گشت و گذار در قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین محله‌ های جنوب تهران

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
گشت و گذار در قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین محله‌ های جنوب تهران

محله های جنوب تهران

وقتی از شما در تهران می‌پرسند که ساکن کجایید، پیش از آنکه نامی از محله و خیابان خود ببرید، اسم منطقه‌ای را که در آن زندگی می‌کنید، به زبان می‌آورید.  با این حساب باید گفت مناطق تهران در چهار قسمت شمالی، جنوبی، غربی و شرقی تقسیم شدند که در این مقاله از مجله پینورست قرار است به طور کامل به محله های جنوب تهران بپردازیم. 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید که این بخش از تهران بهشت عاشقان به تاریخ و فرهنگ است.

حالا برویم باهم ببینیم که محله های جنوب تهران کجا هستند و چه چیزهایی برای دیدن دارد.

اگر برای یک سفر کاری به تهران می‌آیید یا در مدت اقامتتان دوست دارید در جایی شبیه به خانه خودتان اقامت کنید، آپارتمان‌های مبله تهران بهترین گزینه برای شماست.

جنوب تهران کجاست

منبع: گوگل مپ، عکاس MJ

جنوب تهران کجاست؟

جنوب تهران را بیشتر به محله‌هایی که در بخش جنوبی شهر تهران قرار دارند می‌شناسند.

بیشتر این محله‌ها بافت سنتی و تاریخی دارند و به همین خاطر جاهای دیدنی تهران تا دلتان بخواهد اینجا جا خوش کرده‌اند. اگر اهل تهرانگردی باشید حسابی می‌توانید در جنوب تهران خوش‌گذارنی کنید. در گذشته بیشتر اهالی تهران نسبت به این منطقه دید خوبی نداشتند و این دیدگاه را داشتند که اینجا امکانات رفاهی خاصی ندارد اما این تصور اصلا درست نیست.

وجود امکاناتی چون وسایل حمل و نقل عمومی مثل BRT و مترو توانسته است محله‌های جنوب تهران را به مناطق شمالی تهران متصل کرده‌است. جنوب تهران از نظر سطح رفاه و بهره‌وری، امکانات شهری و آموزشی تقریبا در سطح همه جای تهران است و با مناطق دیگر تهران برابری می‌کند.

ساکنان محله های جنوب تهران از قدیم‌ به داشتن مرام و معرفت شهرت داشتند و به همین خاطر بسیاری از پهلوانان و قهرمانان نامدار ایرانی که به جهان معرفی شدند از همین محله های جنوب تهران بودند.

محله های جنوب تهران کدام‌ها هستند؟

محله‌ های جنوب تهران از منطقه ۱۵،‌۱۶،۱۷،۱۸شروع می‌شود و تا مناطق ۱۹و۲۰ ادامه دارد.

از محله های جنوب تهران می‌توان به نازی آباد،‌ شوش، راه‌آهن، مولوی، جوادیه، فلاح، دروازه غار، کوی سیزده آبان، تختی، بازار تهران، نعمت‌آباد و خزانه اشاره کرد. در ادامه برایتان از محله های جنوبی تهران خواهیم گفت پس همراه ما باشید.

نازی آباد، عروس محله‌های جنوب شهر

نازی آباد از مشهورترین و قدیمی‌ترین محله های جنوب تهران است که در منطقه ۱۶ قرار دارد. این محله از نظر حمل و نقل عمومی وضعیت مطلوبی دارد و دسترسی آن هم از طریق خط یک مترو و هم از طریق خطوط متعدد اتوبوس‌ و تاکسی امکان‌پذیر است.

وجود هفتاد میدان زیبا و ساختار شبکه‌ای و منظم شهری، نازی آباد را از نظر ساختار و بافت مسکونی توانسته در وضعیت متمایزی نسبت به دیگر محله‌های جنوب تهران قرار دهد. با همه این اوصاف الکی نیست که نازی آباد اسم عروس محله های جنوب تهران را با خود به یدک می‌کشد.

محله نازی آباد تهران

منبع: گوگل مپ، عکاس مهرداد فقیری

بیشتر بخوانید: ۷ سوئیت ارزان تهران ؛ تهران کجا اقامت کنیم؟

خزانه بخارایی، محله‌ای با فلکه‌های معروف

محله خزانه را در محله های جنوب تهران بیشتر با فلکه‌های شهید بخارایی و عباسی می‌شناسند. اینجا از جمله محله های جنوب تهران است که در کنار دروازه‌های قدیمی تهران قرار داشت و تا زمان پهلوی جزو حریم تهران بود.

پارک بعثت محله خزانه بخارایی علاوه بر این که قدمت زیادی دارد، طبیعت بسیار زیبایی را نیز در این محله از جنوب تهران بوجود آورده است. در کنار طبیعت زیبا امکانات تفریحی زیادی نیز در پارک بعثت وجود دارد از جمله قطار سراسری که بازدید از این پارک بزرگ را لذت بخش‌تر کرده است.

یاخچی‌آباد، محله‌ای آمیخته با بورس خدمات خودرو

همانطور که از نامش پیداست یاخچی آباد یک کلمه ترکی است و این موضوع دلیلی است تا متوجه شویم که بیشتر ساکنان این محله از جنوب تهران آذری زبان هستند. کلمه یاخچی در زبان آذری به معنی خوب است که بیشتر به سرسبز بودن این محل اشاره دارد. حاشیه بیشتر خیابان‌های یاخچی‌آباد را فروشگاه‌های لوازم جانبی‌ خودرو و همچنین تعمیرگاه‌های خودرو وجود دارد.

شاید به همین خاطر اینجا را با اسم بورس خدمات خودرو در جنوب تهران می‌شناسند.

علی‌آباد جنوبی، در گیرودار معماری سنتی و مدرنیته

با توجه به تاریخ تهران، علی آباد در بین محله های جنوب تهران قدمت بسیار قدیمی دارد. شاید این قدمت به قبل از دوران محمود غزنوی برمی‌گردد. نقل شده است که در پستی و بلندی‌های علی آباد جنوبی قطعاتی سفالی پیدا شده که قدمت آن به دوران اول هجری می‌رسد. معماری شهری نازی‌آباد حاصل تلفیق سنت و مدرنیته است، آنچه طی یک دهه اخیر در علی‌آباد جنوبی‌ اتفاق افتاده، نتیجه شکست سنت در برابر مدرنیته است و در همه محله‌های این بخش از جنوب تهران به وضوح قابل مشاهده است.

باغ‌ آذری، محله‌ای با روزنه‌های رو به امید

باغ آذری از محله‌ های جنوب تهران است که در منطقه 17 قرار دارد که از جنوب به پارک بعثت و از شمال به خیابان شوش منتهی می‌شود. باغ آذری تهران از شرق به خیابان صابونیان و از غرب به خیابان خزانه بخارایی محدود می‌شود. این محله قدمت زیادی دارد و در برخی از مناطق آن آثاری از کوره‌های آجرپزی که مربوط به دوران قاجار است در آنجا وجود دارد.

دو پارک بزرگ بعثت و میثاق و همچنین بوستان اسفند و بهاران در منطقه باغ آذری قرار دارند. باغ آذری یک مرکز فرهنگی معروف به نام خانه فرهنگ قلم دارد که اهالی محله باغ آذری در جنوب تهران می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند. اینجا چند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نام‌های کانون بعثت و کاخ جوانان هم وجود دارد.

بیشتر بخوانید:‌ بازار شوش یا بلورفروشان ؛ قطب لوازم آشپزخانه تهران

افسریه، محله‌ای با خیابان‌های متقاطع و منظم در جنوب تهران

بیشتر افراد این محله از جنوب تهران را با نام سه راه افسریه می‌شناسند، البته این سه راه یکی از تقاطع‌های مهم این منطقه است. اگر گشت‌و‌گذاری در محله افسریه تهران داشته باشید، متوجه این موضوع می‌شوید که در نامگذاری خیابان‌ها از سیستم کدینگ استفاده شده است که جذاب به نظر می‌رسد.

یعنی برای آدرس هر خیابان از شماره و پلاک می‌شود. بازار بزرگ 20 متری یکی از بازارهای پر جنب و جوشی است که خرید را برای بسیاری از خانواده‌های ساکن در محله افسریه در جنوب تهران دلچسب و دلنشین می‌سازد. جمعه بازار افسریه هم یکی از بازارهای پر انرژی هم برای فروشنده و هم برای خریدار است.

شهر ری، قدمتی به تاریخ ورود آریایی‌ها به ایران

شهرری یکی از قدیمی‌ترین مناطق استان تهران به شمار می‌رود که در جنوب تهران قرار گرفته است. قدمت این منطقه به زمان ورود آریایی‌ها باز می‌گردد که در زمان حکومت مادها یکی از آبادترین شهرها به شمار می‌رفت.

با مواردی که عنوان شد این منطقه از قدیمی‌ترین و باستانی‌ترین نقطه‌ استان تهران محسوب می‌شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این محله جنوب تهران آنقدر در گذشته معروف بوده که در بسیاری از سفرنامه‌های افراد مشهور و در کتاب‌های اوستا و شاهنامه از آن نام برده شده است.

پارک های محله های جنوب تهران

بسیاری از کسانی که در جنوب تهران هستند علاقه دارند تا اوقات فراغت خود را در پارک‌ها و در دل طبیعت زیبای آنها سپری کنند. ما در مجله پینورست به بررسی محله های جنوب تهران پرداختیم و پارک های معروف این منطقه را به شما معرفی می کنیم.

پارک ولایت

بوستان ولایت از بزرگترین پارک‌های تازه تاسیس تهران است که بیش از 10 سال از عمر آن نمی‌گذرد. اگر در محله های جنوب تهران به‌ دنبال جایی برای خوش‌گذرانی هستید، پارک ولایت بهترین جا برای لذت بردن شماست. در این پارک در صورتی که علاقه‌مند به ورزش و تفریح باشید، می‌توانید به‌ سراغ بازی‌ها و گزینه‌های ورزشی داخل پارک بروید و لحظات خوشی را در آنجا در کنار همراهانتان سپری نمایید. از امکانات دیگر پارک ولایت پیست دوچرخه‌سواری، موتورسواری و شهربازی سرپوشیده است که از گذران اوقاتی خوش حکایت دارند.

پارک شهر

اینجا یکی از آن بوستان‌های معروف محله های جنوب تهران است که خاطرات بسیاری را برای شهروندان تهرانی به ویژه کسانی که در محله های جنوب تهران زندگی می‌کند رقم زده است. خوب است بدانید که پارک شهر اولین بوستانی بود که در شهر تهران ساخته شد.  این بوستان از همان زمان تا به حال پارکی محبوب و پربازدید بوده است به طوری که در روز سیزده بدر در پارک شهر جایی برای نشستن پیدا نمی‌کنید.

جنوب تهران پارک شهر

منبع: گوگل مپ، عکاس نوید نیکجو

بیشتر بخوانید: بهترین پارک های تهران ؛ یک لیست جامع برای پارک‌گردی در پایتخت

پارک آزادگان

با وجود بوستان آزادگان و دریاچه مصنوعی آن در جنوب تهران می‌توانید حس‌وحال شمال را در این پارک به تمام وجود تجربه کنید. احتمالا وجود دریاچه پارک آزادگان به همین خاطر از جاهای دیدنی کمتر‌شناخته‌شده تهران محسوب می‌شود.

شما با رفتن به پارک آزادگان جنوب تهران نیاز ندارید که بگردید که تفریحاتش کجاست؟

در همان لحظه که وارد پارک می‌شوید، ده‌ها گزینه مختلف برای تفریح و وقت‌گذرانی در جلوی چشمانتان ظاهر می شوند. از قایق‌سواری و قدم‌زدن کنار دریاچه پارک آزادگان گرفته تا فوتبال در زمین مخصوص که  می‌توانید با دوستانتان آن را تجربه کنید.

پارک بعثت

پارک بعثت که با اسم پارک خزانه هم در بین مردم شناخته شده است یکی از پارک‌های مهم جنوب تهران است که 50 متر مساحت دارد. اگر در محله های جنوب تهران هستید سر زدن به این پارک می‌تواند روز شما را بسازد.

داخل پارک بعثت امکانات تفریحی بسیاری از قایق‌سواری روی دریاچه گرفته وجود دارد تا دیدن پرندگان که می‌تواند حال خوشی از حس طبیعت گردی را در شما ایجاد کند.

بازارهای جنوب تهران

بازارهای جنوب تهران را می‌توان بیشتر در بازار تهران خلاصه می‌شود. جایی که با قدمت طولانی و یک پکیج تمام عیار می‌تواند تمام نیازهای نه تنها مردم جنوب تهران بلکه کل پایتخت را پوشش دهد.

بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران، یکی از بزرگترین بازارهای ایران در محله های جنوب تهران است. این بازار را می‌توان گفت به کل ایران پاسخگو است و نه تنها از لحاظ اقتصادی بلکه از نظر تاریخی و معماری نیز اهمیت فراوانی دارد. راسته‌ها و راهروهای پیچ در پیچ بازار به همراه طاق‌ها و هواکش‌های سنتی از زیبایی‌های معماری این بازار بزرگ تهران به شمار ‌می‌روند.

ناگفته نماند که این روزها با حفظ ماهیت سنتی اجزای داخلی بازار، معماری جدید و مدرن رنگ‌و رویی خاص به بازار بخشیده است.

بازار بزرگ تهران

منبع: گوگل مپ، عکاس Tetsunori Yuasa

البته بازدید از این بازار فقط به خرید و معماری بنا ختم نمی‌شود، بلکه ‌شما می‌توانید غذاهای خوشمزه‌ را در رستوران های معروف بازار که در جنوب تهران هستند را نیز نوش‌جان کنید.

یا اینکه از بناهای تاریخی نزدیک بازار مثل مدرسه دارالفنون، کاخ گلستان، موزه مقدم، سبزه میدان و بسیاری از جاهای دیدنی تهران که در اینجا هستند،‌ بازدید داشته باشید.

بیشتر بخوانید:خرید و شکم‌گردی در قسمت‌های مختلف بازار ۱۵ خرداد

بازار دوم نازی آباد

این بازار مثل بازار بزرگ تهران همیشه شلوغ و پر رفت‌و‌آمد است. افراد که در محله های جنوب تهران و نازی آباد هستند این بازار را تا حدی رقیب جدی برای بازار بزرگ تهران می‌دانند. بازار دوم نازی آباد پر از فروشگاه‌های بزرگ و کوچک است که برای هر سلیقه‌ای می شود در آنجا پوشاک پیدا کرد حتی کوچکترین لباس برای سایزهای نوزاد.

بازار مروی 

بازار مروی یا همان کوچه مروی از گذشته در لیست مراکز خرید معروف تهران قرار داشت. این بازار در محله های جنوب تهران  و در خیابان ناصرخسرو و نزدیک به بازار بزرگ تهران واقع شده‌ است. شما در کنار خرید از بازار مروی در فاصله کمی می‌توانید از دیگر مکان های دیدنی جنوب تهران مانند ساختمان شمس‌العماره، سرای روشن، بازارچه قدیمی مروی و… هم دیدن کنید.

همچنین اینجا جایی است که معروف‌ ترین فلافلی تهران را می‌توان خورد. در کوچه مروی انواع مختلفی از خوراکی‌های خوشمزه خارجی مثل شکلات‌ و قهوه را می‌توانید خریداری کنید. چای، لوازم آرایشی، وسایل تزیین لباس را اینجا هم می‌توانید در سبد خریدتان بگنجانید.

اگر به دنبال اجاره اقامتگاه در تهران هستید، می‌توانید با یک کلیک به بخش رزرو اقامتگاه‌های تهران در پینورست بروید و متناسب با درخواست خود را با دیدن عکس‌ها و امکانات واقعی تمامی آپارتمان‌های تهران را بررسی کنید و با گارانتی پینورست اقامتگاه خود را انتخاب کنید.

علاقه به حوزه گردشگری همراه با فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ بهترین تفریحات زندگی من است، اینجوری هم میتونم سفر کنم هم بنویسم هم برای بقیه تجربه‌هامو به اشتراک بزارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی