جاهای دیدنی قزوین که نباید از دست داد!

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
3نظر
جاهای دیدنی قزوین که نباید از دست داد!

بیایید امروز به سراغ جاهای دیدنی قزوین برویم. منطقه‌ای که از هفت هزار سال پیش از میلاد محل زندگی انسان‌ها بوده، جاده ابریشم از آن رد می‌شده، حدود نیم قرن پایتخت ایران بوده، بیشترین آثار تاریخی را در ایران دارد و در جهان سوم است، پایتخت خوشنویسی ایران است و در تقویم ایران یک روز به نام خودش دارد. 

واقعا می‌شود از خیر این شهر گذشت و درباره‌اش صحبت نکرد؟ 

پس با ما در این مطلب پینورست همراه باشید تا گشتی در این شهر تاریخی بزنیم و با زیباترین جاهای دیدنی قزوین آشنا شویم.


قزوین چطور جایی است؟

این شهر تاریخ زیادی را به خود دیده است. از مردمانی که حدود هفت هزار سال پیش از میلاد اینجا ساکن و یکجا‌نشین شدند و به کشاورزی پرداختند تا امروز که قزوین به یکی از شهرهای بزرگ و صنعتی کشور تبدیل شده است.

این شهر در قدیم نام‌های مختلفی داشته است. یونانیان این شهر را راژیا صدا می‌کردند. اروپایی‌ها به آن آرساس می‌گفتند. در زمان اشکانیان به این شهر اردپا می‌گفتند چون نام موسس این شهر بود. ساسانیان به آن کشوین می‌گفتند که به معنی «شهری که نباید از آن غافل شد» است.

دروازه درب کوشک قزوین

بعضی می‌گویند قزوین از همین کلمه می‌آید. شاید نام قسوین را هم در بعضی متن‌ها و نوشته‌ها ببینید که به معنی «شهری که مردمی پر صلابت و استوار دارد» است. بعضی دیگر هم می‌گویند در زمان حمله اعراب این شهر قزوین نامیده شد که عربی شده کلمه کاسپین است؛ چرا که مردمان قوم کاسپی در این شهر زندگی می‌کردند.

به هر حال اوج شکوفایی این شهر در زمان ساسانیان بوده است. بعد از آن در زمان صفویان بود که قزوین برای نیم قرن به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد. در همین زمان بود که اولین خیابان ایران به نام خیابان سپه در قزوین ساخته شد. 

سال‌ها بعد و با انتقال پایتخت به اصفهان باز هم قزوین جزو پراهمیت‌ترین شهرهای ایران بود. 

بیشتر بخوانید: روستای زرگر ؛ اروپایی­‌های ایران را چقدر می‌­شناسید؟

امروزه اما این شهر با تابستان‌های خنک و زمستان‌های سرد و مردمی که به زبان فارسی با لهجه قزوینی صحبت می‌کنند یکی از بهترین مقصدهای گردشگری در ایران است. جالب است بدانید این شهر دوازده خواهرخوانده در سراسر دنیا دارد که مشهورترین آن‌ها ایروان ارمنستان، هایکو چین و اوسان کره جنوبی است

دهخدا، عبید زاکانی، میر عماد، محمد علی خیارجی و تعداد دیگری از ادیبان و خوش‌نویسان ایران اهل قزوین بوده‌اند. بنابراین عجیب نیست که این شهر پایتخت خوش‌نویسی در ایران باشد. 

اگر به قزوین رفتید می‌توایند به عنوان سوغاتی باقلوای گل رز قزوین، نان چای، نان برنجی ،پسته، فندق، زغال‌اخته، گیلاس، کشمش، انگور، گردو، آلبالو، آش رشته، آبغوره و صنایع دستی بیاورید. البته سنگ پای قزوین را هم فراموش نکنید. 


جاهای دیدنی قزوین

وقتی درباره شهری صحبت می‌کنیم که اولین شهر ایران و سومین شهر جهان از نظر تعداد آثار باستانی است، انصافا معرفی جاهای دیدنی آن واقعا سخت می‌شود. تازه آنها را در کنار مکان‌های گردشگری و تفریحی مدرن‌تر و معاصر این شهر بگذارید تا ببینید که واقعا چقدر ماجرا سخت‌تر می‌شود. 

دیدنی‌های تاریخی قزوین

اول به سراغ تاریخ قزوین و دیدنی‌هایی می‌رویم که از گذشتگان دور برای ما به‌جا مانده است. 

خیابان سپه

خیابان سپه اولین مکانی است که در لیست جاهای دیدنی قزوین معرفی می‌کنیم؛ اولین خیابان طراحی شده در ایران که در زمان انتقال پایتخت ایران به قزوین و به دستور شاه تهماسب صفوی ساخته شد. اسم این خیابان از روی محله‌ای در افغانستان گرفته شده است که شاه تهماسب در دوران ولیعهدی در آن زندگی می‌کرده است و به آن تعلق خاطر داشت.

خیابان سپه

در اطراف این خیابان دولتخانه (عالی قاپو)، باغ سعادت آباد و حرمسرا ساخته شد تا تبدیل به خیابانی شاه‌نشین و حیاتی در قلب ایران شود.

این خیابان از شمال به چهل ستون و عالی قاپو می‌رسد و از جنوب به مسجد جامع منتهی می‌شود. امروزه این خیابان جزو آثار ملی ایران و خیابانی سنگ‌فرش شده است که قدم زدن در آن واقعا لذت‌بخش است. 

آدرس: قزوین، خیابان سپه (بلوار شهدا)


سرای سعدالسلطنه

این بنا در واقع یک کاروانسرای سرپوشیده و یک مرکز خرید است که در نوع خود بزرگترین هم در کشور است. بنایی با مساحت حدود 6 هکتار که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است. اگر به تقاطع چارسوق کوچک و بزرگ آن بروید و به سقف نگاه کنید، گنبدی کاشی‌کاری شده می‌بینید که شاید شبیهش را هیچ‌ جای دیگر نبینید.

سرای سعدالسلطنه

این گنبد‌ها در تمام راهروهای سرای سعد السلطنه وجود دارد اما بزرگترین و زیباترینش این یکی است که در ترکیب با نوری که از بیرون می‌آید و پنجره‌های ارسی اطرافش واقعا زیباست. در این سرا می‌توانید آبراه، حیاط‌های زیبا و کلی فروشگاه مختلف را هم پیدا کنید. 

آدرس: قزوین، میدان آزادی (سبزه میدان)، خیابان امام خمینی


چهلستون قزوین

احتمالا تعجب کرده‌اید که یکی از جاهای دیدنی قزوین، چهلستون نام دارد؟ چهلستون قزوین ساختمانی مربوط به سال 923 هجری شمسی که به دستور شاه تهماسب ساخته شده است. زمانی که شاه تهماسب پایتخت ایران را به قزوین منتقل کرد به فکر ساختن یک باغ و ساختمان شاهی افتاد که در نهایت این ساختمان و باغ اطرافش ساخته شد. ساختمانی هشت ضلعی با حدود 500 متر مساحت و دو طبقه که محل زندگی شاهان بوده است.

چهلستون قزوین

در سرتاسر ساختمان چهلستون دیوارنگاره و نقاشی و پنجره‌هایی زیبا می‌بینید که همگی تاریخی و ارزشمند هستند. 

بیشتر بخوانید: کاروانسرای شاه عباسی

در دوره قاجار این ساختمان یک بار بازسازی شد و به چهل ستون معروف شد. البته عمارت کلاه فرنگی هم اسم دیگر این بنا است. موزه خوشنویسی قزوین امروز در این ساختمان قرار دارد و شما می‌توانید هم موزه را ببینید و هم در خانه شاه تهماسب سرک بکشید.

آدرس: قزوین، میدان آزادی (سبزه میدان)، باغ صفوی، کاخ چهلستون

هزینه بازدید: برای اتباع ایران 2 هزار تومان و برای اتباع خارجی 8 هزار تومان

تلفن: 02833234935


بازار قزوین

همان طور که گفتیم قزوین در عهد صفوی به خاطر انتقال پایتخت به آن بسیار شکوفا شد. یکی دیگر از این شکوفایی‌ها ساخت بازار قزوین بود. بازاری که قدمت آن به هزار سال می‌رسد و پر از سراها و تیمچه‌های مختلف است که سرای سعد السلطنه یکی از این سراها است.

بازار قزوین

در دوران قاجار این بازار گسترده‌تر شد تا این بازاری که امروز می‌بینیم را داشته باشیم. دیدن طاق‌های بلند و زیبای این بازار آرزوی بیشتر عکاسان است. 

آدرس: قزوین، خیابان امام خمینی


حمام قجر

بر خلاف اسمش اینجا نه مربوط به دوران قاجار که مربوط به دوران صفویه است. این حمام در سال 1025 شمسی و به دستور امیر گونه خان قاجار، یکی از سرداران شاه عباس ساخته شده است. حمامی با 1045 متر مساحت، قسمت‌های جداگانه زنانه و مردانه که برای دیدن آن باید چند پله مارپیچ را به سمت زیر زمین بروید. در واقع پشت بام این حمام، هم سطح با خیابان است.

حمام قجر

این حمام در ابتدا حمام شاهی نام داشت و امروز تبدیل به موزه مردم‌شناسی شده است. موزه‌ای که مجسمه‌ها، وسایل و تابلوهایی از اقوام، سنت‌ها و مشاغل مختلف مردم ایران را در خود جا داده است. 

آدرس: قزوین، بلوار نادری، خیابان عبید زاکانی، خیابان درگاهی

تلفن: 02833233155

وبسایت: https://qajarmuseum.com/


عالی قاپو قزوین

وقتی چهلستون در قزوین است چرا عالی قاپو نباشد؟ این بنا در واقع دروازه جنوبی ارگ سلطنتی صفویان بوده. ارگی که امروزه فقط همین دروازه از آن باقی مانده است. ارگ صفویان و دروازه عالی قاپو توسط شاه تهماسب اول در اولین خیابان ایران یعنی خیابان سپه در قزوین ساخته شد. شاه عباس آن را تکمیل و ناصرالدین شاه آن را تعمیر کرد. در زمان پهلوی هم مدتی اینجا محل اسکان شهربانی و نظمیه بود.

عالی قاپو قزوین

این دروازه 17 متر ارتفاع دارد که بالای آن کتیبه‌ای به خط علیرضا عباسی از زمان صفویه باقی مانده است. به محض ورود به این بنا با سقفی زیبا روبه‌رو می‌شوید که ترکیب آن با ارتفاع 17 متری‌اش ابهت خاصی دارد. عالی قاپو قزوین دو طبقه دارد؛ یک طبقه زیر زمین و طبقه‌ای بالاتر که نمایشگاه آثار هنری است. 

آدرس: قزوین، خیابان سپه، عمارت عالی قاپو


کلیسای کانتور

در اواخر دوران ناصرالدین شاه یک شرکت روسی برای ساخت جاده قزوین به انزلی وارد ایران شد. این شرکت روس شروع به ساخت یک مجموعه تاسیساتی در قزوین کرد تا محل کار و استراحت کارکنانش باشد.

کلیسای کانتور

یکی از چیزهایی که آن‌ها ساختند همین کلیسای کانتور است که به برج ناقوس هم معروف است؛ کلیسایی ارتودکس و کوچک با آجرهایی سرخ رنگ که محرابش رو به شرق است. حتی حیاط این کلیسا هم سرخ رنگ است و در آن می‌توانید قبرهایی از گذشتگان را ببینید که بعضی از آن‌ها روس هستند.

معماری این کلیسا با آن برج ناقوسی که دارد واقعا دیدنی است. بازدید از این کلیسا مشکلی ندارد اما برای عکاسی از آن نیاز به مجوز خواهید داشت. 

آدرس: قزوین، خیابان آیت ا… طالقانی، خیابان دارایی 


آب‌انبار حاج کاظم

قزوین در قدیم شهری پر آب نبوده؛ بنابراین در تمام این شهر می‌توانید آب‌انبارهای مختلفی را ببینید که یکی از بکرترین آن‌ها آب انبار حاج کاظم است. آب‌انباری که توسط حاج کاظم کوزه‌گر ساخته شده و ورودی‌اش هشت متر ارتفاع دارد.

آب‌انبار حاج کاظم

بعد از گذر از ورودی و دیدن سقف زیبای آن که کاشی‌کاری فیروزه‌ای و کتبیه‌های سنگی دارد باید 33 پله را به سمت پایین بروید که به خود انبار آب می‌رسید. این‌جا با توجه به عمقی که دارد هوای خنکی در جریان است. امروزه در این مکان یک کارگاه شیشه‌گری سنتی وجود دارد که می‌توانید مراحل ذوب و ساخت شیشه‌های زیبا را از نزدیک مشاهده کنید.

آدرس: قزوین، خیابان منتظری، خیابان تبریز


مسجد جامع قزوین

این مسجد یکی از بزرگترین مساجد و قدیمی‌ترین مسجد جامع ایران است که بر روی آتشکده‌هایی از دوران ساسانیان ساخته شده است. هنوز هم می‌توانید بخش‌هایی از این آتشکده را در بخش ایوان جنوبی مسجد ببینید. 

مسجد جامع قزوین

مسجد جامع قزوین در سال 192 هجری به دستور هارون الرشید ساخته شد که بخش‌هایی از آن با حمله مغول‌ها تخریب شد. این مسجد حدود 3500 متر مربع مساحت و چهار ورودی و چهار صحن دارد که هر کدام از این ورودی‌ها برای خود یک ایوان بزرگ و مستقل دارد. در هر ورودی طاق‌هایی زیبا با کاشی‌کاری‌های چشمگیری قرار دارد که واقعا ارزش دیدن دارند. 

امروزه در شبستان غربی مسجد جامع قزوین می‌توانید موزه سنگ و سفال را ببینید که آثاری از سفالینه‌ها، ارسی‌ها، کاشی و گچ‌بری‌های تاریخی در آن به نمایش در می‌آید. 

آدرس: قزوین، خیابان شهدا (سپه) ، خیابان مولوی


گراند هتل قزوین

حدود سال 1299 در اواخر دوران قاجار اولین هتل اروپایی و مدرن ایران یعنی هتل گراند قزوین ساخته شد. مهما‌نخانه‌ای با 3000 متر زیربنا که البته دومین مهمانخانه قزوین بوده است. اگر از خیابان به این هتل نگاه کنید ساختمانی دو طبقه می‌بینید اما اگر از حیاط داخلی به آن نگاه کنید سه طبقه است.

گراند هتل قزوین

حدود 10 سال بعد سینمایی هم در جنوب ساختمان ساخته شد که یک بار در سال 1319 و یک بار در سال 1356 آتش گرفت. همینجا و در همین هتل بود که طرح کودتای انگلیس بر علیه رضاشاه چیده شد. 

گراند هتل قزوین قدیمی‌ترین گراند هتل باقی مانده در ایران است. امروزه این هتل دیگر نه تنها مهمانی را به خود نمی‌بیند بلکه تبدیل به ساختمانی متروکه شده است که البته در حال بازسازی و مرمت است؛ مرمت و بازسازی‌ای که هیچ‌وقت به سرانجام نرسیده است. 

آدرس: قزوین، خیابان پیغمبریه، دولت‌خانه صفوی


قلعه الموت

یک دژ نظامی تاریخی در منطقه الموت قزوین که در ارتفاع 2100 متری بالای صخره‌ای قرار دارد. این قلعه پایگاه اصلی حسن صباح و گروه حشاشین بوده است که شاید بتوان آن‌ها را جزو اولین تکاورهای تاریخ دانست.

قلعه الموت

قلعه الموت به معنی قلعه آشیانه عقاب است و می‌‌گویند قبل از این که تخریب شود به شکل یک شتر نشسته بوده است. دورتادور این قلعه پرتگاه و خندق بوده و تنها راه ورودی به آن در قسمت شمال شرقی است. همین مساله باعث می‌شد تا ورود و حمله به قلعه الموت ممکن نباشد. سال‌ها بعد هلاکوخان این قلعه را به آتش کشید و آن‌ را تبدیل به زندان و تبعیدگاه کرد. 

آدرس: قزوین، شمال شرقی روستای گازرخان 


طبیعت قزوین

باور کنید می‌توانستیم لیست بالا را تا ابد ادامه دهیم اما خب دیگر تاریخ کافی است و می‌خواهیم ادامه راه را در طبیعت بگذرانیم. این شما و این هم دیدنی‌های طبیعت زیبای قزوین. 

دریاچه اوان

در بخش شمالی دشت الموت و در پای کوه خشخال می‌توانید دریاچه‌ای زیبا را پیدا کنید که تا آسمان می‌رود. این دریاچه جزو منابع ملی ایران و یکی از زیباترین جاهای دیدنی قزوین است. دریاچه‌ای که همیشه بازتابی از آسمان در آن قرار دارد.

دریاچه اوان

در این دریاچه که شش متر عمق دارد می‌توانید ماهی‌های قزل‌آلا و کپور را پیدا کنید و اگر در فصل مناسب بروید حتی می‌توانید ماهیگیری هم بکنید. البته ماهیگیری در این دریاچه نیاز به مجوز دارد که فقط در فصل شکار داده می‌شود تا اکوسیستم دریاچه از بین نرود.

بیشتر بخوانید: روستای برغان کرج ؛ تماشای بهشتی ناب در دل طبیعت استان البرز

اگر خوش‌شانس باشید و در فصل مهاجرات پرندگان اینجا باشید که دیگر عالی است. در اطراف این دریاچه حیوانات مختلفی مثل عقاب، شاهین زاغ، دارکوب و حتی خرچنگ زندگی می‌کنند. اگر می‌خواهید در اطراف این دریاچه کمپ کنید باید بدانید که شاید پلنگ، خرس، گرگ، روباه و گراز مهمان شما شوند. هر چند که این موجودات دیگر تقریبا با این منطقه قهر کرده‌اند اما شما مواظب باشید. 

آدرس: قزوین، معلم کلایه، کنار روستای وربن و اوان


پارک جنگلی باراجین

بوستانی با 1500 هکتار مساحت که یکی از بزرگترین پارک‌های جنگلی کشور است. این بوستان که به آن بوستان فدک هم می‌گویند در منطقه باراجین قزوین قرار دارد و نه یک پارک جنگلی معمولی که مجموعه‌ای از طبیعت و امکانات تفریحی مختلف است.

در این فضای سبز دوست‌داشتی می‌توانید زمین چمن، پیست موتور و دوچرخه، سینمای روباز، شهربازی، آبنما و حتی محل کمپ و اتراق را پیدا کنید.

پارک جنگلی باراجین

دهکده طبیعت هم در همین بوستان قرار دارد که یک مرکز تحقیقاتی و گردشگری است. در این دهکده می‌توانید حیوانات مختلفی مانند گوزن، خزندگان، آکواریوم، حیوانات تاکسیدرمی شده، کبوترخانه و حتی مکان‌هایی مثل آمفی تئاتر، مرکز خرید، برکه و آبشار ببینید. 

خوبی این پارک جنگلی آن است که یک پارکینگ بزرگ و اختصاصی برای خود دارد. 

آدرس: قزوین، انتهای بلوار نخبگان، بعد از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، بوستان ملی باراجین

تلفن: 02833590471

وبسایت: http://wildlife.qazvin.ir/


آبشار ورچر

آبشاری قد بلند با 30 متر ارتفاع که در بین دو صخره غول پیکر گرفتار شده است. این آبشار در شرق روستای رزجرد قرار دارد و مسیر دسترسی ساده‌ای ندارد. در واقع برای رسیدن به این آبشار یا باید پیاده‌روی و کوهنوردی کنید و یا با وسیله نقلیه‌ای مثل موتورسیکلت یا دوچرخه از جاده‌ای خاکی به آن برسید.

آبشار ورچر

وَرچُور به معنی کنار آبشار است و دیدن این آبشار مخصوصا در اواسط بهار واقعا لذت‌بخش است. به خاطر دسترسی سختی که اینجا دارد باید انتظار محیطی خلوت و دنج را داشته باشید.

آدرس: قزوین، ابتدای جاده الموت، روستا رزجرد


اگر می‌خواستیم تمام جاهای دیدنی قزوین یعنی تمام جاذبه‌های تاریخی و طبیعی را لیست کنیم نه یک نوشته که یک کتاب لازم بود. جاهای تاریخی مثل عمارت شهرداری، باغ سپهدار، موزه قزوین یا مناظر طبیعی مثل قله سیالان، غار سفید آب، دره گرماگلو و تعداد زیادی دیدنی‌های دیگر که فرصت کافی برای معرفی آن‌ها نبود.

شاید همه قزوین را شهر خوشنویسان بدانند اما ما این شهر را شهر سقف‌های زیبا می‌دانیم. در هر نقطه‌ای از این شهر که بروید بنایی تاریخی با سقف‌ها و طاق‌های زیبا می‌بینید که شاید باعث شود در آخر روز گردن درد بگیرید!

بیشتر بخوانید: دروازه های ایران ؛ از دروازه قرآن شیراز تا دروازه هزار ساله یزد

شما هم تجربه خودتان را از سفر به قزوین برای ما بنویسید.

اگر با خواندن این مطلب وسوسه شدید که برای دیدن جاهای دیدنی قزوین راهی این شهر شوید می‌توانید همین حالا برای رزرو اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه مثل آپارتمان مبله، سوئیت و ویلا استخردار خاص در این سایت برای شما گلچین شده است.

 

محمد عمرانی

من محمدم. عاشق عکاسی و کسی که می‌نویسه چون دوست داره یاد بگیره. برای من نوشتن مثل یک کلاس می‌مونه که چیزای جدیدی یاد میگیرم ازش. بر خلاف اینکه آدم کم‌حرفی هستم، نوشتن برام خیلی راحت‌تره البته نه درباره خودم

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی