پارک ملت تهران ؛ حس و حال تهران واقعی را اینجا لمس کنید

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پارک ملت تهران ؛ حس و حال تهران واقعی را اینجا لمس کنید

کمتر تهرانی را می‌توانیدپیدا کنید که حداقل یک بار سری به پارک ملت نزده و از زیبایی‌های آن در فصول مختلف شگفت‌زده نشده باشد. این بوستان بزرگ در شمال تهران از سال 1345 تا امروز خاطرات چندین نسل از جوانان قدیم و پدر و مادرهای امروز را در خود دارد.

اینجا هم در صبح و هم در شب زیباست. حتی می‌شود گفت یکی از مهم‌ترین مراکز زندگی شبانه تهران است. تا پاسی از شب هم که بگذرد هنوز می‌توانید جنب و جوش را در این پارک احساس کنید. خانواده‌هایی که با وسایل پیک‌نیک در گوشه کنار پارک جمع شده‌اند و بچه‌هایی که هر جا دستشان برسد مشغول اسکیت‌بازی و بدمینتون هستند.

تازه درست روبه‌روی پارک و در خیابان ولی‌عصر می‌توانید بستنی‌های خوشمزه‌ی یک متری مخصوص بخورید. خلاصه که اینجا می‌توانید تهران را از نزدیک لمس کنید.


آشنایی با پارک ملت تهران 

پارک ملت

پارک ملت  پارک بزرگی در  شمال تهران است که از طریق خیابان ولیعصر بعد از بزرگراه نیایش و بلوار اسفندیار قرار دارد. این بوستان زیبا در سال 1345 به دستور فرح پهلوی ساخته شد.

پارک ملت

طراحی پارک ملت کنونی که در گذشته به پارک شاهنشاهی معروف بود در 2 فاز و توسط ایرج اعتصام انجام شده است. مساحت کلی این پارک 34 هکتار است که شامل یک بلوار 1000 متری بر خیابان ولیعصر و ادامه آن در تپه‌های غربی ادامه دارد.

این بوستان در زمان خود به سبک پارک‌های انگلیسی و باغ‌های آن طراحی و اجرا شده است. در نهایت پروژه ساخت آن در سال 1353 به پایان رسید. 

پارک ملت تهران

پارک ملت تهران در قلب یکی از زیباترین خیابان‌های آن یعنی خیابان ولیعصر قرار دارد. این پارک از شمال به مجموعه صداوسیما، از جنوب به بیمارستان قلب رجایی و بزرگراه نیایش، از غرب به مجموعه ورزشی انقلاب و از شرق در مجاورت خیابان ولیعصر می‌رسد.

از مهم‌ترین بخش‌های این پارک هم مجموعه بزرگ و معروف پردیس سینمایی ملت است که پاتوق علاقمندان به سینماست.

پارک ملت

یکی از دلایل زیبایی پارک ملت تهران وجود مجسمه‌ها و تندیس‌های هنرمندانه و خاصی است که در گوشه و کنار این پارک به چشم می‌خورد.

بافت گیاهی و سرسبزی آن که عموماً در تمام طول سال وجود دارد نیز یکی دیگر از دلایل محبوبیت این پارک است. همین موضوع عکاس‌های حرفه‌ای و آماتور زیادی را به اینجا می‌کشاند. به خصوص دم بهار و نوروز اگر به پارک ملت بروید می‌توانید لاله‌های رنگی را ببینید که هر سال همین موقع در پارک می‌کارند.

تندیس

این پارک امکانات تفریحی و گردشگری زیادی مانند باغ‌وحش، دریاچه مصنوعی، زمین ورزشی‌ ، سینما 4 بعدی و شهربازی پارک ملت تهران دارد. خلاصه مطمئن باشید که حوصله‌تان سر نمی‌رود.

بیشتر بخوانید: یک لیست ۹ تایی برای بهترین پارک های تهران


امکانات تفریحی پارک ملت 

پارک ملت تهران یکی از پارک‌های معروف برای آخر هفته‌های خانواده یا خوش‌گذرانی دوستان محسوب می‌شود. دلیل آن هم جاذبه‌های بسیاری است که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید. 

جاذبه‌های طبیعی پارک 

به محض ورود به پارک اولین چیزی که نظر شما را جلب می‌کند طبیعت زیبای آن است. مسیرهای پیاده‌روی متعدد که گاهی تبدیل به زمین مسابقه ماشین‌های کنترلی می‌شود، از دیگر جاذبه‌های پارک ملت تهران محسوب می‌شود.

پارک ملت

مجسمه‌های زیبای هنری به همراه آب‌نمای کوچک این بوستان، زیبایی آن را کامل می‌کند. اگر افراد مسن یا کم‌توان همراهتان هستند، نگران نباشید، مسیرهای پیاده‌روی و قدم زدن به حدی صاف است که اسکیت سواران می‌توانند به راحتی در آن تردد کنند. 

 

آب‌نمای پارک ملت 

این آب‌نمای پله‌ای امروزه دیگر جزوی از المان‌های اصلی پارک است. طراحی پله‌ای این آب‌نما به همراه مجسمه‌های مشاهیر ایرانی دارد دیدنی است. اگر بخواهید می‌توانید عکس‌های یادگاری جالبی با فردوسی، شهریار و نیما یوشیج در کنار این آب‌نما بگیرید.

مجسمه‌های معروف پارک ملت 

علاوه بر تندیس‌ها، سردیس‌ها و مجسمه‌های جور و واجوری که در پارک ملت وجود دارد، دو مجسمه از بقیه برجسته‌تر هستند. اولین مورد مجسمه مادر است. اگر به پارک ملت رفتید تماشای این مجسمه عظیم و بزرگ را از دست ندهید. مادری که کودک خود را در آغوش گرفته و به او نگاه می‌کند یکی از زیباترین مجسمه‌های این پارک است.

دومین مجسمه پر ابهت این پارک مربوط به مجسمه بزرگی از امیرکبیر صدراعظم عادل و با درایت ناصرالدین‌شاه است. 

دریاچه مصنوعی

دریاچه مصنوعی 

در بخش شمالی پارک ملت تهران دریاچه مصنوعی زیبایی با یک پل فلزی روی آن وجود دارد. از بالای این پل زیبا می‌توانید منظره کلی از بوستان  را تماشا کنید. نگران فصل مناسب نباشید این دریاچه زیبا هم در روزهای برفی و هم روزهای آفتابی و بارانی فضایی دل‌چسب و دل‌انگیز برای گشت‌وگذار دارد.

پل روی دریاچه مصنوعی پارک ملت

قطار دودی پارک

حیف است که از جاذبه‌های پارک تعریف کنیم و قطار دودی کلاسیک و زیبای آن را یادمان برود. این قطار درواقع اولین قطار دیزلی ایران است که در زمان ناصرالدین‌شاه از آن استفاده می‌شد. از این قطار در گذشته یعنی حدود سال 1265 هجری شمسی برای جابه‌جایی مسافران شاه عبدالعظیم استفاده می‌شد.

امروزه این لوکوموتیو قدیمی و کلاسیک به همراه ریل‌هایش جزوی از پارک ملت تهران شده است. 

بیشتر بخوانید: از باغ فردوس تهران تا تهرانگردی در اطرافش

سینما چهاربعدی

در بخش غربی پارک پس از عبور از دریاچه به سینما 4 بعدی پارک ملت تهران سری بزنید.

قبل از تجربه‌این سینما 4 بعدی باید خودتان را برای هر هیجانی آماده کنید. در این سینما فقط فیلم نمی‌بینید. هر لحظه ممکن است با افکت‌های زنده‌ای مثل پاشیدن آب، رعدوبرق حتی ضربه به پاهایتان سورپرایز شوید. 

زمین بازی

زمین‌بازی 

پارک ملت تهران عوض یک زمین بازی دو تا زمین‌بازی دارد که می‌توانید با خیال راحت از وسایل استاندارد آن برای سرگرمی و بازی کودکان خود استفاده کنید. اولین زمین‌بازی نزدیک خیابان ولیعصر در بلوار کناری پارک قرار دارد. دومی نیز پشت پردیس ملت قرار گرفته است. 

وسایل  و امکانات ورزشی 

امکانات متعدد ورزشی در پارک ملت تهران آن را به محلی برای علاقه‌مندان به ورزش تبدیل کرده است. میزهای تنیس این بوستان به علاقه‌مندان تنیس روی میز امکان تمرین و حتی مسابقه‌های دوستانه را می‌دهد.

اگر عاشق فوتبال دستی هستید با یک توپ و رقیب سرسخت می‌توانید از بازی و تفریح لذت ببرید. تورها و زمین مخصوص بازی‌های توپی که به صورت گروهی برگزار می‌شود نیز برای علاقه‌مندان به والیبال و بدمینتون فضای فرح بخشی را به وجود آورده است. در پارک ملت میزهای مخصوص شطرنج وجود دارد که عموماً علاقه‌مندان این ورزش دو به دو در حال بازی و مسابقه هستند. 

پارک ملت

پیک‌نیک در کنار خانواده 

بسیاری از خانواده‌های تهرانی خصوصاً شب‌ها برای تفریح و پیک‌نیک به این پارک مراجعه می‌کنند. خصوصاً تابستان‌ها که هوا کمی مطلوب‌تر است در جای جای پارک می‌توان خانواده‌های کوچک یا بزرگی را دید که دورهم اوقات خوشی را سپری می‌کنند. 

پردیس سینمایی ملت 

از آنجا که این مجموعه سینمایی معروف در بخش غربی پارک احداث شده، جزوی جدایی‌ناپذیر از آن است. این پردیس سینمایی با 6 هزار مترمربع مساحت یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های سینمایی تهران محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: لیست ۱۰ تایی از کافه های شیک تهران؛ از سنتی تا مدرن

سایر امکانات رفاهی پارک ملت 

در این بوستان شمالی شهر تهران امکانات رفاهی متعددی دارد که در طول گشت‌وگذار خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، پارکینگ مجموعه پردیس و کافی و شاپ و فست فودهای کنار دریاچه یا در مجموعه پردیس ملت  برای رفاه حال شما به وجود آمده‌اند.

در مناسبت‌های مختلف روزهای سال برخی مراسم‌ها و گردهمایی‌ها یا حتی بازارچه‌های کوچک خیریه نیز در این پارک برگزار می‌شود.

حالا که با امکانات این پارک بزرگ آشنا شدین حتما دیدن آن را در برنامه خودتان بگذارید. به یاد هم داشته باشید که اگر زمانی به تهران آمدید می‌توانید برای اجاره آپارتمان یا رزرو ویلا به سایت پینورست سر بزنید.


آدرس و مسیرهای دسترسی پارک ملت تهران

پارک ملت

پارک ملت تهران آدرس  اصلی آن  خیابان ولیعصر بعد از بزرگراه نیایش است. شما می‌توانید به روش‌ها و وسایل مختلفی به این پارک بروید. 

روی نقشه ببینید!

با ماشین شخصی:

 خیابان ولیعصر، بعد از بلوار اسفندیار و بزرگراه نیایش سمت چپ ورودی پارک را می‌توانید مشاهده کنید. همین‌طور می‌توانید از بزرگراه نیایش به پارکینگ کنار بوستان رفته و از امکانات پارکینگ آن نیز استفاده کنید. 

با اتوبوس:

 اتوبوس‌های بی آر تی راه‌آهن- پارک وی یا تجریش به آسانی شما را تا درب ورودی پارک می‌رساند. 

با مترو:

 نزدیک‌ترین خط مترو به این بوستان متروی طالقانی است و از آنجا با تاکسی یا اتوبوس می‌توانید خودتان را به پارک ملت تهران برسانید. 

با تاکسی: 

از میدان ونک تاکسی‌های خطی و گذری بسیاری شما را به راحتی جلوی درب ورودی پارک پیاده می‌کنند. 

بیشتر بخوانید: ۱۰ پیشنهاد تفریح و سفر متفاوت برای طرفداران بازی و ورزش

برای ورود به این پارک نیاز به تهیه بلیت نیست و عموم مردم در تمامی ساعات شبانه‌روز می‌توانند از امکانات آن به راحتی استفاده کنند. پارک ملت تهران آدرس سرراستی دارد که به راحتی با انواع وسایل نقلیه عمومی و خصوصی می‌توانید به دیدن زیبایی‌های آن بروید. عکاسی و عکس پارک ملت تهران تجربه دل‌نشین یک روز خوش را برایتان ثبت می‌کند، دوربین فراموش نشود. 


شما تا به حال به پارک ملت رفته‌اید؟ توانستید تمام مجسمه‌ها و تندیس‌هایی که در این پارک قرار داده‌اند را پیدا کنید؟ لوکوموتیو قدیمی این پارک را هم دیدید؟ سینما چهار بعدی را تجربه کردید؟ آیا این تجربه را دوست داشتید؟ آیا از بستنی‌فروشی‌های روبه‌روی پارک بستنی قیفی خریدید؟ طعم بستنی مورد علاقه شما چیست؟ شما چه مکان دیدنی در نزدیکی اینجا می‌شناسید که دیدنش را به بقیه هم پیشنهاد می‌کنید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از گشت‌وگذار در پارک ملت را برای ما بنویسید.

اگر قصد دارید که به تهران یا هر شهر دیگری سفر کنید می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه به وب سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب برای شما در این سایت گلچین شده است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی