بهترین رستوران‌ های کاشان؛ غذاهای بومی کاشان را این‌جا بخورید

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
بهترین رستوران‌ های کاشان؛ غذاهای بومی کاشان را این‌جا بخورید

شاید ندانید که در کاشان جاذبه‌های شکم‌گردی هم وجود دارد. جز گلاب کاشان خوردنی‌های جذابی هم در این شهر پیدا می‌کنید. غذاهای محلی کاشان مثل خورش چاقاله را می توانید در بهترین رستوران های کاشان امتحان کنید. لیست این رستوران‌ها را برای شما در ادامه آورده‌ایم.


در کاشان چه بخوریم؟

احتمالا بین پنج ویژگی شهر کاشان برای مسافران و توریستها جایی برای غذا نباشد. یعنی خیلی بعید است کسی شنیده باشد که مسافری برای اینکه «شفته سماق» بخورد راهی کاشان شود.

شهری که به جشنواره گل و گلاب، کویرهای جذاب اطراف، خانههای تاریخی مرمت شده و بافت تاریخیاش معروف است احتمالا کمتر شهرتی برای غذاهایش دارد. اما یک جستوجوی ساده در دل این شهر شما را با تصویری متفاوت از کاشان آشنا میکند.

بهترین رستوران های کاشان

با وجود این‌که تنوع محصولات کشاورزی و غذایی در کاشان کمتر از شهرهای شمالی است اما این‌جا هم کلی گزینه خوب برای شکم‌گردی دارد که شاید تا الان نمی‌شناختید.

این‌جا فقط به گلابش معروف نیست، بیایید با لیست غذاها و رستوران‌های خوبش هم آشنا شویم.

پاسخ به این سوال که در کاشان چه بخوریم زیاد سخت نیست. فقط باید شکم‌ذوست باشید تا به نتیجه مطلوب برسید.

غذاهای محلی کاشان

مسئلهای که کار را برای شما راحتتر میکند این است که تازگی‌ها در کاشان بازسازی و مرمت خانههای تاریخی به راه افتاده و حالا تعداد زیادی خانه، رستوران و کافه در این شهر وجود دارند که تلاش میکنند خاطرهای از گذشته را برای شما زنده کنند.

بیشتر بخوانید: یادداشتی در مدح مسافرت به منظور خوردن غذای محلی


کاشان چند مدل رستوران دارد؟

اگر اهل سفر در ایران باشید میدانید که بخش زیادی از رستورانها در ایران یک الگو خاص دارد. چند جور کباب، سهم کمی برای غذاهای خورشتی و چند مدل مختصر و تکراری از غذاهای گیاهی.

در بیشتر این رستورانها جایی برای غذاهای بومی و محلی نیست و فقط درباره کیفیت متفاوت کبابها میتوانید صحبت کنید.

در کاشان هم از این دست رستورانهای قابل پیشبینی فراوان دیده میشود. به ویژه در خیابان امیرکبیر که خیابان بزرگی است که به باغ فین میرسد تعداد زیادی رستوران و فستفودی برای شما وجود دارد. حالا ما شما را با رستوران‌های متفاوت‌تری در کاشان آشنا می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: خانه طباطبایی ها ؛ همه‌چیز در مورد زیباترین خانه کاشان


۱. رستوران سرای عامری‌ها؛ خانه‌ای قدیمی و بزرگ

سرای عامریها یکی از بزرگترین مجموعههای اقامتی کاشان است. خانه‌ای قدیمی و بزرگ که الان ۳۸ اتاق پذیرایی برای مهمان‌‌ها و مسافران دارد.

این خانه جزو همان خانه‌های قدیمی کاشان است که در دهه ۹۰ بازسازی شده‌اند و یکی از بهترین رستوران های کاشان است.

خانههای تاریخی کاشان به دو شکل بازسازی می‌شوند. بعضی محیط‌‌های اقامتی خصوصی هستند که تنها فضایشان را در اختیار مهمانهایی که اتاق رزرو کردهاند میگذارند و بعضی دیگر هم فضایشان را در اختیار مهمانها میگذارند و هم پذیرای مسافران و گردشگرانی هستند که برای بازدید از این مجموعهها به آنها سر میزنند.

سرای عامری ها یکی از بهترین رستوران های کاشان

سرای عامریها از آن دست مجموعههایی است که ورود به آن برای عموم آزاد است.

هم فضای معماری خانه دیدنی است و هم فروشگاههایش. به ویژه اینکه این مجموعه چهار فضای مختلف برای رستوران و کافه دارد.

رستوران «تالار آئینه»، «صبحانه‌خوری»، «کافه آوگون» و «حوض‌خانه» چهار فضایی است که در آن میتوانید یکی از وعدهها یا میانوعدههایتان را بخورید. رستوران اصلی سرای عامریهای در تالار آئینه واقع شده که در یک فضای تاریخی و سربسته قرار دارد.

این رستوران همچنین تعداد محدودی میز هم در فضای باز چیده شده که طرفداران زیادی دارد. برای این‌که آنجا غذا بخورید بهتر است از قبل و به صورت تلفنی هماهنگ کنید.

تالار آیینه رستوران عامری ها

تالار آئینه رستوران اصلی این مجموعه اقامتی است و شما در منوی آن میتوانید علاوه بر غذاهای معمول و انواع کبابها چند مدل غذای سنتی کاشان را هم ببینید.

در حال حاضر و بر اساس آخرین نسخه از منوی این رستوران (اردیبهشت ۱۴۰۱) میتوانید شفته بادمجان، خورش چاقاله و گوشت لوبیا («گوش‌لوبیاب» در لهجه کاشانی) را برای یکی از وعدههایتان سفارش دهید. تالار آئینه ظرفیت پذیرش ۹۰ مهمان را دارد.

بیشتر بخوانید: خانه عباسیان ؛ شاهکار معماری ایران در کاشان

اگر علاقهمند به خوردن صبحانه در یک رستوران هستید هم باید رزرو کردن میز در «صبحانهخوری» سرای عامری را در برنامهتان قرار دهید. فقط به این نکته توجه کنید ظرفیت این بخش محدود است (حدود ۳۰ نفر) و برای همین اولویت با مهمانهایی است که در مجموعه اقامت دارند پس اگر در سفر به کاشان در جایی غیر از سرای عامری اقامت دارید باید از قبل «صبحانه خوری» را رزرو کنید. این کار به صورت تلفنی هم انجام میشود.

«کافه آوگون» و «حوضخانه» دو فضایی است که میتوانید در آن میان‌وعده‌های متنوع و نوشیدنیهای هیجانانگیزی بخورید. کافه فضایی بزرگ دارد و بسیار دیدنی است. منوی آن هم همه چیزهایی که در منوی یک کافه نیاز دارید را دارد. از نوشیدنیهای سرد و گرم تا انواع بستنیها. چند دسر و نوشیدنی کاشانی هم که حتما در منو دیده میشود.

از باقلوای کاشان گرفته تا ترکیب کلوچه سنتی کاشان که حتما باید با پشمک خورده شود و سوهان میرزا حسینی که سوهان سنتی کاشان است را میتوانید در این کافه پیدا کنید.

کافه در فضای سربسته قرار دارد و اگر بخواهید نوشیدنیها را در فضایی سرباز بخورید میتوانید در حوضخانه بنشینید و سفارشتان را بدهید.

سرای عامری‌ها در خیایان علوی که خیابان معروف بافت تاریخی کاشان است قرار دارد. برای رزرو و پرسیدن سوالهای احتمالی هم میتوانید با شماره ۰۳۱۵۵۲۴۰۲۲۰ تماس بگیرید.


۲. چایخانه باغ فین؛ خوش‌آب‌وهوا

باغ فین نمونه‌ای کلاسیک از یک باغ ایرانی با عمارتهای تاریخی و درخشان است که به‌ خاطر چشمهای جوشان در آن بسیار سرسبز و خنکتر از هر جای دیگر شهر است.

در دل این عمارت زیبا یک چای و شربتخانه کوچک هم قرار دارد تا به مسافران و توریستهای فراوانی که به آن سر می‌زنند خدماترسانی کند.

این چایخانه روباز و در گوشه جنوبی عمارت قرار گرفته. منوی این چایخانه خیلی محدود است و به جز چای و یکی دو مورد شربت چیز بیشتری ندارد ولی میتواند خستگی یک روز گردش درونشهری را کم کند.


۳. رستوران سنتی عباسی؛‌ کباب‌های خوب کاشان

اگر به دیدن خانههای تاریخی بروجردیها و طباطباییها میروید میتوانید جوری برنامهریزی کنید که نهار را در رستوران سنتی عباسی بخورید.

از قدیمیترین و بهترین رستورانهای کاشان که خیلی پیش از ماجرای مرمت بافت تاریخی به مجموعهای برای پذیرایی از مسافران تبدیل شده بود. رستوران سنتی عباسی در خانهای با قدمت قاجاری واقع شده و از چند بخش «رستوران»، «کافه»، «شاهنشین» و «شربتسرا» تشکیل شده.

رستوران عباسی در کاشان

حیاط مجموعه با چینش تختهای فراوان به رستوران تبدیل شده و سقف آن هم با پارچههای ضخیم پوشانده شده است. منوی رستوران عباسی در فهرست منوی رستورانهای کلاسیک قرار دارد و بیشتر از هر چیزی در آن انواع کباب دیده میشود.

البته یکی دو مدل غذای سنتی کاشان از جمله شویدپلو با گوشت لوبیا هم در آن دیده میشود. در این رستوران در برخی مواقع سال موسیقی زنده هم اجرا میشود.

رستوران سنتی عباسی

رستوران سنتی عباسی اغلب شلوغ است و برای همین داشتن شماره تلفن آن 03155245764 برای هماهنگی ممکن است لازم باشد.

بیشتر بخوانید: مسجد جامع کاشان ؛ یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهر


۴. رستوران خاتون یکی از بهترین رستوران های کاشان

چیزی که تا الان خواندید بیشتر به رستورانهایی که در عمارتهای تاریخی قرار داشت، اشاره می‌کرد اما بیراه نیست اگر بگوییم یکی از بهترین تجربههای غذاییتان در کاشان را میتوانید در رستوران قدیمی شهر یعنی رستوران خاتون داشته باشید.

جایی که در یک عمارت تاریخی واقع نشده ولی کیفیت غذاهایش جوری است که شما را دوباره و چند باره می‌کشاند سمت خودش.

رستوران خاتون کاشان واقع در خیابان ۲۲ بهمن تماما در یک فضای سربسته قرار دارد.

رستوران خاتون در خیابان ۲۲ بهمن کاشان

این رستوران خدمات بیرونبر هم دارد و اگر در کاشان چند روز میمانید میتوانید از محل اقامتتان هم غذا سفارش دهید. منوی این رستوران به سه بخش غذاهای کبابی، غذاهای خورشتی و غذاهای دریایی تقسیم میشود.

این رستوران یک وبسایت بهروز هم به آدرس www.khatoon-restaurant.com دارد که میتوانید غذاها و تغییرات منو را در آنجا پیگیری کنید.

همچنین یک اپلیکیشن هم برای این رستوران طراحی شده که امکان سفارش دادن را آسان میکند. در صورت نیاز برای اطلاع از وضعیت رستوران و سوالهای رایج هم میتوانید با شماره 55456299 031 تماس بگیرید.

سالن رستوران خاتون در کاشان

راستی اگر برنامه سفر به کاشان را دارید و دنبال اجاره بوم گردی خاص در این شهر هستید می‌توانید وارد سایت پینورست شوید و در آن گلچینی از بوم گردی‌ های کاشان را پیدا کنید.


۵. متنوع‌ترین غذاهای محلی کاشان در رستوران خانه منوچهری

خانه منوچهری یک از بهترین رستوران های کاشان است. در ابتدای دهه نود تنها یک خانه توسط خانواده منوچهری بازسازی شده بود اما اکنون دو خانه در نزدیکی هم در کاشان مرمت شده و به خانه منوچهری یک و دو مشهور است.

هر دو خانه هم در دل خود رستوران دارند اما رستوران خانه منوچهری شماره یک تنها مخصوص مهمانهای اقامتی است و رستوران خانه منوچهری شماره دو برای عموم مردم قابل دسترسی است. اگرچه به دلیل ظرفیت محدود سالن رستوران در روزهای شلوغ کاشان شاید به راحتی در دسترس نباشد و نیاز به هماهنگی داشته باشد.

در رستوران خانه منوچهری بیشتر از هر جای دیگر کاشان میتوانید غذای محلی و بومی کاشانی پیدا کنید. همچنین دسرهای این رستوران هم  متنوع و جذاب و در نوع خود وسوسهکننده هستند.

آدرس خانه منوچهری: خیابان محتشم، کوچه ثابت، کوچه عمارت هفتم

حتما بهتر است قبل از رفتن به این رستوران به شماره 031-5524-5531 هماهنگیهای لازم را به عمل بیاورید.


۶. رستوران باغ بهشت

رستوران باغ بهشت از بهترین رستورانهای کاشان در نزدیکی باغ فین است. این رستوران فضای بزرگی دارد و شما میتوانید هم در باغ و  فضای سربسته آن بنشینید. همچنین میتوان از طریق وبسایت آن به آدرس baghebeheshtefin.com سفارش آنلاین هم داد.

رستوران باغ بهشت

منوی آن از جمله منوهای کلاسیکی است که بیشتر با انواع کبابها پر شده است. برای اطلاع از جزئیات احتمالی بیشتر هم میتوانید با شماره ۰۳۱ – ۵۵۳۳۵۰۵۳ تماس بگیرید.


شما هم رستوران‌های خوب کاشان را می‌شناسید؟ کدام رستوران را برای امتحان کردن غذاهای محلی کاشان پیشنهاد می‌دهید؟ به نظرتان کدان غذای بومی کاشان خوشمزه‌تر است؟ برای ما از تجربه شکم‌گردی خود در کاشان بنویسید.

سامان موحدی راد
سامان موحدی راد

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی