تالاب آق گل ؛ همسفر با پرندگان مهاجر

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
تالاب آق گل ؛ همسفر با پرندگان مهاجر

تالاب آق گل یک تالاب فصلی در استان همدان و در شهر ملایر است. می‌گویند این تالاب لااقل ۴۰۰۰ سال سن دارد. خیلی‌ها این تالاب را به اسم تالاب کرد خورد می‌شناسند.

 سفر به تالاب آق گل به درد آن‌هایی می‌خورد که به «پرنده‌بینی» (حالا چه حرفه‌ای و چه مبتدی) و فضای آرام تالاب علاقه دارند و اگر آدم‌ها فضا را شلوغ نکرده باشند، می‌شود از سکوت و صدای طبیعت هم لذت برد.

برای گشت زدن در اطراف تالاب طبیعی آقگل با پینورست همراه شوید.


تالاب آق گل دقیقا کجاست؟

تالاب آق گل با شهرستان اسلامشهر آق گل حدود یک کیلومتر فاصله دارد و نزدیک‌ترین روستاها به آن روستای قاسم‌آباد و نصیرآباد است. برای رفتن به تالاب آق گل از تهران می‌توانید وارد جاده تهران ساوه شوید. بعد از حدود ۹۰ کیلومتر به جاده ساوه همدان می‌رسید و تا ۱۴۵ کیلومتر این مسیر را ادامه می‌دهید.

تالاب آق گل دقیقا کجاست؟

منبع: اینستاگرامgardeshgari_e_paydar

بیشتر بخوانید: تالاب انزلی ؛ زیستگاه نیلوفر آبی و لاله مردابی

بعد از آن وارد جاده فرعی به طرف اسلامشهر آق گل شوید. با ادامه دادن این مسیر در نهایت به اسلامشهر آق گل رسیده و پس از آن می‌توانید در جاده خلوزین از روستای قاسم آباد عبور کنید و به تالاب برسید.


در تالاب آق گل چه می‌بینید؟

تالاب آق گل یک تالاب آب شیرین است و این باعث می‌شود که جانوران متنوع‌تری در اطراف آن زندگی کنند. زیاد شدن آب رودخانه قره چای و یا بارش باران و آب شدن برف‌ها آب لازم برای این تالاب را فراهم می‌کنند. چند سال پیش که باران خوبی در این منطقه بارید، تالاب به بهترین وضعیت خودش در بیست سال گذشته رسید.

در تالاب آق گل چه می‌بینید

منبع: گوگل‌مپ Hossein. F

پس اولین چیزی که احتمالا در تالاب می‌بینید وضعیت آب آن است. اگر در زمان پرآب به تالاب آقگل بروید، ممکن است عمق آن در بعضی قسمت‌ها حتی به ۹۰ سانتی‌متر هم برسد. البته بهتر است خودتان این موضوع را امتحان نکنید.


چطور پرندگان اطراف تالاب را شکار کنیم؟

اگر در گذشته تالاب دیگری را دیده باشید، می‌دانید که تالاب‌ها همیشه جای خوبی برای زندگی پرندگان مهاجر و انواع مختلفی از جانوران و گیاهان هستند. در هر دوره‌ای از زندگی تالاب چه وقتی که آب دارد و چه وقتی رو به خشکی می‌رود، گیاهان و جانوران متناسب با وضعیتش در کنار آن جمع می‌شوند. پس شاید بتوانید انواع مختلفی از پرندگان مهاجر و غیرمهاجر را در اطراف تالاب آقگل ببینید.

پرندگانی مثل حواصیل، بوتیمار، فلامینگو، خوتکا، پرستو و چند نوع پرنده دیگر در کنار کرد خورد زندگی می‌کنند. این پرندگان یکی از دلایل مهم آدم‌ها برای رفتن به تالاب‌ها و پرنده‌نگری هستند. خیلی از عکاسان طبیعت حرفه‌ای و آماتور با سفر به تالاب‌ها عکس‌های خوبی از مناظر اطراف تالاب می‌گیرند. در این منطقه فقط می‌شود پرندگان و جانوران را با دوربین عکاسی شکار کرد. چون خوشبختانه شکار در محدوده تالاب آق گل ممنوع است.

بیشتر بخوانید: به مناسبت روز جهانی پرندگان مهاجر ؛ پرنده ها دقیقاً کجا می‌روند؟

چطور پرندگان اطراف تالاب را شکار کنیم

منبع: اینستاگرامhamedan.doe.ir

شاید هم ترجیح بدهید به‌ جای عکاسی و دست بردن به دوربین گوشی تلفن هوشمندتان فقط در اطراف تالاب راه بروید و زندگی متفاوت جانوران و گیاهان این منطقه را تماشا کنید و همه چیزهایی را که می‌بینید توی حافظه‌تان ذخیره کنید.


بهتر است چه زمانی به تالاب آق گل سفر کنیم؟

با این‌که تالاب‌ها در اکوسیستم طبیعی اهمیت زیادی دارند و وجودشان باعث حفظ اکوسیستم می‌شود، اما اغلب مورد بی‌توجهی مسئولان قرار گرفته‌اند و همین موضوع آسیب زیادی به تالاب‌ها وارد کرده است. برای همین بعضی‌ها در سفر به تالاب آقگل با بی‌آبی غیرمعمول آن روبه‌رو شده‌اند. با همه این‌ها در فصل‌هایی که باران بیش‌تر می‌بارد و احتمال پرآب بودن تالاب بیش‌تر زمان مناسب‌تری برای سفر به آن است. شاید بشود گفت از اول پاییز به بعد این احتمال بیشتر می‌شود و می‌توانید منظره بهتری در این منطقه ببینید.

چه زمانی به تالاب آق گل سفر کنیم

منبع: اینستاگرامhamedan.doe.ir

شما می‌توانید با ماشین شخصی خودتان به این تالاب بروید و چون در این منطقه زمین مسطح است، همه گروه‌های سنی می‌توانند بدون مشکل تالاب آق گل را ببینند و در اطراف آن قدم بزنند.


چه تالاب‌های دیگری برای سفر مناسبند؟

اگر تالاب‌ها جز آن دسته از جاذبه‌های طبیعی هستند که دوست دارید بیش‌تر به آن‌ها سفر کنید، در ادامه چند تا از تالاب‌های ایران را به شما معرفی می‌کنیم:

تالاب شادگان

تالاب شادگان حدود چهارصد هزار هکتار وسعت دارد و جانوران خاصی در اطراف آن زندگی می‌کنند. این تالاب در استان خوزستان و جنوب شهر شادگان قرار دارد. آب این تالاب هم به حیات جانوران کمک می‌کند و هم روی زندگی آدم‌ها تأثیر زیادی دارد.

تالاب شادگان

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Amin mohseni

بیشتر بخوانید: تالاب شادگان ؛ زندگی در میان آب‌ها و روی قایق‌ها

از جانوران اطراف تالاب می‌شود گراز، گربه جنگلی و گونه‌ای از گرگ را نام برد. خیلی از مردم اطراف تالاب هم به پرورش گاومیش مشغولند. در سفر به تالاب شادگان می‌توانید به جز دیدن منظره‌هایی از طبیعت و تماشای پرنده‌ها و شاید جانوران دیگر، قایق‌سواری کنید و در طول تالاب بچرخید.

تالاب آلماگل

استان گلستان چند تالاب مختلف دارد و تالاب آلماگل یکی از آن‌هاست. این تالاب برخلاف تالاب آق گل آب شوری دارد و به همین دلیل گیاهان و جانوران متفاوتی در اطراف آن رشد می‌کنند. این تالاب در شهر گنبد کاووس و در نزدیکی روستایی به نام داشلی برون قرار دارد و وسعتش حدود دویست هزار هکتار است.

تالاب آلماگل

منبع:گوگل‌مپ Rezgar

با وجود این‌که تالاب‌های گلستان برای محیط زیست این منطقه اهمیت زیادی دارند، اما همچنان این تالاب‌ها هم در خطر آسیب و خشک شدن هستند. اگر به تازگی به این تالاب رفته‌اید، نظرتان را درباره اوضاع آن برایمان بنویسید.

تالاب بیشه دالان

تالاب بیشه دالان در شهرستان بروجرد و در استان لرستان قرار دارد. فاصله تالاب تا شهر بروجرد حدود پانزده کیلومتر است. منطقه اطراف این تالاب کوهستانی است به همین دلیل آب‌وهوای آن نسبت به تالاب‌های دیگری که معرفی کردیم، خنک‌تر است. انواع مختلف قورباغه و وزغ و لاکپشت در این تالاب زندگی می‌کنند. پس موقع پیاده‌روی و گشت زدن در اطراف این منطقه مراقب باشید پای‌تان را کجا می‌گذارید.

تالاب بیشه دالان

منبع: خبرگزاری ایرنا

بیشتر بخوانید: تالاب هشیلان، شگفتی کمتر شناخته‌شده در کرمانشاه

این تالاب در فصلی از سال مقصد پرنده‌های مهاجر است. به همین دلیل خیلی از آدم‌ها برای تماشای پرنده‌ها و عکاسی از آن‌ها به این تالاب سفر می‌کنند. به‌جز این در اطراف این تالاب امکان دوچرخه‌سواری و آب‌تنی هم فراهم است.


سوالات متداول

تالاب آق‌گل کجاست؟

این تالاب در شهر ملایر و در استان همدان قرار دارد.

چه فصلی به تالاب آق گل برویم؟

بهترین زمان برای رفتن به این تالاب پاییز است.

در بازدید از تالاب آق گل حواسمان به چه نکاتی باشد؟

مهم‌ترین نکته در سفر به تالاب آق گل این است که مراقب محیط زیست آن باشیم. نه به پرندگان و جانوران آن نزدیک شویم و نه زباله‌ای در اطراف تالاب بریزیم.


شما به کدام تالاب ایران سفر کرده‌اید؟ فکر می‌کنید تالاب‌ها در مقایسه با جاذبه‌های طبیعی دیگر چه ویژگی خاصی دارند که باعث جذب آدم‌ها می‌شود؟ تجربه خودتان از سفر به تالاب‌ها را برایمان بنویسید.

پینورست می‌تواند برای سفر به شهرهای مختلف ایران در کنار شما باشد. اگر می‌خواهید برای سفر به تالاب‌های ایران برنامه‌ریزی کنید، قبلش اقامتگاه‌های پینورست را ببینید و در هر شهری که خواستید برای اجاره کلبه جنگلی اقدام کنید.

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی