از سر تا ته پارک جنگلی باراجین قزوین

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
از سر تا ته پارک جنگلی باراجین قزوین

برعکس تصور بیشتر مردم، باراجین فقط اسم یک پارک جنگلی با امکانات تفریحی نیست، بلکه به منطقه‌ای خاص از شمال قزوین باراجین می‌گویند.

بنابراین هر کجای این منطقه که از آزادراه قزوین تهران تا دامنه‌های البرز غربی است بایستید، رفته‌اید باراجین! حالا چه بهتر که جایی از این منطقه بایستید که بیشتر سرگرمتان کند.

پارک جنگلی باراجین یکی از مکان‌های تفریحی منطقه باراجین است و هم بین مردم شهر و هم بین مسافران قزوین طرفدار زیاد دارد.

حالا ما برایتان به طور کامل از این پارک جنگلی و امکاناتش تعریف می‌کنیم.


پارک جنگلی باراجین کجاست؟

پارک جنگلی باراجین، بزرگترین پارک جنگلی کشور، با مساحت 1500 هکتار در شمال شرقی شهر قزوین قرار گرفته است. این پارک در قزوین با دو بخش فدک و باراجین شناخته می شود.

پارک جنگلی باراجین در قزوین

آدرس پارک جنگلی باراجین: قزوین، انتهای بلوار نخبگان، بعد از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، بوستان ملی باراجین
ساعت بازدید از بخش فدک: 07:00 الی 00:00 بامداد
قیمت بلیط ورودی بخش فدک: 1.000 تومان

پیک‌نیک قزوینی‌ها در بزرگترین بوستان کشور

پارک جنگلی باراجین (که در واقع اسمش بوستان فدک است)، یک مجموعه‌ی بزرگ است از امکانات تفریحی و رفاهی، که به خاطر قرار گرفتن در ارتفاع، آب و هوای خوبی دارد و نزدیکی‌اش به شهر قزوین باعث شده مردم، از پیر تا جوان، بیشتر روزهای تعطیل یا وقت‌های تفریحشان را آنجا بگذرانند.

تفریح در پارک جنگلی فدک و باراجین
 پس اگر به‌عنوان مسافر دوست دارید در کنار مردم محلی شهر و به شیوه‌ی آن‌ها تفریح کنید، راهتان را به سمت باراجین کج کنید.

امکانات و تفریحات پارک جنگلی بارجین

جاده سلامت، شهربازی، دهکده حیات طبیعت، مجموعه اقامتی بام‌سان و تالار شهر، جاهایی هستند که می‌توانید وقتِ سفر به قزوین، در منطقه باراجین در آنها وقت بگذرانید. البته شاید در یک روز فرصت نکنید همه‌ی اینها را با هم تجربه کنید و لازم باشد باراجین‌گردی‌تان را در روزهای مختلف تقسیم کنید.
ما در ادامه پرطرفدارترین این جاها را برایتان مفصل توضیح دادیم تا راحت‌تر انتخابشان کنید.

فضای سبز؛ پارک نیمه جنگلی

خود قزوینی‌ها اعتقاد دارند پارک جنگلی باراجین یک پروژه شکست‌خورده است! دلیل آن هم درخت‌های کوتاهی‌ست که هنوز بعد از سال‌ها، به خاطر آب‌وهوای شهر آنقدر که باید رشد نکرده‌اند تا پارک جنگلی را به یک پارک جنگلی واقعی تبدیل کنند.

فضای سبز باراجین قزوین

البته این درخت‌های کوتاه حتی ذره‌ای در علاقه قزوینی‌ها به پارکشان تاثیر نداشته. خیلی از مردم شهر در طول هفته و آخر هفته‌ها برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه توی پارک جمع می‌شوند، جوجه کباب درست می‌کنند و از زمین بازی و امکاناتش استفاده می‌کنند.

پارک فدک تعداد زیادی آلاچیق هم دارد که فضا را برای پیک‌نیک بهتر و راحت‌تر می‌کند.

آب‌وهوای خوب، فضای وسیع و چشم‌انداز زیبای شهر از آن بالا، دلایل کافی هستند که فضای سبز پارک را برای وقت گذراندن انتخاب کنید.

شهربازی دالفک باراجین؛ هیجان و مهارت

پارک جنگلی باراجین یک شهربازی بزرگ هم دارد که انواع وسایل بازی و سرگرمی را داخلش پیدا می‌کنید. چه اهل هیجان و ترس و ریسک زیاد باشید و چه بازی‌های کم‌خطر را ترجیح بدهید، به هر حال در شهربازی دالفک بهتان خوش می‌گذرد.

اگر از شهربازی و وسایلش می‌ترسید و حتی کم‌خطرترین وسایل را هم  نمی‌خواهید امتحان کنید و نگرانید که کنار دوستانتان حوصله‌تان سر برود، اصلا نگران نباشید؛ بروید سراغ بازی‌های شانسی و مهارتی مثل بولینگ و گردونه شانس و انداختن استکان با یک پرتاب توپ و … واقعا بهتان خوش می‌گذرد!

اینجا برای آن‌هایی هم که هیجان‌دوست هستند و آرام و قرار ندارند، سفینه فضایی، سرسره سقوط آزاد، پیست پرش در آسمان و چرخ و فلک را مهیا کرده‌اند.

اگر با کودکان به دالفک می‌روید هم چند وسیله بازی خوب مخصوص بچه‌ها هست که ذوق‌زده‌شان کند.

دهکده حیات طبیعت؛ جایی که به حیوانات هم خوش می‌گذرد!

با اینکه اینجا را به باغ وحش قزوین هم می‌شناسند اما اینجا واقعا دهکده حیوانات است.

اینجا با باغ وحش‌های دیگر خیلی فرق دارد. اینجا حیوانات اهلی و وحشی در کنار هم و با صلح زندگی می‌کنند!

ممکن است بعضی صحنه‌هایی که می‌بینید باورتان نشود؛ مثلا یک ببر که دارد با یک سگ معاشرت دوستانه می‌کند. یا خرسی که با الاغ‌ها هم‌بازی شده.

همزیستی مسالمت آمیز حیوانات کنار ههم در دهکده حیوانات باراجین

دهکده طبیعت زمین بزرگی‌ست که گونه‌های مختلف جانوری را درون خودش جا داده و محیطی امن برایشان فراهم کرده. اینجا می‌توانید به حیوانات غذای مخصوص خودشان را بدهید و در حضور مدیر مجموعه حتی لمسشان کنید.

نادر رضا نوری مدیر دهکده حیات طبیعت مرد عجیبی‌ست که رابطه دوستانه‌اش با حیوانات زبان‌زد شده است. حمایت او از حیوانات آسیب‌دیده باعث شده خیلی از حیوانات دهکده طبیعت در واقع حیواناتی باشند که درمان شده‌اند و اینجا به حیاتشان ادامه می‌دهند یا گونه‌های جانوری در خطر انقراضی باشند که نیاز به مراقبت بیشتر دارند.

دهکده طبیعت باراجین یک محیط خوب برای آموزش گونه‌های مختلف جانوری به بچه‌ها هم هست.

در مجموع پیشنهاد می‌کنم جای رفتن به باغ‌وحش‌هایی که حیوانات را در قفس زندانی کرده‌اند و زجر می‌دهند، به تماشای این دهکده بروید و از حال خوب حیوانات کیف کنید

این دهکده در بخش فدک پارک قرار دارد و  قیمت بلیط  آن هم 10.000 تومان است.

جاده سلامت؛ محبوب قلب قزوینی‌ها

جاده سلامت باراجین با اینکه تفاوت زیادی با جاده‌های سلامت شهرها و پارک‌های دیگر ندارد، اما بین قزوینی‌ها محبوبیت خیلی زیادی دارد.

تقریبا به صورت میانگین از هر خانواده قزوینی، حداقل یک نفر، یکی دو ساعت هفته را در مسیر جاده سلامت می‌گذراند. (اگر بیشتر نباشد، کمتر نیست) با اینکه از چند قزوینی پرس‌وجو کردم، به نتیجه خاصی برای دلیل این محبوبیت پیدا نکردم و ظاهرا خود قزوینی‌ها آدم‌های اهل ورزش و سلامتی هستند.

جاده سلامت یک مسیر پیاده‌روی‌ست که از دانشگاه آزاد باراجین، یعنی کنار اتوبان، شروع می‌شود و تا ورودی پارک جنگلی ادامه دارد. اینجا هم مثل بقیه جاده‌های سلامتی که در پارک‌ها دیده‌اید، یک فضا برای پیاده‌روی و دویدن دارد و کنارش هم وسایل ساده ورزشی گذاشته‌اند. یک مسیر دوچرخه‌سواری و ایستگاه کرایه دوچرخه هم دارد که اگر اهل دوچرخه‌سواری باشید به کارتان می‌آید.

تالار شهر و تفریح‌های ورزشی دیگر

در کل اگر اهل ورزش و تندرستی و سلامتی باشید، باراجین را بیشتر دوست خواهید داشت! چون هرطرف که بروید، می‌توانید یک فعالیت ورزشی انجام دهید؛ اول از همه تالار شهر است که صدایتان می‌کند.

تالار شهر قبل از شروع پارک جنگلی و روبروی دانشگاه باراجین ساخته شده و هم استخر دارد، هم بیلیارد و بولینگ و سالن بدنسازی.

سالن بولینگدر تالار شهر قزوین

بعد از تالار شهر، باراجین به خاطر پیست موتور و آفرودش پرطرفدار است. خصوصا آخر هفته‌ها، مردم زیادی برای موتور سواری و آفرود به باراجین می‌آیند و خیلی‌ها هم فقط برای تماشایشان کنار پیست حاضر می‌شوند.

باراجین یک ایستگاه پاراگلایدر هم دارد که هم برای آموزش می‌توانید بروید و هم برای پاراگلایدر سواری.

اینجا یک رستوران هم دارد که بعد از حسابی فعالیت کردن می‌توانید دلی از عزا دربیاورید و غذاهای خوب بخورید.


اطراف باراجین چه خبر است؟

حالا که تا اینجا آمدید بد نیست از دور و بر پارک جنگلی هم باخبر شوید. هم اطلاعات عمومی‌تان بالا برود و هم اگر امکانش بود یک سری بزنید.

کوه میلدار و افسانه‌ی بندر قزوین

یک کوه در شمال قزوین و در همین منطقه باراجین است که به کوه میل‌دار معروف شده؛ دلیلش هم یک سازه‌ی میل‌مانندی‌ست که روی قله کوه ساخته‌اند.

تا دهه 60 کوه میلدار محل کوهپیمایی قزوینی‌ها بوده، اما از یک زمانی به بعد می‌گویند میلدار و اطرافش منطقه نظامی است و ورود به آن ممنوع می‌شود.

اما درباره‌ی افسانه بندر قزوین! قزوینی‌های قدیمی اعتقاد دارند ساختمان میل مانند روی کوه در دوره باستان فانوس دریایی بوده و دریای خزر تا قزوین می‌آمده و قزوین بندر بوده! البته این باور از آن دست افسانه‌هایی‌ست که بچه‌های قزوین هم تا یک سنی باورش می‌کنند و بعد به غیرمنطقی بودنش پی می‌برند.

امامزاده اسماعیل

اگر می‌خواهید در کنار تفریح در پارک جنگلی باراجین، زیارتی هم داشته باشید، به امامزاده اسماعیل باراجین بروید. پس از زیارت می توانید در کافه های امامزاده بنشینید و خود را به صرف آش و یک لیوان چای داغ دعوت کنید.

مقبره شهدای گمنام

در بوستان باراجین مقبره ای وجود دارد که محل دفن شهدای گمنام است. در این مقبره، مراسم مذهبی متفاوتی در طول سال برگزار می‌گردد.
مقبره شهدای گمانم قزوین
راستی اگر قصد سفر دارید و برای پیدا کردن اقامتگاه مناسب و ارزان و مطمئن جایی را نمی‌شناسید می‌توانید به وب سایت پینورست سری بزنید و از بین اقامتگاه‌های گلچین شده پینورست انتخاب کنید. ما سعی کرده‌ایم تا جای ممکن کار اجاره اقامتگاه را آسان کنیم که شما با خیال راحت انتخاب کنید.

شکم گردی در باراجین؛ ایرانی و فرنگی

خب دیگر فکر کنم حسابی از گردش خسته شدید و نیاز به شکم‌گردی دارید.

توی همان پارک از هر کسی بپرسید، ردیف قهوه‌خانه‌های باراجین را بهتان نشان می‌دهد؛ قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌ها نزدیک به امامزاده اسماعیل باراجین هستند و بیشتر جوان‌ترها آنجا جمع می‎شوند. اگر به امید قلیان دنبال قهوه‌خانه هستید، توی قزوین و باراجین دنبالش نگردید. قلیان در قزوین کلا ممنوع است و توی این قهوه‌خانه‌ها هم سرو نمی‌شود.

تازگی یک مجموعه اقامتی به اسم بام‌سان توی باراجین ساخته‌اند که رستورانش هم غذای ایرانی دارد و هم غذای فرنگی. هم توی فضای داخلی میز و صندلی دارد و هم بیرون و توی منظره‌های زیبای طبیعی.

البته بام‌سان بیشتر به‌خاطر کلبه‌های اقامتی‌اش که روزانه اجاره داده می‌شود معروف است. اما رستورانش هم بین باراجین‌گردها طرفدارد دارد.

مجموعه تالار شهر هم که جلوتر درباره‌اش خواندید، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‎هایی دارد که به‌خصوص برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه فضای مناسبی هستند.

رستوران تالار شهر قزوین در پارک جنگلی باراجین

 یک سری کافه‌های سیار هم گوشه و کنار باراجین پیدا می‌کنید که می‌توانید ازشان چای و قهوه بگیرید. اگر دیروقت گذرتان به باراجین افتاد و هیچ کافه و رستورانی باز نبود، حتما یکی از همین کافه‌های سیار سر راهتان می‌بینید که هنوز باز هستند. خوبی این کافه‌ها هم این است که می‌توانید نوشیدنی‌تان را رو به چشم‌انداز شهر میل کنید.

بیشتر بخوانید: شیرینی های محلی ایران، شیرینی‌هایی که در دلتان قند آب می‌کنند


تا به حال به قزوین سفر کرده‌اید؟ یا به پارک جنگلی باراجین رفته‌اید؟ برایمان در مورد تجربه سفرتان بنویسید. چه جاهایی را دیدید و چه تفریحاتی را بیشتر دوست داشتید؟ خاطره‌تان خوب است یا بد؟ به نظرتان برای سفر به این پارک جنگلی باید چه چیزهایی همراه داشت؟

اگر قصد سفر به باراجین را دارید و تنها چیزی که جلویتان را گرفته نداشتن اقامتگاه مناسب است، نگران نباشید. برای اجاره سوئیت سری به پینورست بزنید.

شاید دوست داشته باشید بدانید ایده پینورست چطوری شکل گرفت. پینورست از سفر دسته‌جمعی یک سری دوست به شمال شروع شد. آن‌ها دنبال جای بکر و زیبایی می‌گشتند که خیلی وقت پیش اتفاقی به آن برخورده بودند. ولی عوضش به درهای بسته و ویلاهای خصوصی برخوردند. اینجا بود که هسته مرکزی ایده پینورست شکل گرفت. تا هیچ جای بکری که در سفر به آن برمی‌خورید پشت درهای بسته نباشد.

بیشتر از اینکه عاشق سفر باشم، عاشق تجربه سفر به سبک خودم هستم. سعی می‌کنم به اطرافم با نگاه خودم معنا بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی