سرخه حصار تهران ؛ مقصد ایده‌آل برای پیک‌نیک سنتی ایرانی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
سرخه حصار تهران ؛ مقصد ایده‌آل برای پیک‌نیک سنتی ایرانی

پارک ملی سرخه حصار در شرق تهران یکی از قدیمی‌ترین مناطق طبیعی حفاظت شده در جهان است. قدمت اینجا به دوره قاجار برمی‌گردد. اینجا قبلاً محل شکار پادشاهان بود و امروزه به عنوان پارک طبیعی و محل زندگی حیوانات متنوع و گیاهان جالب شناخته می‌شود.

ولی اهالی تهران اینجا را بیشتر به امکانات رفاهی بی‌نظیرش برای پیک‌نیک و گذراندن یک روز آرامش‌بخش در کنار خانواده و در طبیعت می‌شناسند. طبیعت اینجا حتی برای طبیعت‌گردهای تازه‌کار هم مناسب است. پس کفش‌های پیاده‌روی‌تان را به پا کنید و با ما همراه شوید.


تاریخچه پارک سرخه حصار  

پارک سرخه حصار یکی از قدیمی‌ترین شکارگاه‌های ایران محسوب می‌شود که قدمت آن به دوره فتحعلی شاه قاجار می‌شود. در سال 1359 به دستور هوشنگ ضیایی به عنوان پارک ملی به ثبت رسید.

سرخه حصار

وظیفه حفاظت از پارک جنگلی سرخه حصار به عهده سازمان محیط‌ زیست است که از گونه‌های گیاهی و جانوری متنوع آن محافظت می‌کند. در شهر آلوده‌ای مانند تهران که روز پاک و سالم در سال بسیار کم است وجود چنین منطقه جنگلی آدم را نجات می‌دهد.

مساحت این پارک جنگلی بیشتر از ۹ هزار هکتار است و این یعنی بجز جنگل خیلی بزرگ، تپه‌ها، کوه‌ها و چشمه‌ها و دشت‌های زیادی را توی خودش جا داده است.


پوشش گیاهی سرخه حصار 

چون اینجا پارک بزرگی است گیاهان مختلفی هم تویش به چشم می‌خورند. ولی بیشتر این گیاهان را می‌توانید توی سه دسته‌ی اصلی قرار بدهید.گیاهان علفی آویشن و پونه. گیاهان بوته‌ای چند ساله مثل گوجه وحشی و گون. درخت‌ها مثل سرو و زالزالک. یادتان باشد که آب و هوای بوستان سرخه حصار نیمه خشک است. این قضیه روی بافت گیاهی هم تأثیر دارد.

سرخه حصار

شما می‌توانید در این منطقه انواع گیاهان مختلفی مثل گز، تاغ، گون، خارشتر، اسپند، درمنه ، کلاه حسن، گون، چوبک ، آویشن، قدومه، بومادران، کاکوتی، پونه کوهی، زالزالک، گوجه وحشی و سرو کوهی را پیدا کنید.

تنوع گیاهی بالا یعنی تنوع جانوری بالا. برای همین عجیب نیست که موقع قدم زدن در این پارک جنگلی با حیوانات جالبی روبه‌رو شوید.


حیات‌وحش سرخه حصار

شاید برایتان عجیب باشد اگر بدانید که در نزدیکی تهران منطقه حفاظت شده‌ای هست که در آن می‌توان حیواناتی مثل کل، بز، قوچ، میش البرز مرکزی، آهو، گراز، پلنگ، کفتار، روباه قرمز، شغال، گربه وحشی، گورکن، تشی، خرگوش و سنجاب را دید.

پرندگان مختلفی نیز در پارک جنگلی سرخه حصار وجود دارند. حواصیل خاکستری، حواصیل شب، بوتیمار، قار بزرگ، سرسبز، اردک ارده‌ای، خوتکا، اردک نوک پهن، فیلوش، عقاب ماهیگیر، کورکور، قرقی، طرلان، عقاب طلایی، عقاب شاهی، سارگپه، کرکس، دال سیاه، دلیجه، بالابان، بحری، شاهین، آبچلیک و آبیا انواع پرندگانی هستند که در این منطقه سکونت دارند.

بیشتر بخوانید: پارک چیتگر تهران – تفریحات، دوچرخه‌سواری و هر چیزی که باید بدانید

عجیب‌تر اینکه خزندگان بسیاری نیز در این پارک جنگلی زندگی می‌کنند که مار کرمی، کور مار دوسر، مار آتشی، مار پلنگی، مار دستی، مار آبی، مارشتری، شتر مار، یله مار، تیر مار، سوسن مار، افعی شاخ‌دار ایرانی، افعی کوفی، قورباغه معمولی، وزغ سبز و لاک‌پشت ممیزدار غرب جزو آن‌ها هستند.


مشخصات طبیعی پارک 

جالبِ بدانید که منابع آب مورد نیاز این جنگل از رودهای جاجرود و دماوند به همراه چشمه‌های زیاد موجود در آن تأمین می‌شود. همان‌طور که گفتیم چشمه‌های زیادی در پارک سرخه حصار وجود دارد که دائمی یا فصلی هستند. از برجسته‌ترین این چشمه‌ها چاتال، بیدک، انجیرک، رزک، شش گوش، دره شریف و چشمه سوخته هستند.

سرخه حصار

با توجه به وسعت بوستان سرخه حصار و تپه‌ها و قله‌هایی که در آن وجود دارد بلندترین نقطه آن اراکوه با ۲۶۴۹ متر است. در مقابل کم ارتفاع‌ترین نقطه پارک نیز دشت سنگ تراشان است. شاید جالب باشد که بدانید کوه‌های بسیار در این پارک حفاظت شده وجود دارد. کوه سه پایه، کوه بیدک، تخت تالق، کل خانی، شش گوش، سیاه غار، همروک مهم‌ترین این کوه‌ها هستند. 

در پارک جنگلی سرخه حصار می‌توان گیاهان متنوعی را دید که طبق نظر کارشناسان شامل  ۳۲ واحد گياهی و ۵۲ خانواده متنوع را تشکیل می‌دهند.


امکانات پارک جنگلی سرخه حصار 

امکانات پارک جنگلی سرخه حصار از تفریحات مختلف گرفته تا امکانات رفاهی کم نیستند. این پارک وسیع همان‌طور که از نامش پیداست در حقیقت منطقه حفاظت شده طبیعی است که پوشش گیاهی و جانوری متنوعی دارد. 

پیاده‌روی 

خب ساده‌ترین تفریحی که می‌توانید در پارک‌های مختلف تهران آن را تجربه کنید، پیاده‌روی است. پیاده‌روی اما در پارک جنگلی سرخه حصار حال و هوای دیگری دارد. دلیل آن هم نزدیک‌تر شدن به طبیعت جنگل در این پارک است.

سرخه حصار

شما برای سلامتی و لذت بردن از مناظر طبیعی این پارک می‌توانید برای پیاده‌روی و قدم زدن به آن مراجعه کنید. سعی کنید در طول پیاده‌روی به محیط اطراف خود توجه کنید، چون ممکن است موجود کوچکی شما را غافلگیر کند. خیابان‌ها و میدان‌هایی که برای تردد در این پارک وجود دارد نیز نام‌های زیبایی دارند که شما را با گونه‌های مختلف درختان آن آشنا می‌کند.

هوای مطبوع این منطقه جنگلی امکان پیاده‌روی و ورزش را در تمام روزهای سال حتی زمانی که آلودگی هوا در تهران داریم را امکان‌پذیر می‌کند. 

می‌توانید اگر مسیر دسترسی‌تان به این پارک خوب است برای پیاده‌روی روزانه خود این‌جا را نشان کرده و هروروز از مسیر پیاده‌روی این پارک لذت ببرید.

سرخه حصار

پیک‌نیک : سرخه حصار جان می‌دهد برای پیک‌نیک‌های سنتی ایرانی. اگر هوس کرده‌اید کباب و جوجه یا چای آتیشی راه بیندازید، در پارک کباب‌پزهای سنگی استانداردی برای این کار وجود دارد. دسترسی به آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی هم آسان است.

یک روز کامل را در سرخه‌حصار بگذرانید. صبحانه و ناهار و چای عصرانه را همینجا بخورید و خستگی را از تنتان بیرون کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ پیشنهاد جذاب کمپینگ نوروزی به همراه دوستان

دوچرخه‌سواری در پارک : پرک جنگلی سرخه حصار پیست استاندارد و مجهزی دارد که همه می‌توانند از آن استفاده کنند. جاده آسفالت با مسیرهای استاندارد به طول 8 کیلومتر امکان دوچرخه‌سواری برای تمام افراد خانواده و به صورت گروهی را امکان‌پذیر می‌کند.

شما می‌توانید با دوچرخه‌های شخصی از امکانات پیست استفاده کنید یا دوچرخه مورد نظر خود را کرایه کنید. در طول مسیر بوفه‌هایی برای تهیه خوراکی نیز وجود دارد. 

دوچرخه سواری

دهکده تفریحی ‌ورزشی : اگر به سرخه حصار رفتید حتماً سری به دهکده کاج بزنید. این مجموعه تفریحی ورزشی همان‌طور که از نامش پیداست امکانات ورزشی متعددی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

پینت بال، تنیس، ایرهاکی، فوتبال دستی، بیلیارد و تیراندازی از جمله ورزشی‌های گروهی هستند که می‌توانید در این مجموعه با دوستان و خانواده ساعات خوشی را تجربه کنید. در باغ رستوران این مجموعه هم می‌توانید خستگی ورزش را از تن بیرون کنید. پینت بال سرخه حصار یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این مجموعه و پارک است که بسیاری از افراد با هدف استفاده از آن به سرخه حصار می‌روند. 

پارک آموزش ترافیک : در بوستان سرخه حصار مجموعه‌ای با نام پارک آموزش ترافیک وجود دارد که کودکان در آن فرهنگ ترافیک و راهنمایی رانندگی را یاد می‌گیرند. مساحت این پارک 2100 مترمربع بوده و وسایل مختلف کمک آموزشی دارد. امکانات مختلفی مانند پل عابر پیاده و تابلوهای راهنمایی رانندگی موجود در آن برای بسیاری از کودکان تجربه‌ای شاد و لذت‌بخش را فراهم می‌کند.

بلندی

دیگر امکانات ورزشی سرخه حصار : وسعت زیاد بوستان سرخه حصار در به وجود آمدن امکانات تفریحی و ورزشی متعدد، تأثیر زیادی داشته است. آب و هوای مطبوع و پوشش گیاهی بالای این منطقه آن را به مکان مناسبی برای ورزش تبدیل کرده است. دیگر امکانات ورزشی این مجموعه شامل زمین چمن مصنوعی و مجموعه ورزشی بدن‌سازی است. 

بیشتر بخوانید: ۱۰ پیشنهاد تفریح و سفر متفاوت برای طرفداران بازی و ورزش

باغ تالار سرخه حصار : سرخه حصار با زیبایی‌های طبیعی بسیاری که دارد برای برگزاری مراسم‌های مختلف مانند جشن‌ها و عروسی محل مناسبی است. شما می‌توانید برای پذیرایی از مهمانان خود از امکانات این تالار استفاده کرده و لحظات ماندگاری را با عزیزان خود ثبت کنید. 

مجتمع گل و گیاه : اگر با سفر به این منطقه جنگلی میزان علاقه به گل و گیاه شما افزایش پیدا کرده می‌توانید از گیاهان گوناگونی که در این مجتمع وجود دارد، سوغاتی سبزی با خود به منزل ببرید. 

امکانات رفاهی: پارک جنگلی سرخه حصار سرویس‌های بهداشتی، آلاچیق، بوفه، رستوران و مسیرهای تردد آسان برای ورود ماشین شخصی دارد.


آدرس و مسیرهای دسترسی

اگر می‌پرسید با این همه هیجان و تفریح حالا سرخه حصار کجاست ؟ باید بدانید که انتهای بزرگراه رسالت، بزرگراه شهید یاسینی شرق آدرس سرخه حصار است. 

پنج قله

شما برای دسترسی به مسیر سرخه حصار با اتومبیل شخصی می‌توانید از اتوبان رسالت شرق به بزرگراه شهید یاسینی شرق مراجعه کنید. دو راه اصلی ارتباطی به این مجموعه وجود دارد که راه اول جاده خجیر  است که از دو راهی زرشکی دسترسی دارد و راه دوم جاده قصر فیروزه است.

روی نقشه ببینید!

اتوبوس‌های چهارراه تهران‌پارس نیز جلوی ورودی پارک سرخه حصار ایستگاه دارند. 

با مترو می‌توانید به خط 2 متروی تهران رفته و در ایستگاه فرهنگسرا خارج شوید. در مجاورت این ایستگاه تاکسی‌های خطی برای مراجعه به پارک وجود دارد. 

ساعت کار پارک سرخه حصار 

ساعات کار پارک سرخه حصار در طول هفته از شنبه تا چهارشنبه 9 تا 23 است. توجه داشته باشید که از ساعت 22 به بعد ورود به این مجموعه ممنوع است. در روزهای پنج‌شنبه و جمعه اما تا ساعت 23 می‌توانید به این پارک مراجعه کنید. 


شما سرخه‌حصار را برای تفریح آخرهفته‌ایتان انتخاب می‌کنید؟ شهرک تفریحی کاج را دیده‌اید؟ از مجتمع گل و گیاه آن سبزی‌های جالب برای خانه برده‌اید؟ از دوچرخه‌سواری در این پارک لذت برده‌اید؟ امکانات این پارک برای شما چطور بوده؟ تاحالا از باغ تالار آن برای مراسم خود استفاده کرده‌اید، چه جور تجربه‌ای بوده؟

اگر به شهر تهران برای مسائل کاری سفر کرده‌اید و نیاز به اجاره آپارتمان مبله برای یک ماه دارید به سایت پینورست وارد شوید و آپارتمان دوست‌داشتنی خود را مناسب با بودجه خود پیدا و اجاره کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی