دریاچه آهنک؛ آرامشی وصف نشدنی را حس کنید

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
دریاچه آهنک؛ آرامشی وصف نشدنی را حس کنید

تهرانی‌ها مخصوصا افراد شاغل که بیشتر روزشان را در شلوغی و بیرون از خانه می‌گذرانند به دنبال این هستند که آخر هفته‌ها را در آرامش و سکوت سپری کنند. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که کلا در خانه بمانند و بعضی‌ها هم به دنبال مکانی خوش‌ آب‌وهوا و البته نزدیک به شهر برای تفریح و وقت‌گذرانی با خانواده و دوستان می‌گردند؛ دریاچه آهنک در فیروزکوه دقیقا همچین جایی است.

شک نکنید که اگر می‌خواهید چند ساعتی را در آرامش و از هیاهو و سروصدای شهر دور باشید دریاچه آهنک یکی از بهترین گزینه‌ها است. این دریاچه طبیعت زیبایی دارد و جان می‌دهد برای عکاسی و غواصی. طبیعت‌گرد‌ها بیایید که قصد داریم در این مطلب از مجله گردشگری پینورست با هم به این دریاچه در نزدیکی تهران سفر کنیم.


دریاچه آهنک چطور جایی است؟

دریاچه آهنک در استان تهران بر بلندای ارتفاعات جنوبی روستای سیمین‌دشت قرار دارد. فاصله این دریاچه تا فیروزکوه حدود 5/5 کیلومتر و فاصله روستا تا فیروزکوه 35 کیلومتر است. ارتفاع آن از سطح دریا هم 1700 متر است. 

آهنک از دو حوضچه دوقلو تشکیل شده که عمق حوضچه بزرگ 32 متر و عمق حوضچه کوچک 8 متر است. آب دریاچه هم از ذوب شدن برف‌های ارتفاعات منطقه و چشمه‌ای که در بالای آبگیرها وجود دارد تامین می‌شود. به‌همین دلیل هم آب دریاچه خیلی شفاف و واضح است. طوری که تا عمق زیادی از آن را می‌توانید ببینید.

دریاچه آهنک چطور جایی است؟

کف دریاچه آهنک از ماسه و شن بسیار نرمی تشکیل شده. دمای آب حدود 24 درجه سانتی‌گراد است و در آن تعدادی ماهی کپور و قورباغه هم خوش و خرم در حال زندگی‌ هستند. دورتادور دریاچه با نیزار‌هایی به ارتفاع 3 متر پوشیده شده و منظره بسیار جذابی را به‌وجود آورده است. بیشتر درختان اطراف دریاچه درخت گز است. البته کمی دورتر می‌توایند چند تایی درخت بید هم پیدا کنید.

راستی این را باید بگوییم که درست است آب دریاچه آهنک خیلی شفاف است و تمیز به‌نظر می‌آید،‌ ولی به‌هیچ وجه از آن ننوشید. چون آب آن به‌دلیل وجود مقدار زیاد گوگرد تلخ و غیر قابل نوشیدن است. اما اگر هوس نوشیدن آب‌ زلال طبیعی را کرده‌اید باید حدود 2 کیلومتر بالاتر از دریاچه بروید تا به چشمه‌ای کوچک در دل منطقه‌ای سرسبز برسید. به این چشمه، بالا چشمه می‌گویند و یک درخت بید بزرگ هم در کنارش وجود دارد که از همه طرف دیده می‌شود؛ یعنی امکان ندارد که آن را پیدا نکنید.

بیشتر بخوانید: خمده فیروزکوه ؛ روستایی بکر برای سفر یک روزه

در مقابل چشمه ورودی یک غار خودنمایی می‌کند. این غار عمق کمی دارد و برای مواقعی مثل طوفان، تگرگ و باران شدید پناهگاه خوبی است. این غار با اینکه کوچک محسوب می‌شود ولی می‌تواند 20 نفر آدم به‌صورت نشسته و 30 نفر آدم ایستاده را در خودش جای دهد.

گفتیم که اینجا جان می‌دهد برای عکاسی؛ اما چرا؟ چون با رفتن به کنار دریاچه در واقع روی یکی از مرتفع‌ترین تپه‌های منطقه ایستاده‌اید. تا چشم هم کار می‌کند خبری از نور چراغ و آیتم‌های شهری نیست؛ فقط طبیعت بی‌جان است و تمام.


چگونه به اینجا برویم؟

برای رفتن به دریاچه آهنک از تهران باید اول وارد جاده فیروزکوه شوید. بعد از پمپ‌ بنزین سیدآباد وارد جاده فرعی در سمت راستتان شوید. این جاده از روستاهای کلاک،‌ رودآفشان،‌ حصاربن و مشهد می‌گذرد و در نهایت به سیمین‌دشت می‌رسد. البته سیمین‌دشت یک ایستگاه‌ راه‌آهن هم دارد که می‌توانید تا روستا را با قطار بروید.

بعد از رسیدن به روستا برای رفتن به سمت دریاچه باید از کنار سد روی رودخانه عبور کنید و مسیر جاده خاکی را تا انتها ادامه دهید؛ حدود 20 دقیقه باید رانندگی کنید. اگر هم دوست دارید می‌توانید با پای پیاده مسیر را بروید که حدود 2 ساعت طول می‌کشد. البته که مسیر جذاب است و حوصله‌تان سر نخواهد رفت.

بیایید ببینیم که اگر با پای پیاده بزنیم به دل جاده با چه چیزهایی روبه‌رو می‌شویم. در وسط راه در سمت راستتان بزکوه را می‌بینید. کوهی که بر اثر فرسایش به یک اثر هنری تبدیل شده و هر کسی محو زیبایی‌اش می‌شود. بعد از اینکه شیب تند اول مسیر را پشت سر گذاشتید به یک دشت بی‌آب‌وعلف می‌رسید. خانه‌‌های ویرانه و درختان پوسیده نشان می‌دهد که در گذشته اینجا افرادی زندگی می‌کردند. اما اینکه حالا کجا هستند را فقط خدا می‌داند.

بعد از این بیایان خشک آب را در آن دورها می‌بینید. بله درست است سراب ندیده‌اید و به دریاچه آهنک رسیده‌اید. جالب است بدانید که مردم بومی اسم دریاچه را دریا گذاشته‌‌اند.

اگر تصمیم دارید که برای دیدن این دریاچه راهی شوید می‌توانید برای اجاره ویلا اطراف تهران مثل فیروز‌کوه،‌ دماوند، رودهن و … از پینورست کمک بگیرید.


بهترین فصل رفتن به دریاچه آهنک

دریاچه آهنک در هر فصلی زیبایی خودش را دارید و در واقع هر موقع از سال که بخواهید می‌توانید به این منطقه بروید. ولی خب در بهار و تابستان هوای این منطقه از بقیه روزهای سال بهتر است.

بهترین فصل رفتن به دریاچه آهنک

در فصل بهار درختان سرو و بید بلند کنار جاده، مرتع‌های سبز و باغ‌های گردو و گیلاس برای مهمان‌های دریاچه دست تکان می‌دهند. در تابستان نسیم خنک از لابه‌لای درختان خودش را به شما می‌رساند و گرمای هوا را دور می‌کند. در پاییز بازی رنگ‌ها و برگ‌ها را می‌بینید. در زمستان هم زمین سفید‌پوش به شما چشمک می‌زند.

البته در زمستان گاهی ممکن است به‌دلیل سرمای زیاد جاده در اثر یخ‌بندان مسدود شود. پس حتما هوای منطقه را چک کنید.

بیشتر بخوانید: دریاچه لزور ؛ معجزه‌ای در میان قله‌های بلند البرز


نوبت غواصی و شنا کردن رسیده 

با رفتن به دریاچه آهنک فرصت این را دارید که در اعماق آن در کنار دسته‌های ماهی غواصی کنید و از ماجراجویی در دنیای زیر آب لذت ببرید. اگر غواصی بلد هستید شک نکنید که باید آن را در اینجا تجربه کنید. آب خنک دریاچه روح و جسمتان را تازه می‌کند.

نوبت غواصی و شنا کردن رسیده 

در تابستان دریاچه یا به قول خود بومی‌ها دریا محل تفریح و شنای افراد روستاهای نزدیک است. البته این نکته را باید بدانید که آهنک عمق زیادی دارد و به‌اصطلاح آبش هم سنگین است. برای همین باید شناگر خوبی باشید.

اگر می‌خواهید شنا یا غواصی کنید حتما با خودتان لباس و تجهیزات بیاورید. کرم ضدآفتاب، وعده غذایی سبک، آب آشامیدنی و زیرانداز هم یادتان نرود.


روستای سیمین‌دشت

سیمین‌دشت سر راه کسانی قرار دارد که می‌خواهند به دریاچه آهنک بروند؛ روستایی با طبیعت بکر و قدمت طولانی و البته پاتوقی برای زمین‌شناسان. این روستا آب‌وهوای کوهستانی دارد و مقصد خوبی برای فرار از گرمای هوا است. کوه بلند بزکوه یا بزتور در غرب روستا قرار گرفته. این روستا به‌دلیل منابع آب کافی و خطوط جاده‌ای و ریلی موقعیت بسیار خوبی دارد.

مردم روستا بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغول‌اند و گردو، سیب، زردآلو پیوندی، قیسی، یونجه،‌ کدو، خیار، گندم و جو محصولات اصلی روستا محسوب می‌شوند. زنان مسن روستا معمولا لباس محلی به تن دارند؛ دامن‌های قرمز و گل‌دار با روسری‌های سفید بلند.

روستای سیمین‌دشت

رودخانه‌های دلیچای و حبله‌رود

سیمین‌دشت دو رودخانه خروشان دارد. دو رودخانه حبله‌رود و دلیجای از ارتفاعات البرز سرچشمه می‌گیرند، در روستا بهم می‌رسند و بعد به سمت گرمسار جاری می‌شوند. در محل رسیدن دو رود یک سد ساخته شده که آب شیرین به سمت گرمسار هدایت و اضافه آن هم برای کشاورزی استفاده می‌شود. این سد به خانه پرندگان مهاجر و بومی تبدیل شده است. غروب آفتاب در کنار آبشاری که درست شده واقعا یک منظره دیدنی است.

بیشتر بخوانید: همه‌چیز درباره سفر به تنگه واشی

کوه انار کندو و محله کویر

در این روستا منطقه‌ای به‌نام کویر وجود دارد. محله‌ای که با وجود رودخانه دلیجای و دو نهر آسیاب و کویر باز هم اسمش کویر است. خیلی‌ها می‌گویند در گذشته به‌خاطر وسعت زیاد این منطقه آن را «کبیر» می‌نامیدند و در طول زمان به کویر تبدیل شده است.

کوه زیبای انارکندو در این منطقه قرار دارد. در زمان‌های قدیم مردمی بالای این کوه زندگی می‌کرده‌اند که در اثر فرسایش خاک مسیر رسیدن به بالا از بین رفته است. ولی اگر کوهنورد حرفه‌ای هستید و وسایل لازم هم دارید می‌توانید به آن بالا برسید.

شاید باورتان نشود ولی بومی‌ها می‌گویند که این کوه با تغییر آب‌وهوا رنگ عوض می‌کند.


شما پیش از خواندن این مطلب چیزی درباره دریاچه آهنک شنیده بودید؟ تابه‌‌حال از این منطقه دیدن کرده‌اید؟ مسیر جاده خاکی را با ماشین طی کردید یا با پای پیاده؟ تجربه غواصی و شنا کردن در آب دریاجه را دارید؟ در روستای سیمین‌دشت هم گشتی زدید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر می‌خواهید برنامه سفر بچینید می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه در سرتاسر ایران به سایت پینورست سر بزنید. در پینورست امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا اجاره ویلا ساحلی وجود دارد.

 

 

 

 

مهدیه نعمتی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها