پارک رازی تهران ؛ پارکی بر خرابه‌های شهر نو

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پارک رازی تهران ؛ پارکی بر خرابه‌های شهر نو

بخش زیادی از زمان گشت‌و‌گذار تهرانی‌ها در پارک‌ها و بوستان‌های خوش آب‌و‌هوا می‌گذرد. حتما می‌دانید که تهران پارک کم ندارد و هر بوستانش داستانی در دل خود دارد. پارک رازی از پارک‌های قدیمی تهران است که گذشته جالبی هم دارد. این پارک علاوه بر تاریخچه پر‌فراز‌و‌نشیب و پرحاشیه امکانات جذاب تفریحی و ورزش زیادی هم دارد.

پس با ما در ادامه این مطلب از مچله گردشگری پینورست همراه باشید تا همه چیز را درباره این پارک قدیمی به شما بگوییم.


پارک رازی چطور جاییه؟

پارک رازی در سال 1376 افتتاح و از آن زمان تا الان امکانات تفریحی مختلف زیادی به آن اضافه شده است. ماهیگیری در دریاچه مصنوعی، پیست دوچرخه و اسکیت و تعداد زیادی زمین ورزشی و بازی برای کودکان و نوجوانان بخشی از این امکانات است.

پارک رازی

این پارک نسبتا بزرگ 257000 متر مربع مساحت دارد. همین موضوع باعث شده تا فضای کافی برای ایجاد دریاچه، سالن سینما، فرهنگسرا و کتابخانه وجود داشته باشد. از آنجایی که فرهنگسرای پارک رازی در ابتدا با نام فرهنگسرای ورزش کار خود را شروع کرد می‌توان حدس زد که اینجا امکانات ورزشی خوبی پیدا می‌شود. در این پارک می‌توانید از میزهای پینگ‌پنگ، زمین اسکواچ، زمین پینت‌بال، زمین فوتبال، جاده سلامت و حتی سایت بازی‌های کامپیوتری استفاده کنید.


پارکی که بر خرابه‌های شهر نو ساخته شد

اگر اهل تهران‌گردی باشید از شنیدن داستان محله‌های مختلف تهران لذت می‌برید. پس شاید برایتان جالب باشد بدانید که پارک رازی همیشه به این شکل نبوده است. پارک سال‌ها بعد از انقلاب ساخته شده. اما قبل از آن اصلا  اینجا مکان گردش و تفریح نبود. تا قبل از انقلاب به این محل شهر نو می‌گفتند. شهر نو در واقع محل زندگی روسپی‌های تهران بود و قلعه نو هم روسپی‌خانه‌ای بود که در آن کار می‌کردند.

قلعه شهر نو در زمان محمد علی شاه قاجار بنا شد و محل اسکان خانواده شاه شد. به همین دلیل به محل قجرها مشهور بود. اما در زمان احمد شاه وقتی دروازه قرآن در این محل ساخته شد به محل دروازه شهرت پیدا کرد و دیگر مکان درباری نبود. در زمان فروپاشی حکومت قاجارها زنان زیادی بی‌سرپرست و بی‌خانوار شدند. بخش بزرگی از این زنان از حرمسرای قاجار که به دستور رضاشاه بسته شده بود اخراج و آواره شدند.

پارک رازی

آن دسته از زنانی که ثروتی داشتند با شاهزاده‌های قجری یا دیگر ثروتمندان آن دوران ازدواج کردند. مابقی یا از فقر و بیماری مردند یا راهی این منطقه شدند. محله‌ی دروازه در آن زمان پر از خلافکارها و محله‌ای بدنام بود. این زنان در زاغه‌های اینجا ساکن و مجبور به تن‌فروشی شدند.

بعدها رضا شاه برای کنترل فحشا بخشی از قلعه را تخریب کرد و خیلی از زنان هم از آنجا رفتند. در آن زمان ارباب جمشید که از زرتشتیان و تاجران مشهور آن زمان بود ده‌ها خانه و مغازه برای این زنان ساخت تا بتوانند زندگی خود را بسازند. بعد از آن این منطقه به نام شهر نو یا محله جمشید شناخته شد.

بیشتر بخوانید: بانجی جامپینگ توچال ؛ هیجانی‌ترین لحظه زندگی‌تان را تجربه کنید

روسپیگری در این منطقه تا بعد از انقلاب سال 57 ادامه داشت. در اوایل انقلاب یک بار قلعه توسط مردم خشمگین آن دوران به آتش کشیده شد و تعدادی از زنان ساکن در منطقه هم آسیب دیدند و حتی کشته شدند. با آغاز ماه رمضان در سال 1358 شهر نو برای همیشه تعطیل و قسمت قلعه کامل تخریب شد. بعدها در سال 1367 خانه‌های شهر نو هم از صاحبانشان خریداری و تخریب شدند. در نهایت هم سال 1376 بود که پارک رازی بر خرابه‌های شهر نو ساخته شد.

امروز بعد از گذشت سال‌های طولانی و با کمرنگ شدن خاطرات گذشته پارک رازی با این تاریخ پر‌فراز‌و‌نشیب به مکانی دلنشین برای رفت و آمد تبدیل شده است. الان با دیدن پارک حتی نمی‌شود حدس زد که 50 سال پیش چه اتفاقاتی در این مکان رخ داده است.


چطوری به پارک رازی بریم؟

خبر خوب این است که پارک رازی یک پارکینگ مناسب دارد. پس نیازی نیست نگران جای پارک باشید. پارک رازی از شمال به خیابان قزوین از غرب به خیابان مرادی از جنوب به هلال احمر و از شرق به کارگر جنوبی راه دارد. در قسمت شرقی پارک یک پارکینگ عمومی وجود دارد و در غرب پارک هم پارکینگ غربی پارک رازی قرار دارد.

رفتن با ماشین شخصی: می‌توانید خیابان کارگر جنوبی را تا میدان قزوین و خیابان قزوین طی کنید یا به میدان رازی در ابتدای خیابان هلال احمر بروید و خود را به پارک برسانید. 

استفاده از حمل‌ونقل عمومی: برای استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی هم دستتان کاملا باز است. ایستگاه 7 و 8 خط اتوبوس 8304 در میدان قزوین و رازی قرار دارند که با پارک فاصله چندانی ندارند. ایستگاه مترو خط 3 و 7 شهر تهران با نام رازی یا مهدیه هم در نزدیکی میدان رازی قرار گرفته‌اند. این مکان تنها چند دقیقه با پارک فاصله دارد.

اگر زمانی به تهران آمدید حتما از این پارک با امکانات زیاد دیدن کنید. این را هم فراموش نکنید که می‌توانید برای اجاره روزانه خانه در تهران به سایت پینورست سر بزنید.


پارک رازی همه چیز دارد

در هر بخش از پارک رازی می‌توانید فعالیتی جذاب را تجربه کنید. اگر اهل مطالعه باشید کتابخانه پارک با نزدیک 30000 جلد کتاب مکانی عالی برای شما خواهد بود و اگر اهل ورزش باشید می‌توانید به انجمن‌های ورزشی مختلف مثل انجمن دارت و خانه کشتی پارک سری بزنید. بیایید نگاهی جزئی‌تر به بعضی از مهم‌ترین امکانات و قسمت‌های پارک بیندازیم.

دریاچه مصنوعی

یک دریاچه مصنوعی در دل پارک رازی وجود دارد که امکان قایق‌سواری را به بازدیدکنندگان می‌دهد. همچنین با رها کردن ماهی در آب دریاچه امکان ماهیگیری هم برای علاقه‌مندان فراهم شده است. البته تنها دلیل دیدن دریاچه این نیست. در وسط دریاچه یک فانوس دریایی قرار داده شده که در حال حاضر یکی از جاذبه‌های اصلی پارک است.

کتابخانه پارک رازی

کتابخانه پارک در روزهای کاری از ساعت 8  صبح تا 11 شب باز است و می‌توانید از این مکان برای درس خواندن یا کار کردن استفاده کنید. جمعه‌ها و بقیه روزهای تعطیل هم کتابخانه از 8 صبح تا 4 عصر باز است. این کتابخانه در سال 1380 تاسیس شده و دو سالن جدا برای خانم‌ها و آقایان دارد.

فرهنگسرای هنری نوجوانان

در سال 1384 برای ایجاد دسترسی راحت‌تر به امکانات آموزشی ارزان برای نوجوانان و جوانان فرهنگسرایی به نام ورزش در پارک رازی احداث شد. بعدها نام فرهنگسرا به فرهنگسرای هنری نوجوانان تغییر کرد و در حال حاضر افراد زیادی برای استفاده از امکانات آن به پارک رازی می‌آیند. این فرهنگسرا از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 9 شب، پنجشنبه‌ها از ساعت 8 صبح تا 6 عصر و در روزهای جمعه از ساعت 8 صبح تا 4 عصر باز است.

پارک رازی فرهنگساری رازی

فرهنگسرا همیشه برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و هنری متفاوتی را برگزار می‌کند. برای اطلاع دقیق از این برنامه‌ها می‌توانید به سایت رسمی فرهنگسرا نگاهی بیندازید. نمایشگاه‌های کتاب و فراخوان‌های کتابخوانی از جمله این برنامه‌ها هستند.

پردیس سینمایی پارک رازی

چند سالی است که سر‌و‌کله پردیس‌های سینمایی در تهران پیدا شده است. یکی از این پردیس‌ها که امکانات خوبی برای عاشقان سینما دارد پردیس پارک رازی است که در قسمت جنوبی پارک قرار دارد. داخل مجموعه پردیس سینمایی یک کافه هم وجود دارد که می‌توانید در آن خود را به یک فنجان چای مهمان کنید.

بیشتر بخوانید: پارک شطرنج ؛ پاتوق شطنرج‌بازهای تهران

بازارچه صنایع‌دستی

خبر خوب برای علاقه‌مندان صنایع‌دستی این است که تقریبا در مرکز پارک یک بازارچه صنایع‌دستی قرار دارد. اگر به پارک رفتید از گشت‌و‌گذار در این بازارچه غافل نشوید. اگر خوب بگردید حتی ممکن است چیزی چشمتان را بگیرد که در جای دیگری ندیده باشید. از خوراکی‌های ساده تا وسایل تزیینی هر چیزی در این بازارچه پیدا خواهید کرد. برای مثال مغازه صنایع‌دستی کمانچه حاتمی مکانی دوست‌داشتنی برای طرفداران صنایع دستی و آلات موسیقی است.

جدا از این امکانات نباید از کبوترخانه، آمفی‌تئاتر روباز، رستوران‌ها، بوفه، آبنما و مجسمه‌های دیدنی پارک چشم‌پوشی کرد. همچنین چد سالی است که در کنار پارک رازی شهربازی رازی افتتاح شده است. این امکان برای افرادی که نمی‌خواهند مسافت دوری را برای رسیدن به شهربازی طی کنند مناسب است.

فضای پارک با استفاده از درختانی مثل بلوط، سرو نقره‌ای، چنار، بید مجنون، اکالیپتوس، اقاقیا، کاج، صنوبر، ارغوان، تبریزی، افرا و زبان گنجشک تزیین شده است. به علاوه تعداد زیادی گل و درخت میوه مانند لیلکی، زردآلو، ختمی، میخک هندی و زیتون هم در بوستان رازی پیدا می‌شود. بنابراین می‌توان گفت پارک به زیبایی فضاسازی شده است و جان می‌دهد برای پیک‌نیک‌های آخر هفته و گذراندن یک روز در کنار دوستان و خانواده. 

امکانات رفاهی دیگر مثل دستگاه‌های بدنسازی در فضای باز، سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی، نمازخانه و فضای بازی کودکان هم در پارک وجود دارد. پس نیازی نیست نگران چیزی باشید. البته در روزهای شلوغ و تعطیلات خاص مثل سیزده‌به‌در این بوستان بسیار شلوغ خواهد بود و ممکن است به راحتی نتوانید از همه امکانات استفاده کنید. اما در باقی روزهای سال همه چیز بر وفق مرادتان خواهد بود.


دیدنی‌های اطراف پارک رازی

اطراف پارک رازی دیدنی‌های زیادی وجود دارد. بعد از گذراندن یک زمان خوش در پارک می‌توانید به خیابان قزوین در شمال پارک بروید و سری به جاذبه‌های این خیابان بزنید. در نزدیکی میدان قزوین تنها بازمانده سینماهای آپاراتی در ایران را پیدا خواهید کرد. سینما فرح یک سینمای تاریخی است که قطعا ارزش یک بار دیدن را دارد. به‌خصوص اگر از عاشقان سینما باشید از دیدن این سینما لذت خواهید برد.

با فاصله کمی در همان نزدیکی موزه دخانیات را پیدا خواهید کرد. در این موزه اطلاعات جالبی درباره تاریخ دخانیات خواهید فهمید. اگر به اسناد تاریخی و موضوعات این چنینی علاقه داشته باشید جایی بهتر از این موزه پیدا نخواهید کرد.

پارک رازی

با نیم ساعت پیاده‌روی در خیابان قزوین به سمت غرب می‌توانید به امامزاده معصوم برسید. این امامزاده در دوران صفوی ساخته شده است. داخل امامزاده می‌توانید آینه‌کاری‌های بی‌نظیری را ببینید که فضا را تزیین کرده‌اند. فضای خارجی امامزاده هم سرسبز است.

بیشتر بخوانید: پارک شهر تهران ؛‌ خوش‌گذرانی در مرکز شهر

در جنوب پارک رازی و در نزدیکی میدان رازی یک زورخانه قدیمی به قدمت بیش از یک قرن وجود دارد. زورخانه نیروی یزدان توسط مرشد علی قدرخان ساخته شد و بزرگانی مثل جهان پهلوان تختی در آن ورزش کرده‌اند. امروزه این زورخانه بازسازی شده و توسط سیروس قدرخان اداره می‌شود. برای مردمان امروز زورخانه می‌تواند مکان خاطره‌انگیز و جالبی باشد که فرهنگ قدیمی ایرانی را به نمایش می‌گذارد.


در این مطلب از پینورست به بررسی امکانات و ویژگی‌های پارک رازی پرداختیم و کمی هم از تاریخ خاص این مکان و داستان محله شهر نو گفتیم. از دریاچه مصنوعی پارک تا بازارچه و زمین‌های ورزشی مکان‌های مناسبی برای گذراندن یک روز کنار عزیزانتان است. اگر بخواهید بعد از گشت‌و‌گذار در پارک می‌توانید به دیدنی‌های نزدیک پارک مثل موزه دخانیات و امامزاده معصومه هم سر بزنید. حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید. 

اگر تصمیم دارید که به تهران یا سایر شهرهای ایران سفر کنید می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. در پینورست انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا ویلا استخردار ارزان گلچین شده است.

 

پرستو جابری

من پرستو جابری‌ام. چند سالیه که تولید محتوا رو به شکل حرفه‌ای دنبال می‌کنم. از یادگیری لذت می‌برم و دوست دارم هر چیزی رو که یاد می‌گیرم با بقیه قسمت کنم. به ایجاد هر ایده ناب و ساخت هر چیز جدیدی علاقمندم. به نظرم نوشتن یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت جهانیه که زندگی در آن راحت‌تر و دسترسی به اطلاعات در آن آسان‌تر است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی