موزه دکتر نادعلیان ؛ تماشای آثار جذاب در جزیره رنگی هرمز

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
موزه دکتر نادعلیان ؛ تماشای آثار جذاب در جزیره رنگی هرمز

جزیره هرمز به خاطر جاذبه‌های زمین‌شناسی غیر معمول و رنگارنگش معروف است. ولی یکی از کارهایی که می‌توانید موقع سفر به این جزیره بکنید، دیدار از موزه دکتر نادعلیان است.

او هنرمندی طبیعت‌گرد بود که آثارش در سراسر دنیا به نمایش در آمده‌اند. آثاری که همچون گنجینه در طبیعت رها می‌کرد شاید مسافری دیگر اتفاقی گذرش به آن بیفتد و شگفت‌زده شود.


درباره دکتر نادعلیان

احمد نادعلیان از هنرمندان برجسته ایران و جهان در زمینه هنرهای محیطی و زمینی است. او بیشتر وقتش را به طبیعت‌گردی و جهان‌گردی اختصاص می‌دهد. یکی از کارهای جالب آقای نادعلیان، ساخت آثار هنری و رها کردن آن‌ها در طبیعت است. او می‌خواهد با این کار گنج‌های پنهانی در طبیعت دفن کند تا آیندگان هم آثارش را ببینند.

داخل

بیشتر بخوانید: غار موزه وزیری جایی که جادوی قصه‌ها هنوز زنده است

ساخته‌های احمد نادعلیان در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، اسپانیا و انگلستان، به نمایش درآمده‌اند. اکنون می‌توان بخشی از هنرنمایی‌های او را در موزه‌ای جالب در جزیره هرمز تماشا کرد.


جزئیات بیشتر درباره موزه نادعلیان

ساختمان موزه در سال ۱۳۸۸ خریداری شد. اینجا اول یک خرابه بود، اما بازسازی‌های گسترده‌ای روی آن انجام گرفت. اگر تصاویر سال ۱۳۸۸ را با عکس‌های کنونی مقایسه کنید، متوجه حجم تغییرات خواهید شد.

موزه دکتر نادعلیان

از همان اول و قبل از ورود به موزه، نقاشی‌های رنگی و محلی روی دیوارها نظرتان را جلب می‌کند. سردر موزه هم شکل جالبی دارد و شما را به یاد ورودی آثار باستانی و تاریخی می‌اندازد.

بعد از ورود به موزه و قبل از دیدن آثار، برای بازدیدکننده‌ها یک فیلم پخش می‌کنند. در این فیلم اول فرهنگ، تاریخچه و شگفتی‌های جزیره هرمز به نمایش درمی‌آید. بعد از آن هم فعالیت‌ها و کارهای دکتر احمد نادعلیان تشریح می‌شوند.

در خود موزه چیزهای جالبی می‌بینید. از جمله تمام طیف‌های رنگی خاک هرمز همراه با کانی‌های تشکیل‌دهنده آن‌ها. زیباترین مجموعه سوزن‌دوزی هرمزگان، در موزه نادعلیان نگهداری می‌شود.

بیشتر بخوانید: موزه هنرهای معاصر تهران – آثار ون گوک و پیکاسو در گنجینه میلیاردی

موزه دکتر نادعلیان

علاوه بر موزه، اینجا فعالیت‌های دیگری هم صورت می‌گیرد. بانوان هرمزی می‌توانند در موزه، هنر نقاشی با خاک‌های رنگی جزیره را آموزش ببینند. این کار به ایجاد شغل و کارآفرینی و افزایش درآمد ساکنان هرمز، کمک می‌کند.

احمد نادعلیان علاوه بر فعالیت‌های هنری، کارهای محیط زیستی هم انجام داده است. از جمله دوچرخه‌سواری ۱۴۰۰ کیلومتری و حکاکی شعار «رویای صلح در خلیج فارس و محیط پاک» روی سواحل جزیره هرمز.

وقتی اول سفرتان به جزیره هرمز وارد موزه بشوید یک نمای کلی از وضع اجتماعی جزیره را می‌بینید. یک دید کلی پیدا می‌کنید از ین‌که مردم در این جزیره چه می‌کنند؟ چه هنری دارند و چرا آن را انتخاب کرده‌اند؟ این موزه در تمام کتاب‌های بین‌المللی مرتبط با آن معرفی شده.

اشیا تاریخی، استخوان و بقایای موجودان دریایی، خاک سرخ عجیب غریب هرمز و…در موزه نگهداری می‌شود.

آثار خود استاد نادعلیان هم در بخش نمایشگاه موزه برای فروش وجود دارد.

آدرس موزه

برای دیدن موزه باید آدرس تکیه مولا را از بومی‌ها بپرسید. روبه‌روی تکیه یک کوچه هست که شما را به موزه نادعلیان می‌رساند. اگر در موزه بسته بود، حتما زنگ بزنید تا در را برای شما باز کنند.

آدرس

روی نقشه ببینید!

می‌توانید با استفاده از تورهای گردشگری هوریز به جزیره هرمز سفر کنید و آثار جالب موزه نادعلیان را از نزدیک ببینید.


شما هم این موزه هنری و جداب را دیده‌اید؟ آیا این موزه وسوسه سفر به هرمز را در سرتان انداخته؟ چه‌قدر این موزه را می‌شناختید و چه موضوعی مرتبط با آن را از قلم انداخته‌ایم؟ شما به ما بگویید و در قسمت نظرات برایمان بنویسید.

راستی شهرهای جنوب اسرارآمیز و متفاوت هستند و خاطره سفر به آن‌ها همیشه یک خاطره گفتنی و هیجان‌انگیز است. اگر هوس سفر به جنوب یا هرجای دیگری در ایران به سرتان زد برای اجاره آنلاین اقامتگاه خود نگران نباشید. به سایت پینورست سر بزنید و در آن انواع اقامتگاه از بومگردی تا ویلا ساحلی را پیدا کرده و رزرو کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی