باغ عفیف آباد؛ چرا گلشن شیراز را ببینیم؟

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
باغ عفیف آباد؛ چرا گلشن شیراز را ببینیم؟

باغ عفیف آباد یکی از آثار تاریخی شیراز است. این باغ در خیابانی که به همین اسم شناخته می‌شود قرار دارد و خیلی قدیمی است.

در زمان صفویه یکی از گردشگاه‌‌های مهم خاندان سلطنتی به حساب می‌آمد اما ساختمان اصلی باغ در دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد.

این باغ چه از نظر معماری و چه از نظر تاریخی خیلی ارزشمند است. طبقه اول آن یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های نظامی در خاورمیانه است و در طبقه دوم آن می‌توانید موزه عبرت را ببینید. بخش‌های دیگری مانند حمام باغ و قهوه‌خانه هم هستند که بازدید از آن‌ها تجربه جالبی خواهد بود.

حالا می‌خواهیم از تاریخ اینجا بیشتر بگوییم و اصلا ببینیم چرا باید باغ عفیف آباد را ببینیم؟

 


تاریخچه عمارت عفیف آباد شیراز

اینجا را در دوره صفویه به اسم باغ گلشن می‌شناختند. آن موقع پایتخت ایران، شیراز بود. بعد از حکومت صفویه، قلعه‌ای که در باغ گلشن بود تخریب شد.

پادشاهان صفوی از آنجا برای استراحت و به عنوان محل تفریحشان استفاده می‌کردند.

باغ عفیف آباد شیراز

بعدتر در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار دوباره به سراغ بازسازی‌اش رفتند. عمارتی هم که الان در باغ است را به دستور میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم بر روی ویرانه‌های ساختمان قدیمی ساختند. اما باغ در آخر به خواهرزاده میرزا علی رسید و او هم اسم خودش را روی آن گذاشت.

ارتش ایران توانست این باغ را قبل از انقلاب اسلامی در یک مزایده بخرد. باغ عفیف آباد بعد از انقلاب هم در اختیار ارتش ماند و در سال ۱۳۷۰ تبدیل به موزه شد.

 


چه طوری به باغ عفیف آباد شیراز برویم؟

برای رسیدن به این باغ عمارت تاریخی و زیبا باید به خیابان عفیف بروید. اگر با ماشین می‌روید، خیابان قصر دشت را که رد کنید وارد بلوار ستارخان می‌شوید. در انتهای آنجا به خیابان عفیف می‌رسید که باغ در آنجا قرار دارد. اگر با وسایل حمل و نقل عمومی هم بخواهید به آنجا بروید نزدیک‌ترین ایستگاه مترو چهارراه زرگری است. با این حال در هر جای شیراز که باشید می‌توانید خود را با تاکسی به باغ عفیف آباد برسانید.

تصویر ستون های زیبای باغ عفیف آباد مشابه تخت جمشید

روی نقشه ببینید!

اگر قصد دارید که برای دیدن باغ عفیف آباد به شهر شیراز سفر کنید می‌توانید همین حالا برای اجاره سوئیت و آپارتمان مبله به وب سایت پینورست سر بزنید.


چند نکته مهم که پیش از رفتن به باغ عفیف آباد باید بدانید!

توجه داشته باشید که زمان بازدید از این مکان دیدنی هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ عصر است. بنابراین زمان خود را طوری تنظیم کنید که وقت کافی برای گردش در تمام بخش‌های باغ و عمارت را داشته باشید.

تصویر باغ زیبای عفیف آباد در شیراز

برای ورود به عمارت عفیف آباد شیراز باید در همان جلوی ورودی باغ بلیط بخرید. قیمت بلیط برای هر نفر ایرانی پنج‌هزار تومان و به ازای هر نفر فرد خارجی پنجاه‌هزار تومان است.

بیشتر بحوانید: شیراز کجا بریم؟ – ۱۳ پیشنهاد ویژه برای شیرازگردی که قبل از سفر باید بخوانید

 


عمارت عفیف آباد چه بخش‌هایی دارد؟

زیباترین بخش باغ عفیف آباد شیراز، گل‌کاری‌های آن هستند. وقتی از دالان در و اتاقک‌های نگهبانی بگذرید به محوطه اصلی می‌رسید. حوض بزرگی در وسط قرار دارد و درختان و گل‌ها در سرتاسر باغ خود را نشان می‌دهند.

این عمارت در دو طبقه ساخته شده و ستون‌هایش را از سرستون‌های تخت جمشید الهام گرفته‌اند. اما شباهتش با باغ ارم شیراز را نمی‌توان نادیده گرفت. بالای پله‌ها و روی دیوارهای ایوان طرح‌های فوق‌العاده‌ای را به صورت گچ‌بری و کاشی‌کاری می‌بینید.

توپی که جلوی ایوان قرار دارد مربوط به فتحعلی شاه قاجار است و در همان نزدیکی کالسکه‌ای که برای خاکسپاری رضاشاه پهلوی استفاده شد قرار دارد.

تصویر توپی متعلق به فتح العلی شاه جلوی ایوان ساختمان عفیف آباد

طبقه‌ اول عمارت عفیف آباد موزه نظامی است. مجموعه کاملی از انواع اسلحه‌های گرم و سردی که در طول تاریخ ایران استفاده شده‌اند را در آنجا می‌بینید، از تپانچه ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه قاجار گرفته تا تفنگ شخصی محمدرضاشاه پهلوی.

اسم طبقه دوم موزه عبرت است و شاید در نگاه اول کمی عجیب به نظر برسد. در آنجا وسایلی به جا مانده از دوران پهلوی را می‌بینید. مثلاً پیانویی که با آن در جشن‌ ۲۵۰۰سالگی شاهنشاهی می‌نواختند.

همه طبقه‌های عمارت گچ‌بری‌های خیلی زیبایی دارند. سقف‌ها طرح‌های پرجزئیاتی ذارند و در بین پنجره‌ها سنگ‌تراشیی‌های به شکل گل و گیاه را می‌بینید.

اجاره سوئیت مبله در شیراز

 


بخش‌های فرعی باغ عفیف آباد شیراز

این باغ بخش‌های دیگری هم دارد، مثل حمام خزینه‌ای و قهوه‌خانه می‌شود.

حمام در بخش غربی قرار دارد. این حمام یکی از بهترین نمونه‌های حمام سنتی شیراز است. دو خزینه‌ آب سرد و گرم دارد.

آب را با دیگ‌های مسی که در قسمت‌های مختلف بنا جاسازی کرده‌اند به دست می‌آوردند.

روی دیوارهای حمام هم نقش‌برجسته‌های جالبی ساخته بودند که هنوز هم باقی‌مانده‌اند. دیدنی‌ترین آن‌ها تصویر لحظه ورود حضرت یوسف به جمع زنان مصری است. نکته جالب درباره این حمام گنبد و مناره‌های روی بام آن هستند.

قهوه خانه سنتی گلشن شیراز

قهوه‌خانه سنتی در کنار حمام قرار دارد. این قهوه‌خانه دارای شش حجره است. روی دیوار هرکدام از آن‌ها تصویر یکی از داستان‌های شاهنامه کاشی‌کاری شده است.

حوض کوچک زیبایی هم در وسط آنجا نصب شده است. دیدن این قهوه‌خانه واقعا می‌تواند جالب باشد.

بیشتر بخوانید: تخت جمشید؛ قصر بزرگترین امپراطوری باستان

 


باغ عفیف آباد شیراز چه امکاناتی دارد؟

گردشگران زیادی در تمام روزهای سال به این باغ زیبا می‌روند. به همین دلیل امکانات رفاهی خوبی را در آنجا فراهم کرده‌اند. علاوه بر استفاده از سرویس‌های بهداشتی می‌توانید در قهوه‌خانه سنتی عصرانه میل کنید و از محیط جذابش کیف کنید.

باغ قدیمی در شیراز

تازه می‌توانید از فروشگاه باغ، کتاب و صنایع دستی بخرید و به عزیزان‌تان سوغاتی دهید. همچنین باغ عفیف آباد مجموعه ورزشی کاملی دارد که  استخر، زمین والیبال و زمین فوتبال دارد.

 


اطراف باغ چه خبر است؟

خیابان عفیف آباد یکی از خیابان های معروف شیراز است.

اینجا پر از کافه و مرکز خرید است. اگر برای اولین بار به این خیابان هیجان‌انگیز می‌روید، ما در پیدا کردن اینجور جاها به شما کمک می‌کنیم.

این خیابان پر از مرکز خریدهای مهم است که در هرکدام کافه‌های زیادی پیدا می‌کنید. پس با پیدا کردن این پاساژها، یک تیر و دو نشان می‌زنید.

مجتمع تجاری تفریحی ستاره فارس شیراز

اینجا یکی از مراکز خرید مهم و معروف شیراز است. هرچیزی بخواهید از لباس و لوازم منزل و لوازم آرایشی بهداشتی در این مجتمع پیدا می‌کنید.

این ساختمان خیلی بزرگ است و 9 طبقه دارد. پس می‌توانید حسابی در آن بگردید.

فقط حواستان باشد اینجا بین ساعت 2 تا 4 تعطیل است.

مجتمع تجاری تفریحی ستاره فارس شیراز

آدرس مجتمع: خیابان عفیف آباد، مجتمع خرید ستاره فارس

شماره تماس:  07136283800

مجتمع تجاری اداری حافظ

اینجا برندها و مارک‌های مختلفی پیدا می‌کنید.

در این پاساژ یک کافه معروف به نام کافه بهمن 57 هم وجود دارد. فضای جالب این کافه و حالت نوستالژی‌ای که دارد می‌تواند روحیه‌تان را عوض کند.

خوبی این مراکز خرید این است که همه‌شان نزدیک به هم قرار دارند. نزدیک همین پاساژ می‌توانید مرکز خرید سعدی و مجتمع تجاری اداری سپهر هم ببینید.

خلاصه اگر کالای مورد علاقه‌تان را پیدا نکردید بروید پاساژ بعدی.

آدرس مجتمع تجاری حافظ: ایران، استان فارس، شیراز، عفیف آباد، خیابان عرفان منش

شماره تماس: 07136273721

البته وقتی شیراز می‌روید حتما دنبال فالوده و بستنی هم هستید. چندتا آبمیوه فروشی هم این اطراف وجود دارد که می‌توانید به راحتی آن ها را پیدا کنید و کیف‌اش را ببرید.

بیشتربخوانید: مسجد نصیرالملک – رقص نور خورشید در مسجد صورتی شیراز


شما تا به حال به شیراز سفر کرده‌اید؟ تا به حال از باغ عفیف آباد دیدن کرده‌اید؟ به نظر شما هم معماری‌،‌کاشی‌کاری‌ها، گچ‌بری‌ها و تزئینات داخلی این بنا بسیار دیدنی و فوق‌العاده است؟ چه چیزی در مورد این باغ و ساختمان آن بیشتر از همه نظر شما را به خودش جلب کرد؟ موافق هستید که گلکاری‌های این باغ بسیار زیبا و دیدنی است؟ از موزه نظامی،‌قهوه‌خانه و حمام خزینه‌ای هم دیدن کردید؟ شما کدام کافه و رستوران را در نزدیکی این باغ پیشنهاد می‌کنید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن باغ عفیف آباد را برای ما بنویسید.

فراموش نکنید که اگر خواستید برای سفر به شیراز یا سایر شهرهای ایران برنامه‌ریزی کنید و در مورد محل اقامتتان نگران هستید می‌توانید با اجاره اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را راحت کنید. انواع اقامتگاه از ویلای ساحلی و آپارتمان لوکس تا کلبه جنگلی در این سایت برای شما گلچین شده است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی