سوغات تهران، از صنایع دستی تا خوراکی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
سوغات تهران، از صنایع دستی تا خوراکی

کی فکرش را می‌کند که تهران هم سوغاتی دارد؟ شاید تاحالا این عبار سوغات تهران را نشنیده باشیم ولی تهران هم مثل شهرهای دیگر سوغاتی‌های باحال خودش را دارد. بیایید تا بهتان معرفی‌شان کنیم.

با سایت پینورست که برای اجاره آپارتمان مبله در تهران یکی از بهترین‌هاست همراه باشید تا هم در تهران یک دوری بزنیم هم سوغاتی خوب بخریم و دست پر برویم شهرمان. 


چرا به نظر می‌رسد تهران سوغاتی ندارد؟

سوغاتی‌ها در خیلی از استان‌های کشور، امر مهم اقتصادی است. برای همین تمرکز زیادی بر آن‌ها می‌شود.

وسعت اقتصاد تهران باعث شده مساله‌ تولیدات و سوغات تهران زیاد مهم نباشد. با این همه عدم تمرکز تبلیغاتی بر سوغاتی تهران به این معنی نیست که تهران سوغات ندارد. 

چرم منقوش

همچنین یادآوری این نکته مهم است که سال‌هاست در تمامی پایتخت‌های جهان، صنعت حاکم شده است.

جریان اقتصادی پایتخت‌ها به سمتی رفته است که حتی کارگاه‌های کوچک محلی هم به کارخانه‌ها بپیوندند.

شکل سیستم توزیع و پخش هم باعث شده است، بسیاری از تولیدکنندگان کوچک خودشان را به مسیری بزرگ‌تر برسانند. این گونه است که در پایتخت‌ها به نظر می‌رسد خبری از سوغات یا تولیدات محلی وجود ندارد.

اما در پایتخت این طور نیست، سوغات تهران هنوز هم زنده است. شاید جایش دیگر در دل تهران نباشد و کمی به حاشیه‌ها رفته باشد اما همچنان موجود است.  

راستی اگر تصمیم دارید به تهران سفر کنید و در مورد محل اقامتتان نگران هستید کافی است با رزرو اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را از این بابت راحت کنید.


صنایع دستی و سوغات تهران

چرم منقوش؛ گران و زیبا

الان اگر دنبال نقاشی روی چرم باشید، گزینه‌های ساده و دم دستی چرم‌های نقاشی شده زیاد هستند اما پیچیده‌ترین نقاشی‌های روی چرم را در تهران می‌بینید.

این هنر از قدیم‌‌ها یکی از بارزترین ویژگی‌های هنرمندان تهرانی بوده و خریداران داخلی و خارجی زیاد دارد. 

دقت در جزئیات در نقاشی‌های روی چرم، استفاده از طرح‌های پیچیده و همچنان استفاده‌ کامل از دست، این محصول را به یکی از مرغوب‌ترین و گران‌ترین سوغاتی‌های تهران تبدیل کرده بود.

هنوز هم می‌توانید این سوغاتی را از تهران بخرید البته با قیمتی گران.

این سوغات تهران از اواخر دوران پهلوی اول مورد توجه گردشگران و تجار غیر ایرانی هم قرار گرفت و خرید و فروش آن تبدیل به یکی از مهم‌ترین امکانات تهرانی‌ها شد. 

بیشتر بخوانید:زیر و بم بازار بزرگ تهران ؛ قلب تپنده‌ای که همچنان با قوت می‌زند


لباس چرم 

خیلی از لباس‌ها در تهارن تولید می‌شود، از کت و شلوارهای چرم گرفته تا انواعی از کاپشن‌، کیف و اکسسوری همه در تهران تولید می‌شوند. کافی است خودتان را به کوچه پس کوچه‌های جنوب میدان فردوسی برسانید و این‌همه تنوع را ببینید.

لباس چرم

برای خرید بهترین‌ها به سراغ مغازه‌ها نروید بلکه ضلع جنوبی میدان فردوسی هرجا ساختمان چند طبقه‌ای با در باز دیدید وارد شوید که مستقیم خیاط‌ها را پیدا می‌کنید و با عددهای باور نکردنی بهترین سوغات تهران از نوع چرم را تهیه خواهید کرد.

خیلی از برندهای مطرح داخلی نشان می‌دهند که محل تولید بهترین لباس‌های چرم موجود در شهرهای دیگر ایران است اما خیاط‌های زحمت‌کش تهرانی آن‌ها را تولید می‌کنند و معمولا به دلیل شکل کار خیاطی و منحصر بودن در دنیایی پشت درهای بسته کمتر کسی آن‌ها را می‌شناسد.

بیشتر بخوانید:خیابان فردوسی ؛ بوی چرم،‌ نقره و پول


آب نبات قیچی؛ خوش‌خوراک برای رفع دل‌درد

خیلی‌ها آب نبات قیچی را سوغات همدان می‌دانند اما آب نبات قیچی مال تهرانی‌هاست. 

کسانی که دهه‌ هفتاد را یادشان می‌آید می‌دانند که بسیاری از افراد به شهر ری می‌آمدند تا برای خانواده‌شان آب نبات قیچی تهرانی ببرند. بعدها این سوغات تهران هم از منظر برندینگ تغییر شکل پیدا کرد و برخی ناگهان این نوع آب نبات را سوغاتی شهرهای دیگر خواندند. 

اب نبات قیچی

هر چند آب‌نبات قیچی در میان انبوه خرید و فروش‌های بازار شهر ری گم شده است، اما هنوز هم روزانه مقدار قابل توجهی از این نوع آب‌ نبات کشور را شهر ری تامین می‌کند و فقط آن‌ها از این سوغات خبر دارند که تهیه کننده‌ انبوه این نوع از آب نبات هستند.

به خصوص از منظر تنوع طعم آب‌نبات قیچی، تهران مشابهی ندارد. در بازار شهر ری می‌توانید از آب‌نبات‌های با طعم ساده پیدا کنید تا انواع عسلی و طعم هل که بسیار خوشمزه است.


شیشه گری 

در دنیای سوغات تهران شیشه‌های فرم داده شده را نباید فراموش کرد. انواع متنوعی از لوازم خانه تا بهترین نوع لوازم تزئینی خانه در شکل شیشه‌ای سال‌ها است که در تهران تولید می‌شود.

شیشه‌گری صنعتی بود که حتی تا انتهای دهه‌ هشتاد شمسی هم در تهران دنیای بسیار وسیعی داشت.

آرام آرام این بخش  کوچک و کوچک‌تر شد و به حاشیه‌ رفت. حالا کارگاه‌های شیشه‌گری را فقط در ری می‌بینید. در ری تهران با آن‌که کارگاه شکل‌دهی به شیشه‌ها، روزانه کمتر از دیروز فعالیت می‌کنند اما همچنان هم یکی از مهم‌ترین‌ها هستند.

شیشه سوغات تهران

شیشه‌گری فعالیت دشواری است. هر کسی به سراغ این روش اقتصادی نمی‌رود. باید ساعت‌ها پای کوره ایستاد و با تلاش فراوان و دقت خسته‌ کننده شیشه را در اشکال مختلف به دست آورد و راهی بازار کرد.

خوشبختانه هنوز هم در ری رد پای بهترین شیشه‌گری ممکن را می‌بینید. اگر این نوع از سوغات تهران را می‌خواهید کافی است خودتان را به بازار قدیم شهر ری برسانید. 


تراش شیشه، یکی از بهترین‌های تهران

تراش شیشه از آن هنرهایی است که به شکل دوره‌ای ناگهان به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد و بعد افول می‌کند. الان دوباره تراش شیشه و وسایلش مد شده.

محصولات شیشه‌ای تراش داده شده در فهرست بهترین سوغات تهران است.

بسیاری تمایل دارند، لیوان‌هایی با تراش شیشه‌ای تهیه کنند یا به طور کلی لوازم خانه‌ای را مورد استفاده قرار دهند که در کنار کاربرد، نقشی از هنر هم بر روی آن‌ها قابل رویت باشد.

تراش شیشه

کارگاه‌های برش شیشه در حاشیه تهران و در شهریار به صورت فعالانه‌ای امروز مشغول هستند و حتی نسل جوان را هم به خود جذب و مشغول کرده‌اند و این خبر خوبی از احیای قدرتی است که می‌تواند یکی دیگر از بهترین‌ها را به عنوان سوغات تهران به دست همه برساند. 

در بازار شهریار می‌توانید بهترین محصولات با برش شیشه را بیابید و از نظر قیمتی هم راضی خواهید بود. در این بازار البته انواع متنوع سوغات تهران موجود است. آثاری با قلم زنی اساتید تهرانی گرفته تا گلیم، جاجیم و انواع رودوزی‌ها به شکل و شمایل سنتی هم در این بازار انتظار شما را می‌کشند. 


رودوزی

لباس‌های رودوزی شده و به طور کلی رودوزی‌های دستی به روی پارچه در فهرست بهترین سوغات تهران دوباره جایگاه خودش را پیدا کرده.

رودوزی های تهران

وقتی پاساژ پروانه تبدیل به نقطه‌ی مهمی از خرید و فروش تهرانی‌ها شد، فروشنده‌ها می‌گفتند که این رودوزی‌های بی‌نظیری که به هنرمندانه‌ترین شکل ممکن عرضه شده از جنوب ایران می‌آید.

اما سیاری از رودوزی‌های فوق‌العاده‌ی ایران را تهران تامین می‌کند. حتی کارگاه‌های خانگی بسیار کوچکی در شهریار، شمیرانات و شهر ری هستند که بهترین را تولید می‌کنند اما با نام استان‌های دیگر کشور به فروش می‌رسند.

اگر به دنبال سوغات تهران هستید و کار دست بر روی پارچه مساله‌ شما است و خوش‌رنگ‌ترین‌ها و زیباترین‌ها را می‌خواهید سراغ رودوزی‌های تهران بروید و از تهیه‌ی این نوع خاص از پارچه و لباس خودتان و عزیزان‌تان را خوشحال کنید. 

بیشتر بخوانید:خرید و گشت‌وگذار در خیابان مولوی تهران


سوهان تهران

شاید نمی‌دانید که تهران هم سوهان دارد. برای دیدن این نوع شیرینی جذاب، کافی است خودتان را به بازار قدیم شعر ری برسانید.

این سوهان نسبت به طعم معمول سوهان‌های قمی و یزدی شیرینی کمتری دارد اما ظاهرش همان است.

خیلی‌ها می‌گویند سوهان از تهران به قم رفته است و از آن‌جا به شهرت رسید.

سوهان تهران

سوهان شهر ری از نظر رنگ هم تفاوت‌هایی با سوهان قم و یزد دارد و معمولا برای آن‌ها که یک شیرینی خوشمزه به سبک سوهان و البته کم‌کالری‌تر می‌خواهند گزینه‌ی مناسبی است.  

سوهان هم از آن خوراکی‌های خوشمزه است که در دوران ناصرالدین شاه قاجار معروف شد.

این دوره ناصری کلا در زمینه‌ غذا دوره‌ مهمی در ایران به حساب می‌آید. هم شاه خودش اهل غذا خوردن بود و هم درباری‌ها و تقریبا هر آن‌چه مورد توجه آن‌ها قرار می‌گرفت، مدتی بعد به غذای محبوب و بعد به سوغاتی مرسوم ایرانی‌ها تبدیل می‌شد.

سوهان هم گفته می‌شود که مورد توجه نماینده ناصرالدین شاه قرار گرفت و بعد نقاط مختلفی از ایران به طبخ این نوع خاص از شیرینی پرداختند. 

بیشتر بخوانید:شیرینی های محلی ایران ؛ شیرینی‌هایی که در دلتان قند آب می‌کنند


نگاهی به گیاه داروها و میوه‌های تهران

در همه جای دنیا پایتخت‌ها بیشتر از بقیه شهرهای کشور توسعه‌ اقتصادی دارند. این امر باعث مهاجرت می‌شود و مهاجرت منجر به توسعه‌ شهری و از بین بردن بافت گیاهی است.

تهران هم همین‌طور. وقتی گیاه داروها و میوه‌ها را به عنوان سوغات تهران معرفی می‌کنیم باید کمی از مرکز تهران فاصله بگیریم. 

بخش بزرگی از سوغات تهران همیشه شامل بید مجنون، خرمالو و عناب بود. با این‌که این‌ میوه‌ها در جاهای دیگر هم پیدا می‌شوند اما اگر نوع تهرانی آن‌ها را بیابید از کیفیت آن‌ها تعجب خواهید کرد.

البته کشت این میوه‌ها آرام آرام به بیرون تهران هدایت شده و صنعت جای بسیاری از این بافت‌ها را گرفت.

سیب دماوند سوغات تهران

اما اگر حوصله داشته باشید و کمی آن طرف‌تر، یعنی به نزدیکی‌های شهریار سر بزنید، بهترین‌ گیاه داروهای موجود و هماهنگ با خاک تهران را پیدا می‌کنید. 

همچنین اگر برای خرید به شهریار می‌روید و بهترین میوه‌ها و گیاهان ممکن را می‌خواهید، این گزینه‌ها را فراموش نکنید: قارچ، نخود، بامیه و حتی سیب زمینی،انواع آلو، توت فرنگی، انجیر، بادام و… همچنین به دلیل وجود باغات انگور بی‌نظیر در این ناحیه از تهران کشمش‌های بی‌نظیری هم تولید می‌شوند که مشتریان فراوانی دارند.

مویز شهریار هم حرف‌های بسیار برای گفتن دارد. البته تازه‌ترین توت خشک ممکن را هم می‌توانید از این بخش تهران تهیه نمایید. 

بیشتر بخوانید:جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز


پیراشکی، خوشمزه و متنوع

پیراشکی اصالتا از روسیه وارد ایران شد و از دوران ناصری به بعد مورد توجه قرار گرفت. متنوع‌ترین انواع پیراشکی در ایران را تهرانی‌ها تولید می‌کنند.

در دنیای سوغات تهران پیراشکی را هم جدی بگیرید. همچنین ترکیب پیراشکی با خوراکی‌های مدرن‌تر و تبدیل آن به غذایی مانند پیراشکی پیتزا، ابداع تهرانی‌ها بود و هنوز هم خواستنی است.

ترکیب پیراشکی با انواع پنیر، گردو، کشمش، ذرت و بعدها سوسیس و کالباس از این شهر شروع شد و هنوز هم بهترین‌ها را در این شهر می‌یابید. 

پیراشکی سوغات تهران

پیراشکی در جاهای دیگر ایران هم پیدا می‌شود که معمولا به عنوان یک شیرینی همراه با چای و دیگر نوشیدنی‌های گرم بوده. تهرانی‌ها پیراشکی را به غذا تبدیل کردند و در بخش‌هایی از بازار تهران می‌فروشند.

آرام آرام این پیراشکی‌ها به جاهای دیگر شهر تهران هم رسیدند و حتی فروشگاه‌هایی شکل گرفتند که فقط پیراشکی تولید می‌کردند.

میدان انقلاب،‌ میدان تجریش و بخش‌هایی از میدان امام حسین، زمانی دنیای پیراشکی فروشی‌های خوش‌مزه بود که بسیاری از آن‌ها در جریانات اقتصادی شهر، گم شدند. هنوز هم اما برخی از آن‌ها را می‌بینید.

اگر مایلید از تهران به جاهای دیگر ایران یک خوراکی خوشمزه را به عنوان سوغات تهران ببرید، تهیه‌ یک جعبه‌ کامل از پیراشکی‌‌های تهرانی می‌تواند حال و هوای نزدیکان‌تان را عوض کند. 

لازم به ذکر است در محیط‌هایی مانند رودهن، فیروزکوه، دماوند و… هر کدام فرصت‌هایی هستند که می‌توانند در دسته‌ سوغات تهران جای بگیرند.

اگر می‌بینید برش شیشه شهریار را در فهرست سوغات تهران تعریف می‌کنیم به این علت است که اساسا دانش برش شیشه از تهران آغاز شده است و به دلیل هزینه‌های بالا، به اجبار کارگاه‌ها به نقاط دیگر رفته‌اند. در نتیجه این سوغات، سوغات تهران است و اساتید تهرانی این نوع کارگاه‌ها را راه‌اندازی می‌کنند.  

تراش شیشه در شهریار

 


خوب دوستان عزیز آیا می‌دانستید که پایتخت این همه سوغات خاص و خوشمزه دارد؟ به نظرتان بهترین سوغات تهران کدام است؟ اگر کسی قرار باشد از تهران برای شما سوغات بیاورد، دلتان می‌خواهد کدام سوغات را داشته باشید؟ حتما نظر خود را با ما و سایر دوستان خود به اشتراک یگذارید.

اگر زمانی تصمیم گرفتید که به تهران سفر کنید فراموش نکنید که می‌توانید برای دیدن نرخ اجاره روزانه آپارتمان در تهران و رزرو آن به سایت پینورست سر بزنید.

امیرمسعود قلی‌زاده

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی