پارک ستارخان ؛ گوشه دنج خیابونی شلوغی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پارک ستارخان ؛ گوشه دنج خیابونی شلوغی

می‌دانید خیابان ستارخان به چه چیزی معروف است؟ اگر دارید در ذهنتان به ایستگاه شکم فکر می‌‌کنید باید بگوییم که درست است. به‌‌خاطر همین هم این خیابان از ظهر تا پاسی از شب همیشه شلوغ و پر از سروصدا است. اما در شلوغ‌ترین جاها هم همیشه یک گوشه آرام پیدا می‌شود که فکرش را نمی‌کنید؛ جایی که وقتی واردش می‌شوید انگار وارد یک دنیای دیگر شده‌اید. نقطه دنج و ساکت این خیابان پارک ستارخان است.

پارک ستارخان پارک دوران کودکی من، یعنی نویسنده این مطلب پینورست است. پس دستتان را بدهید به من تا با هم در تمام سوراخ‌وسمبه‌های آن سرک بکشیم.


با پارک ستارخان آشنا شیم

پارک ستارخان یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین پارک‌های محله است. این پارک با اینکه دنج است ولی خیلی کوچک و نقلی نیست؛ 7000 مترمربع مساحت و بیشتر از 50 سال هم عمر دارد. هر زمانی از صبح تا شب که به این پارک بروید آدم‌‌های زیادی از جوان تا پیر را در گوشه‌وکنار آن می‌بینید. بزرگ‌تر‌ها مشغول ورزش و حرف زدن و بچه‌ها هم مشغول بازی و آتش سوزاندن.

با پارک ستارخان آشنا شیم

یکی از ویژگی‌های خوب این پارک سرسبزی و درختان بلند قدیمی است. یعنی حتی در چله زمستان هم که به اینجا بروید با درختان سبز روبه‌برو می‌شوید. بیشتر فضای سبز هم شامل درختان کاج، سدروس، سرو، اقاقیا، چنار و درختچه‌های شیرخشتی و طاووسی است. واقعا چی بهتر از یک فضای آرام و همیشه سبز؟

صبح زود خلوت‌ترین موقع پارک است. معمولا در این زمان افراد برای پیاده‌روی و ورزش صبحگاهی به پارک می‌آیند. هوا که خنک‌تر می‌شود مادرها یا پدرها بچه‌هایشان را می‌آورند تا آنها بازی کنند و خودشان هم می‌شینند با بقیه مادر و پدرها صحبت می‌کنند. شب هم موقع پیک‌نیک خانوادگی یا دوستانه است.

بیشتر بخوانید: ۸ مسیر پیاده‌روی دوست‌داشتنی برای عشّاق شهر تهران

راستی اگر ساکن تهران نیستید و تصمیم دارید به این شهر  سفر کنید و برای شکم‌گردی هم سری به خیابان ستارخان بزنید این را فراموش نکنید که می‌توانید هر زمانی که بخواهید برای اجاره روزانه خانه در تهران از تیم پینورست کمک بگیرید.

خب دیگر وقتش رسیده که بگوییم پارک ستارخان چه امکاناتی دارد و مسیر دسترسی کدام است.


مسیر دسترسی

مسیر دسترسی پارک ستارخان واقعا نقطه قوت آن است. چرا؟ چون خیلی راحت است و ما هم کامل برایتان توضیح می‌‌دهیم.

رفتن با ماشین شخصی: استفاده از ماشین شخصی معمولا انتخاب اول هر کسی برای بیرون رفتن و تفریح است. راحت‌ترین راه‌ این است که از اتوبان چمران، یادکار امام یا شیخ‌ فضل‌الله نوری به خیابان ستارخان بروید. اگر از میدان توحید به سمت غرب می‌روید حدود 10 دقیقه با ماشین راه است. اگر هم از سمت خیابان حبیب‌اللهی به سمت شرق می‌روید حدود 2 دقیقه راه دارید. به احتمال زیاد در خود خیابان ستارخان جای پارک پیدا نمی‌کنید. بهتر است از همان اول به کوچه‌های پشتی پارک بروید و راحت در اولین جایی که پیدا می‌کنید ماشینتان پارک کنید.

رفتن با تاکسی: تقریبا همه پایانه‌های تاکسی تهران برای میدان توحید یا خود خیابان ستارخان ماشین دارند. اگر در میدان توحید پیاده شوید باید حدود 15 دقیقه پیاده‌روی کنید تا به پارک برسید. البته به هر تاکسی گذری که بگویید: «مستقیم؟» شما را در جلوی پارک پیاده می‌کنند.

رفتن با اتوبوس: دو اتوبوس صادقیه – میدان هفت‌تیر و صادقیه – میدان ولیعصر هر دو از خیابان ستارخان عبور می‌کنند. ایستگاه اتوبوس هم دقیقا جلو در ورودی اصلی پارک قرار دارد.

رفتن با مترو: در نزدیکی پارک ستارخان سه ایستگاه مترو قرار دارد. یکی ایستگاه مترو دانشگاه شریف (خط 2 – آبی تیره) که باید از در خروجی غربی بیرون بیایید و سوار تاکسی‌های ستارخان شوید. تاکسی‌ها شما را انتهای خیابان حبیب‌اللهی پیاده می‌کند. 2 دقیه پیاده‌روی کنید تا به پارک برسید.

ایستگاه مترو دیگر هم ایستگاه مدافعان سلامت (خط 7 -بنفش) در میدان توحید است. قبل‌تر هم گفتیم که از میدان توحید تا پارک مسیر چگونه است. ایستگاه بعدی هم ایستگاه شادمان (خط ۴ – زرد) است. اگر به آن ایستگاه رفتید یا سوار تاکسی شوید و در خیابان ستارخان پیاده شوید یا اگر حوصله دارید پیاده‌روی کنید تا به مقصد برسید.

رفتن با بی‌آرتی: اگر ترجیح می‌‌دهید از اتوبوس‌‌های تندرو استفاده کنید که در ترافیک و پشت چراغ قرمز نمانید سوار بی‌آرتی چمران شوید و باز هم در میدان توحید پیاده شوید.


توی پارک ستارخان چه خبره؟

درب اصلی در خود خیابان ستارخان قرار دارد. در دو طرف ورودی مجسمه‌های بلند گل‌های رنگی را می‌بینید؛ گل‌های خندانی که شما را دعوت می‌کنند تا وارد پارک شوید. در همین جا یک تندیس از ستارخان، سردار جنبش مشروطه ایران با لقب سردار ملی و یک تابلوی بزرگ که رویش شعر نوشته شده قرار داده‌اند.

پارک ستارخان یک پارک همه‌چیزتمام محلی است. اینجا در هر گوشه‌اش صندلی و آلاچیق قرار داده‌اند تا هیچ‌کس احساس خستگی نکند. از در ورودی تا مرکز پارک یک مسیر تقریبا طولانی است. وسایل ورزشی در یک‌طرف این مسیر قرار دارند. کمی که جلوتر بروید میزهای بازی شطرنج را هم می‌بینید.

توی پارک ستارخان چه خبره؟

انتهای این مسیر به زمین بازی کودکان و سه مسیر دیگر می‌رسید. کف زمین بازی خاکی نیست و برای کودکان مناسب‌‌سازی شده. یعنی بچه‌ها زمین هم بخورند کوچکترین آسیبی نمی‌بینند. مسیر سمت راست دوباره جایی برای ورزش با وسایل ورزشی است. میزهای پینگ‌پنگ هم همین جا قرار دارند. مسیر وسط به آبخوری و سرویس بهداشتی می‌رسد. مسیر سمت چپ هم می‌رسد به نقطه مرکزی و جذاب‌ترین بخش پارک.

بیشتر بخوانید: پارک بعثت ؛ اینجا یک پرنده آهنی آرمیده

در وسط این نقطه مرکزی که کاملا هم گرد است یک حوض بزرگ با فواره قرار دارد. تابستان‌ و بهار فواره‌ها را روشن می‌کنند و محیط حسابی خنک می‌شود. قدیم‌ها مردم محلی ماهی سفره هفت‌سینشان را در این حوض می‌انداختند. دورتادور حوض هم پر از صندلی برای نشستن است.

کسانی که به بازی بدمینتون علاقه دارند مژدگانی بدهند. در کنار همین حوض یک زمین بازی بدمینتون قرار دارد. البته فقط خط‌کشی شده و تور و راکت و توپ را باید با خودتان بیاورید. اکثر اوقات جوان‌ها دور زمین نشسته‌اند تا نوبتشان شود و به زمین بروند. خیلی وقت‌‌ها هم بین خودشان مسابقه برگزار می‌کنند تا کمی هیجان را بالا ببرند.


شکم‌گردی و گردش توی ستارخان

دقیقا اولین خط نوشتیم که خیابان ستارخان به ایستگاه شکم معروف است. اما برای کسانی که با این خیابان آشنایی ندارند واقعا در آن چه می‌گذرد؟

مطمئن باشید هوس هر خوراکی و غذایی را که کرده باشید در ستارخان پیدا می‌کنید؛ از غذاهای شهرهای مختلف ایران مثل کباب و غذاهایی پلویی تا غذاهای کشورهای خارجی مثل ایتالیا و ترکیه یعنی پاستا و پیتزا.

شکم‌گردی و گردش توی ستارخان

تقریبا همه رستوران‌های این خیابان معروف‌اند و همه از همه جای تهران به اینجا می‌آیند. معروف‌ترین‌ها را هم به شما بگوییم تا اگر جای خاصی را نمی‌شناسید بدانید که کجا بروید. آشکده دارچین، نشاظ، پاندا، کلیز‌برگر، شیلا، ته‌چین بار، رستوران ترکی احمد بی، هایدا، کبابی دنیز و کلی اسم‌های دیگر. ولی در کل اینجا انتخاب رستوران خیلی سخت نیست. چون همه غذاهای باکیفیت و خوبی دارند. بالاخره یک خیابان الکی این همه سال لقب ایستگاه شکم را یدک نمی‌کشد.

بعد از غذ خوردن چی می‌چسبد؟ آفرین؛ یک خوراکی خوشمزه به‌عنوان دسر. انواع آبمیوه‌ها،‌معجون‌ها، بستنی‌ها و شیرینی‌ها را در این خیابان پیدا می‌کنید. بستنی بابارحیم هم که آنقدر معروف است که حتما اسمش را شنیده‌اید.

بیشتر بخوانید: بوستان گفتگو ؛ آرامش در میان شلوغی تهران

پس حالا که این‌ها را گفتیم دو تا گزینه دارید. یکی اینکه به پارک ستارخان بروید و بعد از کلی جنب‌وجوش و کالری سوزاندن برای خوردن غذا به یکی از رستوران‌های نزدیک بروید. یا اینکه اول بروید و غذای مورد علاقه‌تان را بخرید. بعد هم به پارک بروید و در آلاچیق بنشینید یا روی چمن‌ها زیرانداز بیندازید و از غذایتان لذت ببرید.

بله؛ شکم‌گردی خیلی مهم است. ولی خب خرید کردن هم مهم است و پرطرفدار. بازارچه سنتی ستارخان زیر پل ستارخان و مرکز خرید مفید در خیابان سروش یا یکم دریان‌نو نزدیک‌ترین مراکز خرید به این پارک‌اند. هر دو هم پاساژ‌های خوبی هستند و کیف می‌دهند برای خرید و ویترین‌گردی.


شما تا قبل از خواندن این مطلب چیزی درباره پارک ستارخان شنیده بودید؟ تابه‌حال به این پارک دنج رفته‌اید؟ پارک دوران کودکی شما کجاست؟ از بین همه رستوران‌ها و کافه‌های نزدیک به پارک کدام انتخاب همیشگی شماست؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید؟ اگر می‌‌خواهید از اخبار به‌روز دنیای گردشگری باخبر شوید حتما در خبرنامه پینورست عضو شوید. کافی است در صفحه بلاگ در بخش مخصوص ایملتان را برای ما بگذارید.

تصمیم دارید که برای سفر بعدیتان برنامه‌ریزی کنید و از بابت محل اقامتتان نگران هستید؟ کافی است برای اجاره اقامتگاه آن هم به‌صورت آنلاین به سایت پینورست سر بزنید. در پینورست انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا ویلا با استخر خصوصی با کیفیت خوب و قیمت مناسب گلچین شده است و مطمئن باشید که اقامتگاه مناسب خودتان را پیدا می‌کنید.

من سیمام. لیسانس IT دارم ولی ول کردم و رفتم سراغ عکاسی و نوشتن. دوست دارم اون چیزی که می‌بینم رو ثبت کنم تا بقیه هم ببینن و چیزی که می‌خوام به زبون بیارم رو بنویسم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی