سوغات شیراز ؛ ۱۰ تا از بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
سوغات شیراز ؛ ۱۰ تا از بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها

برای بیشتر افراد سفر به شیراز با خاطره‌های شیرین همراه است. خیلی از این افراد دوست دارند برای عزیزان و کسانی که دوست دارند چیزی به عنوان سوغاتی بخرند. برای خرید سوغاتی در شیراز انتخاب‌های زیادی پیش رو دارید؛ اما ما ۱۰ تا از بهترین سوغات شیراز را به شما معرفی می‌کنیم تا راحت‌تر انتخاب کنید. 

خیلی‌ها به محض برگشتن از شیراز به فکر برنامه‌ریزی دوباره برای سفر به این شهر هستند. به نظر ما دلیل محبوبیت زیاد این شهر این است که شیراز توانایی پوشش دادن بیشتر سلیقه‌ها را دارد.مثلا اگر دلیل شما برای سفر کردن معاشرت با آدم‌های جدید باشد در شیراز، خون‌گرمی مثال‌زدنی مردم شما رو قانع می‌کند که هرچه زودتر به این شهر برگردید. شاید به همین دلیل سعدی بعد از سفرهای زیاد سروده که:

در اقصای عالم بگشتم بسی     *     به سر بردم ایام با هر کسی

چو پاکان شیراز خاکی نهاد     *     ندیدم که رحمت براین خاک باد

حتی اگر سفر می‌کنید که با پیشینه‌ی تاریخی کشور خودتان آشنا بشوید شیراز می‌تواند یکی از گزینه‌های اول شما باشد. همه این را می‌دانند که میراث هخامنشی و سلسله‌ی زندیه بخش بزرگی از تاریخ ما ایرانی‌ها را تشکیل می‌دهند؛ یادگاری‌های این سلسله‌ها در شیراز یاد این گذشتگان را زنده خواهد کرد.

وجود آرامگاه حافظ، سعدی و خواجوی کرمانی برای کسانی که به شعر و فرهنگ علاقه دارند دلیل محکحی است برای سفر به شهر شیراز.

برای آن دسته افرادی که سفر می‌کنند تا خوراکی‌های جدید را امتحان کنند شیراز همچنان انتخاب مناسبی است. چرا که به خاطر آب‌و‌هوای معتدل و خوب در این شهر، فضای مناسبی برای رویش انواع درخت‌های میوه فراهم شده است. البته خوش‌خوراک بودن مردم شیراز نیز بی تاثیر نبوده تا رستوران‌ها و کافه‌های بی‌نظیری در این شهر افتتاح شود و شیراز را به مقصد مناسبی برای شکم‌گردی تبدیل کند.

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید دشت ارژن، دریاچه‌ی مهارلو، بهشت گم‌شده و تنگ ابوالحیات همواره شما را به سمت خودش می‌کشد. 

خلاصه اینکه بی‌دلیل نبوده است که ملک الشعرای بهار سروده که : 

هست راز ازلی در دل شیراز نهان    *    خرم آن‌روز که من بر سر آن راز رسم


سوغات شیراز

سوغات شیراز

طبیعی است که بعد از سفر و پس از مدتی دور بودن از افرادی که به صورت مداوم با آن‌ها وقت می‌گذرانیم بخواهیم بخشی از سفر را با آن‌ها شریک شویم؟ چه راهی بهتر از خرید سوغات؟

در این مطلب پینورست به شما خواهیم گفت که در سفر به شیراز چه چیزهایی را می‌توانید به عنوان سوغات انتخاب کنید و اینکه بهتر است هر کدام را از کجا بخرید.

۱۰ – عرقیات شیراز

خاک شیراز همیشه گل خوش بوی دهد     *     لاجرم بلبل خوش‌گوی دگر باز آمد

همین بیت از استاد سخن کافی است تا آب‌و‌هوای خوش شیراز و عطر گل‌ها در بهار برای شما تداعی شود. شیراز به‌خاطر آب‌و‌هوای معتدل و قرار گرفتن در منطقه‌ی کوهستانی زاگرس برای رویش بسیاری از گل‌ها و گیاهان مناسب است؛ چه چیز بهتر از این‌ که عطر خوش شهر را برای عزیزانتان سوغات ببرید.

اگر سروکار شما با شیرازی‌ها بوده باشد حتما متوجه اهمیت زیاد طبیعت گرم و سرد خوراک برای آن‌ها شده‌اید. یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌ها برای ایجاد تعادل در طبع غذاها استفاده از عرقیات، قبل یا بعد از غذا (بسته به نوع غذا و طبع آن) است؛ چرا که عصاره‌ی گیاه بدون دردسر و عوارض و سریع‌تر از هر دارویی می‌تواند تاثیر منفی خوراک را برطرف کند یا به اصطلاح برای خوراک، مصلح باشد.

عرقیات شیراز

ولی خرید عرقیات درست حتی از مصرف آن هم مهم‌تر است. استفاده از گیاه مرغوب و عصاره‌گیری صحیح دو چیزی است که در کیفیت عرقیات تاثیر زیادی دارد. در شیراز مغازه‌های زیادی که به فروش عرقیات مشغول هستند پیدا می‌شود. ولی توصیه ما این است که از جایی خرید کنید که خودشان تولیدکننده هستند.

عرقیات گلبرگ

عرقیات گلبرگ یکی از پیشنهادهای ما به شماست. این فروشگاه که یکی از قدیمی‌ترین فروشگاه‌های فروش عرقیجات در شیراز است در کوچه‌ی سوم بلوار نیایش قرار گرفته. یکی از خوبی‌های این فروشگاه قرار گرفتن کارگاه عرق‌گیری در همان محل است.

عرقیات ژاله

پیشنهاد دیگر ما عرقیات ژاله است. این فروشگاه در کوچه‌ی استاد دیرین در خیابان ارم قرار گرفته و می‌توانید پس از گشت‌و‌گذار در خیابان ارم از این باغ بزرگ که دستگاه‌های عرق‌گیری هم در همان محل قرار گرفته سوغات بخرید. 

در خیابان پشت ارگ کریمخان و همچنین اطراف بازار وکیل هم تعداد زیادی فروشگاه برای خرید عرقیجات وجود دارد.

بیشتر بخوانید: دیدنی‌های ساسانیان در فارس ؛ گردش در باشکوه‌ترین دوره تاریخ

تکته: در هنگام خرید عرقیات به میزان شفافیت مایع و عدم وجود ضایعات در آن توجه کنید. علاوه بر این اگر با طعم اصلی گیاه آشنا هستید چشیدن عرق می‌تواند به شما کمک کند تا عرقیجات مرغوب را تشخیص دهید و خرید مناسبی داشته باشید.


۹- آبغوره و آبلیمو شیراز

آب‌وهوا و خاک فارس برای پرورش درخت لیمو و انگور مناسب است. در شهرهایی مثل داراب، خفر، جهرم و دشمن‌زیار فعالیت اصلی مردم باغداری و کاشت این دو محصول است. با چنین پیشینه‌ای طبیعی است که آبغوره و آبلیموی شیراز مشهور باشد.

از آنجا که آب لیمو و غوره جزو جداناپذیر غذاهای ایرانی است می‌توانند انتخاب بسیار مناسبی به عنوان سوغات باشد. هنوز هم در پستوی خانه‌ها‌ی شیرازی‌های قدیمی بساط کاسه‌ی لعابی، قدح شیشه‌ای، کارد کوچک داس مانند و توری صافی برای گرفتن آبلیمو و آبغوره‌ی خانگی به راه است. ولی برای خرید سوغات بهتر است به این جاهایی که می‌گوییم بروید.

آبغوره و آبلیمو شیراز

باغ‌های قصرالدشت

در کوچه‌باغ‌های قصرالدشت در خیابان همت شمالی باغ‌دارهایی را می‌بینید که بخشی از باغ را به فروشگاه تبدیل کرده‌اند. در کنار لیمو و غوره، آبلیمو و آبغوره‌ی تازه هم در این با‌غ‌ها به فروش می‌رسد. در اینجا فرصت لذت بردن از آب‌و‌هوای متفاوت و خوب این بخش از شهر را هم پیدا می‌کنید.

بازار وکیل

پس از گشت‌و‌گذار در بازار وکیل می‌توانید از خیابان و راسته‌ی مغازه‌هایی که سوغات شیراز را می‌فروشند دیدن کنید و آبلیمو و آبغوره بخرید. 

نکته: به‌خاطر تعداد زیاد فروشنده‌ها امکان تقلبی بودن محصول زیاد است؛ البته اگر شناخت کافی از آبلیمو و آبغوره‌ی اصلی داشته باشید خرید موفقی خواهید داشت. آبغوره‌ی تازه رنگ اکر دارد. شفاف است و لرد آن در بین مایع شناور است. هرچه آبغوره قدیمی‌تر شود رنگ آن تیره‌تر می‌شود و لرد آن هم ته‌نشین می‌شود. آبلیموی تازه هم ترشی ملایمی دارد و رنگ آن به سبز نزدیک‌تر است.


۸- حلوا و شیرینی‌های شیرازی

شیرینی ٰهدیه دادن همیشه جزو دلپذیرترین رسم‌ها بوده و هست. بیشتر ما ایرانی‌ها طعم شیرین را دوست داریم و این ذائقه هم همیشه به تداوم این رسم کمک کرده است. شیرازی‌ها هم کم نگذاشته‌اند و طبع شیرین خودشان را در انواع شیرینی‌ها، حلوا و فالوده متجلی کرده‌اند.

فالوده‌ شیراز 

فالوده‌ی شیراز 

البته سوغات بردن فالوده‌ شیراز کمی سخت است ولی امان از هوس فالوده‌ ترد شیرازی همراه با آبلیموی تازه و عرق نسترن! اگر با ماشین شخصی سفر می‌کنید و امکان حمل و سرد نگه داشتن فالوده فراهم است به شما قول می‌دهیم بهترین سوغات همین است! فالوده‌ درجه یک شیراز را می‌توانید از فالوده‌ی جوانمردی در خیابان فردوسی، نبش کوچه ۱۶ تهیه کنید.

کلوچه مسقطی

شیرازی‌ها حساسیت خاصی دارند که این شیرینی نرم ژله‌ای با طعم زعفران و کلوچه ساخته‌شده از آرد برنج باید با هم خورده شوند؛ .به این شکل که باید یک عدد مسقطی روی یک کلوچه قرار گیرد و نوش جان شود.

بهترین نمونه‌ی آن را می‌توانید در شیرینی فروشی کامران، روبه‌روی کوچه‌ی ۷۸ خیابان قصرالدشت یا در شعبه‌ی دوم آن نبش کوچه‌ی ۹ خیابان مشیر نو پیدا کنید.

نان یوخه (کاک)

کاک یک شیرینی سبک و خوش‌طعم است که از خمیر لایه لایه، ترد، نازک و ور‌نیامده تهیه شده و با پسته، بادام یا نارگیل تزئین می‌شود. یکی از قدیمی‌ترین و با کیفیت‌ترین نان یوخه‌ها را می‌توانید در یوخه‌سرای کشاورز در بلوار سرباز، نبش خیابان ایثارگران یا سوغات‌ سرای خلیلی واقع در فلکه‌ی هنگ پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: ۵ بهانه برای شیرازگردی: همه عاشق سفر به شیراز هستند که قدری دلشان آرام بگیرد

کماج

کماج

این شیرینی در شیراز بیشتر با نام نان فسایی شناخته می‌شود. کماج از آرد نان سنگک تهیه می‌شود و با سیاه‌دانه و تخم خرفه تزئین می‌شود. درست است که مرکز اصلی پخت این شیرینی در شهر فسا است ولی یکی از کاردرست‌ترین‌های پخت این شیرینی که امروز تبدیل به یک برند شیرینی هم شده است سوغات سرای زرشناس واقع در بلوار کدیوری است.

بادام سوخته

ترکیب طعم بادام به همراه شیره‌ی شکر و آبلیمو یکی از بهترین همراهان چای بعد از ناهار است. این شیرینی در اکثر خواروبار فروشی‌ها دیده می‌شود ولی برای اطمینان از تلخ نبودن بادام‌ها و کیفیت مناسب آن می‌توانید آن را از سوغات ‌سرای گل سرخ واقع در چهارراه حافظیه خریداری کنید.

حلوای کاسه

حتی شنیدن اسم این حلوای لطیف دل هر کسی که تا به حال به شیراز سفر کرده را می‌برد؛ چرا که در شیراز این حلوا کنار اکثر غذاها به عنوان دسر سرو می‌شود. این حلوا از آرد برنج، آرد نشاسته، زعفران و کره تهیه شده است.

خوردن حلوای کاسه به قدری رایج است که حتی در بیشتر آش‌ فروشی‌های شیراز هم برای فروش وجود دارد. یکی از بهترین این آش فروشی‌ها، آش حاج عباس واقع در بلوار چمران، روبه‌روی ابیوردی ۳ و آش شمس واقع در خیابان شمس تبریزی، بین بهار و سر کشاورزی است.


۷- گبه، گلیم، قالی و جاجیم

اگر ترکیب بوی عطاری با لهجه‌ی شیرین مردم بازار وکیل آباد و ملغمه‌ی رنگ‌ها حواستان را پرت نکرد سراغ راسته‌ی فرش‌فروش‌ها در بازار شمشیرگرها یا تیمچه گل واقع در خیابان طالقانی، روبه‌روی حمام وکیل را بگیرید. در این مکان‌ها با دریایی از انواع هنر بافندگی فارس روبه‌رو خواهید شد و چه سوغاتی چشم‌نوازتر از این هنر!

 برای آشنایی با انواع هنر بافندگی فارس توضیح مختصری راجع به انواع آن خواهیم داد.

گبه، گلیم، قالی و جاجیم

گبه

گبه قالیچه‌ای ضخیم با پرز بلند و اندازه‌ای کوچک‌تر از قالی است که بیشتر توسط عشایر بافته می‌شود. تفاوت گبه‌ی فارس با سایر استان‌ها در طرح آن است. طرح گبه‌های فارس بیشتر شامل طرح شیر، طرح خشتی، حوض، ایلاتی، راه راه و خانه درهم است.

گلیم

گلیم پوششی از جنس پشم بز یا گوسفند یا نخ ابریشمی است. وجه تفاوت گلیم فارس با سایر استان‌ها در طرح ذهنی است که عشایر برای بافتن آن استفاده می‌کنند.

قالی

قالی کف‌پوشی تهیه شده از الیاف پشم، پنبه یا ابریشم است. تفاوت قالی‌های شیراز با سایر شهرها در نوع گره، چله‌کشی، رج شماری و پودکشی متفاوت است.

جاجیم

جاجیم که نام محلی آن پوشن است ضخامت کمی دارد و بیشتر به عنوان روانداز استفاده می‌شود. جاجیم‌های شیرازی بیشتر در رنگ‌های روشن بافته می‌شود. در میان عشایر فارس مرسوم است که روی‌ جاجیم را با گل برجسته و سوزنی تزئین کنند.


۶- نقره‌کاری

اگر به دنبال سوغاتی هستید که مدت‌ها به یادگار بماند و ارزش مادی هم داشته باشد به شما آثار نقره‌کاری‌شده‌ شیراز را پیشنهاد می‌کنیم. بیشتر این آثار در قالب ظرف‌های تزئینی هستند. تفاوت نقره‌کاری شیرازی با سایر شهر‌ها در عیار و نقش و نگار آن است. عیار نقره‌ شیراز بالای ۹۰ است و همین مساله باعث شده تا قیمت بیشتری هم داشته باشد.

نقره‌کاری

هنرمندان شیرازی از طرح‌های ویژه‌ای مثل گل نرگس، گل سرخ، عنبربو و پادشاهان هخامنشی برای تزئین ظروف نقره استفاده می‌کنند. در واقع با خرید نقره‌کاری، شیراز کوچکی را به عزیزان خود هدیه داده‌اید.

در خیابان ملاصدرا تعدادی مغازه‌ی نقره فروشی وجود دارد که نقره فروشی زرین در خیابان ملاصدرا، بین جمالی ۶ و چهارراه ملاصدرا از قدیمی‌ترین و مطمعن‌ترین جاهایی است که می‌توانید آثار نقره خریداری کنید. در آرامگاه حافظ هم غرفه‌هایی به فروش صنایع دستی اختصاص داده شده که آثار نقره‌کاری‌شده هم در میان آنها یافت می‌شود.


۵- شیشه‌گری

همان‌ طور که گفتیم عرقیجات و آبلیمو از اصیل‌ترین محصولات شیراز هستند. بنابراین طبیعی است که سنت ساخت ظروفی برای نگه‌داری این محصولات در شیراز و سایر شهرهای استان قدمت داشته باشد. در فارس کارگاه‌هایی وجود دارد که قرابه، کپ و گلاب‌پاش‌ را به شیوه‌ی دستی می‌سازند.

شیشه‌گری

آثار شیشه‌ای ساخت فارس بیشتر شکل ساده‌ای دارند ولی اگر تصمیم دارید عرقیجات یا آبلیمو و آبغوره سوغات ببرید همراهی آن با یک ظرف شیشه‌ای ارزش آن را چند برابر می‌کند. برای خرید ظروف شیشه‌ای در شیراز می‌توانید به خیابان شیشه‌گری که راسته‌ی شیشه‌فروش‌های شیراز است و کارگاه‌های ساخت ظروف شیشه‌ای هم در آن قرار دارد سر بزنید.

بیشتر بخوانید: تخت جمشید؛ قصر بزرگترین امپراطوری باستان


۴- منبت‌کاری و معرق‌کاری

منبت‌کاری و معرق‌کاری هر دو هنر آرایش چوب هستند. در هنر منبت روی چوب طرح‌های مختلفی (بسته به سبک و منطقه) کنده‌کاری می‌شود. معرق هم هنر دوربری و تلفیق تکه چوب‌های رنگی با خاتم، استخوان، عاج و… روی یک زمینه‌ی چوبی است.

منتب‌کاری

منتب‌کاری

استان فارس به دلیل داشتن درخت‌های نارنج، بلوط و عناب که برای ساخت آثار منبت و معرق استفاده می‌شود قدمت زیادی در این زمینه دارد. حتی سبک خاصی از منبت‌کاری با نام منبت سنتی که مربوط به زمان هخامنشیان است به این منطقه اختصاص دارد.

برای خرید آثار منتب‌کاری و معرق‌کاری می‌توانید به خانه خاتم شیراز که در بلوار کریمخان زند، بلوار دستغیب، کوچه سنگ سیاه قرار دارد بروید. 


۳- مینا‌کاری

میناکاری از قدیمی‌ترین هنرهای صنایع دستی این سرزمین است. قدیمی‌ترین اثر پیدا شده مربوط به دوره‌ی هخامنشی یک گوشواره‌ی طلایی با تزئینات میناکاری است.  امروزه بیشتر کارگاه‌های مربوط به این هنر در اصفهان قرار دارد ولی در بازار وکیل به ویژه در سرای مشیر می‌توانید آثار میناکاری‌شده را پیدا کنید.

مینا کاری


۲- سفال‌گری

تاریخچه‌ی سفال حتی از شیشه هم قدیمی‌تر است. به همین علت این هنر در خیلی از نقاط کشور وجود دارد و در طول سال‌ها در جغرافیاهای مختلف جلوه‌های مختلف دارد. سفالی که در فارس تهیه می‌شود معمولا پس از پخت با لایه‌ای از خاک سفید پوشانده می‌شود و طرح آنها بیشتر نقش گل‌های مختلف است.

سفالری

اگر می‌خواهید در خود شهر شیراز سفال بخرید می‌توانید به فلکه‌ی کوزه‌گری بروید.


۱- خاتم‌کاری

بیشتر ما در خانه‌های خود از دوران کودکی یک قلمدان یا یک قاب عکس خاتم‌کاری‌شده یادگاری داریم. همین نشان‌دهنده این است که از قدیم وسایل خاتم‌کاری‌شده به عنوان سوغات استفاده می‌شده است. خاتم‌کاری هنر چسباندن مثلث‌های کوچک از جنس استخوان، لاک، صدف و عاج روی زمینه‌ی مسی یا چوبی است.

خاتم کاری

میزان مرغوب بودن خاتم به ریزنقشی آن بستگی دارد. تفاوت خاتم شیراز با اصفهان در چسباندن لایه‌ی چوبی آستر مانندی در پشت اثر است. علاوه بر این طرح خاتم شیراز متنوع‌تر از خاتم اصفهان است.

برای خرید خاتم مرغوب می‌توانید به خانه‌ی خاتم در بلوار کریمخان زند، بلوار دستغیب، کوچه سنگ سیاه یا فضای داخلی ارگ کریمخان بروید. 


سوغات شیراز در تهران

نزدیک به دو سال است که به علت شیوع پاندمی ویروس کرونا امکان سفر کردن از همه گرفته شده است. برای سفردوستانی که مدام دلتنگ عطر و بوی سفر هستند باید راهی باشد تا هرچند کم این دلتنگی را جبران کنند. خرید خوراکی‌های متعلق به شهر مقصد مورد نظر یا به طور کلی سوغات می‌تواند کمی این دلتنگی را جبران کند.

اگر دلتنگ شیراز هستید و تصمیم دارید سوغات شیراز را در تهران تهیه کنید می‌توانید از فروشگاه اصل تبریز واقع در شهرک غرب، بلوار دادمان غرب، بعد از بیمارستان آتیه، پلاک ۴۳ انواع شیرینی‌های شیراز را خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: دروازه قرآن ؛ محافظ شیراز و زیبایی‌هایش

راه حل دیگری که به شما پیشنهاد می‌کنیم استفاده از فروشگاه‌های آنلاین است. فروشگاه‌های اینترنتی مثل وچری یا مهمان از سایت‌هایی هستند که می‌توانید سوغات شیراز را در آنها پیدا کنید. 


شما تا به حال به شیراز سفر کرده‌اید؟ اگر قرار باشد از شیراز سوغات بخرید انتخاب شما کدام است؟ کدام یک از شیرینی‌های شیراز را امتحان کرده‌اید و دوست دارید؟ شما چیز دیگری می‌شناسید که مختص شیراز باشد؟ حتما نظر و تجربه خودتان را از سفر به شیراز برای ما بنویسید.

این را هم فراموش نکنید که اگر قصد دارید به شیراز یا سایر شهرهای ایران سفر کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین به وب سایت پینورست سر بزنید. امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و بومگردی تا اجاره ویلا خاص در این سایت وجود دارد.

دنا منتظر

من دنا هستم.
شیراز به دنیا اومدم، اصفهان بزرگ شدم و یزد درس خوندم.
رشته‌م گردشگری بوده و عاشق آشپزی، سفر و داستان تعریف کردنم.
همه اینا باعث شده مشتاق بشم به اینکه با نوشتن داستان‌هام رو برای آدم‌ها تعریف کنم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی