پارک های شیراز ؛ نقطه‌های سبز در شهر حافظ

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پارک های شیراز ؛ نقطه‌های سبز در شهر حافظ

پارک های شیراز همان نقاط سبزی هستند که روی نقشه این شهر به چشم می‌خورند. نقطه‌های سبز پراکنده‌ای در محله‌های مختلف که هر کدام امکانات مخصوصی دارند. بعضی‌ها کوهستانی‌اند و بعضی‌ها فقط جایی برای پیاده‌روی و نرمش صبح‌گاهی.

شاید وقتی اسم شیراز را می‌شنوید، تصویری از یک شهر سرسبز به ذهن‌تان می‌آید که آب‌وهوایش همیشه بهاری است و زمزمه غزل‌های حافظ از گوشه و کنار آن به گوش می‌رسد. البته این تصویر سبز و رؤیایی شاید خیلی هم دور از واقعیت شهر شیراز نباشد. اما اگر قرار باشد دقیق‌تر دنبال این تصویر سبز بگردید، بد نیست که با پارک‌ های شیراز آشنا شوید و موقعیت‌شان را بشناسید. 

پینورست لیستی از این پارک‌ها را به همراه امکانات متفاوت‌شان به شما معرفی می‌کند.


پارک کوهپایه؛ کوهنوردی در پارک‌ های شیراز

پارک کوهستانی کوهپایه شیراز که به محدوده دروازه قرآن نزدیک است، بیش از هجده هزار مترمربع مساحت دارد و جزء بزرگترین پارک های شیراز است. وسایل بازی و غرفه‌هایی با سقف‌های نارنجی برای فروش خوراکی در این پارک وجود دارد. وسایل بازی این پارک مثل ماشین برقی و استخر توپ و سینما چندبعدی می‌توانند بچه‌ها را برای چند ساعت سرگرم کنند. بچه‌ها همیشه پارک‌هایی که وسایل بازی دارند را بیش‌تر دوست دارند. به همین خاطر خیلی‌ها ترجیح می‌دهند حتی وقتی به قصد استراحت و استفاده از هوای پاک به پارک می‌روند، پارکی را انتخاب کنند که بچه‌ها بیش‌تر دوستش دارند.

پارک کوهپایه شیراز

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Zahra Al

بیشتر بخوانید: آبشار تارم، طبیعت‌گردی و کوهنوردی در شیراز

 پارک کوهپایه شیراز یک بخش ویژه دارد که به آن گهواره دید می‌گویند. گهواره دید یک بنای کوچک تاریخی است. قدمت این بنا به دوره آل‌بویه برمی‌گردد. نگهبانان در گهواره دید تسلط کاملی بر روی ورودی شهر شیراز داشتند. اگر کسانی بی‌خبر به سمت شیراز می‌آمدند، دیده‌بانی که در گهواره دید مشغول دیده‌بانی بود فورا او را می‌دید و خبرش را به دیگران می‌داد. معمولا انتقال این خبر هم با بوق و شیپور انجام می‌شد. در این صورت نگهبانان و مأموران شهر متوجه این موضوع می‌شدند و به سمت ورودی شهر شیراز می‌رفتند. شما می‌توانید با استفاده از پله‌های مخصوص به سمت گهواره دید بروید.

آدرس پارک کوهپایه: شیراز، دروازه قرآن، بلوار هفت‌تنان


پارک آزادی؛ لوکیشن عکس‌های خانوادگی قدیمی

پارک آزادی یک پارک قدیمی است و در خاطره کودکی خیلی از شیرازی‌ها حضوری ثابت دارد. شیرازی‌ها احتمالا خاطرات زیادی از روزهای تابستان و یا سیزده‌به‌در سال‌های کودکی‌شان در این پارک دارند. شاید هم بتوانند در بین آلبوم عکس‌هایشان یک عکس دسته‌جمعی پیدا کنند از روزی که همه خاله‌ها و دایی‌ها دور هم جمع شده بودند تا ناهار را توی پارک بخورند. در کنار مادربزرگ و پدربزرگ خوش بگذارنند، بگو و بخند کنند و تک تک لحظه‌های این دورهمی را تا همیشه توی حافظه‌شان ثبت کنند.

بعد از چند ساعت خوش‌وبش و خنده و شادی هم دم غروب یکی از خاله‌ها دوربین یاشیکا یا سونی‌اش را آماده کند و در حالی که از همه می‌خواهد بگویند سیب، یک عکس دسته‌جمعی بگیرد. عکسی که یک لحظه خوش را در پارک آزادی شیراز برای همیشه ثبت می‌کند.

پارک آزادی شیراز

منبع: گوگل‌مپ عکاس:‌ Robert Pawlik

امکانات پارک آزادی شیراز

پارک آزادی هنوز هم در خاطره‌های خوش شیرازی‌ها و آدم‌هایی که به شیراز سفر می‌کنند، حضور دارد. این پارک بیش از دویست هزار مترمربع وسعت داشته و از بزرگترین پارک‌های شیراز به حساب می‌آید. در این پارک امکانات بازی مثل ترن هوایی، چرخ‌وفلک و انواع سرسره‌های بادی برای کودکان و نوجوانان و غرفه‌هایی برای اجاره دوچرخه برای بچه‌ها و بزرگسالان ایجاد شده است. تفریحات مخصوص بزرگسالان هم در این پارک متنوع است. مثلا میزهای پینگ‌پنگ و وسایل ورزشی برای افرادی که به ورزش‌های سرگرم‌کننده علاقه دارند، مناسب است.

پارک آزادی شیراز یک دریاچه مصنوعی هم دارد که می‌توانید روی آن قایق‌سواری کنید و هم‌زمان پرنده‌هایی را تماشا کنید که در اطراف دریاچه پرواز می‌کنند. اما تفریحات پارک آزادی به همین‌ چند مورد خلاصه نمی‌شود. برای این‌که بتوانید تا حد امکان تفریحات هیجان‌انگیز را تجربه کنید، می‌توانید به سینمای چند بعدی و اتاق فرار این پارک هم سر بزنید.

آدرس پارک آزادی: شیراز، میدان امام حسین، بلوار آزادی


پارک دراک؛ عبور از پل معلق

پارک دراک شیراز هم از آن پارک‌های کوهستانی و خوش‌ آب‌وهوای شیراز است. شاید برایتان سخت باشد که بین این پارک و پارک کوهپایه کدام را انتخاب کنید. دانستن جزئیات و امکانات هر پارک می‌تواند برای این انتخاب راهنمایی‌تان کند. این پارک در کنار کوه دراک قرار دارد. این کوه متعلق به رشته‌های زاگرس است و ارتفاع قله آن ۲۹۰۰ متر ارتفاع دارد. به این کوه، کوه برفی هم می‌گویند و دلیلش این است که زمستان‌ها برف زیادی روی این کوه جمع می‌شود.

در گذشته آبی که از ذوب شدن این برف‌ها به دست می‌آمد توسط مردم شهر شیراز مورد استفاده قرار می‌گرفت. حتی برفی که آب نشده بود هم یخ موردنیاز مردم را تأمین می‌کرد. به همین دلیل کوه دراک نقش خاصی در زندگی مردم داشت و منبعی برای رفع نیازهای آنان بود. به همین دلیل این کوه فقط یک جاذبه طبیعی در شهر شیراز نبود و وارد محدوده زندگی روزانه مردم شهر شده بود. پارک دراک هم سال‌ها بعد در کنار این کوه ساخته شد و صخره‌های مقاوم این کوه، دست‌هایی شدند تا تفریح و شادی را به مردم هدیه کنند.

پارک دراک شیراز

منبع: گوگل‌مپ عکاس:‌Mohammad Hassan Bahmani

بیشتر بخوانید: ییلاق‌های اطراف شیراز ؛ طبیعتی که نباید از دست داد!

امکانات پارک دراک

پارک دراک با مساحت ۶۰۰ هزار مترمربع در سال ۱۳۹۶ به بهره‌برداری رسید و قرار است در فازهای بعدی امکانات متنوع‌تری به آن اضافه شود. در حال حاضر می‌توانید از امکاناتی مثل وجود آلاچیق‌ برای اتراق کردن و مسیرهای دوچرخه‌سواری استفاده کنید. اما بیش‌تر آدم‌هایی که به این پارک می‌آیند هدف‌شان تجربه زیپ‌لاین است که در این پارک ایجاد شده. ارتفاع این زیپ‌لاین از ۲۰۰ متر شروع شده و به ۱۲۰۰ متر می‌رسد و فقط افرادی که بالای نه سال سن دارند، می‌توانند از آن استفاده کنند.

اگر طرفدار تفریح‌های هیجانی هستید، این پارک یک پل معلق هم دارد که درست از بالای آلاچیق‌های پارک می‌گذرد و عبور از روی آن می‌تواند به یک تجربه متفاوت تبدیل شود. اگر اهل خطر کردن و تفریح‌هایی با غلظت هیجان بیش‌تر هستید، زیپ لاین و پل معلق پارک دراک مخصوص شماست.

آدرس پارک دراک: شیراز، بزرگراه حسینی الهاشمی، خروجی پارک دراک


پارک کوهستانی نور ؛ در گهواره دید چه می‌بینید؟

اگر دارید فهرستی برای آن دسته از پارک های شیراز که می‌شود در آن کوهنوردی هم کرد، درست می‌کنید پارک نور را فراموش نکنید. خیلی از مسافران که به کوهنوردی علاقه دارند، از این پارک دیدن می‌کنند. این پارک حدود دو هزار و پانصد مترمربع وسعت دارد و با وجود این‌که پارک کوچکی است ولی هوای خنک و منظره کوهستانی اطراف آن باعث می‌شود که هر روز تعداد زیادی از آدم‌ها به آن سر بزنند. اگر برای کوهنوردی از ارتفاعات اطراف پارک بالا بروید، پارک نور به منظره زیبایی در زیر پایتان تبدیل می‌شود.

پارک نور شیراز

منبع: گوگل‌مپ عکاس:‌ Siavash Rokhbakhshzamin

در ارتفاعات این پارک هم یک گهواره دید وجود دارد که اغلب گروه‌های کوهنوردی در مسیر خود آن را می‌بینند و در کنارش عکس می‌گیرند.

آدرس پارک کوهستانی نور: شیراز، بزرگراه حسینی الهاشمی


پارک جنت؛ دوچرخه‌سواری در پارک های شیراز

پارک جنت که شیرازی‌ها آن را به نام باغ جنت می‌شناسند، یک باغ تاریخی است که در دوره قاجار ساخته شد. در ابتدا عمارتی هم در این باغ وجود داشت که از بین رفته. ولی درختان و پوشش گیاهی این پارک هم‌چنان زنده‌اند و نفس می‌کشند و با نفس کشیدن‌شان فضای این باغ را تمیز و خنک می‌کنند. اگر دقت کرده باشید درخت سرو در بیش‌تر باغ‌های قدیمی و پارک‌های شیراز وجود دارد. در حافظیه هم ردیف درختان سرو را می‌توانید در حیاط آرامگاه ببینید.

باغ جنت هم پر از درخت‌های سرو بلند است و اگر در ورودی پارک قرار بگیرید، تصویر پیش‌رویتان شما را یاد یک کارت‌پستال رنگی و زیبا می‌اندازد. آب‌نماهایی که در سرتاسر پارک قرار گرفته‌اند، هوای تمیز پارک را خنک می‌کنند و وقتی با صدای پرنده‌ها ترکیب می‌شوند، این حس به آدم دست می‌دهد که درست در دل طبیعت نشسته و کیلومترها با زندگی شهری و شهرنشینی فاصله دارد.

پارک جنت شیراز

منبع: گوگل‌مپ عکاس: اصغر شیروانی‌پور

بیشتر بخوانید: خیابان های شیراز ؛ زیباترین ها و معروف‌ترین‌ها در شیراز برای قدم زدن

در این پارک به جز زیبایی‌های طبیعی، می‌توان از امکاناتی مثل پیست دوچرخه هم استفاده کرد و لذت برد. در هوای خوب این پارک چه کاری بهتر از رکاب زدن و بالا بردن تحرک؟ اگر هم دوچرخه‌سواری تفریح موردعلاقه‌تان نیست می‌توانید از زمین چمن که برای فوتبال و والیبال و بسکتبال ایجاد شده استفاده کنید. میزهای پینگ‌پنگ و وسایل ورزشی هم وجود دارد تا امکانات ورزشی در این پارک کامل باشد.

پارک جنت در روزهای خاصی از سال مثل نوروز کمپ‌هایی را برای مسافران ایجاد می‌کند تا از نظر اقامت در شیراز مشکلی نداشته باشند. دو پارکینگی که در قسمت ورودی پارک قرار دارند هم مشکل جای پارک را برای شهروندان و مسافران برطرف کرده است.

آدرس پارک جنت: شیراز، بلوار امیرکبیر، خیابان شهید فرزدقی


پارک خلدبرین؛ کاخ آپادانا در پارک های شیراز

پارک خلدبرین یک باغ تاریخی با قدمت نهصد ساله است. اما می‌شود آن را از جزء پارک های شیراز قرار داد. این باغ که شیرازی‌ها آن را به نام باغ سنقری می‌شناسند با تغییر کاربری به پارک تبدیل شده است.

درختان پارک با شاخه‌های بلند و تنه‌های قطورشان هوای پارک را پاک و تمیز می‌کنند و سنگفرش‌ها هم پذیرای مسافران و شهروندان شیرازی‌اند. مجسمه‌ای که در یکی از میدان‌های کوچک پارک ساخته شده، نشانه‌ای از درست کردن نذری در شهر شیراز است. این مجسمه، مردی است که کنار دیگ بزرگی ایستاده و دختر بچه‌ای می‌خواهد به او کمک کند. وجود این مجسمه نشان می‌دهد که چقدر این رسم در این شهر مرسوم بوده است. یادبود دیگری هم در این پارک ساخته شده که سرستون گاو دوسر را نشان می‌دهد و از روی سرستون‌های کاخ آپادانا در تخت جمشید کپی‌برداری شده است.

بوستان خلدبرین

منبع: گوگل‌مپ عکاس:‌ mojtaba javid

با این‌که پارک خلد برین نسبت به پارک‌های دیگر کوچک‌تر است، اما می‌شود وسایل بازی برای کودکان، وسایل ورزشی و میز پینگ‌پنگ را در آن پیدا کرد. خیلی از شیرازی‌ها که محل زندگی‌شان در حوالی این پارک است، هر روز برای پیاده‌روی و یا استفاده از وسایل ورزشی به این پارک می‌آیند. معمولا افرادی که از شهرهای دیگر مهمان شیرازی‌ها می‌شوند به دعوت آن‌ها به این پارک آمده و به این شیوه با محیط آرام این پارک آشنا می‌شوند.

آدرس پارک خلد برین: شیراز، بلوار بعثت، چهارراه خلدبرین


لونا پارک ؛ هیجان در پارک‌ های شیراز

لونا پارک یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین پارک‌های شیراز است. این پارک با وسایل مجهز و مدرنی که دارد با هدف تفریح و سرگرمی بچه‌ها و خانواده‌ها ساخته شده. این پارک وسایل متنوعی دارد و محال است کسی وارد پارک شود و نتواند وسیله موردعلاقه خودش را میان کلی وسیله بازی پیدا کند. معمولا کسانی به این پارک می‌روند که دل‌شان برای هیجان بالا و جیغ‌وداد و سرگرمی‌های پرتحرک تنگ شده باشد. پس بهتر است برای رفتن به لونا پارک یک برنامه‌ریزی درست و حسابی داشته باشید تا بتوانید حداقل یک نصفه روز در این پارک بمانید و تعداد زیادی از وسایل و بازی‌هایش را امتحان کنید.

از ویژگی‌های خوب این پارک می‌توان به این موضوع اشاره کرد که وسایل بازی آن براساس رده‌های سنی مختلف طراحی و تقسیم‌بندی شده. بعضی از وسایل برای کودکان زیر شش سال مناسب است و اگر خانواده‌ها با بچه‌هایشان به پارک آمده باشند هم می‌توانند بچه‌ها را سرگرم کنند و هم خودشان از تفریحات مناسب برای بزرگسالان استفاده کنند.

لونا پارک شیراز

منبع: گوگل‌مپ عکاس:‌ Ashkan

بیشتر بخوانید: لونا پارک شیراز ؛ آدرنالین خونتان را بالا ببرید!

پرطرفدارترین وسایل بازی در لونا پارک

چرخ‌وفلک از آن وسایلی است که می‌شود چند نفره و گروهی از آن استفاده کرد و نسبت به خیلی از وسایل بازی هیجان کم‌تری دارد. البته اگر ترس از ارتفاع نداشته باشید، می‌توانید سوار چرخ‌وفلک شوید و شهر شیراز را از ارتفاع تماشا کنید. اگر هم یک بازی پرهیجان و گروهی می‌خواهید لیزر تگ و پینت بال مناسب شماست. می‌توانید به صورت دسته‌جمعی بلیط تهیه کنید و با تعقیب و گریز و هیجان خودتان را سرگرم کنید. لیزر تگ و پینت‌بال در لونا پارک دو فضای مختلف با طراحی متفاوت دارند. 

مجموعه‌ای از وسایل بازی بادی هم در این پارک وجود دارد که برای بچه‌های کم‌سن و سال مناسب هستند. قلعه و سرسره‌های بادی همان‌اندازه برای بچه‌های کوچک هیجان‌انگیزند که لیزر تگ و پینت‌ بال برای بزرگسالان.

آدرس لونا پارک: شیراز، بزرگراه جمهوری اسلامی، بلوار آیت الله ربانی، روبه‌روی دادگاه انقلاب


پارک بهارستان (میانرود) ؛ همسایه پرنده‌ها و رودخانه

اگر در بین پارک‌های شیراز به دنبال پارکی خنک و خوش‌ آب‌وهوا هستید، به پارک بهارستان بروید. این پارک که به پارک میانرود هم معروف است در کنار رودخانه چنار راهدار قرار گرفته و به همین خاطر آب‌وهوای آن خنک و دلپذیر است. اگر از روی نقشه به این پارک نگاه کنید، می‌بینید که مثل خط باریک سبزی با خط آبی رودخانه همجوار شده است. مساحت این پارک ۱۴ هزار مترمربع است و پوشش گیاهی غالب آن شامل درختان سوزنی برگ کاج است. برای همین پارک بهارستان به زیستگاه پرندگانی است که این درختان را برای سکونت خود انتخاب می‌کنند.

بوستان بهاران شیراز

منبع: گوگل‌مپ عکاس: ehsan heydari

در این پارک وسایل بازی و سرویس بهداشتی و همچنین جایگاه‌های مخصوصی برای اتراق کردن و نشستن افراد وجود دارد. خیلی از شیرازی‌هایی که در اطراف این پارک سکونت دارند، یکی از ویژگی‌های پارک میانرود شیراز را آرام و خلوت بودن آن دانسته‌اند. پس اگر دل‌تان فضای سبز دنجی می‌خواهد بد نیست که در سفر به شیراز از بوستان بهارستان دیدن کنید.

آدرس پارک بهارستان:‌ شیراز، میانرود، بلوار دلاوران


پارک ولیعصر ؛ یک پیک‌نیک کوچک خانوادگی

پارک ولیعصر جزء مهجورترین پارک های شیراز است. شاید به این دلیل که امکاناتش متوسط و معمولی است. ولی این پارک در سال‌های گذشته بازسازی شده و علاوه بر این‌که تجهیزات جدیدی به آن اضافه شده، به شیوه‌ای مدرن هم طراحی شده است. وسعت این پارک به ۸۶ هزار مترمربع می‌رسد و بخش بزرگی از منطقه شرقی شهر شیراز را دربرگرفته. در این پارک هم می‌توانید امکانات مختلفی برای بازی، سرگرمی و تفریح خودتان و یا بچه‌ها پیدا کنید. شهربازی بخشی از پارک ولیعصر است که وسایل بازی مختلف در آن جمع شده‌اند. اگر بخواهید از این وسایل استفاده کنید باید به بخش شهربازی پارک بروید. غرفه‌های خوراکی، سرویس بهداشتی و نمازخانه هم از امکانات دیگر پارک است.

پارک ولیعصر شیراز

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Hesam Karami

بیشتر بخوانید: باغ های شیراز را بهتر بشناسید ؛ یک راهنما به بهشت

مجتمع فرهنگی پارک ولیعصر هم خدمات مختلفی به شیرازی‌ها و مسافران این شهر می‌دهد. شما می‌توانید در رویدادهای فرهنگی که در این مجتمع برگزار می‌شوند هم شرکت کنید. شما می‌توانید با مراجعه به ساختمان مجتمع از برنامه‌های آن باخبر شوید.

آدرس پارک ولیعصر: شیراز، پل ولیعصر 


پارک شقایق؛ بچه‌ها به بازی، بزرگترها به استراحت

پارک شقایق شیراز در محله میانرود است و بیش از صدهزار مترمربع مساحت دارد. این پارک محل خوبی برای بازی بچه‌ها و استراحت خانواده‌هاست. سنگفرش‌های تمیز پارک، درختان متنوع و نیمکت‌هایی در سایه درختان و پرندگانی که لای شاخه‌ها بازی می‌کنند، انگار همه‌شان منتظر مهمان‌های تازه‌اند. در این پارک می‌توانید پیاده‌روی کنید و قدم بزنید. اگر از آن آدم‌هایی باشید که عاشق قدم زدن‌اند و حتی در سفر هم بدشان نمی‌آید این عادت را به جا بیاورند، پارک شقایق می‌تواند جای خوبی برای پیاده‌روی باشد.  در این پارک وسایل بازی مثل قطار کودک، وسایل بادی و ماشین‌های برقی هم وجود دارد که می‌توانند ساعاتی بچه‌ها را خوشحال کنند.

پارک شقایق شیراز

منبع: گوگل‌مپ عکاس: گل رز

اگر هم بخواهید چند ساعتی استراحت کنید، می‌توانید به آلاچیق‌های پارک پناه ببرید و در سایه آن‌ها چشم‌هایتان را روی هم بگذارید و فارغ از همه دنیا به خودتان استراحت بدهید. اگر از شهر دوری به شیراز سفر کرده باشید و ساعت‌ها رانندگی خسته‌تان کرده باشد، فقط یک زیرانداز ساده و یک بالش کوچک می‌تواند به شما کمک کند تا انرژی‌تان را به دست بیاورید. در پارک شقایق این امکان ساده برای شما فراهم است.

آدرس پارک شقایق: شیراز، بلوار باهنر


در این مطلب به معرفی ۱۰ تا از پارک‌های شیراز پرداختیم. هر کدام از این پارک‌ها امکانات متنوعی دارند، پس بهتر است متناسب با نیازها و معیارهایی که دارید، پارک دلخواه خود را پیدا کنید. فکر می‌کنید جای کدام پارک در این مطلب خالی بود؟ برایمان بنویسید.

قبل از سفر به شهر شیراز و بازدید از جاذبه‌های تاریخی و تفریحی‌اش می‌توانید اقامتگاه خود را از سایت پینورست بگیرید. شما می‌توانید انواع مختلفی از اقامتگاه‌ها را در این سایت پیدا کنید.

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی