پارک جنگلی ناهارخوران ، ساعاتی رویایی میان درختان و چشمه ها

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پارک جنگلی ناهارخوران ، ساعاتی رویایی میان درختان و چشمه ها

با وجود همه دغدغه های روزانه، سفر به دل طبیعت می تواند خستگی را از تن بزداید. این بار به یکی از پارک های جنگلی ایران می رویم و سفری رویایی را در آن تجربه می کنیم. مقصد گردشگری ما پارک جنگلی ناهارخوران است.


پارک جنگلی ناهارخوران کجاست

پارک جنگلی ناهارخوران با قدمت 40 میلیون سال در جنوب شهر گرگان قرار گرفته است. این جنگل بخشی از جنگل‌های باستانی هیرکانی است. هیرکانی هم در واقع ترجمه یونانی کلمه گرگان است. به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم تمامی جنگل‌های شمال در واقع از نوع مشابه همین جنگل هستند.

برای رسیدن به این جنگل کافی است از میدان مرکزی شهر گرگان یعنی میدان وحدت خودتان را به خیابان ولی عصر گرگان برسانید و از آنجا می‌توانید وارد بلوار ناهارخوران شوید. این بلوار شما را یک‌راست به دم این پارک جنگلی می‌رساند.

آدرس پارک جنگلی ناهارخوران : استان گلستان، شهر گرگان، بلوار ناهارخوران: 

روی نقشه ببینید!

برای رسیدن به پارک جنگلی ناهارخوران می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس و تاکسی هم استفاده کنید. همانطور که گفته شد کافی است به میدان مرکزی شهر یعنی میدان وحدت (یا کاخ) بروید و از آنجا تاکسی و اتوبوس یک‌راست به سمت ناهارخوران می‌رود.

اما چرا اسمش شده ناهارخوران؟

بر اساس بعضی روایت‌های قدیمی، زائران مشهد در راه برگشت، توقفی در جنوب کوههای گرگان داشتند. خانواده این زائران به استقبال آنان در این منطقه می آمدند و ناهار خود را در این بوستان جنگلی می خوردند. دلیل نامگذاری این پارک به ناهارخوران نیز به این روایت برمی‌گردد.

امروزه اما پارک جنگلی ناهارخوران به یک منطقه تفریحی و با امکانات رفاهی کامل تبدیل شده است. این جنگل علاوه بر مسیرهای پیاده‌روی و کوهنوردی و تپه‌نوردی، جایگاه‌های مناسب برای اقامت و حتی یک پارک تفریحی مخصوص کودکان دارد.

جنگل ناهارخوران

تفریحات پارک جنگلی ناهارخوران

پیاده روی: با ورود به پارک جنگلی با انبوهی از درختان توسکا، زالزالک، سرو و شمشاد مواجه می شوید. بی شک دلتان می‌خواهد به میان این درختان بروید و با پیاده روی نفسی تازه کنید. موقع پیاده‌روی حتما به تنوع گیاهی این جنگل دقت کنید. بعضی از این گونه‌ها سال‌های سال است که در این جنگل زندگی می‌کنند و تکامل پیدا کرده‌اند.

کوهنوردی: با گذر از پله هایی رو به بالا در بخش جنوب غربی، به ابتدای مسیر کوهنوردی می رسید. این مسیر به ارتفاعات چشمه سفید ختم می شود. در صورت آشنایی با مسیر جنگلی، می توانید از این مسیر خود را به پارک جنگلی النگدره برسانید.

یکی دیگر از مقاصد پرطرفدار این مسیر ارتفاعات نور شهدا است که بعد از سفید چشمه قرار گرفته است. این تپه در واقع یک مکان یادبود برای کشته‌شدگان جنگ تحمیلی است. ساختمان این یادبود زیبا از بتن است و در طراحی آن از طرح‌ها و نقش‌های ترکمنی استفاده شده است.

بیشتر بخوانید: پارک جنگلی النگدره کجاست؟ طبیعت‌گردی آسان در دل جنگل‌های گلستان

پارک ناهارخوران گرگان

جریان رودخانه: رودخانه ای از آبشار زیارت سرچشمه می گیرد و در مسیر پارک جنگلی جریان دارد. اگر در تابستان به این پارک سفر کرده اید، استراحت و آب تنی در کنار آب می تواند انرژی مضاعفی به شما هدیه دهد.

این رودخانه‌ به طول ۴۰ کیلومتر تنها رودخانه جنگل محسوب می‌شود. این رودخانه در ضمن یکی از منابع تأمین آب شهر گرگان هم هست.

ولی این تنها منبع آب جنگل ناهارخوران نیست! این جنگل چندین و چند چشمه‌ مختلف دارد که البته شاید نتوانید آن‌ها را بدون کمک مردم محلی پیدا کنید. معروف‌ترین این چشمه‌ها سفید چشمه است که برای رسیدن به آن باید آمادگی کمی پیاده‌روی و تپه‌نوردی و کوه‌نوردی داشته باشید. منتها وقتی به چشمه رسیدید تماشای مناظر اطراف آن خستگی را از تن‌تان در می‌آورد.

مسیر صعود به سفید چشمه تقریبا سرراست است و در طول مسیر می‌توانید از پله‌‌های سنگی‌ای که قرار دارند استفاده کنید خودتان را به سفید چشمه و حتی ارتفاعات بالاتر هم برسانید.

آبشار مصنوعی ناهارخوران: یکی از دیدنی‌های دیگر ناهارخوران یک آبشار مصنوعی به ارتفاع ۱۵ متر است. این آبشار در مسیر رودخانه زیارت ساخته شده است.

ناهارخوران عکس

پارادایز: در بخشی از پارک جنگلی قسمتی با نام پارادایز به معنی بهشت واقعی وجود دارد. در پارادایز امکانات مختلفی مانند رستوران، بوفه مواد غذایی و شهر بازی تاسیس شده است.

ناهارخوران گرگان

زمین بازی کودکان: در کناره های بلوار ناهارخوران، فضایی برای بازی بچه ها در نظر گرفته شده است. همچنین جنگل های مصنوعی کاج در بلوار، فضایی مناسب را برای استراحت خانواده ها فراهم آورده است.

ناهارخوران

برای جنگل‌نوردی چه چیزهایی همراه داشته باشیم؟

۱. توصیه اصلی ما این است که تنها به جنگل‌نوردی نروید. همیشه ممکن است اتفاقات پیش‌بینی‌نشده‌ای در جنگل بیفتد که به خصوص با توجه به دور بودن از شهر می‌تواند خطرناک باشد.

۲. حتما همراه خودتان فلاسک آب به اندازه کافی داشته باشید. یکی از چیزهایی که آدم فراموش می‌کند این است که جنگل‌نوردی فعالیت جسمی است. فعالیتی که می‌تواند خسته‌کننده هم باشد. برای همین همراه داشتن آب کافی باعث می‌شود وسط راه حالتان بد نشود.

۳. طبق همان توصیه قبلی فراموش نکنید غذا و به خصوص شیرینی همراه خودتان داشته باشید که فشارتان نیفتد.

۴. راستی حالا که آب و غذا همراه خودتان می‌برید یادتان باشد ظرف مناسب برای برگرداندن زباله هم همراه داشته باشید. حتی اگر یک جاذبه طبیعی مثل جنگل ناهارخوران سطل آشغال هم داشت ترجیحا سعی کنید زباله‌ها را همراه خودتان به شهر برگردانید. اینطوری خیالتان بابت آلوده‌نکردن محیط آسوده‌تر است.

۵. کفش مناسب و جوراب اضافه خیلی مهم است. کفشی داشته باشید که مقاوم باشد و چون ممکن است بخواهید نزدیک رودخانه بروید همیشه جوراب اضافه هم داشته باشید. اکثر ماجراجویی‌ها و خاطره‌های خوش جنگل‌نوردی را جوراب خیس می‌تواند خراب کند.

۶. مواظب باشید که به هیچ‌وجه در شب به مناطق بکرتر و دورتر جنگل نروید و در همان بخش‌های تفریحی بمانید. بیشتر حیوانات جنگلی شب‌زی هستند.

7. برای اقامت در همان حوالی سوئیت‌ها و کمپ و کلبه هم قرار دارد. راستی اگر قصد سفر به شمال ایران را دارید و دنبال یک جای مناسب برای اجاره ویلا دربست می‌گردید حتما به پینورست هم سری بزنید.


شکم‌گردی در ناهارخوران

ناهارخوران

البته انتظاری که از جنگلی به این اسم می‌رود هم این است که کلی جای جالب برای شکم‌گردی داشته باشد.

واقعا هم همینطور است. در داخل خود جنگل کافه‌ها و رستوران‌های مختلفی در قسمت پارادیز قرار دارند. ولی اگر خواستید می‌توانید از رستوران‌های بلوار ناهارخوران هم خرید کنید. این‌جا جگرهای خیلی خوشمزه‌ای دارد که نباید از دست بدهید.


حالا که تا ناهارخوران رفتید حتما مسیرتان را ادامه بدهید و از پارک جنگلی النگدره و دهکده گردشگری زیارت هم دیدن کنید. دهکده زیارت یکی از بیست دهکده گردشگری برتر ایران است و دیدنی‌های جالبی دارد. شاید جالب‌ترینش همان بافت روستایی قدیمی‌اش باشد. اگر هم دنبال یک جای مناسب برای اجاره آنلاین اقامتگاه می‌گردید، اقامتگاه‌های گلچین‌شده‌ی سایت پینورست را امتحان کنید.

حتما هم از خاطره ماجراجویی و طبیعت‌گردی‌تان برای ما تعریف کنید. جنگل ناهارخوران چطور جایی بود؟ حیوانات وحشی هم دیدید؟ توانستید در آرامش به صداهای زیبای جنگل گوش بدهید؟ راستی جگرهای ناهارخوران که می‌گویند خیلی خوشمزه است را هم امتحان کردید؟ برای ما در بخش نظرات از خاطره‌تان بنویسید:

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی