ده بستنی متفاوت ایرانی برای بستنی‌دوست‌ها : کجا بخوریم و چرا

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
2نظر
ده بستنی متفاوت ایرانی برای بستنی‌دوست‌ها : کجا بخوریم و چرا

بستنی بدون شک بهترین و خوشمزه‌ترین دسری است که به دست آدمیزاد درست شده است. ترکیبی از همه مزه‌های خوشمزه تابستان و سرمای زمستان. تمام طول سال هم می‌توانید با خیال راحت آن را به عنوان دسر انتخاب کنید.

اصلا خیلی‌ها معتقدند بستنی در زمستان بیشتر هم می‌چسبد.

بستنی در سراسر جهان طرفداران خودش را دارد. از وقتی در نیویورک اولین بستنی‌فروشی را در قرن هجدهم افتتاح کردند تا امروز که سر هر خیابانی می‌توانید بستنی بخرید و بخورید راه طولانی‌ای را طی کرده است و انواع مختلفی هم دارد.

فقط هم منظور سر و قیافه‌اش نیست. روش‌های مختلفی برای آماده کردن بستنی وجود دارد. هر کشوری به تبع ذائقه‌ خودش به فرمول آشنای بستنی چیزهایی اضافه کرده. از جلاتوی ایتالیایی تا بستنی و باقلوای ترکی و بستنی اسپاگتی آلمانی.

بستنی ایرانی

ایرانی‌ها هم به قول معروف شیرین طبع هستند و دندان‌شان به شیرینی می‌رود و برای همین عجیب نیست که ایده‌ خودشان را در مورد بستنی پیاده کرده‌اند. بستنی ایرانی از گلاب و پسته و شیر پرچرب گوسفندی و زعفران و ثعلب درست می‌شود. این آخری یعنی ثعلب ماده خیلی جالبی است که از شیره ارکیده وحشی ایرانی گرفته می‌شود و باعث قوام بیشتر بستنی می‌شود.

بستنی‌ها هزار مزه و شکل و طرز تهیه دارند. از بستنی وانیلی که در سراسر جهان طرفدار دارد تا بستنی خیارشور که احتمالا باب طبع هر کسی نیست. یا بستنی خرچنگ که احتمالا محض شوخی درست شده باشد.

در ایران هم ده‌ها طرز تهیه بستنی وجود دارد. از سرآغازهای بی‌شیله پیله در بستنی‌فروشی‌های کوچک بابا حاجی‌ها و گاری‌های سیار میدان شهرداری رشت تا بستنی‌فروشی‌های بزرگ و آیس‌سالون‌ها و جلاتو پالاس‌ها و سلف‌سرویس‌هایی که ماست‌بستنی و مخلفات عرضه می‌کنند.

در این مطلب می‌خواهیم ده جا برای بستنی خوردن در ایران به شما پیشنهاد بدهیم که تجربه متفاوتی را به همراه دارد. در ذهن داشته باشید این جاهایی که برایتان می‌گوییم لزوما خوشمزه‌ترین بستنی‌ها را ندارند. ولی بستنی‌خوردن در آن‌ها شبیه رسم و سنت شده است که هر بستنی‌دوست واقعی باید به جا بیاورد. بدون توضیح بیشتر این شما و این ده جای ایران که بستنی خوردن در آن‌ها کیف می‌دهد.


۱۰. اسکمو رشتی

اسکمو رشتی

اسکمو رشتی برای خودش هویت و شهرتی دارد. اینقدری که فروشگاه‌های اسکموفروشی حتی در تهران هم باز شده‌اند.

اسکمو بستنی سوربه‌ای است که از ترکیب یخ و طعم‌دهنده درست می‌شود. در مورد اسکموهای رشتی این طعم‌دهنده معمولا آب آلوی جنگلی است.

بعضی وقت‌ها از آب تمبر هندی، آب آلبالو و آب زرشک و آب زغال اخته یا ترکیب‌های مختلفی از این آب‌میوه‌ها با هم درست می‌شود.

برای خوردن اسکمو کافی است وارد یکی از خیابان‌های قدیمی‌تر رشت مثل سبز میدان یا سمت مقبره دانای علی یا خیابان‌های منتهی به میدان زیبای شهرداری شوید.

بیشتر بخوانید: زیباترین میدان های گیلان؛ مجسمه آناهیتا و جام طلا در سرزمین باران

البته اسکمو را همه‌جای گیلان می‌شود پیدا کرد. منتها در میدان شهرداری خوردن اسکمو یک لذت دیگری دارد. به خصوص اگر هوا هم ابری باشد و بعد‌ازظهر یا نزدیک غروب باشد.


۹. گله بستنی برغان – بستنی ایرانی با روش تولید متفاوت

گله بستنی بستنی ایرانی

برغان که بروید وارد میدان اصلی روستا که بشوید دور تا دور را مغازه‌هایی گرفته که خوراکی‌های مخصوص برغان می‌فروشند. از آلوچه و آلوی برغان که جای خودش را دارد تا کباب و دیزی و آش. از لذیذی آش و کباب که بگذریم آلو یا گوجه برغان هم طعم و سر و قیافه مخصوص خودش را دارد.

ولی یک چیز جالب دیگر که در برغان می‌توانید امتحان کنید بستنی گله برغان است. بستنی‌ای که روش تهیه‌اش به ثبت ملی هم رسیده است. در این روش از دستگاه و برق خبری نیست. از یخ و ظرف قدیمی استفاده می‌شود و شیر تازه.

خلاصه بستنی بخرید و رویش را سس آلوی برغان بریزید و این شیرینی و ترش و شوری را با هم مخلوط کنید و بخورید و از هوای تازه و سبک برغان لذت  ببرید.


۸. بستنی میدان امیر چخماق یزد

میدان امیر چخماق یزد یکی از آن قطب‌های گردشگری ایران است که آدم را یک‌راست به گذشته و نوستالژی دوران ترقی‌خواهی و مدرنیته و روح پر شور آدم‌های آن دوره می‌برد. آدم‌هایی که همه‌اش در تقلای یاد گرفتن و تغییر دادن چیزها بودند.

بستنی خوردن در میدان امیر چخماق را از این نظر پیشنهاد می‌دهم که کلا بستنی شهرهای کویری ایران خوشمزه‌تر است. کیفیت متفاوت این بستنی‌ها احتمالا به خاطر اهمیت بیشتری است که بستنی برای آدم‌های گرمانشین دارد.

بیشتر بخوانید: سوغات یزد ؛ خوردنی های رنگارنگ و صنایع‌دستی تاریخی دیار بادگیرها

اگر گذرتان به یزد افتاد حتما از یکی از بستنی‌فروشی‌های متعدد این میدان بستنی بخرید و توی خنکای عصرگاهی بخورید. بستنی‌هایشان حسابی پر و پیمان و چرب هستند.


۷. فالوده حافظیه شیراز

فالوده بستنی ایرانی

حافظیه برای خودش سنت‌های مشخصی دارد. آدم‌ها وارد می‌شوند سر قبر حافظ فاتحه و غزل می‌خوانند. آش شله‌قلم‌کار می‌خورند و بعد قدم می‌زنند و عکس می‌گیرند.

سابق بر این سرایی در قفای حافظیه شیراز بود که می‌شد در سایه‌ خنک و کنار فواره‌هایش نشست و حسابی خستگی در کرد و فالوده شیرازی با طعم لیمو خورد.

حالا بعضی وقت‌ها این کافه وجود دارد و بیشتر وقت‌ها تعطیل است. این که چقدر شانس با شما یار باشد و این کافه شرودینگر شناور دایر باشد یا نه بستگی به اماکن و شهرداری و چیزهایی از این دست دارد.

ولی اگر توانستید حتما فالوده شیرازی را در حافظیه امتحان کنید. نه چون بهترین است، چون لذتش یک چیز دیگری است. یادتان نرود که همراهش آلبالو هم داشته باشد وگرنه اصلا حساب نیست.


۶. شیرپسته در چهارراه استانبول – بستنی ایرانی یعنی این!

بهار ترافیک بستنی‌فروشی معروفی در چهارراه استانبول است که می‌توانید در آن شیرپسته بخورید. فرق شیرپسته بهارترافیک این است که همه‌اش خامه و پسته است.

روی نقشه ببینید!

یکی از خوشمزه‌ترین و بهترین شیرپسته‌های دنیا. البته شیرپسته را عملا همه‌جای تهران از روبه‌روی پارک ملت تا بر جنوب شرقی میدان انقلاب تا پاسداران می‌توانید بخورید. ولی شیرپسته بهارترافیک یک چیز دیگر است.


۵. بستنی گاومیش ملاثانی – بستنی ایرانی با شیر واقعی

بستنی ملاثانی

وقتی بچه بودم همراه خانواده در بستنی‌فروشی مجید لشگرآباد اهواز برای اولین بار این مدل بستنی را امتحان کردم. به نظرم خوشمزه‌ترین بستنی‌ای بود که در تمام زندگی‌ام تا آن لحظه خورده بودم. هنوز هم مزه‌اش کاملا زیر دندانم است و حس می‌کنم زندگی بستنی‌خواری من به پیش و پس از امتحان کردن این بستنی برمی‌گردد.

تا این که در بزرگسالی متوجه شدم اصل این بستنی را باید در ملاثانی و دزفول و شمال خوزستان پیدا کرد. این بستنی به بستنی ملاثانی هم معروف است. اگر طی سفر به اهواز وقت کردید در یکی از شهرهای کوچک‌تر مثل ملاثانی و دزفول و شوشتر توقف کنید، حتما این بستنی بی‌نظیر را امتحان کنید. بستنی‌ای که از سر شیر چرب و تازه گاو‌میش‌های خوزستان درست می‌شود. این بستنی خیلی نرم و لطیف است و اگر زود نخورید آب می‌شود.

بستنی را می‌توانید در ظرف پلاستیکی یا با نان بخورید. با توجه به سرعت آب شدن بستنی گاومیش پیشنهاد می‌کنم در ظرف پلاستیکی‌اش را امتحان کنید.


۴. بستنی شیره انگور ناصر

بستنی‌فروشی ناصر یکی از بستنی‌فروشی‌های قدیمی (دهه شصتی) تهران است. اگر دنبال بستنی‌های خیلی خاص و عجیب و غریب هستید البته اینجا نیایید. اینجا بستنی‌های سنتی خیلی خوبی دارد و ترکیب‌های سنتی جالبی مثل شیک ارده‌شیره و بستنی باقلوا (که البته بین مردم ترکیه محبوب است).

یکی دیگر از بستنی‌های خوشمزه اینجا که ارزش امتحان کردن را دارد بستنی شیره انگور است. مزه‌اش دقیقا همان چیزی است که تصور می‌کنید. شیرین با ته‌مزه کمی گس.

روی نقشه ببینید!

اگر هم شجاع‌تر و ماجراجوتر هستید شیک ارده‌شیره را امتحان کنید. پشیمان نمی‌شوید. ترکیب جالبی است.


۳. آب‌هویج بستنی زیر سقف بازار امام اهواز

آب‌هویج بستنی

حالا درست است آب‌هویج بستنی موذنی تهران معروف است ولی هیچ چیز جای آب‌هویج بستنی بازار اهواز را نمی‌گیرد. بازار امام اهواز یکی از بازارهای سرپوشیده این شهر است که همه‌چیز از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا می‌شود. درست مثل خیلی از بازارهای قدیمی شهرهای ایران.

این بازار ولی یک راز خوشمزه هم در خودش دارد. و نه منظورم باقلواهای مثلثی بی‌نظیرش نیست که فقط در بعضی شهرهای خاص ایران پیدا می‌شود. هرچند آن هم خوردنی است.

منظورم آب هویج اهواز است. هویج‌های اهواز شیرین‌تر از هویج‌های معمول هستند و برای همین ترکیب آب‌هویج و بستنی ثعلبی اهواز مزه دیگری دارد. وسط گرما و شرجی هوا در زیر سایه بازار خوردنش لذتی متفاوت دارد.

می‌توانید همراه آب‌هویج خودتان بستنی سفید و ساده بخورید یا بستنی زعفرانی سنتی. ولی در اهواز معمولا بستنی سفید همراه آب‌هویج استفاده می‌کنند.


۲. بستنی طلاب مشهد

بستنی ایرانی طلاب مشهد

بستنی عجیبی که شاید خیلی شبیه بستنی سنتی پسته‌زعفرانی باشد ولی شکل جالبش آن را بیشتر شبیه کیک و شیرینی کرده تا بستنی. ولی مطمئن باشید بستنی است.

بستنی طلاب سه رنگ دارد و دلیلش این است که برای درست کردنش از هل و گلاب و زعفران استفاده می‌کنند. داخلش گردو و پسته هم می‌ریزند.

همانطور که از قیافه‌اش پیداست کلی ثعلب دارد و حسابی کش می‌آید. مزه‌اش هم عالی است. البته بخش سفید مزه گلاب می‌دهد نه وانیل. در ضمن آن خرده‌هایی که می‌بینید تکه‌های خامه و کره یخ‌زده است و روی بخش شکلاتی‌اش هم پودر نارگیل دارد!

مخترع آن هم آقایی به نام علی اصغر غفوری مقدم است که این بستنی را هفتاد سال پیش در مشهد اختراع می‌کند. در محله‌ای به نام کوی طلاب مشهد. حالا هم اگر بخواهید این بستنی را امتحان کنید هیچ راهی ندارید جز این که تا مشهد بروید چون عینش را هیچ‌جای دیگری درست نمی‌کنند.

پیشنهاد ما این است که برای امتحان کردنش به خیابان بهار یا لاله‌زار بروید. می‌گویند بهترین بستنی طلاب را آن‌جا درست می‌کنند.


۱. بستنی رهنان اصفهان

بستنی رهنان

این بستنی‌فروشی را اصفهانی‌های اصیل خوب می‌شناسند. ولی شاید مسافرها و توریست‌ها کمتر از آن اطلاع داشته باشند. اینجا یکی از قدیمی‌ترین بستنی‌فروشی‌های اصفهان است و صاحبش به «پدر بستنی اصفهان» مشهور بود.

حاج علی محمد خلیلی‌فر یکی از اولین بستنی‌فروشی‌های محله رهنان را دایر کرد. محله‌ای که در اصفهان به محله بستنی معروف است. این محله پر از کارگاه‌های بستنی‌سازی و مغازه‌های بستنی‌فروشی است و یکی از قدیمی‌ترین‌هایش هم بستنی حاج علی محمد رهنان است که شهرت جهانی هم دارد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید از اصفهان؛ مثل اصفهانی‌ها خرید کنید

به نظر می‌رسد این بستنی در سال ۲۰۱۹ در مسابقات بستنی‌ای که در کشور سوییس برگزار شده به مقام اول جهان دست یافته است. خلاصه اگر بستنی‌خور هستید خودتان را به اصفهان و به محله رهنان برسانید و بستنی سنتی آن را امتحان کنید. این بستنی را از شیر تازه و مرغوب و پرچربی می‌گیرند که یک من کره دارد.

آدرس: اصفهان به سمت خمینی شهر، فلکه شاهد، ابتدای خیابان شهیدان ، سمت راست


این هم از لیست پینورست و حالا نوبت شماست که برای ما بگویید بهترین بستنی‌ای که خورده‌اید را کجا خورده‌اید و به نظرتان کدام بستنی‌فروشی‌های سنتی ایرانی را از قلم انداخته‌ایم که جایش حتما توی این لیست است؟ برای ما بنویسید و در قسمت نظرات همین نوشته لیست را تکمیل کنید.

مترجم و علاقمند به فهرست‌نویسی. ??????

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی