. این آتشکده یک بنای چهار طاقی است که به بناهای مذهبی دوره ساسانی شباهت دارد. باستان‌شناسان با حفاری‌های انجام شده توانستند به آتشدانی برسند که به این چهارطاقی متصل بود. این آتشدان تزئینات گچی دارد و مساحت آن سیصد مترمربع است. باستان‌شناسان از روی سفال‌های اطراف این بنا و همچنین معماری آن به این نتیجه رسیدند که این آتشکده تا قرن سوم هجری قمری همچنان فعال بوده و حتی در مراحلی به آن چیزهایی اضافه شده است.

بیشتر بخوانید: قلعه رودخان؛ درباره‌ تعداد پله‌ها، راز تونل مخفی و تاریخچه‌

غار دژ اسپهبد خورشید

فاصله روستای ارفع‌ده با غار دژ اسپهبد خورشید چیزی در حدود پانزده کیلومتر است. اما طی کردن این مسافت ارزش دیدن یک اثر تاریخی و کهن را دارد. عمر این غار به دوره ساسانیان برمی‌گردد و به‌خاطر وجود آب آشامیدنی درون غار احتمالا در گذشته آدم‌ها برای مدت طولانی در این غار زندگی می‌کردند.

غار دژ اسپهبد خورشید

منبع: گوگل‌مپ hoobareh Iranian tourism

اتاق‌هایی که در این غار حفر شده هم مربوط به همان دوره تاریخی است و در بازدید از غار می‌توانید آن‌ها را تماشا کنید.


بهترین فصل سفر به ارفع ده

یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به روستاهای شمالی فصل بهار است. در این فصل بوی تازگی در کل طبیعت پخش می‌شود و گیاهان و درخت‌ها هم سبزتر از همیشه هستند. اما اگر فکر می‌کنید بهار فصل شلوغی است و بقیه طبیعت‌گردها و مسافران هم دقیقا همین فصل را برای سفر انتخاب می‌کنند، بهتر است در پاییز به ارفع‌ده بروید.

چه فصلی به ارفع ده برویم؟

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Ahmad HosseinBor

در این فصل کل طبیعت ارفع ده لباس نارنجی و زرد و قرمز می‌پوشد و طبیعت‌گردی و عکاسی مزه دیگری دارد.


برنامه سفر یک روزه به ارفع ده

با توجه به این‌که ارفع‌ده فاصله زیادی با تهران ندارد، می‌توانید برای سفری یک روز به ارفع‌ده برنامه‌ریزی کنید. اگر صبح زود راه بیفتید حدود سه ساعت بعد به ارفع‌ده می‌رسید. می‌توانید در روستای ارفع‌ده استراحت کوتاهی کنید و پس از آن به جنگل‌نوردی بروید. بعد از صرف ناهار هم می‌توانید برای دیدن به جاذبه‌های اطراف ارفع‌ده برنامه‌ریزی کنید.

برنامه سفر یک روزه به ارفع ده

منبع: گوگل‌مپ عکاس:Elham Pojhan

در نهایت می‌توانید بعد از غروب بساط‌تان را جمع کرده و به شهر خود برگردید. با برنامه سفر یک روزه به ارفع ده هم طبیعت‌گردی می‌کنید و هم حال‌وهوایتان عوض می‌شود و همه‌تر از همه می‌توانید بدون زحمت و سختی به سفر بروید.


سوالات متداول

ارفع ده کجاست؟

برای رفتن به ارفع ده باید به فیروزکوه بروید و بعد از آن روستای سرخ‌آباد را پیدا کنید.

بهترین فصل سفر به ارفع ده

بهار و پاییز بهترین فصل سفر به ارفع ده است. مسلما بهار شلوغ‌تر است و پاییز سردتر، ببینید کدام مورد بیشتر با شرایط شما همخوانی دارد.

آیا می‌توان یک‌روزه به ارفع ده سفر کرد؟

ارفع ده برای پیک نیک یک‌روزه هم برای تهرانی‌ها مناسب است چون فاصله زیادی با تهران ندارد و در روزهای خلوت فقط سه ساعت در راه هستید.


شما کدام روستاهای اطراف سوادکوه را دیده‌اید؟ فکر می‌کنید برای یک برنامه جنگل‌نوردی باید چه امکاناتی داشت و چطور می‌شود از جنگل‌نوردی بیش‌ترین لذت را برد؟

اگر می‌خواهید برای سفر به شمال اقامتگاه مناسبی رزرو کنید، به بهترین سایت برای اجاره کلبه جنگلی سر بزنید. در این سایت انواع خانه‌های روستایی در منطقه سوادکوه و شهرها و روستاهای اطراف آن به شما پیشنهاد می‌شود.

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی