دریاچه الندان ؛ سرزمین قصه‌ها در دل مازندران

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars
0نظر
دریاچه الندان ؛ سرزمین قصه‌ها در دل مازندران

دریاچه الندان یک دریاچه بارانی است یعنی به هیچ رودخانه‌ای وصل نیست و تمام آب آن از بارش باران تأمین می‌شود. این دریاچه در بخش چهاردانگه ساری قرار دارد و منطقه جنگلی قرار دارد.

طبیعت بکر این منطقه باعث شده تا سفر به آنجا تجربه‌ای خاص و لذت‌بخش باشد.


دریاچه الندان کجاست؟

حتی آن‌هایی که زیاد اهل سفر نیستند هم حداقل چندباری به مازندران رفته‌اند. دریاچه الندان هم جزو بخش چهاردانگه ساری است و در نزدیکی ازنی و در قسمت جنگلی روستای پله الندان قرار دارد. این دریاچه نه از آب رودخانه و نه از چشمه، بلکه از بارش برف و باران جان می‌گیرد. روستای ارنی در ۶۵ کیلومتری جنوب ساری و از کیاسر که در دهستان چهاردانگه قرار گرفته است، ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

دریاچه الندان

یکی از ویژگی‌های این دریاچه بزرگ‌تر شدن وسعتش است. از آنجایی که آب دریاچه با بارش تأمین می‌شود، هرچقدر که باران بیشتری ببارد دریاچه هم بزرگ‌تر می‌شود. دریاچه الندان ۱۷ هکتار است اما در بعضی روزهای سال به ۳۰ هکتار هم می‌رسد.

روی نقشه ببینید!


معرفی دریاچه الندان

سفر به این دریاچه در فصل بهار بسیار دلپذیر خواهد بود. دریاچه الندان علاوه بر فصل بهار در فصل‌های دیگر جذابیت‌های خودش را دارد.

حتی اگر سال کم‌آبی هم داشته باشیم و بارش برف ‌و باران کم شود، باز در الندان زندگی در جریان است. موقعیت و مکانی که دریاچه در آن قرار دارد باعث می‌شود که آب‌های برف‌ و باران به داخل آن سرازیر شوند. خاک دریاچه هم کمک می‌کند تا آب به درون زمین نفوذ نکند و ماندگاری بیشتری داشته باشد.

اگر در بهار به این منطقه سفر می‌کنید، می‌توانید در کنار دریاچه گیاه‌های دارویی متنوعی را پیدا کنید. عطر گیاهان و گل‌های آن منطقه آرامش خاصی را ایجاد می‌کنند. همچنین گل بنفشه و پیازچه وحشی هم در این منطقه زیاد رشد می‌کنند.

تصویر درختان سبز در آب آیینه‌ای و شفاف دریاچه شبیه منظره‌ یک نقاشی است. 

دریاچه الندان

دریاچه الندان در فصل زمستان و پاییز هم شما را شگفت‌زده می‌کند. درست وقتی هوا رو به سردی زمستان می‌رود، اردک‌های وحشی این مکان را خانه‌ خود می‌دانند و تصویر قشنگ‌تری از این دریاچه را در چشمان شما نقش می‌بندند. همچنین در فصل پاییز با آمدن به نزدیکی دریاچه الندان، درختچه‌های ازگیل، تلکا و ولیک توجه شما را به خود جلب می‌کند و فضای پاییزی و رمانتیک اطراف دریاچه را حسابی زیبا می‌کنند.

در سال‌های اخیر ماهی‌هایی هم در آب دریاچه رها کرده‌اند. رودخانه‌ای هم در آن اطراف وجود دارد که چون انسان‌ها در آن منطقه زندگی نمی‌کنند، آب تمیز و قابل‌استفاده‌ای دارند.

دریاچه الندان در محیطی جنگلی قرار دارد و از این نظر برای دوست‌داران طبیعت مقصد مناسبی است. اطراف دریاچه جنگل‌هایی با درختان بلند و برگ‌های پهن و بامزه‌ای دارند. در بخش‌هایی از جنگل درخت‌ها آنقدر انبوه و پربرگ هستند که جلوی ورود نور خورشید را هم می‌گیرند.

به این‌جا آب بندان ازنی هم می‌گویند و امکاناتی مثل سرویس بهداشتی و موتورسواری دارد.

بیشتر بخوانید: صاحب رستوران خاور خانم رامسر کیست؟


توصیه‌های سفر

بعد از اینکه ۶۰ کیلومتر از ساری دور شدید به یک پمپ‌بنزین می‌رسید. روبه‌روی آن در سمت راست شما، یک تابلو به نام الندان راهنمایی‌تان می‌کند. مسیر واضح و راحت است. با این‌که ابتدای جاده آسفالت است اما کمی که جلوتر می‌روید وارد محیط روستایی می‌شوید و حدود ۷ کیلومتر را باید در جاده‌ خاکی رانندگی کنید.

دقت کنید که حتماً خوراکی، آب و غذا به همراه داشته باشید. همچنین لباس کافی و اضافی هم با خودتان داشته باشید. به ویژه اگر تابستان به آنجا می‌روید حیف است تنی به آب نزنید. این‌که در سفر باید چه وسایلی همراهتان باشد مسئله کمی نیست و ما یک راهنمای خلاصه برای لوازم سفر برای شما نوشته‌ایم.

امکانات رفاهی مثل سوپرمارکت و سرویس بهداشتی در اطراف روستا وجود دارد و در دسترس شماست. همچنین برای قایق‌سواری جایگاه مخصوصی وجود دارد که می‌توانید به راحتی قایق موتوری یا پارویی کرایه کنید.

بیشتر بخوانید: باداب سورت؛ چشمه های رنگی دیدنی کنار دریاچه چورت

برای اجاره اقامتگاه هم در دل طبیعت می‌توانید سراغ خانه های روستایی خانه‌های روستایی بروید و چندروزی را در این خانه‌های باصفا و ساده بگذرانید یا اگر دلتان ویلا استخردار و مجهز خواست به سایت پینورست سر بزنید و هر  دو مدل اقامتگاه را در آن به راحتی پیدا کنید.


دیدنی‌های اطراف

بهتر است برای گردش در اطراف دریاچه وقت کافی در نظر بگیرید. مناطق دیدنی و گردشگری بسیاری در اطراف دریاچه وجود دارد که با دیدن آن‌ها سفر خاطره‌انگیزی را خواهید داشت. 

دریاچه الندان

از دیدنی‌های اطراف دریاچه الندان می‌توان رودخانه لاکبار، قله ازنی کوه، آب‌بندان پله، مر قله، افروشونه، جنگل‌های پله، اندون و … را نام برد.

دسترسی به روستای ازنی راحت است تا یکمسیری جاده آسفالت است و یک مسیر کوته دیگری خاکی‌ست.

بیشتر بخوانید: دریاچه چورت؛ دریاچه‌ای در آغوش جنگل


اقامت در دریاچه الندان

با توجه به مکان‌های گردشگری بسیاری که در این منطقه وجود دارد، شرایط مناسبی هم برای اقامت شما در آنجا در نظر گرفته شده است. برای اقامت در کنار دریاچه الندان می‌توانید به راحتی چادر بزنید. اما اگر به دنبال جایی بهتر هستید، می‌توانید از اقامتگاه‌های بومگردی آنجا هم استفاده کنید. بهتر است اقامتگاه را از قبل رزرو کنید.

بیشتر بخوانید: جنگل نیرنگ؛ وقتی شیفته‌ی زیبایی خانیکان می‌شویم


تاحالا محله چهاردانگه ساری را دیده‌اید؟ به دریاچه الدان آن سر زده‌اید؟ اطراف دریاچه چه جاهای دیدنی دیگری را دیده‌اید؟ امکانات رفاهی منطقه را چطور دیدید؟ تجربه خود را برای ما زیر این مطلب بنویسید.

فرزانه حقیقی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها