۱۰ تا از بهترین کافه کتاب های تهران

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
۱۰ تا از بهترین کافه کتاب های تهران

یکی از مشکلات علاقه‌مندان به کتاب، پیدا کردن یک جای دنج برای خواندن و لذت بردن است در عین اینکه بوی قهوه یا هر نوشیدنی دوست داشتنی دیگر آنجا را پر کرده باشد. یکی از بهترین مکان‌های برای رسیدن به این نوع لذت ناب، کافه کتاب است. با ما همراه شوید تا بدانیم بهترین کافه کتاب‌ های تهران کجا هستند و چه ویژگی‌هایی دارند.


کافه کتاب فقط برای کتاب دوست‌ها نیست

گذراندن یک صبح دل انگیز، در یک کافی‌شاپ حس جذابی دارد. بین هیاهوی مردم، صدای دستگاه قهوه ساز، عطر شیرین قهوه که در مناسب‌ترین لحظات شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و موسیقی ظریفی که در پس زمینه پخش می‌شود، همگی لحظات خوبی را می‌سازند. این نوع لحظات، برای همه کسانی که می‌خواIند یکی دو ساعت با خودشان خلوت کنند، ضروری است. 

این خلوت گزینی مختص دوستداران کتاب نیست. این میان یک تاجر هم می‌تواند برای بررسی کارهایش، یک مهندس برای تمرکز روی پروژه‌هایش و یک عاشق برای ردیف کردن شعرهایش، کنج خلوتی را لازم داشته باشد. مهم این است که در این فضاهای آرام، گوشی‌ها را کنار بگذاریم و با استفاده از کتاب‌ها، سکوت و فکر کردن، آنچه می‌خواهیم را پیدا کنیم. کافه کتاب‌ها بهترین جا برای رسیدن به این هدف هستند. اصلا شک نکنید. 


اما بهترین کافه کتاب‌ های تهران کجا هستند؟

حالا که می‌دانید با چه هدفی به دنبال این نوع مکان‌ها هستید، ما لیست مناسبی از این کافه‌ها را برایتان آماده کرده‌ایم تا به راحتی ویژگی‌ها مورد نظر خود را انتخاب کرده و کافه کتاب دلخواه خود را پیدا کنید. برای افرادی که به دنبال فضایی آرام و خواستنی هستند.

کافه کتاب امیر کبیر

بیشتر بخوانید: یک راهنمای مختصر در مورد کتابفروشی‌های تهران – از انقلاب تا نمایشگاه کتاب مصلی


۱۰. کافه کتاب رف ؛ از بهترین کافه کتاب های تهران

دوست دارید پشت پنجره‌های آبی بنشینید و به یک حیاط باران خورده یا نیمه خواب در گرمای تابستان خیره شوید. حتما کافه کتاب رف را در اولویت بگذارید. این مکان یکی از بهترین کافه کتاب‌ های تهران است که در یک بنای قدمتی (حدودا ۸۰ساله) قرار دارد. تجربه حضور در یک خانه با سبک تهران قدیم که حالا بسیار کم‌رنگ است و انگشت شمار شده‌اند، در کنار مجموعه کتاب‌هایی که دوست دارید، تجربه متفاوتی است که نباید آن را از دست بدهید. 

کافه رف در منطقه نیاوران، خیابان باهنر، کوچه شریعتی، پلاک 1، منتظر شماست تا با افکار پراکنده‌ای که دارید به آنجا پناه ببرید و با سکوت و گوشه‌های دنجی که دارد، پس از چند ساعت، خودتان را سبک کنید. 


۹. کافه کتاب امیرکبیر؛ جلسه‌های نقد و بررسی کتاب

اگر به دنبال یک فضای تخصصی برای کتاب خواندن و آشنا شدن با اهالی کتاب است، کافه کتاب امیرکبیر را از دست ندهید.

یکی از بهترین کافه کتاب‌ های تهران برای برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب‌های تازه چاپ شده، همین جاست. البته برای دور هم جمع شدن و انجام این‌گونه فعالیت‌ها باید از قبل وقت رزرو رده باشید تا مسئول کافه کتاب امیرکبیر بتوانند مشتریان خود را در جریان بگذارند.

 

کافه کتاب امیرکبیر بین خیابان‌های 12 فروردین و اردیبهشت واقع شده و کمی در پیدا کردن جا پارک، بد قلق است. اما تنوع کتاب‌هایی که در قفسه‌های خود جای داده (مجموعه‌ای بالای 70.000 نسخه کتاب متفاوت) ارزش کمی پیاده‌روی را دارد. 

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع شهر تهران ؛ شهر کافه‌ها و موزه‌ها و پارک‌ها


۸. کافه کتاب نیمکت (باشگاه دانشجویان)

خیابان 16 آذر، یکی از پرترددترین خیابان‌ها برای دانشجویان است. پس جای تعجب نیست که کافه‌ها و کافه کتاب‌ها هم آنجا باشند.

کنار کلینیک 16 آذر می‌توانید یکی از بهترین کافه کتاب‌های تهران را پیدا کنید که با نام دانشجویان دانشگاه تهران گره خورده. این مکان می‌تواند جای خوبی برای دانشجوها باشد تا هم در مورد درس‌ها و آینده‌شان حرف بزنند و هم چند ورقی کتاب متفاوت بخوانند.

کافه کتاب نیمکت


۷. کافه کتاب

یکی از نام‌های آشنا در حوالی میدان انقلاب که حالا در لیست بهترین کافه کتاب‌ های تهران قرار دارد همین «کافه کتاب» است که رک و راست از کارایی مکان خود حرف می‌زند.

می‌توانید توی خیابان شلوغ انقلاب برای خودتان قدم بزنید و کتاب‌هایی را که می‌خواهید بخرید و بعد در کافه کتاب، آنها را با بوی خوش قهوه فرانسوی ورق بزنید. اگر کتابی را توی کتاب‌فروشی‌های انقلاب پیدا نکردید، حتما میان قفسه‌های کافه کتاب است. 


۶. باغ کتاب

اگر جزو آن دسته افراد هستید که برای خواندن کتاب باید لم بدهید، «لمکده» باغ کتاب را برای شما ساخته‌اند. دلیل این‌که نام باغ کتاب در لیست بهترین کافه کتاب‌ های تهران قرار گرفته، تنوع بالای کتاب‌های آن است.

باغ کتاب

همچنین صندلی‌های راحتی که در لمکده قرار داده شده‌اند، آرامش خاصی را برای مطالعه به افراد می‌دهند به شرطی که وسط تورق کتاب خوابتان نبرد. 

البته باغ کتاب نسبت به دیگر مکان‌های معرفی شده شلوغ‌تر است و اگر برای مطالعه نیاز به جای دنج‌تری دارید، همان کافه کتاب «رف» می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. 


۵. کافه نزدیک کتاب ؛ فضای سرپوشیده و سرباز سبز

یکی دیگر از بهترین کافه کتاب‌های تهران، کافه نزدیک کتاب است که جایی میان خیابان ایرانشهر و ماهشهر (خیابان کریم خان) قرار گرفته.

برای راحتی مشتریان، مکان به دو قسمت سرپوشیده و باز تقسیم شده تا هر کس می‌خواهد از امکانات کتاب‌خوانی کافه استفاده کند، در قسمت سرپوشیده بنشیند و هر کس می‌خواهد گپ و گفتی با دوستش داشته باشد، از فضای سبز بیرون استفاده کند.

کافه نزدیک کتاب

اینجا سیگار کشیدن هم آزاد است و منوی متفاوت آن هر آدم سیری را به هوس می‌اندازد. این امکانات را به اضافه رفتار گرم و صمیمی کارکنان کافه نزدیک کتاب کرده و لذت حضور در آن را از دست ندهید. 


۴. کافه کتاب سارای ؛‌ یک کافه کتاب لوکس

اگر از آن دست افرادی هستید که برای کتاب خریدن زیاد خرج می‌کنید و هیچ باکی از بالا رفتن قیمت صورت حساب خود ندارید، کافه کتاب سارای برایتان مناسب است. این مکان در لیست بهترین کافه کتاب‌ های تهران، جایگاه لوکس‌ترین کافه کتاب را برای خودش نگه داشته و هنوز رقیبی این میان ندارد.

کافه کتاب های تهران

کافه کتاب سارای در خیابان کی نژاد محله قلهک قرار دارد و فضایی آرام  را برای اهالی کتاب و کسانی که می‌خواهند چند ساعتی را در آرامش باشند، ایجاد می‌کند. 


۳. کافه کتاب پاتوق جوانی ؛ پاتوق بازی

این مکان از آن جهت در لیست بهترین کافه کتاب‌های تهران قرار گرفته است که با تکیه بر نام خود، جای مناسبی است که در آن خاطرات خوشی برای دوره جوانی خودتان بسازید.

برای این‌که کارکرد این مکان به نام انتخاب شده نزدیک‌تر باشد، مجموعه بازی‌های فکری، فرهنگی، شخصیت شناسی، نقد و بررسی در آن برگزار می‌شود که از جمله تفریحات سالمی است که جوانان این دوره با آنها علاقه دارند. 

برای ورود به این کافه باید سری به مجتمع گل نرگس در خیابان سهند، علی آباد شمالی بزنید. کافه کتاب پاتوق جوانی با دکوراسیون جوان پسند و زیبای خودش، دل شما را خواهد برد و واقعا پاتوقی برای گذراندن لحظاتی جوانی‌تان می‌شود. 

بیشتر بخوانید: لیست کامل بهترین کافه عمارت های تهران


۲. کافه کتاب نصیرا یکی از بهترین کافه کتاب های تهران

اگر کسی را سراغ دارید که تا به حال اسمی از پاساژ فروزنده به گوشش نخورده، از طرف ما به او بگویید «میدان انقلاب را خوب نمی‌شناسی». اکثر کتاب‌های درسی و تخصصی که لازم دارید در این پاساژ موجود است و بعد خرید می‌توانید در کافه کتاب نصیرا همه آنها را تورق کنید.

کافه کتاب نصیرا برای کسانی ساخته شده که می‌خواهند بعد از خرید کتاب، سریع به خانه خود برگردند. نشستن در فضای دنج این کافه کتاب را امتحان کنید تا به چشم خویشتن ببینید چرا نام آن را در لیست بهترین کافه کتاب‌ های تهران گذاشته‌ایم. 


۱. کافه کتاب لاله زار

از حق نگذریم زنده بودن لاله زار با رفت و آمدهای مردم در این محله قدیمی، حس خوبی به آدم می‌دهد. حالا این میان کافه کتابی هم باشد و صندلی‌های قدیمی لهستانی در آن چیده شده باشد، انگار افتاده‌ایم میان دهه‌های 30 و 40 تهران و دیگر نمی‌خواهیم به این شلوغی‌های عجیب و غریب برگردیم. این کافه کتاب پشت مترو سعدی است و آن قدر دنج است که پیدا کردنش، کمی دقت می‌خواهد. 

اگر به دنبال پرسه زدن در تاریخ تهران و سفر به گذشته هستید، نام کافه کتاب لاله زار را در ابتدای لیست بهترین کافه کتاب‌ های تهران بگذارید. 


شما کدام یک از کافه کتاب های تهران را می‌پسندید؟ کدام یک از کافه‌های بالا را امتحان کرده‌اید؟ برای ما بنویسید کافه کتاب مورد علاقه شما کجاست؟ اگر اهل تهران نیستید کافه کتاب مورد علاقه‌تان در شهر خودتان کدام است؟

به نظرتان اصلا ترکیب کافه و کتابخانه کار خوبی است یا بد؟ برای ما نظر و تجربه خودتان را از این کافه‌های کتابخانه‌دار با طراحی‌های جالب و عجیب بنویسید!

در ضمن اگر به تهران سفر کرده‌اید و دنبال اجاره اپارتان مبله می‌گردید می‌توانید از سایت پینورست استفاده کنید و بهترین آپارتمان‌های مبله تهران را ببینید.

امیرمسعود قلی‌زاده

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی