اخلمد ؛ روستایی با طبیعت و آبشار شگفت‌انگیز

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
اخلمد ؛ روستایی با طبیعت و آبشار شگفت‌انگیز

کشور بزرگ و پهناور ایران جز جاذبه‌های طبیعی و باستانی مشهورش از تعداد زیادی روستا‌های کوچک ناشناخته و بهشت مانند تشکیل شده است. بسیاری از این روستا‌ها هنوز گمنام هستند و تا‌کنون تعدادی از آنها را در پینورست با یکدیگر بررسی کرده‌ایم. امروز به سراغ روستای اخلمد، بهشت گمشده‌ای در شهر مشهد می‌رویم.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا از جذابیت‌های این روستا صحبت و شما را برای یک سفر یک روزه به آن راهنمایی کنیم.


روستای اخلمد کجاست و چطور جایی است؟

رشته کوه بینالود و چشمه‌سار‌های آن تا کیلومتر‌ها اطراف خود را غرق هوای خوش و طبیعت سر‌سبز کرده است. در همان حوالی و در فاصله تقریبا ۹۰ کیلومتری از شهر مشهد جایی میان همین سلسله کوه‌ها روستای اخلمد قرار دارد.

روستای اخلمد مشهد

این روستا با طبیعتی شاداب و بکر هر ساله میزبان گردشگران است. تعداد این مسافران اما هنوز چندان زیاد نیست. احتمالا به همین دلیل به روستای اخلمد نام بهشت گمشده را داده‌اند. در روستای اخلمد باغ‌های میوه فراوانی وجود دارد. به‌ویژه سیب‌های بسیار لذیذی در آنجا خواهید یافت. از این نظر روستا شباهت دیگری به باغ عدن پیدا می‌کند.

آبشار عظیمی در روستا وجود دارد که از دلایل دیگر برای آن آب‌و‌هوای دلپذیر است. اسم این آبشار مثل خود روستا، اخلمد است. 

بیشتر بخوانید: آبشار ارتکند ؛ آبشاری برای ماجراجوها و صخر‌ه‌نوردها

از جهت تاریخی هم این روستا اهمیت زیادی دارد و مردم محلی به این تاریخ طولانی افتخار می‌کنند. در آن نواحی مردم معتقدند در دوران حمله لشکر اعراب به ایران و سر‌زمین خراسان مردم بسیاری از اطراف به روستای اخلمد آمده‌اند. در این بین حتی اعتقاد جالبی هم وجود دارد. بر اساس این اعتقاد مردم هنگام دیدن گروه‌های بیگانه با فریاد خالد آمد مردم را خبر می‌دادند و به‌مرور زمان خالد به اخلمد و نام روستا تغییر شکل داد.


جایگاه پردرخت

درباره اسم روستا نظرهای مختلفی وجود دارند. اشاره کردیم که یکی از این نظرها به زمان حمله اعراب اشاره دارد. سرداری عرب به‌نام خالد وظیفه فتح ناحیه چناران را داشت. مردم هم هر زمان سربازان خالد نزدیک روستا می‌شدند با فریاد خالد آمد به یکدیگر هشدار می‌دادند.

روستای اخلمد

بر اساس یک کتاب قدیمی وجه تسمیه نام این روستا یکی به همین ماجرای هشدار دادن به مردم و دیگری که اعتبار بیشتری هم دارد از علامه طباطبائی بیان شده است. بر طبق این نظر علامه طباطبائی در سفری به این روستا می‌نویسد: «اصل واژه اُخلومد و ترکیبی از فارسی و ترکی است. اخلو به ضم همزه، از زبان ترکی مشتق شده و به‌معنای دالستان است. مد هم به‌عنوان پسوند مکان به این واژه اضافه شده و اخلومد در واقع به‌ معنای جایگاه پردرخت است».


جاذبه‌های طبیعی روستا

روستای اخلمد چناران از مناسب‌ترین مقصد‌ها برای شما می‌تواند باشد. جز باغ‌های فراوان میوه، گونه‌های متنوع گیاهی را در اینجا خواهید یافت. این منطقه از خراسان پهناور با جاذبه‌های گردشگری متنوعی که دارد بعد از فقط یک‌بار سفر دوباره شما را به سمت خودش می‌کشاند. نام بهشت گمشده را هم مسافرانی که یکبار به روستای اخلمد مسافرت کرده‌اند به آن داده‌اند.

روستای اخلمد

همان‌طور که گفتیم آبشار روستا از زیبا‌ترین جذابیت‌های این ناحیه است. این آبشار عظیم در دو کیلومتری محل روستا قرار دارد و از دلایل اصلی شکل‌گیری چنین طبیعت زیبا و هوای فرح‌بخش در تمامی نواحی چناران است.

درخت‌های سیبی که پیش از این گفتیم در کنار درخت‌هایی با طعم گیلاسی فراموش نشدنی لذت دیدار از این مکان رو دو چندان می‌کنند.

بیشتر بخوانید: دیدن دریاچه بزنگان لاجوردی و ستاره‌های نقره‌ای در مشهد

رودخانه و چشمه‌سار‌های آن که از بلندای بینالود در مسیری طولانی به روستای اخلمد می‌رسند هوش بیننده را می‌ربایند. رودخانه اخلمد در فصل‌هایی مثل بهار و پاییز بسیار پرآب می‌شود. آب جاری در این رودخانه از عنصر‌های اصلی شکل‌گیری زندگی و مورد استفاده مردم محلی برای کشاورزی و آب دادن به باغ‌ها محسوب می‌شود.

جاذبه‌ بعدی چشمه‌های پر‌شمار و جاری در روستا و اطراف آن است. چشمه‌هایی روان مثل دیزیار و خواهش، چشمه‌ غسل‌خانه، چشمه‌ حصار از زیبایی‌های دیگر در روستای اخلمد خراسان هستند. معادن مختلفی مثل آهک و سرب از دلایل دیگر رونق گرفتن اقتصاد در روستا به‌حساب می‌آیند. 


سوغات اخلمد

برای خرید سوغات و یادگاری می‌توانید صنایع‌دستی روستای اخلمد را انتخاب کنید. بازار روستا در بیشتر روزهای هفته باز است. اگر هر یک از دوستان و اطرافیان شما شانس آمدن به روستای اخلمد چناران را همراه شما نداشت می‌توانید میوه‌های روستا و انواع محصولات ارگانیک آن منطقه را به‌عنوان سوغات برایشان خریداری کنید.


مسیر دسترسی

با توجه به فاصله‌ موجود روستای اخلمد در یکی از دورترین مناطق نسبت به شهر مشهد واقع شده است. برای رفتن به این روستا باید ابتدا وارد جاده مشهد به قوچان شوید. این جاده در شمال غربی شهر مشهد قرار دارد.

در جاده مسیر خود را تا رسیدن به کمربندی چناران ادانه دهید و پس از ورود به این کمربندی جاده روستای اخلمد را خواهید دید. این جاده مستقیما شما را به مقصد مورد‌نظر می‌رساند.

اگر زمانی به مشهد سفر کردید یک روز را هم به سفر به این روستای جذاب اختصاص دهید. در ضمن می‌توانید برای رزرو اقامتگاه در مشهد به سایت پینورست سر بزنید.


نکات پیش از سفر به روستای اخلمد

همان‌طور که گفتیم روستای اخلمد آن‌طور که باید هنوز شناخته شده نیست. به همین دلیل هنوز تفرجگاه یا اماکنی مثل پارکینگ، سرویس بهداشتی مجهز و امکانات رفاهی و خدماتی چندانی وجود ندارد.

روستای اخلمد

اگر به قصد کمپینگ به روستای اخلمد می‌روید تمام وسایل مورد نیاز  از چادر تا کیسه خواب و لباس‌های گرم و کفش و کوله‌ مناسب ضروری هستند.

بعضی از اهالی روستای اخلمد سوییت و اتاق به مسافران اجاره می‌دهند که می‌توان از آنها استفاده کرد. بهتر است پیش از سفر به‌صورت آنلاین سوئیت مناسب خود را اجاره کنید تا در روستا به‌زحمت نیافتید.


بهترین زمان برای سفر به روستای اخلمد

بهترین زمان برای رفتن به روستای اخلمد را می‌توان فصل بهار دانست که تمامی طبیعت دوباره زنده می‌شود. تقریبا صد سال پیش تی. اس. الیوت شاعر بزرگ نوشت: «این فصل (فروردین/آوریل) بی‌رحم‌ترین فصل سال است».

روستای اخلمد

شاید از آن جهت که بعد از زمستان طولانی دوباره امید مانند جوانه‌های درخت طبیعت در دل انسان‌ها هم سبز می‌شود. تابستان‌های روستای اخلمد هم فرصت مناسبی برای فرار از گرمای کلافه‌کننده است. این روستا با آب‌و‌هوایی ییلاقی، خنکی مناسبی را حتی در فصل گرما به شما هدیه می‌کند.

بیشتر بخوانید: پارک ملت مشهد و بزرگ‌ترین چرخ‌وفلک خاورمیانه

اگر تحمل سرد شدن هوا را دارید پاییزهای اخلمد هم فوق‌العاده هستند. می‌توانید تصور کنید تمامی درختان با برگ‌های نارنجی،‌ قرمز و زرد و جشن رنگ های طبیعت چه فضای مبهوت‌کننده‌ای می‌سازند. زمستان‌های اخلمد بیشتر برای ورزشکاران حرفه‌‌ای در رشته‌های مرتبط با کوهنوردی مناسب است. درجه سرمای هوای زمستانی در روستای اخلمد بسیار زیاد است. گاهی با یخ زدن آبشار ورزشکاران فرصت مناسبی برای انجام ورزش‌های زمستانی در آنجا پیدا می‌کنند.


سفر به روستای اخلمد خاطره‌ای قشنگ و یه‌باد ماندنی برای روزهای زندگی که در گیر‌ودار کار و روز‌مرگی هستید می‌سازد تا دوباره در فرصتی دیگر به آن بهشت گمشده باز‌گردید. شما تا به حال از این روستای جذاب دیدن کرده‌اید؟ تجربه کمپ کردن در این روستا را دارید؟ از آبشار روستا هم دیدن کردید؟ تجربه خودتان را برای ما بنویسید. 

اگر اهل سفر باشید باید خوب بدانید که پیدا کردن محل اقامت مناسب در سفر یکی از دغدغه‌های اصلی هر فردی است. شما می‌توانید با رزرو اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را این بابت راحت کنید. انواع مختلف اقامتگاه از آپارتمان مبله و سوئیت لوکس تا خانه روستایی و بوم گردی در این سایت پیدا می‌شود.

آرش
آرش روحی

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی