خانه آقازاده ابرکوه: به معروف‌ترین خانه تاریخی یزد خوش آمدید

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
خانه آقازاده ابرکوه: به معروف‌ترین خانه تاریخی یزد خوش آمدید

همه ما گاهگاهی دلمان می‌خواهد شب را درجایی به صبح برسانیم که شبیه خانه‌های دور واطرافمان نباشد. اگرهمچنین هوسی به سرتان زده ؛ خانه‌های تاریخی گزینه‌های خوبی هستند. خانه‌هایی که ازنگاه رهگذران پروپیخ و رازآلود به نظر می‌رسند و اتفاقا از نگاه ساکنانش ساده و پر از آرامش هستند. اگر به نقشه ایران وحوالی استان یزد خوب نگاه کنید ؛ نزدیک شهرستان ابرقو به پنج خانه تاریخی خواهید رسید. خانه آقازاده یکی از این پنج خانه‌ای است که توسط میراث فرهنگی به ثبت رسیده و گوشه و کنارندیده کم ندارد.

بنابراین اگربه سیر وسفر در مناطق کویر علاقه دارید و دلتان می‌خواهد در خانه‌ای با معماری عصر قاجاری چای بخورید به خانه آقازاده سربزنید. در این مطلب می‌خواهیم خود خانه و معماری آن و جاهای دیدنی اطرافش را به شما معرفی کنیم. با پینورست، پلتفرم تخصصی اجاره بومگردی یزد همراه شوید!


خانه آقازاده کجاست؟

خانه آقازاده ابرکوه یزد

خانه آقازاده در میدان دروازه ابرقو قرار دارد. یکی ازثروتمندان مشهور ابرقو به نام سید حسین ابرکویی این خانه را ساخته است. طبق برخی روایات این مرد تاجری مذهبی و معتمد بوده و به قول معروف در نزد مردم شهرصاحب اعتبار بوده است.

ظاهرا او به این شهر علاقه زیادی داشته است و برای آبادانی آن گام برداشته است. البته خانه آقازاده را برای سکونت خودش ساخت تا در این شهر ماندگار شود.

بنای خانه آقازاده ۸۲۰ متر است که در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ متر ساخته شده است.خانه ای که در زمان خودش بروو بیایی داشت ، قرن‌ها بعد هم مورد توجه گردشگران قرار گرفت.

 خانه آقازاده با ۵ خانه تاریخی همسایه است .خانه‌هایی با نام‌های آقازاده ،حسینی دوست، موسوی، گبری و سیدعلی آقا با معماری مشابه در کنارهم ساخته شده‌اند. این 5 خانه دارای ویژگی‌های مشابه ومتفاوت هستند، میزبان شیفتگان کویرند. آنطور که شواهد نشان می‌دهد ساکنان این ۵ خانه فامیل بوده‌اند.

خانه آقازاده یزد

این فامیل برای رفت و آمد آسان در این خانه‌ها راهی را ابداع کرده‌اند که از شاهکارهای معماری این خانه‌ها به شمار می‌رود. خانه آقازاده وسید علی اقا با تونل به هم وصل شده‌اند . ناگفته نماند این تونل‌ها در قدیم به ساباط معروف بودند.


معماری خانه چه شکلی است؟

خانه سنتی آقازاده

درنگاه اول معماری خانه آقازاده پرپیچ وخم است اما ورود به این خانه این تصور تغییر پیدا می‌کند. 

خانه آقازاده به رسم خانه‌های کویر و با مصالح ساده‌ای همچون گل ،آجر وخشت خام ساخته شده است.این خانه به شکل دو طبقه و در زمینی مستطیل شکل ساخته شده است. 

سه ساختمان دورحیاط بنا شده اند. همچنین وسط حیاط حوض سنگی قرارگرفته است.

ورودی خانه در قسمت شمال غربی بنا واقع شده است. میهمانان خانه به رسم قدیم ازهشتی وارد خانه می‌شدند تا نامحرمان به سرعت به اندورنی وارد نشوند. هشتی خانه آقازاده به درونی ،اندورنی و اصطبل راه داشته است.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی یزد ؛ ۱۵ پیشنهاد­ شگفت انگیز برای یک سفر به یاد ماندنی به یزد


داستان بادگیر خانه آقازاده 

خانه آقازاده یزد

شهرت خانه آقازاده به دلیل بادگیر معروفش شهرت جهانی پیدا کرده است. استقبال از معماری این خانه کار را به جایی رساند که عکس بادگیرش درپشت اسکناس ۲۰۰۰ تومانی درج شده است. بادگیردر خانه‌های کویر برای تهویه هوای ساختمان ساخته می‌شده است. بادگیرخانه آقازاده بر خلاف همه بادگیرها در دو طبقه ساخته شده و ۴ مجرای وردی وخروجی هوا دارد که نمونه کمیابی از معماری بادگیرها در کویر به شمارمی‌آید . ظاهرا بادگیرخانه های ۴ طبقه نشانه خانه اعیانی بوده است. این سبک معماری به بادگیر یزدی معروف است به شکل صلیب ساخته شده و تزینات خاصی دارد.

این بادگیر ۱۹ تیغه و دریچه دارد که چند تایی از دریچه‌های بالایی آن بسته شده است. این بادگیر مرتفع که 18 متر طول دارد جزء شاهکارهای معماری این بنای تاریخی محسوب می‌شود.

 عمارت کلاه فرنگی خانه آقازاده نیز جلوه دیگری از معماری این بنا است. کلاه فرنگی هم نزدیک بادگیراست. پنجره‌های کوچکی که شیشه‌های رنگی داشته اند؛ نور را به درون خانه می‌تابانده‌اند.

بیشتر بخوانید: بادگیر بهتر است یا کولر؟ یادگاری از مهندسان باستان برای استفاده از انرژی باد


از کدام طرف برویم؟

خانه آقازاده یزد

انتخاب ابرکوه برای یک گشت و گذار تاریخی انتخاب خوبی است.می‌توان گفت؛ ابرکوه مقصد گردشگرانی که شیفته مکان‌های باستانیهستند. ابرقو در زمره 14 شهر محبوب گردشگری ایران است. اگر از تهران به سمت ابرقو به راه افتادید ،احتمالا باید 7 ساعت رانندگی کنید. خانه آقازاده هم اکنون هتل سنتی است که میزبان علاقمندان کویر است، ۲۰۰ سال عمر دارد.

اتاق‌های داخلی به شکل سنتی تزیین شده اند و در کافی شاپ این هتل انواع غذاهای سنتی سرو می‌شود. همچنین این مجموعه پارکینگ هم دارد.

بیشتر بخوانید: خانه صولت ابرکوه ؛ جادوی خشت و تاریخ


دیدنی‌های نزدیک خانه آقازاده؛ تا اینجا آمده‌اید این‌ها را هم از دست ندهید؛

ابرکوه

سرو باستانی را از دست ندهید

دیدنی‌های اطراف خانه آقازاده کم نیست. یکی از دیدنی های جذاب این منطقه درخت سرو  ۴۵۰۰ ساله است. سرو ابرکوه همان درخت مسن که کهن سال ترین موجود ایران نام دارد در زمره میراث طبیعی ملی قرار دارد. طبیعتا عکاسی در کنار این درخت سرو باستانی،

این سرو اینقدر قدیمی است که حتی شاعرهای معروف و قدیمی ایران هم در موردش شعر سروده‌اند و ناصر خسروی جهانگرد در موردش در سفرنامه‌هایش نوشته است.

یخچال آقازاده را از دست ندهید

معمولا مسافران فصل سرد برای مسافرت به شهرهای کویری همچون ابرقو انتخاب می کنند. یک نکته مهم این است که جاذبه های اطراف این شهر انقدر زیاد است که می‌توانید برنامه یک گردش درست وحسابی برید.

اولین سوالی که با رسیدن به کویر به انسان دست می‌دهد این است که مردم این ناحیه در روزگاری بدون تکنولوژی تابستان را چگونه می‌گذراندند؟ اگر از یخچال طبیعی آقازاده بازدید کنید ؛ پاسخ این سوال را خواهید فهمید. وقتی سه راهی اقلید به سمت ابرکوه را رد می‌کنید، یک بنای دایره‌ای شکل خواهید دید.

این ساختمان قدیمی کار یخچال‌های امروزی را برای مردم کویر انجام می‌داده است. این ساختمان کهن ۱۲ متر طول دارد. ضخامت دور بنا ۱۲ متر و دور گنبد ۶۳ متر است. این یخچال از مصالحی مثل ماسه و ملات و آهن ساخته  شده است. حوض بند، مخزن یخ، دیوارهای سایه انداز، گنبد بزرگ روی مخزن اجزای این بنا هستند.

مکانیزم این یخچال یکی ازشاهکارهایی معماری کویر است. بنابراین دیدن این بنای تاریخی برای دوستداران کویر خیلی توصیه می‌شود.

عکاسی در مجاورت قلعه رباط 

معمولا شهرهای کویری قلعه‌های دیدنی فراوان دارند. قلعه‌ها در حقیقت دژهایی بودند که از شهر محافظت می‌کردند. منظور از رباط همان دژهای محافظ است. یکی از این قلعه‌های دیدنی که در شهر ابرکوه قراردارد، قلعه رباط است. 

این قلعه یادگار صفویان است که معماری آن مورد توجه محققان قرار گرفته است. این نوع معماری به سبک جلگه ای معروف است.در معماری جلگه ای طرح اصلی مستعطیل و یا مربع است وبرج‌ها اطراف زمین قرار می‌گیرند.

در این بنا نیز 9 برج مدور با تزییات صلیبی و لوزی ساخته شده اند. معمول برج‌های تاریخی، لوکیشن‌های خوبی برای عکاسی هستند. بنابراین اگر به ابر کوه سفر کردید، این لوکیشن را برای عکاسی از دست ندهید.

موزه مردم شناسی ابرقو

شهرهای کویری معدن کشف اشیا کهن هستند. زیر خاک کویر اشیاء باستانی خوابیده‌اند  که به مرور زمان کشف شده‌اند و حالا درموزه‌ها جای گرفته اند. موزه مردم شناسی ابرقوه یکی از موزه‌های پرطرفدار شهراست. این موزه در خانه سه طبقه صولت قرار گرفته است. معماری این مکان به عصر قاجار و زندیه باز می‌گردد. در این موزه اشیا مربوط به حرفه‌های گوناگون سنتی ، سنگ‌های حکاکی شده از اعصار و قرون متفاوت، کتب با نسخه‌های قدیمی و ادوات شکار، قرار داده شده است. 

آنچه خوبان همه دارند 

آنچه خوبان همه دارند ، تو یکجا داری ؛مثلی است که درباره شهر ابرکوه صدق می کند. این شهر برای دوستداران طبیعت ،تاریخ ،گزینه‌های دیدنی فراوانی دارد. بنابراین اگر همسفرانی با سلایق متفاوت دارید و دوست دارید با یک تیر چند نشان بزنید، ابرقوه را در لیست سفر خود قراردهید.


حالا اگر با خواندن این مطلب تصمیم گرفته‌اید در سفر بعدی خودتان به شهر یزد از خانه آقازاده هم دیدن کنید چند تا توصیه مهم داریم:

اولا: بعد از این که سری به این خانه زدید حتما بیایید و نظرتان در مورد این خانه تاریخی را برای ما بنویسید. چه چیزهای جالبی داشت؟ چه بخش‌های دیدنی‌ای داشت که حتما مسافرهای ابرکوه باید به آن‌ها توجه کنند؟ برای مسافرهای بعد از خودتان توصیه‌ای دارید؟ خانه آقازاده به همان جذابیتی بود که همه می‌گفتند؟

دوما: اگر قصد اقامت در یزد یا ابرکوه را دارید حتما سری به صفحه مخصوص اجاره اقامتگاه‌های یزد در پینورست بزنید.

اگر هم قبلا به این خانه تاریخی زیبا سفر کرده‌اید حتما همینجا در بخش نظرات برای ما در مورد خاطرات سفر خودتان بنویسید. مشتاق خواندنش هستیم.

بهاره نوروزی
بهاره نوروزی

من بهاره نوروزي هستم. سال‌هاست كه با عناوين مختلف می‌نويسم؛ گاهی در قالب خبرنگار و گاهی در قالب نويسنده. تلاش می‌كنم جوری بنويسم كه بشه تصورش كرد.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی