چرا باید پارک جنگلی ناژوان اصفهان را ببینیم؟

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
چرا باید پارک جنگلی ناژوان اصفهان را ببینیم؟

پارک ناژوان باغ قدیمی‌ای است که در حوالی اصفهان قرار دارد. این باغ زیبا از فرآیند گسترش و توسعه‌ی شهری در امان مانده و به‌همین دلیل، حالت بکر خود را حفظ کرده است.

پس جای تعجب ندارد که خیلی‌ها فکر می‌کنند که وجود این باغ در اطراف شهر، به پاک‌سازی هوای اصفهان کمک می‌کند. بعضی از مردم اصفهان به قصد پیک‌نیک کردن به این پارک می‌روند تا  هوایی تازه کنند و از طبیعت زیبا لذت ببرند، بقیه هم به قصد دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی و … به این مکان زیبا می‌روند.

اما این پارک یکی از جذابیت‌های توریستی مهم شهر اصفهان هم محسوب می‌شود. کسانی که از سایر نقاط کشور یا جهان به قصد گردشگری به اصفهان آماده‌اند، می‌توانند پس از گشت و گذار در شهر و تماشای بناها و آثار تاریخی آن، به این پارک زیبا بیایند و از آرامش و صفای آن لذت ببرند.


موقعیت جغرافیایی پارک و بخش‌های مختلف آن

مساحت این باغِ خوش‌آب‌ورنگ ۱۲۰۰ متر مربع است. پارک ناژوان در غرب اصفهان و در خیابان حبیب‌اللهی قرار دارد. گردشگرانی که می خواهند به این مجموعه‌ی زیبا بروند، باید خود را به میدان سهروردی برسانند و از آن‌جا وارد خیابان الفت شود. 

 واژه‌ی «ناژوان» از دو بخش «ناژ» و «وان» تشکیل شده است؛ ناژ نام دیگر  درخت صنوبر است و وان پسوند مکان. بنابراین همان‌طور که از نام آن پیداست، این پارک در حقیقت منزلگاه درختان صنوبر است.

یکی از ویژگی‌های بارز ناٰژوان، عبور زاینده‌رود از میان این پارک است. دورتادور این مکان پر است از مزارع فراوان. بنابراین هوای این ناحیه حقیقتا خنک و دل‌پذیر است. پس ناژوان برای کسانی که می‌خواهند برای چند ساعتی هم که شده از آلودگی، سروصدا و تنش شهری فرار کنند و به آرامش پناه ببرند، واقعا یک گزینه‌ی مناسب است. می‌توانید با ماشین خودتان هم از میان این پارک عبور کنید و از برخورد باد ملایم به پوست صورت‌تان لذت برید.

پارک ناژوان در نزدیکی زاینده‌رود

پارک ناژوان چند بخش مختلف دارد. علاوه‌بر طبیعت بکر این ناحیه، شما می‌توانید از باغ پرندگان، باغ خزندگان، آکواریوم، موزه‌ پروانه‌ها و موزه‌ صدف‌ها دیدن کنید.

یک نکته‌ مثبت در این مورد این است که بلیت هر بخش جداست؛ برای همین بازدیدکنندگان می‌توانند تنها بلیت ورودی بخشی را تهیه کنند که مایل‌اند از آن‌جا دیدن کنند. از امکانات دیگر این منطقه تله‌سیژ است که از فراز  پارک می‌گذر و دید بی‌نظیری دارد.

زیر نظر مدیریت طرح ساماندهی ناژوان که وابسته است به شهرداری اصفهان، در این پارک فضاهایی مثل زمین‌های ورزشی، استخر، کمپینگ، ایستگاه‌های درشکه‌سواری و اسب‌سواری و قایق‌رانی، و همین‌طور محوطه دوچرخه‌سواری ساخته‌اند که استفاده‌ از آن‌ها برای عموم مردم آزاد است.

در این منطقه برای بچه‌ها هم امکانات تفریحات زیادی هست؛ مثلا زمین بازی، پارک آبی و قطار. حتی برای بانوان هم یک محوطه‌ی اختصاصی وجود دارد که اسم آن «باغ بانوان» است.

پارک-جنگلی-ناژوان-اصفهان

 با این تفاصیل، اگر از آن‌دسته شهروندانی هستید که با پیک‌نیک صرف و لذت بردن از منظره‌ی خوش‌آب‌ورنگ و هوای رویایی میانه‌ی چندانی ندارید و ساکن نشستن در دل طبیعت برای‌تان ملال‌انگیز است، در این پارک امکانات تفریحی بسیاری هست که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و این‌جوری جنب‌وجوش و تحرک بیش‌تری داشته باشید.

اگر اهل آوردن خوراکی با خود به دل طبیعت نیستید، می‌توانید به کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها موجود در این پارک سر بزنید. در خیابان کنار پارک هم، راسته‌ی دست‌فروش‌هایی‌ست که خوراکی‌هایی  هم‌چون بلال، آش رشته، باقالی و … می‌فروشند.


هر کدام از بخش‌های این پارک چه حال وهوایی دارد؟

 

باغ پرندگان پارک ناژوان اصفهان

این بخش از پارک  مساحتی برابر با ۵۵ هزار متر مربع دارد. ۲۰۰ گونه‌ی مختلف از پرندگان در این بخش از پارک وجود دارد. سر جمع می‌شود گفت که حدود ۳۵۰۰ پرنده در این باغ نگه‌داری می‌شود.

با‌توجه به تعداد و گونه‌های متفاوت پرندگان در این باغ شرایط به شکلی رقم خورده که فضایی مناسب زیست تمامی این گونه‌ها وجود داشته باشد. بنابراین در این بخش، برکه و صخره‌هایی زیبایی مشاهده خواهید کرد.

به‌طور کلی، اغلب پرنده‌ها در فضای پارک آزادانه پرواز می‌کنند که این یکی از جذابیت‌های این بخش هم به‌شمارد می‌آید. اما بعضی گونه‌های خاص هم هستند که آب‌وهوای خشک اصفهان مطابق با شرایط زیستی آن‌ها نیست؛ برای این دسته از پرندگان قفس‌هایی شیشه‌ای یا توری‌ تهیه کرده‌اند. آب‌وهوا درون این قفس‌ها را جوری تنظیم‌ و کنترل می‌کنند که مطابق با شرایط زیستی آن‌ گونه‌ی خاص باشند. 

باید توجه داشته باشید که بازدیدکنندگان اجازه‌ غذا دادن به پرندگان را ندارند. چرا که ممکن است با دادن غذای نامناسب، ناخواسته به سلامت پرنده آسیب بزنید.

لطفا حین گرفتن عکس فلاش دوربین را حتما خاموش نگه دارید تا  نور آن باعث اذیت شدن نور چشم‌های پرنده نشود و مغز آن را مغشوش نکند. واضح است که پرت کردن هرگونه شی به داخل قفس پرنده هم ممکن است به آن آسیب بزند پس لطفا از انجام چنین کاری خودداری کنید. 

ساعت بازدید از باغ پرندگان همه‌روزه، ۸:۳۰ صبح الی ۱۸:۳۰ شب است.

شماره‌ی تماس:  ۳۷۷۱۳۵۰۰ – ۳۷۷۲۶۸۶۹

بیشتر بخوانید: باغ پرندگان اصفهان ؛ قدم زدن در باغی سرسبز همراه با سمفونی پرندگان

آکواریوم پارک ناژوان اصفهان 

مساحت این منطقه از پارک حدود ۴۰۰۰ متر مربع است و ۷ متر زیر زمین قرار گرفته است. آکواریوم این مجموعه، که از جذاب‌ترین بخش‌های آن‌ به‌حساب می‌آید، درواقع اولین تونل آکواریمی ایران است. طول این آکواریوم به ۳۰ متر می‌رسد و اگر با آن همراه شوید، انگار سفری به اعماق دریا خواهید داشت. پس از عبور از این تونل، به بخشی خواهید رسید که حدود ۳۰ آکواریوم مختلف لمسی و سیلندری در آن قرار دارد. 

در این جهان آبی، حدود ۶۵۰۰ گونه‌ی آبزی زندگی می‌کنند. در بعضی از این آکواریوم‌ها شرایطی را ایجاد کرده‌اند که به شرایط آب‌های اقیانوسی شبیه بوده و بنابراین مناسب زیست گونه‌های خاصی از آبزیان است. برای بعضی دیگر از آکواریوم‌ها در تناسب با انواع مختلف پرندگانی که در خود جای داده‌اند، شرایطی مشابه شرایط آب‌های شیرین فراهم شده است.

آکواریوم پارک جنگلی اصفهان

از امکانات این بخش از پارک ناژوان گرفتن عکس یادگاری با آکواریوم و موجودات شناور در آن است. درواقع در بخش آکواریوم یک استودیوی عکاسی قرار دارد که با مراجعه به آن‌جا می‌توانید خاطره‌ی دیدار خود از این آکواریوم زیبا را ثبت کنید.

این بخش دارای پارکینگ است، و کافی‌شاپ و گیف‌شاپ هم در آن وجود دارد. بنابراین اگر از خارج از اصفهان به این پارک زیبا آمده‌اید می‌توانید برای خرید سوغات روی این اماکن هم حساب باز کنید.

ساعت بازدید از آکواریوم همه‌روزه، از ساعت ۸ صبح الی ۲۲ شب است.

شماره‌ی تماس: ۳۷۷۸۰۰۱۳

موزه‌ صدف‌

در این بخش شما با پیش از ۲۰۰۰ نوع  جانور دریایی و صدف‌ روبه‌رو می‌شوید. این موزه هم، مثل آکواریوم، اولین موزه‌ی تخصصی شناسایی صدف و حلزون‌های دریاییِ ساخته‌شده در ایران است.

در این موزه می‌توانید با انواع مختلفی از خارپوستان، مثل توتویاهای دریایی، ستاره‌های دریایی، سکه‌های دریایی، و همین‌طور نرم‌تنانی از جمله صدف‌های مختلف و  سخت‌پوستانی مثل خرچنگ‌های گوناگون آشنا شوید. 

این موزه را کاپیتان دریانورد حسن خواجه تاسیس کرده است که ۲۵ سال از عمر خود را صرف گردآوری این گونه‌های مختلف دریایی کرده است. 

ساعت بازدید از موزه‌ی صدف همه‌روزه، از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۲۱ شب است.

شماره‌ی تماس: ۳۷۷۸۰۰۵۰

بیشتر بخوانید: اصفهان کجا بریم؟ ۱۵راه کم‌خرج برای کشف دوباره اصفهان

 

تله‌سیژ پارک ناژوان

اگر اهل سرگرمی‌های هیجان‌انگیز هستید، تهیه‌ی بلیت تله‌سیژ و گشت‌وگذار بر فراز ناژوان زیبا و زاینده‌رود  را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تله‌سیژ به‌لحاظ کاربرد دقیقا مثل تله‌کابین عمل می‌کند، اما از آن‌‌جا که اتاقک مخصوص و مسقف ندارد، هیجان‌ بیش‌تری به نسبت تله‌کابین ایجاد می‌کند.

تله‌سیژ پارک ناژوان دارای دو ایستگاه است و در ارتفاع ۲۴ متری زمین قرار دارد، طول آن به ۱۹۲۵ متر می‌رسد و دارای ۶۰ صندلیِ سه‌نفره است.

تفریحات پارک ناژوان

برای پیدا کردن ایستگاه اول این تله‌سیژ، بایستی به سمت ورودی پارک بروید. ایستگاه دوم هم در جنوب زاینده‌رود قرار گرفته است و می‌توانید پس از پیاده شدن از تله‌سیژ به باغ پرندگان بروید. 

ساعت کاری تله‌سیژ همه‌روزه از ساعت ۱۰ صبح الی ۱۹ عصر است.

شماره‌ی تماس: ۹۵۰۱۵۹۱۵


مسیر دسترسی به پارک ناژوان اصفهان

متاسفانه هنوز ایستگاه وسایل حمل‌ونقل عمومی‌ای نزدیک پارک ناژوان نساخته‌اند، بنابراین برای رسیدن به آن باید از وسیله نقلیه شخصی یا تاکسی استفاده کنید.

به این شکل که باید ابتدا وارد اتوبان شهید حبیب‌اللهی شوید و بعد از آن‌جا خود را به میدان سهروردی برسانید. پس از آن، باید وارد خیابان الفت شوید. 

به‌زودی ورودی پارک را مشاهده خواهید کرد.

پارک ناژوان اصفهان


جاذبه‌های توریستی و اماکن تفریحی و دیدنی نزدیک به پارک ناژوان

 در آخر، اگر قصد دارید برای گذراندن اوقاتی خوش به پارک ناژوان بروید، پیشنهاد می‌کنیم سرزدن به این جاهای دیدنی را هم در نظر داشته باشید: 

 کوه صفه (واقع در جنوب‌غربی اصفهان و دارای نور‌پردازی‌ای دل‌پذیر)، شهر ورزنه ( واقع در جنوب‌غربی اصفهان و مشهور به سفیدترین شهر ایران، زیرا زنان‌اش به‌جای چادر سیاه، چادر سفید بر سر می‌کنند)، کلیسا و موزه‌ی وانک اصفهان (واقع در جنوب‌غربی اصفهان)، آبشار کرد علیا (واقع در ارتفاعات دالانکوه، در ۹۵ کیلومتری غرب اصفهان)، آتشکده ساسانی (در نزدیکی رودخانه زاینده‌رود)، موزه‌ی موسیقی (واقع در خیابان قندی).

بیشتر بخوانید: آکواریوم اصفهان ؛ سفر به دنیای ناشناخته‌ها


شما چه جاهای دیدنی در اصفهان می‌شناسید که کمتر شناخته شده؟ تاحالا به این پارک جنگلی رفته‌اید؟ امکانات آن برای شما چه‌طور بوده؟ چه‌طوری بهتر خواهد شد؟ از تله‌سیژ آن استفاده کرده‌اید؟ برای ما از تجربه خود بنویسید.

راستی اگر به اصفهان سفر کردید و دنبال اجاره ویلا اصفهان بودید می‌توانید از سایت پینورست کمک بگیرید و در آن ویلای موردپسند خودتان را در کمترین زمان پیدا کنید و به راحتی رزرو کنید.

مهسا محمدی

سلام من مهسام.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی