خانه اخوان کاشان کجاست ؛ عمارتی تاریخی یا خانه بازسازی شده؟

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
خانه اخوان کاشان کجاست ؛ عمارتی تاریخی یا خانه بازسازی شده؟

چند وقتی است که عکس یکی از خانه های تاریخی کاشان دست به دست می‌شود.  عکسی که شبیه هیچ کدام از عمارت های تاریخی معروف کاشان نیست. در ادامه می‌خواهیم خانه اخوان کاشان را به شما معرفی کنیم. خانه‌ای که معماری‌اش با خانه بروجردی ها و خانه عامری ها متفاوت است.


آدرس خانه اخوان کاشان

خانه اخوان کاشان درست پشت مسجد آقابزرگ است. به خیابان فاضل نراقی بروید و کوچه مسجد آقابزرگ را پیدا کنید. از هر کسی بپرسید، خانه تاریخی اخوان کاشان را نشانتان می‌دهد.

خانه اخوان کاشان درست کنار هتل خانه دوست است. خانه اخوان در محله گذر آب انبار خان واقع شده.

شماره تلفن خانه اخوان کاشان: متأسفانه خانه اخوان هنوز شماره‌ای ندارد.

خانه اخوان در کاشان – اینجا تاریخی نیست

شاید اولش تعجب کنید، ولی خانه اخوان قدیمی نیست و نمی‌شود با خانه بروجردی ها و طباطبایی ها مقایسه‌اش کرد.

اینجا را مهندس کیارش اقتصادی طراحی کرده، آن هم در سال 90، فقط 8 سال پیش. معمار تبریزی کارش این است که خانه‌های از بین رفته را به اقامتگاه‌های بوم‌گردی تبدیل می‌کند. خانه اخوان هم جز همین عمارت‌ها است.

کیارش اقتصادی اینجا را می‌خرد. از خانه قدیمی 450 متری، هیچ چیز باقی نمانده بوده. آقای اقتصادی در واقع یک خانه جدید اینجا بنا می‌کند.

هر کسی عکس حانه را می‌بیند، فکر می‌کند با یک عمارت تاریخی بی‌همتا روبه‌رو شده که نظیرش در هیچ کجا دیده نمی‌شود. خطوط منحنی به کار رفته در معماری، اینجا را خاص جلوه می‌دهند.

در خانه اخوان کاشان، معماری مدرن و سنتی ترکیب شده و عمارتی کم‌نظیر متولد گشته است. چون خانه را با کاهگل بازسازی کرده‌اند، همه فکر کردند اینجا بنایی تاریخی و متفاوت در کاشان است.

چرا به اینجا خانه اخوان می‌گویند؟

بعد از بازسازی، بابک اخوان کارآفین معروف این عمارت را می‌خرد. برای همین حالا مردم اینجا را به اسم خانه اخوان در کاشان می‌شناسند.

حالا قرار است خانه اخوان تبدیل به اقامتگاه شود. عمارت از راه زیر زمین به خانه روبه‌رویی هم وصل می‌شود.

مسجد آقابزرگ – عبادتگاهی با معماری کم نظیر

مسجد آقابزرگ کاشان

مسجد آقابزرگ درست جلوی خانه اخوان کاشان است. اینجا برای برگزاری کلاس‌های درس برادر ملا احمد نراقی ملقب به آقابزرگ ساخته شده و برای همین نامش اینگونه است.

این عمارت با اتصال شبستان و مسجد و مدرسه شکل گرفته و از بهترین نمونه‌های بناهای ترکیبی است. آرامگاه خاندان نراقی هم کنار مسجد آقابزرگ قرار گرفته.

گنبدخانه این مسجد جوری ساخته شده که داخل مسجد در اب و هوای کویری کاشان و در فصول گرم هم جریان هوای خنک وجود دارد.

می‌گویند این‌جا در زمان محمدشاه قاجار شروع به ساخت شده و سال‌های اول سلطنت ناصرالدین شاه کار آن تمام شده است.

عمارت های تاریخی اطراف خانه اخوان

خیابان فاضل نراقی کاشان پر از خانه ها و  بناهای تاریخی است.

قلعه جلالی و حصار سلجوقی

در اطراف خانه های تاریخی کاشان، دیوارهای بلند و بزرگی را می‌بینید. این دیوارها را سلجوقی‌ها ساخته اند. بعضی ها می‌گویند اگر دیوارها نبودند، کاشان به دست دشمنان نابود شده بود.

قلعه بزرگ خشت و گلی هم کنار دیوارهاست. اینجا به دستور ملک شاه سلجوقی ساخته شده. قبلا قلعه محل حکومت و اداره شهر بوده.

دو بنای گنبدی‌شکل بزرگ هم هستند که مردم به آنها یخچال می‌گویند. روستایی‌ها در آنها برای روزهای گرم، یخ نگه می‌داشتند.

اگر به سفر رفته‌اید و اگر به اقامت در اقامتگاه‌ بوم گردی علاقه دارید می توانید وارد سایت پینورست شوید و اقامتگاه‌های دوست داشتنی آن را ببینید و براساس سلیقه‌تان آن را رزرو کنید.

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان به نظر بعضی ها زیباترین خانه تاریخی کاشان است. از اینجا تا خانه اخوان کاشان فقط 8 دقیقه پیاده‌روی دارید.

خانه عباسیان آنقدر اتاق‌های تو در تو دارد که اگر حواستان نباشد، در آن گم می‌شوید. این عمارت در زمان قاجار ساخته شده و 7000 متر مربع زیربنا دارد. خانه عباسیان 5 طبقه است و 5 حیاط در آن دیده می‌شود.

گچ‌بری‌های خانه عباسیان واقعا کم‌نظیرند. تزئینات خانه حتی از خانه طباطبائی‌ ها و بروجردی ها هم چشم‌نوازتر به نظر می‌رسند. اتاق آینه باشکوه ترین جای عمارت است. اینجا شاه‌نشین خانه بوده و آینه‌کاری‌هایش نظر هر کسی را جلب می‌کند.

برای دیدن کامل خانه عباسیان باید 2 ساعتی وقت بگذارید.

خانه طباطبایی های کاشان

پیاده می‌توانید از خانه اخوان کاشان به خانه طباطبایی ها بروید. اینجا به سید جعفر طباطبایی تاجر معروف آن زمان تعلق داشته. علی مریم، معمار پرآوازه که خانه بروجردی ها و سرای امین الدوله را هم ساخته، در 10 سال کار عمارت طباطبایی ها را تمام کرد.

خانه طباطبایی ها یک حوض بزرگ دارد و اطراف آن 6 باغچه کوچک دیده می‌شود. عمارت سه بخش اندرونی، بیرونی و محل مخصوص خدمه دارد. اتاق‌های عمارت همه زیبا و پر از آینه‌کاری و گچ‌بری هستند.

حمام سلطان امیر احمد

حمام سلطان امیراحمد

حمام سلطان امیر احمد هم از جاهای دیدنی نزدیک خانه اخوان کاشان است. این حمام 250 سال پیش ساخته شده و مردم از آن استفاده می کرده‌اند.

حمام سلطان امیر احمد پر از گچ‌بری و نقاشی است و ارزش دیدن دارد. پشت بام حمام هم در نوع خود دیدنی است. می‌توانید از اینجا کل شهر را ببینید.

قبل‌ترها حمام جایی برای دور هم جمع شدن و صحبت هم بوده. این حمام هم ۸ ستون دارد که فضای دور هم نشستن و گپ و گفت را از فضای اصلی حمام جدا کرده. یک حوض ۸ضلعی هم وسط سالن آن وجود دارد.


این بود یادداشت وب سایت پینورست درباره خانه اخوان! شما هم به خانه‌های تاریخی کاشان علاقه‌مندید؟ کاشان چه جاهای دیدنی دیگری دارد؟ چه فصلی را برای سفر به کاشان پیشنهاد می‌کنید؟ تجربه خودتان را در سفر به کاشان برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی