دیدنی‌های ساسانیان در فارس ؛ گردش در باشکوه‌ترین دوره تاریخ

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
1نظر
دیدنی‌های ساسانیان در فارس ؛ گردش در باشکوه‌ترین دوره تاریخ

استان فارس نیازی به تعریف ندارد. خیلی‌ها تاحالا به آنجا نرفته‌اند اما هرکسی می‌تواند حداقل یکی از دیدنی‌هایش را اسم ببرد. در بین تمام جاذبه‌های این استان، دیدنی‌هایی که از دوران ساسانی به جا مانده‌اند همیشه در بالای لیست قرار دارند. ما در این مطلب چندتا از مهم‌ترین دیدنی‌های ساسانیان در فارس را بهتان معرفی می‌کنم. موقع سفر از این لیست استفاده کنید تا وقتتان با گشتن دنبال آن‌ها از بین نرود.


قلعه‌های ساسانیان در فارس

قلعه‌ها یکی از نشانه‌های قدرت هر حکومت بوده‌اند. ساسانیان هم تعداد زیادی قلعه در سراسر ایران داشته‌اند که چندتا از مهم‌ترین‌هایشان در فارس قرار دارند. بعضی از آن‌ها تقریباً به طور کامل تخریب شده‌اند اما هنوز ارزش دیده شدن را دارند.

قلعه ضحاک فسا

اگر برای گردش به فسا رفتید حتماً سری هم به تل ضحاک بزنید. این بنای تاریخی از دور شبیه تپه‌ای دیده می‌شود که روی آن چند سازه قدیمی قرار دارند. اما تمام آن تپه در زمان ساسانیان یک قلعه بزرگ بوده و امروزه فقط خرابه‌های آن باقی‌مانده‌اند. اهمیت این قلعه به خاطر آثار تاریخی‌ای است که در آنجا پیدا کردند.

برای دیدن قلعه ضحاک ساسانی در فارس باید اول به جنوب شرقی فسا بروید. در ۳ کیلومتری این شهر به روستای خیرآباد می‌رسید که قلعه در نزدیکی آنجاست. اتوبوس‌هایی هستند که شما را تا آنجا ببرند ولی بهتر است با خودروی شخصی بروید. بازدید از تل ضحاک رایگان است و رفت و آمد به آنجا یک روز وقت می‌گیرد.

روی نقشه ببینید!

قلعه اژدها پیکر

این قلعه را می‌توانید در شمال شهرستان لار پیدا کنید. افسانه‌های زیادی درباره قلعه اژدها پیکر وجود دارد. قصه‌های محلی می‌گویند در آنجا بزرگ‌ترین گنج دنیا قرار داشته که یک اژدها ازش نگهداری مي‌کرده است.

در نزدیکی قلعه اژدها پیکر بنای دیگری هم خواهید دید. مقبره مادر نادرشاه افشار در کنار آن جای دارد.

دیدنی‌های ساسانیان در فارس

بیشتر طاق‌های این قلعه به مرور زمان از بین رفته‌اند. امروزه فقط بخش‌هایی از دیوارهای آن باقی‌مانده‌اند که دیدن آن‌ها در بالای تپه جذابیت خاص خودش را دارد. بازدید از این قلعه رایگان است و هرموقع که بخواهید می‌توانید به آنجا بروید. البته بازدید از قلعه در شب به خاطر کمبود روشنایی کمی سخت است.

برای رسیدن به قلعه اژدها پیکر باید با ماشین به شمال شهر لار بروید. در اطراف آنجا امکانات رفاهی خاصی پیدا نمی‌شود. بنابراین بد نیست قبل از حرکت کمی خوراکی با خودتان ببرید.

قلعه ایزدخواست

برای دیدن دژ ایزدخواست باید به جاده شیراز به اصفهان بروید. در ۷۵کیلومتری شمال شهرستان آباده آن را پیدا می‌کنید. این دژ اولین قلعه پلکانی ایران است. از داخل بعضی اتاق‌هایش می‌شود تمام منطقه‌های اطراف را تماشا کرد. در گذشته یک آتشکده هم در قلعه فعالیت می‌کرد که آن هم مثل بقیه بخش‌های قلعه از دست رفته است.

دیدنی‌های ساسانیان در فارس

مردم محلی به آنجا قلعه کهنه هم می‌گویند. متأسفانه امروزه رسیدگی درستی به آن نمی‌شود و اطلاعی از هزینه ورودی آن نداریم. اما در هر روزی امکان بازدید وجود دارد.

رودخانه ایزدخواست در نزدیکی قلعه جاری است و حال و هوای خوبی دارد. همچنین اگر به قلعه ایزدخواست ساسانی در فارس می‌روید بد نیست از باغ‌های ایزدخواست هم بازدید کنید. در اطراف آنجا خانه‌های قدیمی روستایی هم قرار دارند.

بیشتر بخوانید: تخت جمشید؛ قصر بزرگترین امپراطوری باستان


آتشکده‌های ساسانیان در فارس

شکوه ساسانیان در فارس با دوره اوج دین زرتشت هم‌زمان بود. مردم ایران برای این دین احترام و ارزش زیادی قائل بودند. حتی شاه و دربار هم از اصول زرتشت پیروی می‌کردند. به خاطر همین آتشکده‌های زیادی از آن دوران باقی مانده‌اند. آتشکده محل پرستش خدای زرتشت و نیایش با او بود.

آتشکده آذرجوی

با این‌که آتشکده آذرجوی جزو دیدنی‌های ساسانیان در فارس است ولی چیز زیادی از آن نمانده است. در آنجا فقط چند تکه از دیوارهای آن را ببینید که هنوز سرپا هستند. اما ارزش تاریخی آن در کنار موقعیت جغرافیایی خوبی که دارد معنی پیدا می‌کند. آتشکده آذرجوی در ۱۰ کیلومتری شهرستان داراب ساخته شده بود.

تپه‌ای که آتشکده بر روی آن قرار دارد، تصویر خوبی از منظره‌های دیدنی دارد. نزدیک‌ترین امکانات رفاهی به این آتشکده در شهرستان داراب قرار دارند. اگر برای سفر به داراب رفتید یا مسیرتان به آن سمت خورد، بد نیست این آتشکده تاریخی را هم ببینید.

آتشکده کاریان

آتشکده کاریان یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های ساسانیان در فارس است. بخش‌های زیادی از این مکان مذهبی هنوز سالم هستند و همچنان جزو بزرگ‌ترین آتشکده‌های ایران به حساب می‌آید. بنای آن شبیه قلعه بزرگی است.

اگر بخواهید از شیراز به دیدن آتشکده کاریان بروید باید حدود ۱۲۰ کیلومتر رانندگی کنید تا به شهرستان لارستان برسید. در هر روزی می‌شود از آتشکده بازدید کرد.

بیشتر بخوانید: غار شاپور ؛ دیدار از مجسمه شاپور اول و سایر آثار دوران ساسانی

اگر قصد دارید برای دیدن این بناهای تاریخی به استان فارس سفر کنید می‌توانید همین حالا برای دیدن قیمت اجاره سوئیت و رزرو آن به سایت پینورست سر بزنید.


آثار باستانی‌

همان‌طور که می‌دانید استان فارس دیدنی‌های تاریخی زیادی دارد. بسیاری از آن‌ها آثار ارزشمندی مثل مجسمه‌ها و یا کتیبه‌ها هستند. بعضی از این مجسمه‌ها الان در موزه‌ها نگهداری می‌شوند. اما بعضی‌ها را هم هنوز در همان جای اصلی خود قرار دارند که بازدید از آن‌ها حال و هوای تاریخی جالبی به سفرتان می‌دهند.

نقش رستم

نقش رستم آثاری از چند دوره تاریخی ایران را در خودش جا داده است. آرامگاه داریوش و خشایارشا در آنجا قرار دارند. این آرامگاه‌ها را در دل کوه درست کرده‌اند و بزگی آن‌ها واقعاً دیدنی است. با این‌که نقش رستم به آرامگاه‌های شاهان هخامنشی معروف است، اما یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های آن کتیبه‌هایش هستند. کتیبه معروف شاپور اول که سوار بر اسب است را می‌توانید در آنجا تماشا کنید. این کتیبه هم روی کوه تراشیده شده است.

این محوطه تاریخی در شمال شهرستان مرودشت فارس قرار دارد. زمان بازدید از نقش رستم ۷:۳۰ تا ۱۸:۳۰ است و در برخی رویدادهای مذهبی تعطیل می‌شود. هزینه بلیط نقش رستم پنج هزار تومن به ازای هر نفر است.

نقش برجسته سراب بهرام

این نقش‌برجسته بهرام دوم پادشاه ساسانی در فارس را نشان می‌دهد. در نزدیکی آنجا چشمه قرار دارد. به خاطر همین به اسم سراب بهرام هم معروف شده است.

سراب بهرام در ۹ کیلومتری جاده شیراز به نورآباد قرار دارد. توصیه می‌کنیم در فصل بهار به دیدن نقش برجسته بروید. در این فصل چشمه نزدیک سراب بهرام حسابی پرآب است و می‌توانید در طبیعت آنجا پیک نیک برپا کنید. در اطراف آنجا امکانات رفاهی زیادی پیدا نمی‌شود. بهتر است قبل از حرکت وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید. توصیه می‌کنیم ساعت بازدید را طوری تنظیم کنید که موقع ظهر و گرمای هوا بازدیدتان تمام شده باشد.

مجسمه شاپور اول

غار شاپور جزو کهن‌ترین غارهای ایران است. اما چیزی که آنجا را به جای خاصی تبدیل کرده است، مجسمه‌ها و کتیبه‌هایش هستند. در ورودی این غار مجسمه عظیم شاپور یکم را می‌بینید که ۷ متر ارتفاع دارد. این مجسمه ارزش تاریخی زیادی دارد. گفته می‌شود روبه‌روی این غار در زمان ساسانیان زمین چوگان وجود داشته و به خاطر همین نگاه مجسمه به آن سمت است.

برای بازدید از غار و مجسمه شاپور ساسانی در فارس باید به جاده قائمیه به کازرون بروید. از آنجا کافی است وارد جاده تنگ چوگان شوید و تابلوهای راهنما را دنبال کنید. برای دیدن این غار نیازی به خرید بلیط ندارید و کاملاً رایگان است.

هر روزی که بخواهید می‌توانید از غار شاپور دیدن کنید. تماشای تمام آثار باستانی‌ای که در آنجا قرار دارند حدود ۳ ساعت وقت لازم دارد. بنابراین برنامه سفر را طوری تنظیم کنید که زمان کافی برای دیدن تمام آن‌ها را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: باغ ارم شیراز – درباره ساعت بازدید، عکس ها و صاحب باغ


آیا تا به حال به استان فارس سفر کرده‌اید؟ کدام یک از این آثار تاریخی به‌‌جامانده از زمان ساسانیان را از نزدیک دیده‌اید؟ به نظر شما کدام یک از قلعه‌های قدیمی ساسانی از همه باشکوه‌تر است؟ به نظر شما هم نقش رستم بسیار دیدن و فوق‌العاده است؟ آیا از غار شاپور دیدن کردید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از سفر به فارس و دیدن این آثار تاریخی را برای ما بنویسید.

«کجا اقامت کنیم؟» یکی از سوال‌های اصلی در سفر است. این بار که تصمیم به سفر گرفتید می‌توانید با اجاره اقامتگاه در پینورست در مورد محل اقامتتان نگرانی نداشته باشید و با خیال راحت به سفر بروید.

همیشه می‌خواستم دنیا رو طوری که می‌بینم به بقیه نشون بدم. اینطوری شد که نویسنده شدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی